Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Какво ще промени националният референдум?!

Снимка: БГНЕС
В "Посоките на делника" гледната точка за плюсовете и минусите в допитването на 6 ноември е на граждански движения и обединения, регистрирали инициативни комитети в подкрепа на референдума.


Гост в студиото е Росица Кирова, председател на инициативния комитет на Гражданско обединение "Единни за промяна". Пряко по телефона- Петър Кичашки, директор на Института за модерна политика, един от учредителите на гражданското Движение "Модерна България", регистрирало инициативен комитет в подкрепа на референдума. 


Чрез националното допитване българите имат възможност да се произнесат дали искат промяна в политическия модел на държавата. След намесата на Конституционния съд в началото на лятото, останаха три въпроса, по които хората трябва да кажат своето мнение. Първият е дали искат да гласуват мажоритарно- за конкретни кандидати; дали гласуването да стане задължително; и дали да се намали размерът на партийната субсидия до 1 лев на глас.

"На хората трябва да се обясни какво означава референдум и какво е пряка демокрация, и че това не е средство за решаване на партийни въпроси. Това е начин, по който гражданите на една държава могат да определят начина по който да се развиват и по който да бъдат управлявани дори. Ако успеем в своите кампании да убедим повече хора и да стигнем до повече хора, мисля, че референдумът ще има успех. Смятам, че времето е изключително кратко, за да могат да бъдат информирани гражданите, това беше целта на образуването на тези инициативни комитети. Така е предвидено от законодателството, не сме си го измислили ние. За мен е жалко едно, хората не си дават сметка, че ако по някакъв начин не се опитаме да променим системата, начинът по който живеем ще остане същият. Надявам се, че хората, сред които живея, са узрели за този момент- да променят живота си. Трябва да се гласува с три пъти "да", защото по този начин наистина можем да поставим началото на промяната. Тя няма да е толкова лесна, но ако не започне, никога няма да бъде осъществена. Една ниска избирателна активност на този референдум, която според мен е основната цел на политическите партии в момента, защото те са настръхнали срещу поставените въпроси, ще даде възможност на онези, които ни управляват да продължават да дерибействат по начина, по който го правят. Вярвам, че българите са наясно с това, че трябва да разклатим системата, като дадем гласа си на този референдум", заяви Росица Кирова.  

Според Петър Кичашки, този референдум има пълния заряд да промени системата, има пълната възможност да промени статуквото и вече оттук насетне всичко е във властта на гражданите. 

"Ние, от "Модерна България" призоваваме да се гласува с три пъти "да". Голяма част от обществото ни тепърва трябва да научи за предстоящия референдум. Този партиен разгул, в размер на 11 лева на глас на година, е абсолютно недопустим. Това са 150 милиона лева- разпределят партиите за мандат. И затова е тази съпротива срещу въпроса за намаляване на размера на партийната субсидия и въобще срещу референдума, защото една голяма част от низшия и средния партиен апарат ще остане без заплати. Борбата, както се казва, е за кокала и партиите правят всичко по силите си да задържат тези огромни ресурси. Не смятам, че изходът от референдума е предрешен, защото не губя вяра в българския народ. Този референдум може да промени статуквото, може да промени и цялата партийна политическа система. Имаме възможността да пренаредим системата и така да се каже, да счупим каруцата на олигархията", каза Петър Кичашки.

За да "мине" референдумът, в него трябва да са участвали не по-малко избиратели, отколкото са гласували в последните избори за Народно събрание. Това значи, че в допитването трябва да вземат участие повече от 3 500 585 български граждани и те да са гласували с "да".

Целия разговор, анкетата с видинчани, мненията и коментарите на слушатели чуйте в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Обсъдиха състоянието на пътищата в област Видин

На проведено заседание на Областната комисия по безопасност на движението по пътищата (ОКБДП), ръководено от областния управител на област Видин Ани Арутюнян, бе представен анализ на пътнотранспортната обстановка на територията на област Видин за второто тримесечие на 2024 г. В заседанието участваха представители на регионални институции и общини ,..

публикувано на 15.07.24 в 14:53

Село Гомотарци - с бъдеще във винения туризъм и с грижа за опазване на миналото

Гостуваме на Гомотарци, едно село разположило се на брега на река Дунав.  Голямо  и красиво населено място, с няколко площада, с просторни и красиви къщи с големи дворове и трудолюбиви хора. Видинското село се гордее със запазената си църква, големия църковен двор, с ценните стенописи, които са реставриран и с новата трапезария към храма...

публикувано на 12.07.24 в 12:00

Калин Виденов: Геноцидът над Северозапада от страна на ГЕРБ продължава

Все по-илюзорни изглеждат шансовете за съставяне на редовен кабинет в рамките на настоящото Народно събрание.  Политическата криза в страната продължава да се задълбочава.  Предсрочните избори наближават с все по-голяма скорост, а единственият шанс да не се стигне до тях е експертен и технически кабинет с третия мандат.  Как се отразява дългогодишният..

публикувано на 11.07.24 в 10:00

Нуждае ли се от рестарт икономиката ни?

България трябва да извърши смели реформи на пазара на труда и в образованието, защото рискува икономиката ѝ да стане много неконкурентоспособна. Разходите за труд растат ударно и въпреки това не успяват да наваксат изоставането спрямо ЕС, а производителността остава ниска. Трябва да се подобри рязко и средата за инвестиции, които изостават..

публикувано на 10.07.24 в 10:45
Боян Минков, кмет на община Белоградчик

Боян Минков: Липсата на редовно правителство затруднява работата на общините

Общините са сред потърпевшите от политическата криза в страната ни, коментира кметът на Белоградчик Боян Минков . По думите му политиците трябва разберат, че хората все повече ще ги наказват по време на избори, като все по-малко гласуват. "Има огромни затруднения в работата на общините и ние, кметовете, го усещаме най-силно, защото сме..

публикувано на 09.07.24 в 14:26
Румен Гълъбинов

Румен Гълъбинов: Политическата нестабилност усложнява постигането на стратегическите ни цели- Еврозоната и Шенген

Ако политиците в България не успеят да се разберат и се стигне до нови избори, се усложняват задачите, свързани със стратегическите цели на страната ни- Еврозоната и Шенген, коментира икономистът и финансист Румен Гълъбинов. По думите му, има риск и да не получим в пълен размер средствата по Плана за възстановяване и устойчивост. "Планът за..

публикувано на 09.07.24 в 13:31

Засилен контрол на Инспекциите по труда за недеклариран труд в рискови сектори

Работата без трудов договор е нарушение, за което в Кодекса на труда изрично е регламентирано, че не може да е маловажно . Затова винаги, при установяване на такова нарушение, се налага санкция, която не може да бъде по-малка от 1500 лева и може да достигне до 15 000 лв.   Много е важно всеки работник да разбере, че когато се съгласява да работи без..

публикувано на 08.07.24 в 15:03