Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Губим ли от дългите почивки за празниците

Снимка: Радио ВИДИН

Повече от половината фирми у нас са против дългите празници. Това показва проучване на Асоциацията на индустриалния капитал в България. Сливането на официалните празници с почивните дни оказва негативен ефект върху бизнеса при 54% от фирмите. Според тях такива ситуации пораждат затишие на пазара, а голяма част от служителите допълват или свързват празниците с дни от полагащата им се отпуска. Онези, които не успеят да сторят това, работят с 10% от капацитета си. И се получава един безкраен празник за работещите, а за бизнеса - дълъг период на бездействие, което предполага и загуби. Така ли е всъщност?

Павел Тодоров
е бизнесмен от Видин.

"В моя бизнес дългите почивни дни не се отразяват добре на работния процес. Хората си отиват по селата и оборотът намалява чувствително. Не съм против хората да си почиват. Всеки човек, който работи, трябва и да почива. Аз и моето семейство работим от 5.30 до 18.00 - 19.00 часа всеки ден. Старая се да осигуря на работещите в моята фирма по два почивни дни в седмицата"
- разказа Павел Тодоров.

Между 300 и 400 милиона лева губи икономиката на страната ни от дългите празнични дни през тази година, показва проучването на Асоциацията на индустриалния капитал.

Превозвачите също са против многото почивни дни през май. Според тях държава с толкова крехка икономика, като нашата, не може да си позволи да не се работи толкова дни. Особено тежко е през май, когато всеки трети ден е почивен. Отработването в събота също не е ефективно, защото тогава не работят институциите. Друг проблем в бранша е ограниченията в движението на тировете по магистралите през дългите почивни дни.

"Дългият престой на един паркинг е мъчителен за нас, превозвачите. Създава се проблем и с преминаването на многото митници и това допълнително усложнява както работата на митничарите, така и нашата дейност" - каза Мирослав Костадинов, превозвач от Видин.

Сметките на работодателите показват, че при сливане на почивни и работни дни между Великден и Гергьовден, както и за 24 май, този месец работим 18 дни за сметка на 13 почивни. Ефектът от сливането на празници е негативен, смятат над половината от работодателите у нас. Едва 8 от бизнеса, основно компании, които работят в сферата на транспорта и туризма, печелят от дългите почивки.

"Дългите почивните дни се отразяват добре на нашата дейност. Хората обичат да пътуват. Сега за предстоящите почивни дни имаме доста резервации за чужбина. Напоследък започнаха и повече екскурзии в страната ни. Много хора изпращат багаж и различни подаръци. Работещите в чужбина много подпомагат своите близки тук", каза Красимира Асенова, собственик на туроператорска фирма във Видин.

"Хубаво е човек да си почива, но многото почивни дни се отразяват зле на бизнеса ни" - смята Наташа Петрова, собственик за заведение за бърза закуска във Видин.

Разнопосочни са и мненията на видинчани:

"Аз съм "за" дългите почивни дни. Хората работят и заслужават да почиват... Работодателите са с тяхното право, а ние- с нашето. Хубави са дългите почивни дни,  защото се виждаме със своите близки, които си идват тук... Много от институциите не работят през почивните дни и се нарушава целият ритъм на живот в града."

Потърсихме позиция и от синдикалните организации. Работещите са доволни от дългите поредици почивни дни по празниците, това каза Мария Лазарова, председател на Регионалния съвет на КНСБ в Монтана. Според психолога Катя Райчева е трудно да се адаптираме след дългите почивки отново към работния процес.

"Човек се нуждае от 20 дни годишен отпуск и почивни дни всяка седмица." Подобни ситуации възникват всяка година, а браншовите организации на корпоративния капитал постоянно недоволстват от загубите, които многобройните и продължителни празници им нанасят.

Повече по темата можете да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Светослав Славчев: Без държавата да се намеси, няма как Видин да излезе от дъното

"Статистически вече не сме най-бедните, съревноваваме се с няколко области, като това, разбира се, не ме успокоява. Тук обаче Общината не може да направи кой знае какво. Общината и Общинският съвет могат да съдействат всячески на инвеститори и да има прозрачност в тази връзка, но липсата на инфраструктура е главният фактор, липсата на газова връзка,..

публикувано на 26.11.24 в 14:14

Ще работят ли младежите по специалността си след гимназията

Около половината от гимназистите, които завършват средно образование, няма да работят това, за което са учили. Това показва изследване на Института за пазарна икономика за 2024 година. В проучването се съпоставят различните специалности, които се завършват, приемът в професионалното образование и профилът на икономиката, обясни за Радио ВИДИН..

публикувано на 25.11.24 в 11:00

Село Куделин- най-северната точка на България

Днес гостуваме в село Куделин- най-северната точка на България при устието на река Тимок. Намира се в община Брегово, област Видин. Старото име на селото е Влашка Раковица. През 1934 г. е преименувано на името на владетеля на "Браничевската земя" Куделин. Историята на братята Дърман и Куделин е малко позната, но важна страница от средновековното..

публикувано на 22.11.24 в 16:56

В Деня на християнското семейство: Колко е важен бракът?

На 21 ноември отбелязваме Деня на християнското семейство - повод да се замислим върху значението на семейството и брака като основи на духовния и социален живот. В съвременното общество, обаче, много млади хора избират да живеят заедно и без да сключват брак. Какви са причините за възникването на тези тенденции? Според социалния..

публикувано на 21.11.24 в 13:42

Чувстват ли се сигурни на работните си места хората в предпенсионна възраст?

Застаряването на населението в Европейския съюз (ЕС) е един от най-сериозните проблеми, с които повечето страни ще се сблъскат в близко бъдеще. Съществуват сериозни опасения за предизвикателствата, които все по-застаряващото население поставя пред икономическите и социални условия в момента. Делът на младите хора (на възраст 0-14 г.) в EС до..

публикувано на 20.11.24 в 10:45

Северозападът - слаба икономика, застаряващо население, лоши пътища

Остават ли Видин и Северозападният регион на последно място по икономическо, демографско и социално развитие? Институтът за пазарна икономика представи традиционния си доклад "Регионални профили: показатели за развитие 2024".  Тазгодишното проучване показва, че изпреварващият икономически растеж в няколко от по-малките области в България..

публикувано на 19.11.24 в 13:49

Как помага кариерното ориентиране на учениците и кога да започне

Изборът за бъдещото професионално развитие е още в училище. Как правилно да се насочат учениците, обяснява Силвия Ставрева от Центъра за подкрепа на личностното развитие  с предмет на дейност кариерно ориентиране и консултиране във Видин. "Центърът работи с ученици от I-ви до XII-ти клас и в тази връзка нашата програма за работа с тези..

публикувано на 18.11.24 в 12:31