Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Жив ли е още българският дух?!


Денят на Съединението- 6 септември 1885 г. е един от най-важните в българската история. На този ден преди 131 години част от общонародният идеал за пълно национално обединение става реалност- Княжество България се обединява с Източна Румелия. Под османска власт остават откъснатите от Берлинския конгрес Македония и Одринско. Берлинският договор ограничава Княжество България до земите между река Дунав и Стара планина, заедно с тогавашния софийски санджак (административно-териториална единица в Османската империя, съставна част на вилаета). Създаването на автономната област Източна Румелия (между Стара планина и Родопи), трябвало да се управлява от представители на Великите сили, участвали в Конгреса.

В "Посоките на делника", в Деня на Съединението- след 131 години жив ли е още българският дух. Гледната точка е на военния историк Пламен Станкулов, гост в студиото на Радио Видин.

"Трябва да се знае, че 6 септември е една дата в самия политически акт за утвърждаване на нашата държава, за обединението на целокупна България. Трябва да се знае, че след Априлското въстание през 1876 година отново Великите сили, те винаги са решавали проблемите и то неправилно, и зловредно, се събират и се опитват да разделят България. Съединението е един цялостен политически процес, дело на всички наши възрожденци, на всички истински българи, които успяха да доведат целия процес на утвърждаване на българската националност и държавност.


Твърдо мога да заявя, че днес българският дух не е жив. И ще ви дам един прост пример. От няколко дни всички медии съобщават за голямото пътуване- за празниците. Пътуване извън България! От тази сутрин- голямото завръщане по случай националния празник. Такъв нихилизъм съществува в България, че лозунгът, който е написан на сградата на Народното събрание: "Съединението прави силата", някак си е излязъл от духа на българина. Другото, което прави впечатление, къде е българският трибагреник- няма го! А и защо винаги около националните празници правим едни големи почивки? И още, ние нямаме единна историческа памет и мисъл. И през всичките тези години, ние не успяхме да изградим нова ценностна система, а разрушихме и старата.

Що се отнася до нашия Видин- градът ни има изключителен принос в защитата на страната ни при опита на Трета сръбска армия да атакува и да превземе видинската крепост. Ние имаме един голям командир- майор Атанас Узунов, който казва, че е учил в Русия да превзема крепости, а не да ги предава."


Целия разговор с военния историк Пламен Станкулов и мненията на слушатели на Радио Видин чуйте в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Справя ли се туризмът в условията на политическата криза?

Над 100 000 българи ще посрещнат празниците зад граница в края на тази година. От тях около 60% ще посетят близки и приятели, докато останалите ще предпочетат разнообразни туристически дестинации. Тази година празничният период е повече от 10 дни - от 20 декември до 2 януари, което насърчава както семейните, така и корпоративните пътувания...

публикувано на 18.12.24 в 10:45
Румен Гълъбинов

Румен Гълъбинов: Скорошното ни влизане в еврозоната е напълно реално и постижимо

Ставаме ли бавно, но сигурно, пълноправни, равнопоставени и интегрирани европейци? След приемането ни и в сухопътния Шенген, трябва ли следващата ни цел да бъде еврозоната? По темата в "Посоките на делника" разговаряме с икономиста Румен Гълъбинов. "България и Румъния дълго време понасяха негативи, преки и косвени загуби, както и пропуснати..

публикувано на 17.12.24 в 13:25

Росица Кирова: Шенген ще се отрази положително на Видин

България и Румъния стават пълноправни членове на Шенгенското пространство на свободно движение на хора и стоки, след от 1 януари 2025 г. От този момент българите ще могат да пътуват напълно свободно през българо-гръцката граница. В рамките на 6 месеца ще се запази граничният контрол между България и Румъния, но той ще бъде много по-облекчен...

публикувано на 17.12.24 в 11:29

Съобразени ли са специалностите в образованието с нуждите на пазара на труда

На кръгла маса за образованието и пазара на труда бяха идентифицирани основни проблеми в сферата на образованието. Сред тях са: нисък дял на учениците, завършващи средно образование - около 50%; несъответствие между образованието и нуждите на пазара на труда; нужда от популяризиране на професионалното образование; остарели методи на..

публикувано на 16.12.24 в 15:32

Хората на Хубавене - всички заедно в труд и празник

Екипът на Радио ВИДИН гостува на село Хубавене, община Роман. Местните не помнят откъде се е появило днешното име, но смятат, че идва от факта, че в него живеят добри, работни и хубави хора.  До селото ни отвежда нов, асфалтиран път. В центъра ни посреща кокетно малко площадче, тук е и паметникът на загиналите във войните 1912-1913, 1915-..

публикувано на 13.12.24 в 12:00
Теодор Димокенчев

Теодор Димокенчев: Стабилно редовно управление ще има, когато се появи нов субект

Започнаха срещите на държавния глава с партиите преди връчването на първия мандат за кабинет.  Лидерът на най-голямата парламентарна група Бойко Борисов предложи правителство на ГЕРБ, оглавено от него, в което да участват още ПП-ДБ, БСП и ИТН.  Първата политическа сила е готова да получи папката идната седмица.  Част от втората парламентарна..

публикувано на 12.12.24 в 10:00

Крие ли рискове новият проектобюджет?

От Министерството на финансите официално публикуваха разчетите на Бюджет 2025. Изчислено е приходите да бъдат под 93 млрд. лева при разходи, гонещи 99 млрд. Според този последен проект дупката в бюджета ще бъде около 6,5 млрд. лв. Това означава, че успяваме да задържим в рамките 3% дефицит, който е нужен за приемане в еврозоната. Освен това се..

публикувано на 11.12.24 в 10:45