Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Челюстница- селото със зловещо име, но с гостоприемни хора

7
Снимка: Пламен Генчев, радио Видин
На гости сме в Челюстница- едно село със зловещо име, но пък с изключително гостоприемни хора. Намира се в община Чипровци. Посреща ни Цветан Цветков, кореняк челюстенец и ни разказва някои от версиите за историята на селото.

"Първо по време на въстанието на Константин и Фружин са идвали тук турци, селото е било долу до шосето - на Балтин чукар. Така го предават нашите прадеди, че турците са искали да отседнат тук и тогава да атакуват Клисура, Чипровци. Нашите хора се изплашили, заключили портите, но турчинът казал:"Дайте една балта, съсякъл една врата, започнали да разбиват, да се самонастаняват и от балта останал Балтин чукар. Говорят, че селото е започнало със седем колиби, сега казват, че пак седем ще останат."

Според едно от преданията, на малкото възвишение Балтин чукар са открити много челюсти, коитo са били на избитите след Чипровското въстание жители.

СнимкаДнес в Челюстница са останали 58 души, предимно възрастни (както в повечето български села). И те имат нужда от магазин, сега се оправят някак си с помощта на подвижния, който представлява микробус със стоки от първа необходимост и който ги навестява четири пъти в седмицата. Иначе хората си харесват кметицата и се обръщат към нея с "Кака Лили".

А тя, Лиляна Цветкова е четвърти мандат кметски наместник. И е работохолик.

Разказва ни за основно ремонтираната църква в селото - "Св. Петка Параскева". За честването на 160-ата й годишнина някои от иконите в нея са възстановени предимно чрез даренията на местни родолюбци.

Разказва ни и за Войнишкия паметник-чешма в центъра на Челюстница, изграден през 1934-1937г. На него са изписани имената на 19 войници, загинали през войните 1912-1918 г. "Направен е като чешма, защото като се наведе човек да пие вода, да се поклони пред паметта на тези герои", казва кметският наместник Лиляна Цветкова.

Целия репортаж за Челюстница чуйте в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Справя ли се туризмът в условията на политическата криза?

Над 100 000 българи ще посрещнат празниците зад граница в края на тази година. От тях около 60% ще посетят близки и приятели, докато останалите ще предпочетат разнообразни туристически дестинации. Тази година празничният период е повече от 10 дни - от 20 декември до 2 януари, което насърчава както семейните, така и корпоративните пътувания...

публикувано на 18.12.24 в 10:45
Румен Гълъбинов

Румен Гълъбинов: Скорошното ни влизане в еврозоната е напълно реално и постижимо

Ставаме ли бавно, но сигурно, пълноправни, равнопоставени и интегрирани европейци? След приемането ни и в сухопътния Шенген, трябва ли следващата ни цел да бъде еврозоната? По темата в "Посоките на делника" разговаряме с икономиста Румен Гълъбинов. "България и Румъния дълго време понасяха негативи, преки и косвени загуби, както и пропуснати..

публикувано на 17.12.24 в 13:25

Росица Кирова: Шенген ще се отрази положително на Видин

България и Румъния стават пълноправни членове на Шенгенското пространство на свободно движение на хора и стоки, след от 1 януари 2025 г. От този момент българите ще могат да пътуват напълно свободно през българо-гръцката граница. В рамките на 6 месеца ще се запази граничният контрол между България и Румъния, но той ще бъде много по-облекчен...

публикувано на 17.12.24 в 11:29

Съобразени ли са специалностите в образованието с нуждите на пазара на труда

На кръгла маса за образованието и пазара на труда бяха идентифицирани основни проблеми в сферата на образованието. Сред тях са: нисък дял на учениците, завършващи средно образование - около 50%; несъответствие между образованието и нуждите на пазара на труда; нужда от популяризиране на професионалното образование; остарели методи на..

публикувано на 16.12.24 в 15:32

Хората на Хубавене - всички заедно в труд и празник

Екипът на Радио ВИДИН гостува на село Хубавене, община Роман. Местните не помнят откъде се е появило днешното име, но смятат, че идва от факта, че в него живеят добри, работни и хубави хора.  До селото ни отвежда нов, асфалтиран път. В центъра ни посреща кокетно малко площадче, тук е и паметникът на загиналите във войните 1912-1913, 1915-..

публикувано на 13.12.24 в 12:00
Теодор Димокенчев

Теодор Димокенчев: Стабилно редовно управление ще има, когато се появи нов субект

Започнаха срещите на държавния глава с партиите преди връчването на първия мандат за кабинет.  Лидерът на най-голямата парламентарна група Бойко Борисов предложи правителство на ГЕРБ, оглавено от него, в което да участват още ПП-ДБ, БСП и ИТН.  Първата политическа сила е готова да получи папката идната седмица.  Част от втората парламентарна..

публикувано на 12.12.24 в 10:00

Крие ли рискове новият проектобюджет?

От Министерството на финансите официално публикуваха разчетите на Бюджет 2025. Изчислено е приходите да бъдат под 93 млрд. лева при разходи, гонещи 99 млрд. Според този последен проект дупката в бюджета ще бъде около 6,5 млрд. лв. Това означава, че успяваме да задържим в рамките 3% дефицит, който е нужен за приемане в еврозоната. Освен това се..

публикувано на 11.12.24 в 10:45