Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Най-честите говорни нарушения при децата

5
Снежана Ганцова, логопед
Снимка: Светлана Стоенелова


В училищната рубрика на Радио ВИДИН говорим с логопеда Снежана Ганцова за най-често срещаните логопедични проблеми при децата от предучилищна и начална училищна възраст. Снежана работи в детска градина "Зорница"- гр. Видин.

На каква възраст се забелязват първите логопедични проблеми при децата?

"Говорният апарат на едно дете се оформя от 3 до 5-6-годишна възраст. Най- елементарното говорно нарушение е дислалията, която е нарушение на някои от звуковете или група от звукове. Най-чести проблеми са с "р-то"– изговаря се неправилно или се заменя с друг звук, в повечето случай с "л", или изобщо липсва. За група от звукове, говорим за "с", "з", "ц", "ш", "ж", "ч", съскави, шушкави . Бъркане на звучни и беззвучни звукове"– това са най-често срещаните логопедични проблеми при децата.

"Друг проблем в липсата на реч, която не се появява при децата, много колеги, като диагноза поставят алалия- специфично езиково нарушение, характерно с късно начало на речта и нетипично за възрастта развитие на езиковата система. Липса на реч или има някаква реч, която е тип "бебешки говор", което е нетипично за дете на 5-6 години да има такъв говор. Заекване, запъване– това вече са гласови нарушения. Ринолалия, т. нар. носов говор при децата, при всички звукове издишаният звук минава предимно през устата."

СнимкаОтстраняването на логопедичните проблеми е един дълъг процес, изисква се голямо търпение и от страна на родители, логопед и на самото дете. Какво съветвате родителите?

"Те са много нетърпеливи, а едно езиково нарушение се коригира много трудно. Всичко зависи от самото дете – има деца, които се повлияват бързо, след месец, но при заекването се изисква доста време за корекция- понякога 2 години работиш с дете, а то не се повлиява. Ето тук идва и ролята на родителя– когато той работи у дома с детето си, тогава има и по-добри резултати! Аз давам една тетрадка на родителя с упражнения, за да може и у дома да се работи."

Стигнахме и до т. нар. палави деца, тяхната най-честа диагноза е "хиперактивност и дефицит на вниманието":

"Трябва да се внимава с тази диагноза, защото тя трудно се поставя. Повечето съвременни деца са хиперактивни. Това  е свързано с начина на живот, от отношението на родителите, от храните, които ядат– захар, като се прекали с нея всички ставаме хиперактивни. Трябва да се покрият критерии, за да се диагностицира детето с тази диагноза, не винаги трудно съсредоточаване и активност означават това. Не му се карайте, то просто е по-буйно."

Всеки десети, според проучване, страда от дислексия. Тези деца са набедени като мързеливи, но така ли е?

"За да се диагностицира дислексия, детето трябва да е ограмотено, което става в края на първи клас или втори клас, когато е ограмотено. Изразява се в зрително бъркане на цифри и букви с еднакви елементи или започва да ги пише огледално. Това са първите симптоми. Тези деца имат трудности в четенето и разбирането на информация. Често бъркат цифра 7 с цифра 1 или 4 със 7. Ръкописните "т" с "п". Изпускане или прибавяна на елемент. Когато детето трудно чете, огледално пише, изпуска елемент– тогава говорим за дислексия."

Логопедът Снежана Ганцова съветва родителите да не пренебрегват първите сигнали за проблем, а да се обърнат своевременно към специалист.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

"Музикална зона" в деня на незрящите: Тъмни очила и песен

“Добротата е език, който глухият може да чуе и слепите могат да видят! ” / Марк Твен / На 13 ноември се отбелязва Международния ден на слепите хора и Световния ден на добротата. Двата дни неслучайно са на една дата, защото отношението към различните изразява съчувствие и човешка доброта. Слепите хора се нуждаят от подкрепата на зрящите, а зрящите добри..

публикувано на 13.11.23 в 09:00

Грети Къшева: Бих посъветвала всички момичета да се усмихват!

Преди месец във Видин се състоя конкурсът "Мис и Мистър Северозапад 2023" . Титлата "Мис Северозапад" спечели 19-годишната Грети Къшева от Бяла Слатина. Тя е първа подгласничка на местния конкурс в родния град и факта, че не го печели, я надъхва да се запише за участие в "Мис Северозапад". Грети признава, че никога не е била фен на конкурсите за..

публикувано на 06.10.23 в 15:00

Видинчани благодариха на шампионката Йоана Георгиева с крупно дарение

Най-добрата българска състезателка по кану-каяк в момента - видинчанката Йоана Георгиева, получи неочаквана награда за своите постижения. Група видинчани събраха и дариха на световната шампионка в знак на признателност 10 000 лева.  2023-а е най-успешната засега година за Йоана Георгиева. Тя спечели два медала - златен и сребърен, от Световното..

публикувано на 28.09.23 в 11:37

В „Музикална зона" слушаме Джордж Бейкър Селекшън

    Нещо много приятно ще ни се случи на 11 септември преди обед! На прозореца ни почуква един бял гълъб. И тази птица, символ на чистотата  на човешката душа, ни припомня една популярна песен от 70-те години на миналия век.   "Una paloma blanca" и групата "George Baker Selection"  ще ни донесат  много настроение в септемврийския предиобед...

публикувано на 11.09.23 в 09:00

В Международния ден на театъра слушаме Тодор Колев в "Музикална зона"

Ако не ти е писано да си актьор или музикант, не ти остава друго, освен да се радваш на дарените с тези таланти. Един от хората, който ги притежаваше и който не спира да ни възхищава, е човекът с "опасния чар"- Тодор Колев. И в театъра, и в киното, и от телевизионния екран, и с неговите песни, в които се казва всичко за нас и за живота ни. Той..

публикувано на 27.03.23 в 09:00

"Музикална зона": Песни с красиви женски имена

В женския месец  слушаме песни с красиви имена на жени. Такива са песните и в днешната „Музикална зона“- песни на различни езици, посветени на различни женски имена. Марина, Наталия, Ирена, Анжела, Моника- имаме ги всичките в нашия екип, остава и да разберем какви са техните носителки. Знаейки името на човек, можем да разберем неговия характер, скрити..

публикувано на 20.03.23 в 09:40

„Музикална зона“: Сръбски песни с женски имена

   Продължаваме тенденцията до края на капризния женски месец всеки понеделник в „Музикална зона“ да слушаме песни с имена на жени. Днес сме на вълна „сръбска песен с име на жена“. Bcяĸa жeнa имa нeпoвтopим xapaĸтep, изгapящa ycмивĸa и yниĸaлeн нaчин нa oбичaнe. Heзaвиcимo как ce ĸaзвa, вaжнo дa е дapявaна c дoбpo oтнoшeниe, зaщoтo тaм, ĸъдeтo жeнитe ca..

публикувано на 13.03.23 в 09:50