"В Бургас съм, защото съпругата ми е оттам. Това е краткият отговор, но аз мога малко да го разширя. И двамата сме архитекти и като студенти по архитектура, в по-горните курсове обикновено наши преподаватели ни канят към ателиетата си да помагаме или да работим. Така се озовах в ателието на проф.Никифоров, който ме покани да работим по една задача за Видин. Съпругата ми, която е от друг курс, и с която не се познавахме, също беше поканена. Така се запознахме и всъщност, когато ние завършихме и решихме да предпочетем Бургас за реализация като по-голям град, дори не предполагахме, че сега 20-25 години по-късно ще е толкова голяма разликата между градовете. И в този смисъл сме направили правилния избор, но едно от определящите неща не бяха материални, а по-скоро, защото и двамата сме амбициозни, беше въпрос на реализацията ни. Когато поканихме професора на нашата сватба, получихме едно много хубаво пожелание, което спазваме до момента. А то е, че понеже работата ни е събрала, тя да е повод да не ни раздели и ние сме вече 34 години заедно. През всичките тези години обаче пътуваме между Видин и Бургас, защото майка ми продължава да си живее в родния град, връзката не е загубена. Фамилията ми е от рода на баща ми, който е от Арчар. Така и не знам някакави по-конкретни неща за нея, защото е много особена. Името ми също е нестандартно и това ми създаваше постоянно главоболия, когато някъде трябва да си кажа името и да го изпишат. Към архитектурата се насочих някак естествено."
В разговора ни става дума и за трудностите на професията, за първия реализиран проект и за ежедневието. За отбелязване е, че в днешно време всеки проект на архитекти Бурулянови получава реализация.
"В служебен план ако има някакви трудности, това е част от работата. Минали сме по този път, по който всички млади хора минават и тогава, и сега. Тръгнахме от някакви квартири, сега живеем в апартамент в центъра на Бургас, който е по наш проект. Тръгнахме от по-малки обекти, работихме в проектантска организация, след 1991-1992 година създадохме тази марка, смея да я нарека вече, на архитекти Бурулянови. Преди 5-6 години се включи и синът ни. Като първи реализиран проект си спомням една детска градина в началото на 80-те години в Китен и малко след това един Младежки дом в Звездец. В работа минава ежедневието ни. Не ползваме отпуски в общоприетия израз на думата, нито събота и неделя", казва архитект Бурулянов.
Като цяло семейството архитекти предпочитат да не почиват, намират обаче време поне за седмица да попътуват някъде в страната или чужбина, съчетавайки работата с удоволствията.
Оказва се, че дядото на Славян Бурулянов е един от първите дарители във Видин и архитектът се гордее с този факт. Още през 1914 год. във Видин се създава епархийски благотворителен фонд. Първите дарения са от видинския гражданин Тома Лозанов - той подарява две собствени сгради за продажба на търг, едната от които е Търговския дом /намирала се е на мястото на партийния дом /сега Съдебната палата /. На търга той самият наддава и купува тази сграда и сумата влиза във фонда. По-късно дарява сума за започване строежа на градска баня. И заради това архитект Славян Бурулянов никога не е губил връзката с родния Видин и едва ли ще я загуби, след като е потомък на такъв човек.
"И досега като се прибера във Видин имам няколко близки приятели с които мога да изпия една ракия, имам комшии с които съм в чудесни отношения и всички ме познават. А що се отнася до реконструкцията на видинския площад, аз видях частично и разгледах подробно новия проект. Да, има места, които могат и трябва да се реконструират. Според мен цялостно не бива да се прилага този проект. Ако се бърза за усвояване на някакви средства, ще се направи грешка. Ние си имаме разкошен град, градината ни е разкошна, централната ни зона е разкошна със сградите си, с историята, която има", заяви Славян Бурулянов.
Все си мисля, че видинчани трябва да се гордеем с такива хора. Преди по-малко от месец, архитекти Бурулянови бяха отличени в Лондон със сребърна Европейска награда за реализацията на проектите за първата в България соларна пейка, "Соларните дървета" и най-вече за сградата на експозиционния център в Бургас.
Целия разговор чуйте в звуковия файл.
Певец, продуцент, текстописец, музикант, актьор и бивш съпруг на една от най-горещите латино диви Дженифър Лопес, Марк Антъни знае как да вдъхне чувство и ритъм на всяко свое изпълнение и да го превърне в актуален хит. Марк Антъни е един от най-продаваните салса изпълнители на всички времена. По случай рождения ден на певеца ще слушаме някои от..
Световен ден на велосипеда е. Тъкмо повод да се върнем, поне мислено, към това любимо занимание- карането на колело. А ако колоезденето е ваша страст, може би знаете, че то отлично се съчетава със слушането на музика. Особено на песни, посветени на велосипеда. Оказа се, че велосипедът- тази страст, удобство, спортно хоби- вдъхновява много групи и..
“Добротата е език, който глухият може да чуе и слепите могат да видят! ” / Марк Твен / На 13 ноември се отбелязва Международния ден на слепите хора и Световния ден на добротата. Двата дни неслучайно са на една дата, защото отношението към различните изразява съчувствие и човешка доброта. Слепите хора се нуждаят от подкрепата на зрящите, а зрящите добри..
Преди месец във Видин се състоя конкурсът "Мис и Мистър Северозапад 2023" . Титлата "Мис Северозапад" спечели 19-годишната Грети Къшева от Бяла Слатина. Тя е първа подгласничка на местния конкурс в родния град и факта, че не го печели, я надъхва да се запише за участие в "Мис Северозапад". Грети признава, че никога не е била фен на конкурсите за..
Най-добрата българска състезателка по кану-каяк в момента - видинчанката Йоана Георгиева, получи неочаквана награда за своите постижения. Група видинчани събраха и дариха на световната шампионка в знак на признателност 10 000 лева. 2023-а е най-успешната засега година за Йоана Георгиева. Тя спечели два медала - златен и сребърен, от Световното..
Нещо много приятно ще ни се случи на 11 септември преди обед! На прозореца ни почуква един бял гълъб. И тази птица, символ на чистотата на човешката душа, ни припомня една популярна песен от 70-те години на миналия век. "Una paloma blanca" и групата "George Baker Selection" ще ни донесат много настроение в септемврийския предиобед...
Ако не ти е писано да си актьор или музикант, не ти остава друго, освен да се радваш на дарените с тези таланти. Един от хората, който ги притежаваше и който не спира да ни възхищава, е човекът с "опасния чар"- Тодор Колев. И в театъра, и в киното, и от телевизионния екран, и с неговите песни, в които се казва всичко за нас и за живота ни. Той..