5 май се отбелязва като Международен ден на акушерките. Професионалният празник е въведен през 1991 година, за да насочи общественото внимание към значимостта на акушерската работа - трудна, отговорна и в същото време много благородна.
Акушерката е жена, квалифицирана в оказването на помощ на раждащите жени, каза Анриета Петкова, старша акушерка на Многопрофилна болница за активно лечение "Св. Петка" във Видин. Тя обясни, че акушерството е сравнително ново понятие, въведено през времето, когато раждането на децата постепенно се пренася от дома на родилката в болницата.
16 акушерки работят във видинската болница. Водещите принципи в тяхната работа са човешко отношение към майките и бебетата и професионализъм. При всяка бременност и всяко раждане стандартът трябва да е еднакво висок, смята Анриета Петкова:
"Раждането не е просто медицинско събитие, а начало на живота на една жена като майка. А жена, която е посрещната с уважение и взима решение сама за себе си, е много по-вероятно да стане силна и уверена майка, отколкото ако е унизена и унизявана в този момент. Ние, акушерките, имаме способността да дадем на едно бебе и една майка най-добрия възможен старт в живота. Това става по два начина - чрез човешкото отношение към жените и като прилагаме пълния капацитет на уменията и знанията си..."
Задължително е на акушерките да се осигури известна свобода да организират собствените си дейности, каза още Анриета Петкова. Тя посочи като важен фактор за развитието на професията заплащането на труда, което в момента е ниско и българските акушерки оцеляват трудно със заплатите, които получават.
Най-голямата оценка за работата на акушерката е уважението и благодарността. Това каза Лозка Маркова, връщайки се в спомените си отпреди повече от 40 години, когато започва работа във видинското село Градец.
"И сега се чудя дали бих поела в този момент тази отговорност - без лекар, самостоятелно, имаше по 70-80 раждания. Родилният дом се помещаваше в една стара къща. Килерът беше за родилна зала, а стаята - за родилно отделение. Но се раждаха деца. След това се преместих в Брегово. Там ражданията бяха над 100. Имаше 2 акушерки... През 1968 година ме прехвърлиха във Видин. Тогава ражданията тук бяха близо 2 000 годишно. Имаше много добра организация, работехме с голям ентусиазъм, с голямо желание и всеотдайност... Ние се радвахме на уважението на раждащите жени и смятахме, че ни оценяват. Това ще го докажа, защото и сега ми се случва, вървейки из града, да ме срещне някоя жена и да каже: "Добър ден, акушерке! Знаеш ли, аз съм родила при теб?!"
Акушерката помага на жената не само по време на раждането, а и след това, за да я изгради и направи майка. Акушерката няма работно време, тя трябва да е бодра и работоспособна и през деня, и през нощта. Това е най-прекрасната професия, убедена е Лозка Маркова:
"Професия божествена. Тази професия е толкова стара, т.е. откакто е създаден човекът. Безкрайно съм щастлива, че избрах тази професия и имах възможност да посрещам живота най-напред и да го поздравявам: Добре дошъл, живот, на тази Земя!
Искам да поздравя всички работещи акушерки и тези, които са изминали професионалния си път, с празника на акушерката. Не мога да не поздравя и майките - тези прекрасни създания. Честит празник!"
Певец, продуцент, текстописец, музикант, актьор и бивш съпруг на една от най-горещите латино диви Дженифър Лопес, Марк Антъни знае как да вдъхне чувство и ритъм на всяко свое изпълнение и да го превърне в актуален хит. Марк Антъни е един от най-продаваните салса изпълнители на всички времена. По случай рождения ден на певеца ще слушаме някои от..
Световен ден на велосипеда е. Тъкмо повод да се върнем, поне мислено, към това любимо занимание- карането на колело. А ако колоезденето е ваша страст, може би знаете, че то отлично се съчетава със слушането на музика. Особено на песни, посветени на велосипеда. Оказа се, че велосипедът- тази страст, удобство, спортно хоби- вдъхновява много групи и..
“Добротата е език, който глухият може да чуе и слепите могат да видят! ” / Марк Твен / На 13 ноември се отбелязва Международния ден на слепите хора и Световния ден на добротата. Двата дни неслучайно са на една дата, защото отношението към различните изразява съчувствие и човешка доброта. Слепите хора се нуждаят от подкрепата на зрящите, а зрящите добри..
Преди месец във Видин се състоя конкурсът "Мис и Мистър Северозапад 2023" . Титлата "Мис Северозапад" спечели 19-годишната Грети Къшева от Бяла Слатина. Тя е първа подгласничка на местния конкурс в родния град и факта, че не го печели, я надъхва да се запише за участие в "Мис Северозапад". Грети признава, че никога не е била фен на конкурсите за..
Най-добрата българска състезателка по кану-каяк в момента - видинчанката Йоана Георгиева, получи неочаквана награда за своите постижения. Група видинчани събраха и дариха на световната шампионка в знак на признателност 10 000 лева. 2023-а е най-успешната засега година за Йоана Георгиева. Тя спечели два медала - златен и сребърен, от Световното..
Нещо много приятно ще ни се случи на 11 септември преди обед! На прозореца ни почуква един бял гълъб. И тази птица, символ на чистотата на човешката душа, ни припомня една популярна песен от 70-те години на миналия век. "Una paloma blanca" и групата "George Baker Selection" ще ни донесат много настроение в септемврийския предиобед...
Ако не ти е писано да си актьор или музикант, не ти остава друго, освен да се радваш на дарените с тези таланти. Един от хората, който ги притежаваше и който не спира да ни възхищава, е човекът с "опасния чар"- Тодор Колев. И в театъра, и в киното, и от телевизионния екран, и с неговите песни, в които се казва всичко за нас и за живота ни. Той..