Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Застарява лекарското съсловие във Видин

Д-р Росен Айков: Усмивката на пациента ме зарежда

Снимка: Колаж Радио ВИДИН

На 7 април- деня на здравния работник, в "Посоките на делника" говорим за лекарската професия, реформите в здравеопазването и протестите на медиците. Ето част от мненията на пациенти:

"Има добри лекари, но вниманието към пациентите на много места е доста лошо. Човек никога няма доверие- проверява лекарите на две-три места, за да види как е... Здравеопазването е на добро ниво, но отношението на лекарите като хора, е на много ниско ниво... Българинът не се грижи за здравето си, казва, че лекарите са виновни, но не е съвсем така..."

Липсват млади специалисти, каза д-р Пламена Вълчева, председател на Регионалната колегия на Българския лекарски съюз (БЛС) във Видин.

"Членовете на Регионалната лекарска колегия във Видин са 364. 65 работят в доболничната помощ, 7 са груповите практики, а работещите в специализираната помощ са 100 амбулатории. 76% от лекарите в специализираната извънболнична помощ са на възраст от 35 до 60 години, а 24% са на възраст над 60 години. Наблюдава се застаряване на лекарското съсловие и липса на млади специалисти в нашата професия. Млад специалист може да бъде задържан във Видин, ако му се предложат добри условия на труд, добро заплащане, а болницата да осигури неговата специализация, защото парите, които получават, когато специализират, са много малко. И ако болницата, Общината, другите институции, обществото искат да задържат този лекар, трябва изцяло да бъдат обърнати към него. Да може да специализира спокойно и след това да се върне в тази болница, в този град, да бъде обвързан с договор. Засега няма такава връзка, за да се задържат в малкия град младите специалисти, трябва да имат подсигурено жилище, условия, за да може да има основа да се реализират в професията."

В момента здравеопазването в област Видин не е на добро ниво, смята д-р Вълчева:

"Има проблеми в здравеопазването във Видин. По отношение на доболничната помощ имаме достатъчно лекари, но тези семейни лекари са неправилно разпределени- имаме съсредоточаване във Видин, докато в малките населени места и в отдалечените райони няма семеен лекар и хората не получават квалифицирана медицинска помощ. Специалистите също намаляват, повечето са възрастни и ще стане така, че след време няма да има достатъчно специалисти и от това страда качеството на лечебната дейност. В болничната помощ също сме длъжници на населението. Отделението по инвазивна кардиология към видинската болница трябваше да бъде разкрито от 1 април, но все още не е, липсва инфекциозно отделение- болните се препращат към Лом и Монтана, липсва и урологично отделение. В това направление мениджърите на лечебните заведения трябва да работят- да привличат специалисти и тези отделения спешно да бъдат разкрити. Населението застарява, водещи сме по сърдечно-съдови и дихателни заболявания. Пациентите също трябва стриктно да следят своето здраве и да се явяват периодично на профилактични прегледи."

Лекарските протести не се отразяват на работата на медиците и на обслужването на пациентите във Видин

"По решение на Регионалната колегия на Българския лекарски съюз осъществихме само символични протести със сини лентички, на които е изписано "Протест". Общопрактикуващите лекари стачкуваха ефективно два дни, след което прекратиха протеста. Тези протести не се отразяват на обслужването на пациентите. Смятам, че д-р Москов е един от министрите, които се опитват да вкарат ред в цялата система на здравеопазването. Може да има грешки, но поне се опита да разпредели правилно финансовите средства и да спре източването на Здравната каса и в това отношение аз го подкрепям. В годините парите се увеличават, но по-добро здравеопазване не получаваме. Нито е намаляла смъртността, нито- заболеваемостта, т.е. няма ефективност, която всички искаме- лекари, пациенти, цялото общество", обясни д-р Пламена Вълчева и добави:

"Лекарската професия е най-хуманната професия. Всеки, който е избрал този път, е наясно, че не е най-важна финансовата страна, а любовта към човека, любовта към пациента. Мисля, че обществото малко ни е длъжно- години наред бяхме принизявани, унижавани. Авторитетът на българския лекар трябва да бъде съхранен и да се пази, защото той е нужен на обществото. На всички колеги пожелавам най-вече да са здрави, много професионализъм и да имат търпение, за да преодолеем предизвикателствата на реформите в здравеопазването!"

д-р Росен Айков, председател на Регионалната лекарска колегия към БЛС във ВрацаИма ли днес поводи за празнуване пред българските лекари? С този въпрос Жоро Александров се обърна към председателя на Регионалната лекарска колегия към БЛС във Враца д-р Росен Айков:

"663 лекари членуват в Районната колегия във Враца. Сигурен съм, че всички, които имаме нещо общо с медицината- лекари, сестри, санитари и т.н., ще се организират да празнуват. 7 април винаги е бил хубав ден, имам много добри спомени от този празник. Относно протестите, познавам много колеги и на никой личните настроения никога не са влияели върху професионалните качества и върху работата им. Лекарите сме научени да скриваме личните си проблеми в работата, а служебните проблеми носим вкъщи. Аз винаги имам добро настроение. Разговорът с пациентите, усмивката им, въпреки че работя с тежко болни пациенти, винаги ме е зареждала. Днес една пациентка каза, че лекарите лекуваме и с думи. Когато посрещнеш пациента с усмивка, когато поговориш с него, когато му покажеш, че разбираш неговата болка, пациентът е безкрайно доволен. А когато и той ти се усмихне, те зарежда с енергия."

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Село Гомотарци - с бъдеще във винения туризъм и с грижа за опазване на миналото

Гостуваме на Гомотарци, едно село разположило се на брега на река Дунав.  Голямо  и красиво населено място, с няколко площада, с просторни и красиви къщи с големи дворове и трудолюбиви хора. Видинското село се гордее със запазената си църква, големия църковен двор, с ценните стенописи, които са реставриран и с новата трапезария към храма...

публикувано на 12.07.24 в 12:00

Калин Виденов: Геноцидът над Северозапада от страна на ГЕРБ продължава

Все по-илюзорни изглеждат шансовете за съставяне на редовен кабинет в рамките на настоящото Народно събрание.  Политическата криза в страната продължава да се задълбочава.  Предсрочните избори наближават с все по-голяма скорост, а единственият шанс да не се стигне до тях е експертен и технически кабинет с третия мандат.  Как се отразява дългогодишният..

публикувано на 11.07.24 в 10:00

Нуждае ли се от рестарт икономиката ни?

България трябва да извърши смели реформи на пазара на труда и в образованието, защото рискува икономиката ѝ да стане много неконкурентоспособна. Разходите за труд растат ударно и въпреки това не успяват да наваксат изоставането спрямо ЕС, а производителността остава ниска. Трябва да се подобри рязко и средата за инвестиции, които изостават..

публикувано на 10.07.24 в 10:45
Боян Минков, кмет на община Белоградчик

Боян Минков: Липсата на редовно правителство затруднява работата на общините

Общините са сред потърпевшите от политическата криза в страната ни, коментира кметът на Белоградчик Боян Минков . По думите му политиците трябва разберат, че хората все повече ще ги наказват по време на избори, като все по-малко гласуват. "Има огромни затруднения в работата на общините и ние, кметовете, го усещаме най-силно, защото сме..

публикувано на 09.07.24 в 14:26
Румен Гълъбинов

Румен Гълъбинов: Политическата нестабилност усложнява постигането на стратегическите ни цели- Еврозоната и Шенген

Ако политиците в България не успеят да се разберат и се стигне до нови избори, се усложняват задачите, свързани със стратегическите цели на страната ни- Еврозоната и Шенген, коментира икономистът и финансист Румен Гълъбинов. По думите му, има риск и да не получим в пълен размер средствата по Плана за възстановяване и устойчивост. "Планът за..

публикувано на 09.07.24 в 13:31

Засилен контрол на Инспекциите по труда за недеклариран труд в рискови сектори

Работата без трудов договор е нарушение, за което в Кодекса на труда изрично е регламентирано, че не може да е маловажно . Затова винаги, при установяване на такова нарушение, се налага санкция, която не може да бъде по-малка от 1500 лева и може да достигне до 15 000 лв.   Много е важно всеки работник да разбере, че когато се съгласява да работи без..

публикувано на 08.07.24 в 15:03

Изсветлява ли сивата икономика

Публичните финанси на България губят близо 3 млрд. лева на година, заради невнесени данъци и осигуровки, вследствие на недекларирана заетост. Изводът е на Асоциация на индустриалния капитал в България. Типичните проявления на недекларирана заетост са няколко и те се променят през годините в зависимост от степента на контрол и в зависимост от..

публикувано на 08.07.24 в 14:59