Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"Неделник" от 14 август 2016 година

20
Снимка: Красимир Каменов
"Неделник" брой 118 вече е на сайта. Каква е тази снимка? Ами някога....преди много, много години хората ходили на панаир и си купували ей такива неща, за да са хубави. И други неща си купували-медни и керамични съдове, ножове, стока също. Успоредно с това се веселили пиели. Юнашки! Юнашки и играли хора, "Жуматата румба" и ...кючеци. Така е, панаир е. Ама пък аз къде отидох! Хайде под ред. Започваме първо с една планинска надпревара. Но не каква да е, а планинско бягане "У царството на Трибалете". Жоро Александров ни среща с организатора- Иван Стоянов, а пък той ще ни пренесе и към спортният празник "Три чуки" в Чипровци. В двудневоното състезание имаше планинското колоездене и планинското бягане. Сладки и кисели награди за всички участници. Живописна гледка и красоти-това видяха участниците. От ловните полета около Мизия намерих и Владко Пешунов, който тъкмо се завръщаше от вторият си лов след откриване на сезона за прелетен дивеч у нас. В часа на "Ние от Северозапада", както вече казах си говорим за панаир. По точно за започналия в понеделник юбилеен 100-ен Кулски панаир. Град Кула. Да точно там ни заведе етнографът и родолюбец Емил Дичев. "Айфеловата кула, наклонената кула в Пиза - са само определения. Ние сме КУЛА-нашата Кула....". Така пише на поканата за панаира. И още "....И когато панаирът започне, изчезва умората и остава само празникът....". Най добре описва кулския панаир покойният писател от Кула Йордан Вълчев в разказа си "Кулски панаир" в сборника си "Родихме се змейове". Казват, че е "Библията" на Кула. Ще чуете фрагменти от него. Отново за снимката-такива неща, а и други са си купували от панаирите някога нашите баби и дядовци. Тези "съкровища" на снимката са мое наследство. От кулския панаир.Част от колекцията са ми. Като казах колекция, се сетих и за виртуалния ми етнографски музей на село Дражинци.   А пък като говоря за виртуален музей се сещам за Сандъците.бг. Това е един онлайн проект от типа „виртуален музей”, посветен на стара българска техника. Създаден е през 2007 г. от Антон Оруш. В него чрез снимки, текстова информация и справочни данни се представят различни български устройства, произвеждани през годините. Антон колекционира такава техника от 2003 г. и вече е натрупал много информация и знания за най-значимите български изобретения от миналото, като за българският спътник „Интеркосмос 22”, или „България 1300”, както се нарича още. Материалът е на колежката от Радио България Силвия Петрова: Това е "Неделник", брой 118. Приятно слушане.

Цялото предаване можете да чуете в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

В "Музикална зона": Честит рожден ден, Марк Антъни!

Певец, продуцент, текстописец, музикант, актьор и бивш съпруг на една от най-горещите латино диви Дженифър Лопес, Марк Антъни знае как да вдъхне чувство и ритъм на всяко свое изпълнение и да го превърне в актуален хит. Марк Антъни е един от най-продаваните салса изпълнители на всички времена.  По случай рождения ден на певеца ще слушаме някои от..

публикувано на 16.09.24 в 09:00

В "Музикална зона": "..., а някой кара колело"

  Световен ден на велосипеда е. Тъкмо повод да се върнем, поне мислено, към това любимо занимание- карането на колело. А ако колоезденето е ваша страст, може би знаете, че то отлично се съчетава със слушането на музика. Особено на песни, посветени на велосипеда.  Оказа се, че велосипедът- тази страст, удобство, спортно хоби- вдъхновява много групи и..

публикувано на 03.06.24 в 09:00

"Музикална зона" в деня на незрящите: Тъмни очила и песен

“Добротата е език, който глухият може да чуе и слепите могат да видят! ” / Марк Твен / На 13 ноември се отбелязва Международния ден на слепите хора и Световния ден на добротата. Двата дни неслучайно са на една дата, защото отношението към различните изразява съчувствие и човешка доброта. Слепите хора се нуждаят от подкрепата на зрящите, а зрящите добри..

публикувано на 13.11.23 в 09:00

Грети Къшева: Бих посъветвала всички момичета да се усмихват!

Преди месец във Видин се състоя конкурсът "Мис и Мистър Северозапад 2023" . Титлата "Мис Северозапад" спечели 19-годишната Грети Къшева от Бяла Слатина. Тя е първа подгласничка на местния конкурс в родния град и факта, че не го печели, я надъхва да се запише за участие в "Мис Северозапад". Грети признава, че никога не е била фен на конкурсите за..

публикувано на 06.10.23 в 15:00

Видинчани благодариха на шампионката Йоана Георгиева с крупно дарение

Най-добрата българска състезателка по кану-каяк в момента - видинчанката Йоана Георгиева, получи неочаквана награда за своите постижения. Група видинчани събраха и дариха на световната шампионка в знак на признателност 10 000 лева.  2023-а е най-успешната засега година за Йоана Георгиева. Тя спечели два медала - златен и сребърен, от Световното..

публикувано на 28.09.23 в 11:37

В „Музикална зона" слушаме Джордж Бейкър Селекшън

    Нещо много приятно ще ни се случи на 11 септември преди обед! На прозореца ни почуква един бял гълъб. И тази птица, символ на чистотата  на човешката душа, ни припомня една популярна песен от 70-те години на миналия век.   "Una paloma blanca" и групата "George Baker Selection"  ще ни донесат  много настроение в септемврийския предиобед...

публикувано на 11.09.23 в 09:00

В Международния ден на театъра слушаме Тодор Колев в "Музикална зона"

Ако не ти е писано да си актьор или музикант, не ти остава друго, освен да се радваш на дарените с тези таланти. Един от хората, който ги притежаваше и който не спира да ни възхищава, е човекът с "опасния чар"- Тодор Колев. И в театъра, и в киното, и от телевизионния екран, и с неговите песни, в които се казва всичко за нас и за живота ни. Той..

публикувано на 27.03.23 в 09:00