Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Хората в Долни Вадин: Кметът ни е златен

Жителите на оряховското село се оплакват от лошите пътища

20
Снимка: Полина Тодорова

Днес в рубриката "Добро утро, кмете!" се отправяме на път към оряховското село Долни Вадин, разположено на брега на Дунав. Пътуването, обаче, не е едно от най-приятните, заради осеяното с дупки шосе. Възрастните хора там се оплакаха и от високите цени в местните магазини:

"Много са ни скъпи магазините. Една наденица- по 7 лева. Онзи ден бях в Оряхово- 5 лева и нещо... Да намалят тия цени, че и пенсиите ни са малки... Не живея тук, живея в Русе, но идвам при родителите, но явно хората като не са запознати с цените как вървят и може би те продават, който както си желае и хората са в безизходица, защото имат два магазина, от които могат да си пазаруват."

Само единият от търговските обекти работеше, когато нашият екип посети селото. Собственикът му- Иванка Калоянова смята, че цените не са високи и надценката, която слага на стоките, не е голяма.

"В рамките на 5, 10, 15 стотинки, говорим за тези по-дребните неща. Това не мога да го взема на 1 лев и да го дам на 1,05 лв., давам го на 1,20 лв. Ние сме на 50 и няколко километра от Плевен и мисля, че цените не могат да бъдат високи."


Жените от певческата група към пенсионерския клуб изпяха песен за Долни Вадин- в звуковия файл.Хората се оплакват от лошия път, ниските си пенсии и тежкия живот, но са доволни от кмета си.

"Да бяха направили аптека за хората тук или пътищата да бяха оправили. Пътищата не са правени от 40 години, сигурно... Кметът си го уважаваме ние... Когато отидеш при него, не те връща, каквото искаш ти върши работа... Сега чакаме доктора да дойде. От Крушовене идва една докторица и само във вторник идва. Отдалечени сме от градовете... Бърза помощ в Плевен търсим, но отиваме в плевенското Крушовене и тогава пращат линейка, ако хептен сме припаднали.

Снимка Иначе си търсим превоз, плащаме си да ни карат на Бърза помощ. Пътищата са лоши между Крушовене и Вадин и отбягват превозите... Нашият кмет е незаменим, златен е!... Най-важното е да оправят пътя, защото децата идват и си разбиват колите."

Срещнахме се и с кмета- Иван Спасов. Той е пети мандат на кметския стол, като преди това е бил 10 години секретар в кметството. Питаме го за лошия път и високите цени в магазините:

Кметът Иван Спасов"Пътят е републикански... Пишеме писма и с кмета на Оряхово... Имам отговор още през 2007 година от премиера Станишев, който ни обеща, че до 2013-та, в първия програмен период, пътят ще бъде ремонтиран, което не стана. Сега всяка година казват: "Ще стане"... Всички знаем, че цените се определят от търсенето и предлагането. Знам, че в селото се държат по-високи цени, но аз не мога да се намеся в ценообразуването в магазините."

Заради лошия път, учениците се извозват в близкото плевенско село Крушовене, а не в съседното оряховско Остров. Училището в Долни Вадин е закрито още през 1971 година. То е продадено преди 15 години за 15 хиляди лева от бивш кмет на общината на частна фирма. Сградата сега е занемарена.

Детската градина също не работи, като помещения от нея са дадени за фитнес зала.

Николай Тодоров подема кампанията за фитнес зала в селото.Стажантът в местното читалище Николай Тодоров, който е родом от Долни Вадин, е подел кампанията "Спортувай с мен", за да се направи фитнес залата. Така от дарения и сувенири, които са изработили младежи от селото, те постигат целта си.

"Кметът на Община Оряхово ни обеща пари за залата, но досега не сме ги получили", оплака се Николай.

За чистотата в селото се грижи един човек, назначен от Община Оряхово, но хора от кметството и читалището помагат- косят, плевят, режат дърва. Кражби няма, тъй като Долни Вадин е без изход, а на входа са поставени камери.

"Успявам да спра хората да си продават на безценица къщите... Помолил съм всеки един като стигне до продажба на къщата си, да ми се обадят, защото за 1 000- 2 000 лева... не искам да допусна от малцинствата да закупят къщите. Няма къща, която да е продадена под 5 000- 6 000 лева... Най-големият проблем ни е, че никой не иска да ни прекара интернет... Може би, защото сме малко като население", разказа Иван Спасов.

Обновеният парк. Снимка: Йорданка ПетроваПаркът в Долни Вадин е обновен по проект, като там се прави лятно кино и на възрастните хора се прожектират стари български филми, допълни кметът. Крайдунавското село е привлекателно за рибарите, които идват от цяла България при откриването на сезона.

"Може би, защото има риба и им харесва", отговори кметът на въпроса с какво селото привлича рибарите.

В Долни Вадин може да се видят следи от римската крепост "Валериана" и останки от каменен мост през Дунав, както твърдят местните. Желанието на кмета да реставрира руините от миналото обаче остава без резултат.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Справедливо ли е въвеждането на такса "водомер"

Проект на Закон за водоснабдяването и канализацията е публикуван на сайта за обществени консултации на Министерския съвет.  Една от целите на проекта на новия закон е да се въведе нова структура на цените на ВиК услугите. Планира се заплащането на водата да е двукомпонентно. Постоянната компонента е достъп до услугата водоснабдяване и..

публикувано на 02.12.24 в 13:55

Лехчево: Едно от най-големите населени места в област Монтана

Лехчево е село в Северозападна България. Намира в община Бойчиновци, област Монтана.  Най-старият писмен документ за село Лехчево се съхранява в ориенталския отдел на Народна библиотека "Кирил и Методий" в град София. Това е една данъчна книга, в която е отбелязано събраното през 1430 година "джизие" (така са наричали личния данък, който всеки..

публикувано на 29.11.24 в 15:03
Теодора Макавеева

Теодора Макавеева: Всеки регионален журналист ще излъже, ако каже, че не му е оказван натиск

Българските журналисти работят под непрекъснат стрес, който отключва тревожност, безсъние, стига се дори до прегаряне в професията, показва седмото поредно проучване на Асоциацията на европейските журналисти в България за медийната свобода в страната.  Кои са факторите за този съпътстващ делника стрес на хората в медиите?  Ще намерят ли отговор..

публикувано на 28.11.24 в 10:05
Илия Вълков

Илия Вълков: Журналистите направиха всичко възможно през годините да намалят до минимум доверието

Българските журналисти работят под непрекъснат стрес, който отключва тревожност, безсъние, стига се дори до прегряване в професията, показва седмото поредно проучване на Асоциацията на европейските журналисти в България за медийната свобода в страната.  Кои са факторите за този съпътстващ делника стрес на хората в медиите?  Ще намерят ли отговор..

публикувано на 28.11.24 в 10:00

Заложници ли са общините на политическата безтегловност?

Политическата обстановка в края на годината у нас остава напрегната и нестабилна. Българите се питат дали този път ще се сформира правителство и дали страната най-накрая ще преодолее дългогодишната политическа криза. За съжаление, потърпевши от нестабилната политическа ситуация се оказват и общините, които продължават да разчитат на сигурно..

публикувано на 27.11.24 в 10:45

Светослав Славчев: Без държавата да се намеси, няма как Видин да излезе от дъното

"Статистически вече не сме най-бедните, съревноваваме се с няколко области, като това, разбира се, не ме успокоява. Тук обаче Общината не може да направи кой знае какво. Общината и Общинският съвет могат да съдействат всячески на инвеститори и да има прозрачност в тази връзка, но липсата на инфраструктура е главният фактор, липсата на газова връзка,..

публикувано на 26.11.24 в 14:14

Ще работят ли младежите по специалността си след гимназията

Около половината от гимназистите, които завършват средно образование, няма да работят това, за което са учили. Това показва изследване на Института за пазарна икономика за 2024 година. В проучването се съпоставят различните специалности, които се завършват, приемът в професионалното образование и профилът на икономиката, обясни за Радио ВИДИН..

публикувано на 25.11.24 в 11:00