Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Жив ли е още българският дух?!


Денят на Съединението- 6 септември 1885 г. е един от най-важните в българската история. На този ден преди 131 години част от общонародният идеал за пълно национално обединение става реалност- Княжество България се обединява с Източна Румелия. Под османска власт остават откъснатите от Берлинския конгрес Македония и Одринско. Берлинският договор ограничава Княжество България до земите между река Дунав и Стара планина, заедно с тогавашния софийски санджак (административно-териториална единица в Османската империя, съставна част на вилаета). Създаването на автономната област Източна Румелия (между Стара планина и Родопи), трябвало да се управлява от представители на Великите сили, участвали в Конгреса.

В "Посоките на делника", в Деня на Съединението- след 131 години жив ли е още българският дух. Гледната точка е на военния историк Пламен Станкулов, гост в студиото на Радио Видин.

"Трябва да се знае, че 6 септември е една дата в самия политически акт за утвърждаване на нашата държава, за обединението на целокупна България. Трябва да се знае, че след Априлското въстание през 1876 година отново Великите сили, те винаги са решавали проблемите и то неправилно, и зловредно, се събират и се опитват да разделят България. Съединението е един цялостен политически процес, дело на всички наши възрожденци, на всички истински българи, които успяха да доведат целия процес на утвърждаване на българската националност и държавност.


Твърдо мога да заявя, че днес българският дух не е жив. И ще ви дам един прост пример. От няколко дни всички медии съобщават за голямото пътуване- за празниците. Пътуване извън България! От тази сутрин- голямото завръщане по случай националния празник. Такъв нихилизъм съществува в България, че лозунгът, който е написан на сградата на Народното събрание: "Съединението прави силата", някак си е излязъл от духа на българина. Другото, което прави впечатление, къде е българският трибагреник- няма го! А и защо винаги около националните празници правим едни големи почивки? И още, ние нямаме единна историческа памет и мисъл. И през всичките тези години, ние не успяхме да изградим нова ценностна система, а разрушихме и старата.

Що се отнася до нашия Видин- градът ни има изключителен принос в защитата на страната ни при опита на Трета сръбска армия да атакува и да превземе видинската крепост. Ние имаме един голям командир- майор Атанас Узунов, който казва, че е учил в Русия да превзема крепости, а не да ги предава."


Целия разговор с военния историк Пламен Станкулов и мненията на слушатели на Радио Видин чуйте в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Пътят Видин-Ботевград: Обещания и (без)действия

Седем години изминаха от протестите, които принудиха властта да започне да строи съвременна и сигурна инфраструктура до Северозапада. Завършването на скоростния път Видин-Ботевград обаче все още е някъде в неопределеното бъдеще, а според първоначалните ангажименти трябваше да е готов до края на 2021 година. Общо три редовни и шест служебни..

публикувано на 28.01.25 в 12:56

Общини от селски райони са с гарантирани европейски средства за инфраструктура

Общините от селските райони в страната са с гарантирани средства по Стратегическия план за развитие на земеделието и селските райони, които да са за изграждане и развитие на инфраструктура. В област Видин право на тях имат десетте по - малки общини- Белоградчик, Бойница, Брегово, Грамада, Димово, Кула, Макреш, Ново село, Ружинци и Чупрене. Общата..

публикувано на 27.01.25 в 12:25

Жителите на село Копиловци: Няма работа, няма млади хора

Гостуваме на село Копиловци , община Георги Дамяново. Китно и красиво планинско селце. Освен прекрасната природа, която е и най-голямото богатство на Копиловци, центърът на селото също е много чист, облагороден и поддържан. Въпреки това, обаче основният проблем е, че работни места няма. Съвсем наскоро е закрит шивашкият цех, който осигурявал..

публикувано на 24.01.25 в 11:29
Александър Михайлов

Александър Михайлов: Опасявам се, че най-нечистата от всички нечисти унии ще изкара пълен мандат

105-тото правителство в историята на България обещава върховенството на правото и равенството пред закона, укрепването на социалната държава, защита на гражданското общество, свободата и плурализма в медиите, членство в Еврозоната и изпълняване на Плана за възстановяване и устойчивост.  Приоритети пред новата власт ще са и качеството на живот, с..

публикувано на 23.01.25 в 10:00

Какви проблеми създаде абсурдът с двойната минимална заплата?

Заради липсата на бюджет от началото на годината реално у нас има две различни минимални заплати - в частния и обществения сектор. Парите са по-малко за чиновниците и повече за всички останали. В бюджета за 2025-та година. трябва да бъде разписан новият размер на минималното възнаграждение за работещите в обществения сектор. Докато това..

публикувано на 22.01.25 в 10:45
Яница Петкова

Яница Петкова, "Мяра": Няма ентусиазъм, но все пак управлението е приемливо за българите

37,4% от пълнолетните българи приемат формулата на правителството "Желязков". Това сочи експресен сондаж на социологическа агенция „Мяра“. Формулата на правителството по-скоро приемат 21,4%, 16,5 на сто по-скоро не я приемат, а 20,8% съвсем не я приемат. Останалите близо 4 на сто от запитаните се затрудняват да отговорят.  "Повече от..

публикувано на 21.01.25 в 12:24
Д-р Георги Савков, управител на ломската болница

Д-р Георги Савков: Болницата продължава да работи със същия обем, както преди десетилетия

Проблемът с кадрите стои и пред ломската болница "Свети Николай Чудотворец". Това е проблем за цялата държава, казва управителят на лечебното заведение д-р Георги Савков.  "С течение на години, десетилетия да не кажа, тя концентрираше кадрите си само в големите градове. За периферията нямаше решение. И това, което в момента работи в..

публикувано на 20.01.25 в 13:23