Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Какво ще промени националният референдум?!

Снимка: БГНЕС
В "Посоките на делника" гледната точка за плюсовете и минусите в допитването на 6 ноември е на граждански движения и обединения, регистрирали инициативни комитети в подкрепа на референдума.


Гост в студиото е Росица Кирова, председател на инициативния комитет на Гражданско обединение "Единни за промяна". Пряко по телефона- Петър Кичашки, директор на Института за модерна политика, един от учредителите на гражданското Движение "Модерна България", регистрирало инициативен комитет в подкрепа на референдума. 


Чрез националното допитване българите имат възможност да се произнесат дали искат промяна в политическия модел на държавата. След намесата на Конституционния съд в началото на лятото, останаха три въпроса, по които хората трябва да кажат своето мнение. Първият е дали искат да гласуват мажоритарно- за конкретни кандидати; дали гласуването да стане задължително; и дали да се намали размерът на партийната субсидия до 1 лев на глас.

"На хората трябва да се обясни какво означава референдум и какво е пряка демокрация, и че това не е средство за решаване на партийни въпроси. Това е начин, по който гражданите на една държава могат да определят начина по който да се развиват и по който да бъдат управлявани дори. Ако успеем в своите кампании да убедим повече хора и да стигнем до повече хора, мисля, че референдумът ще има успех. Смятам, че времето е изключително кратко, за да могат да бъдат информирани гражданите, това беше целта на образуването на тези инициативни комитети. Така е предвидено от законодателството, не сме си го измислили ние. За мен е жалко едно, хората не си дават сметка, че ако по някакъв начин не се опитаме да променим системата, начинът по който живеем ще остане същият. Надявам се, че хората, сред които живея, са узрели за този момент- да променят живота си. Трябва да се гласува с три пъти "да", защото по този начин наистина можем да поставим началото на промяната. Тя няма да е толкова лесна, но ако не започне, никога няма да бъде осъществена. Една ниска избирателна активност на този референдум, която според мен е основната цел на политическите партии в момента, защото те са настръхнали срещу поставените въпроси, ще даде възможност на онези, които ни управляват да продължават да дерибействат по начина, по който го правят. Вярвам, че българите са наясно с това, че трябва да разклатим системата, като дадем гласа си на този референдум", заяви Росица Кирова.  

Според Петър Кичашки, този референдум има пълния заряд да промени системата, има пълната възможност да промени статуквото и вече оттук насетне всичко е във властта на гражданите. 

"Ние, от "Модерна България" призоваваме да се гласува с три пъти "да". Голяма част от обществото ни тепърва трябва да научи за предстоящия референдум. Този партиен разгул, в размер на 11 лева на глас на година, е абсолютно недопустим. Това са 150 милиона лева- разпределят партиите за мандат. И затова е тази съпротива срещу въпроса за намаляване на размера на партийната субсидия и въобще срещу референдума, защото една голяма част от низшия и средния партиен апарат ще остане без заплати. Борбата, както се казва, е за кокала и партиите правят всичко по силите си да задържат тези огромни ресурси. Не смятам, че изходът от референдума е предрешен, защото не губя вяра в българския народ. Този референдум може да промени статуквото, може да промени и цялата партийна политическа система. Имаме възможността да пренаредим системата и така да се каже, да счупим каруцата на олигархията", каза Петър Кичашки.

За да "мине" референдумът, в него трябва да са участвали не по-малко избиратели, отколкото са гласували в последните избори за Народно събрание. Това значи, че в допитването трябва да вземат участие повече от 3 500 585 български граждани и те да са гласували с "да".

Целия разговор, анкетата с видинчани, мненията и коментарите на слушатели чуйте в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Справя ли се туризмът в условията на политическата криза?

Над 100 000 българи ще посрещнат празниците зад граница в края на тази година. От тях около 60% ще посетят близки и приятели, докато останалите ще предпочетат разнообразни туристически дестинации. Тази година празничният период е повече от 10 дни - от 20 декември до 2 януари, което насърчава както семейните, така и корпоративните пътувания...

публикувано на 18.12.24 в 10:45
Румен Гълъбинов

Румен Гълъбинов: Скорошното ни влизане в еврозоната е напълно реално и постижимо

Ставаме ли бавно, но сигурно, пълноправни, равнопоставени и интегрирани европейци? След приемането ни и в сухопътния Шенген, трябва ли следващата ни цел да бъде еврозоната? По темата в "Посоките на делника" разговаряме с икономиста Румен Гълъбинов. "България и Румъния дълго време понасяха негативи, преки и косвени загуби, както и пропуснати..

публикувано на 17.12.24 в 13:25

Росица Кирова: Шенген ще се отрази положително на Видин

България и Румъния стават пълноправни членове на Шенгенското пространство на свободно движение на хора и стоки, след от 1 януари 2025 г. От този момент българите ще могат да пътуват напълно свободно през българо-гръцката граница. В рамките на 6 месеца ще се запази граничният контрол между България и Румъния, но той ще бъде много по-облекчен...

публикувано на 17.12.24 в 11:29

Съобразени ли са специалностите в образованието с нуждите на пазара на труда

На кръгла маса за образованието и пазара на труда бяха идентифицирани основни проблеми в сферата на образованието. Сред тях са: нисък дял на учениците, завършващи средно образование - около 50%; несъответствие между образованието и нуждите на пазара на труда; нужда от популяризиране на професионалното образование; остарели методи на..

публикувано на 16.12.24 в 15:32

Хората на Хубавене - всички заедно в труд и празник

Екипът на Радио ВИДИН гостува на село Хубавене, община Роман. Местните не помнят откъде се е появило днешното име, но смятат, че идва от факта, че в него живеят добри, работни и хубави хора.  До селото ни отвежда нов, асфалтиран път. В центъра ни посреща кокетно малко площадче, тук е и паметникът на загиналите във войните 1912-1913, 1915-..

публикувано на 13.12.24 в 12:00
Теодор Димокенчев

Теодор Димокенчев: Стабилно редовно управление ще има, когато се появи нов субект

Започнаха срещите на държавния глава с партиите преди връчването на първия мандат за кабинет.  Лидерът на най-голямата парламентарна група Бойко Борисов предложи правителство на ГЕРБ, оглавено от него, в което да участват още ПП-ДБ, БСП и ИТН.  Първата политическа сила е готова да получи папката идната седмица.  Част от втората парламентарна..

публикувано на 12.12.24 в 10:00

Крие ли рискове новият проектобюджет?

От Министерството на финансите официално публикуваха разчетите на Бюджет 2025. Изчислено е приходите да бъдат под 93 млрд. лева при разходи, гонещи 99 млрд. Според този последен проект дупката в бюджета ще бъде около 6,5 млрд. лв. Това означава, че успяваме да задържим в рамките 3% дефицит, който е нужен за приемане в еврозоната. Освен това се..

публикувано на 11.12.24 в 10:45