"Това е ежедневие, когато и да минете оттам винаги има коли на тротоара! Абсолютна простотия! И малкото хубави неща, които се правят в този град ние ги съсипваме...! Като не можем да живеем като бели хора, няма да се оплакваме, вината си е наша...Трябва да сложат колчета, така че да не могат да се качват колите на тротоара, а колички и велосипеди свободно да преминават. Да се разчита на съзнание и възпитание е загубена кауза... Най-обикновен селянин! Във Видин с лопата да ги ринеш! И се само във Видин... Иначе за какво ти е Мерцедес, ако цело село те не види? Трябват скоби и паяк за всички неправилно паркирали... Ако полицаите си вършат работата, няма да има такива своеволия.. Виждам много хора снимат и качват тук, а някой от Вас обади ли се на 112 и да извика КАТ? Да направят достатъчно паркоместа, тогава ще спираме всички там. Не може само да ни глобяват... "
"Тези, които имат власт, връзки и пари, правят редовно нарушения на пътя, а ако им направиш забележка, се стига до скандал и дори до саморазправа", каза наш слушател.
132 акта за неправилно паркиране и престой са съставени миналата година на нарушители, каза Ивайло Обретенов, старши инспектор в "Пътна полиция" във Видин:
"Местата за престой и паркиране на МПС са посочени в чл. 98, ал. 1 от Закона за движения по пътищата. Всички сме свидетели, че в последните години на територията на град Видин значително се увеличиха регистрираните автомобили, което също затруднява трафика и действително има доста точки, в които гражданите не се съобразяват, паркират, оставят автомобилите да стоят с часове. Такива точки са пред МОЛ Видин, където гражданите не съобразяват, че това е кръстовище и се затруднява движението по улица "Цар Симеон Велики", масово се спира и около пешеходните пътеки, така се затруднява пресичането и видимостта на шофьорите, често там пресичат деца, които могат внезапно да излязат на платното и да последва ПТП. Минималната санкция за неправилно паркиране е 20 лева, а максималната- 200 лева. През изминалата година служителите на Сектор "Пътна полиция" са установили доста нарушения за неправилен престой и паркиране във Видин. Съставени са 132 акта и 311 фиша. Немалко са и случаите, когато са съставени актове и фишове за нарушаване на пътни знаци- 173 акта и 468 фиша, като голяма част от тях са точно за нарушаване на пътен знак "В27"- "Забранени са престоят и паркирането". От миналата година на сайта на Областната дирекция на МВР Видин е публикуван e-mail адрес- mps-vidin@mvr.bg, на който гражданите свободно могат да подават направените снимки със своите данни за обратна връзка. До момента са подадени около 10 такива сигнала, при които водачите са издирени и санкционирани. Може да се сигнализира и на телефон 112."
Видинчани не са склонни да подават сигнали за нарушения до полицията, показва анкета на Десислава Андреева:
"На много места са паркирали неправилно, не можеш да минеш от коли. Имам причини да не подам сигнал, защото няма ефект... Направих забележка на един господин и нямате представа какъв поток от думи се изля върху мен... Няма паркинги, за да има нарушители, трябва да се обособят зони за паркиране. Като няма къде да паркираш, паркираш където и да е. Не бих подал сигнал в никакъв случай, защото шофьорите не са виновни, виновни са управляващите... Аз му спадам гумите, когато е паркирал пред вратата ми... Кой трезво мислещ човек ще подаде сигнал с името си срещу големците?"
В последно време става все по-популярно нарушителите да бъдат снимани и публикувани в социалните мрежи, може би за назидание. Подобна е и идеята на мобилното приложение "Гражданите", което позволява да упражниш граждански контрол на пътя, като снимаш и покажеш всеки нарушител, както и директно чрез него да сигнализираш "Пътна полиция". Досега чрез приложението са направени над 32 800 снимки на нарушители.
"Гражданското общество и това каква сила може да има то там, където държавата и институциите отсъстват, са доста подценявани", категорични са създателите на приложението.
Община Видин и Областната дирекция на МВР обмислят съвместни действия за справяне с нарушителите. Обсъжда се идеята общински служители заедно с представители на "Охранителна полиция" да патрулират и да съставят актове на неправилно паркиралите. Общината смята и да въведе скоби и репатриращ автомобил- т. нар. "паяк".
Служебно преизчислените пенсии от 1 април 2024 г. са 350 718, почти с 15 000 повече в сравнение с 2023 година по данни на НОИ. На преизчисляване подлежат пенсиите, свързани с трудовата дейност на лицата. Това са пенсиите за осигурителен стаж и възраст, за инвалидност поради общо заболяване, за инвалидност поради трудова злополука или..
Въвеждането на европейската директива за адекватни минимални работни заплати ще стане факт, увериха от социалното министерство. В момента се разработват промени в Кодекса на труда, включващи новата формула, по която ще се определя минималното възнаграждение. Намерението е в нормативния акт да запишат критериите, въз основа на които ще се определя..
Екипът на Радио ВИДИН на ломското село Ковачица. Град Лом е на 12 км от селото, а река Дунав е на 4 км. Въпреки това местните хора се гордеят с реката и винаги казват, че живеят на Дунава. Откъде идва името на селото? Според една от местните легенди, след потушаването на Чипровското въстание, в района се заселили бежанци от..
С тържественото въдворяване на епархийската си катедра митрополит Пахомий официално стана седмият в историята на Българската ехзархия и Българската патриаршия видински владика. Новият духовен водач обещава младите да намират разбиране и насърчение, възрастите - утеха и подкрепа, немощните - помощ, самотните - защита, а разколебаните - насока...
За втори бойкот на големите търговски вериги призоваха обществени организации и отчетоха успех от първата инициатива. Тази обща идея заявиха представители на обществените организации, които организираха първия бойкот на търговските вериги заради високите цени на хранителните стоки, провел се на 13 февруари. Организаторите подчертаха, че..
България остава сред държавите с високи нива на корупция в публичния сектор, сочат данните за 2024 г. , публикувани от Transparency International . С 43 точки индекс България е на 76-о място сред 180 страни и територии за възприятие на корупцията за 2024 г. Спрямо предишната класация това е влошаване с две позиции. От държавите в ЕС усещането за..
Във Видин се проведе работна среща за обсъждане на съвместни действия за противодействие на незаконната сеч, с приоритет в местата, създаващи опасност от свлачищни процеси и наводнения. Срещата, председателствана от областния управител Ани Арутюнян беше във връзка с проведено заседание на Министерския съвет, на което е обърнато внимание от..