Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Има ли спасение от компютърните вируси

Антивирусните програми не осигуряват пълна защита, а намаляват риска от заразяване

Снимка: архив

Българите се нареждат на едно от челните места в Европейския съюз като жертви на разпространение на компютърни вируси сред обикновените потребители. Това твърди софтуерна компания, позовавайки се на Евростат. А според статистическите данни близо 28 на сто от българите признават, че са се заразили с компютърен вирус през последната година. По този показател сме на пето място, заедно с малтийците. Изпреварват ни хърватите, унгарците, португалците и французите. Като цяло един от всеки пет жители на европейската общност е ставал жертва на компютърен вирус. Видинчани също са се сблъсквали с проблема, показа анкета на Радио ВИДИН.

"Моят компютър вече е капут, не работи заради вируси. Не използвам защита, защото мисля, че ако ползвам, става по-лошо. Сега ползвам интернет от телефона. Той е защитен от вируси.

Имал съм проблеми с вируси. Компютърът ми нямаше антивирусна програма и беше фрашкан с вируси. Сега го преинсталирах, оправих антивирусната и вече съм защитен. Преди това имах доста проблеми, защото имах една антивирусна, която само показваше вирусите, а не ги премахваше. Резултатът беше, че компютърът забиваше, не ми се отваряше браузерът. Сега го оправих и си тръгва.

Имала съм проблеми, щетите бяха сериозни - компютърът беше за преинсталация и трябваше да се занесе на ремонт. Защитих го след това, но антивирусната след време изтече и се наложи повторно и т. н. Антивирусните не са достатъчно ефективни, или поне тази, която аз използвах, защото има определен период, в който е безплатна и след това трябва да се плаща в долари, а цените са супер големи. По-добре е да си стоим без нея, тя не е чак толкова добра."

 
Какво ни прави толкова уязвими на кибератаки? Отговора потърсихме от компютърния специалист от Видин Роберт Маринов. Според него самият факт, че сме потребители на интернет, ни прави уязвими:

"Ние като нация сме една от доста добре компютърно развитите в региона. Имаме може би един от най-бързите интернети в света, което е както предимство, така и недостатък. Широкото разпространение на интернет дава възможност да бъдем и често заразявани с рекламни софтуери, вируси и други такива зловредни кодове. Така че нормално е там, където има много компютри, да има и много заразени такива.

Снимка: ЕПА/БГНЕСИма редица признаци, по които да познаем, че компютърът ни е заразен, основният е, че компютърът става значително по-бавен. По-лошият вариант е, компютърът тотално да блокира или да загубим данни. Има вируси, които кодират целия хард диск и хакерите само срещу заплащане изпращат код, с който може да си отключите данните. Така че има варианти, при които да загубите тотално всичко, което се намира на компютъра."

Антивирусните програми не осигуряват 100-процентова защита, а само намаляват риска от заразяване. Важната информация трябва да се съхранява на поне три различни места, съветва Роберт Маринов:

"Обикновено потребителите, опитвайки се да изтрият вируси, нанасят повече щети от самите вируси. Това е едната от двете най-чести грешки, които се допускат в такива ситуации. Втората е, че на практика много хора смятат, че анитивирусните програми са напълно излишни, че на тях няма да се случи да бъдат заразени и изобщо не използват абсолютно никакви средства, с които да се предпазят. Антивирусните програми, както и лекарствата при хората, намаляват вероятността да ви се случи нещо. Те никога няма да ви предпазят на 100% от една зараза или нещо друго, но все пак намаляват вероятността да бъдете заразен. Съветът, който аз давам в такива случаи, е всички важни данни, които имате и трябва да бъдат запазени, задължително да бъдат съхранявани на поне три физически различни места - на вашия компютър, някъде в интернет и на още един резервен носител. Това е единственият начин да запазите с високо ниво на сигурност това, на което държите."

Мобилната сигурност също е подценена, въпреки че и при смартфоните разпространението на вируси става по същия начин, каза още Роберт Маринов:

"Голяма част от хората не си позволяват най-скъпите върхови модели смартфони, което означава машинки с по-слаби процесори, и съответно се стараят да не зареждат много приложения в тях, за да не ги забавят. Отделно при мобилните устройства все още не се говори вируси, въпреки че се разпространяват по същия начин, както и на другите места и всъщност няма причина да вярваме, че ако нямаме антивирусна програма на смартфона, може да ни се размине."


А вредите, които можем да претърпим при една кибератака, са най-различни - от загуба на лични данни, до невъзможност да свършим работата си и да загубим ценно време в изчакване заразеният с вирус компютър да зареди.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

В "Музикална зона": Честит рожден ден, Марк Антъни!

Певец, продуцент, текстописец, музикант, актьор и бивш съпруг на една от най-горещите латино диви Дженифър Лопес, Марк Антъни знае как да вдъхне чувство и ритъм на всяко свое изпълнение и да го превърне в актуален хит. Марк Антъни е един от най-продаваните салса изпълнители на всички времена.  По случай рождения ден на певеца ще слушаме някои от..

публикувано на 16.09.24 в 09:00

В "Музикална зона": "..., а някой кара колело"

  Световен ден на велосипеда е. Тъкмо повод да се върнем, поне мислено, към това любимо занимание- карането на колело. А ако колоезденето е ваша страст, може би знаете, че то отлично се съчетава със слушането на музика. Особено на песни, посветени на велосипеда.  Оказа се, че велосипедът- тази страст, удобство, спортно хоби- вдъхновява много групи и..

публикувано на 03.06.24 в 09:00

"Музикална зона" в деня на незрящите: Тъмни очила и песен

“Добротата е език, който глухият може да чуе и слепите могат да видят! ” / Марк Твен / На 13 ноември се отбелязва Международния ден на слепите хора и Световния ден на добротата. Двата дни неслучайно са на една дата, защото отношението към различните изразява съчувствие и човешка доброта. Слепите хора се нуждаят от подкрепата на зрящите, а зрящите добри..

публикувано на 13.11.23 в 09:00

Грети Къшева: Бих посъветвала всички момичета да се усмихват!

Преди месец във Видин се състоя конкурсът "Мис и Мистър Северозапад 2023" . Титлата "Мис Северозапад" спечели 19-годишната Грети Къшева от Бяла Слатина. Тя е първа подгласничка на местния конкурс в родния град и факта, че не го печели, я надъхва да се запише за участие в "Мис Северозапад". Грети признава, че никога не е била фен на конкурсите за..

публикувано на 06.10.23 в 15:00

Видинчани благодариха на шампионката Йоана Георгиева с крупно дарение

Най-добрата българска състезателка по кану-каяк в момента - видинчанката Йоана Георгиева, получи неочаквана награда за своите постижения. Група видинчани събраха и дариха на световната шампионка в знак на признателност 10 000 лева.  2023-а е най-успешната засега година за Йоана Георгиева. Тя спечели два медала - златен и сребърен, от Световното..

публикувано на 28.09.23 в 11:37

В „Музикална зона" слушаме Джордж Бейкър Селекшън

    Нещо много приятно ще ни се случи на 11 септември преди обед! На прозореца ни почуква един бял гълъб. И тази птица, символ на чистотата  на човешката душа, ни припомня една популярна песен от 70-те години на миналия век.   "Una paloma blanca" и групата "George Baker Selection"  ще ни донесат  много настроение в септемврийския предиобед...

публикувано на 11.09.23 в 09:00

В Международния ден на театъра слушаме Тодор Колев в "Музикална зона"

Ако не ти е писано да си актьор или музикант, не ти остава друго, освен да се радваш на дарените с тези таланти. Един от хората, който ги притежаваше и който не спира да ни възхищава, е човекът с "опасния чар"- Тодор Колев. И в театъра, и в киното, и от телевизионния екран, и с неговите песни, в които се казва всичко за нас и за живота ни. Той..

публикувано на 27.03.23 в 09:00