Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

От Стакевци до НАСА

Памет за проф. Виден Табаков

3
Конференция за живота на професора събра учени в Белоградчик преди дни.
Снимка: Радио ВИДИН

Българин от Белоградчишко е ключова фигура в американската космическа програма. Виден Табаков учи в Германия и Австрия, след това участва в разработката на свръхзвукови самолети в Аржентина, а за  Съединените щати заминава по покана на "бащата" на американската ракетна техника- Вернер фон Браун. Участва в екипите, осигурили безопасността на полетите на ракетите "Сатурн - 5" и космическите кораби "Аполо". Превръща се в един от най-титулуваните учени от НАСА и американските военновъздушни сили. За да разкажат за живота му, в Белоградчик пристигнаха професор Ауатаф Хамед, работела с него в продължение на 40 години и докторът по аерокосмическо и техническо инженерство Георги Дренски, един от последните му студенти. 

Виден Табаков напуска страната си едва, когато е 18-годишен и дълго време за него в родното Стакевци не знаели нищо. Професорът от Софийския университет Борислав Тошев си спомня как със семейството си в Белоградчик гледал по сръбската телевизия кацането на „Аполо 11“. 

„Баща ми каза: "Това устройство, с което американците се разхождат по повърхността на Луната, е направено от Виден, Виден Табаков.“

Десетилетия по-късно се среща с него, но така и не успява да разбере как мълвата за участието на Виден Табаков в екипа, участвал в разработката на космическата програма, достига до родния му край. Самият Виден Табаков, като професор в университета в Синсинати, в Съединените щати, е работел с Армстронг, първия човек, стъпил на Луната. Постиженията му са в различни области на науката, казва Ауатеф Хамед, професор по аерокосмическа техника, която е ръководител на лабораторията в университета, създадена от Виден Табаков.

“Основните области,  в които той е работел са енергетиката, авиоинженерството, авиодвигателите. Неговите постижения също са в металургичните покрития на авиолопатките, които  позволяват двигателите да издържат на много по-високи температури. Земя, въздух и вода, за всички тях има принос. Във въздуха има нужда от авиодвигатели, във водата са водните дизелови двигатели за кораби. Той е правил самите двигатели по- икономични, по-бързи, по-малко вредни емисии да бъдат отделяни, по-евтини, също така  и тази самолетни двигатели да са по-сигурни. “

Много от технологиите в авиацията са разработени от него. Научните интереси, с които професор Табаков е познат в целия свят, са свързани с разкриване на причините за ерозията и уврежданията на турбодвигателите. Неговите открия правят полетите по- безопасни и спасяват човешки животи, каза за преподавателя си д-р Георги Дренски:
 
Къщата на проф. Виден Табаков в село Стакевци.„Всички двигатели, на които днес хората се возят, нормалните самолети, даже и военните самолети, много от тези технологии са стартирани от него.“ 

Заради заслугите си, професор Табаков получил правото да е доживотен редактор на научни издания на Американското дружество на машинните инженери. Лабораторията, която той създава в университета в Синсинати от 2009 година носи неговото име. Работата му е била свързана със секретни проекти,  по които отсъствието му е било почти недопустимо и трудно е пътувал. Въпреки това на няколко пъти се е връщал в страната, за това разказва племенницата му Поли Табакова. 

Виден Табаков умира преди година, на 95, далеч от родината, но със спомена за нея, по  разказа на неговите близки. За него се знае повече по света, отколкото там, където отрасъл. Затова видинчанинът Боян Минков ще превърне в музей родната му къща:

„В Германия, Аржентина, Съединените щати, е носил вещи от България от детските си години и тия вещи се надявам да дойдат тук.“

Още на следващото заседание на Общинския съвет в Белоградчик ще бъде направено предложение главната улица в Стакевци, където е и къщата на Виден Табаков, да бъде наречена на негово име.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

В "Музикална зона": Честит рожден ден, Марк Антъни!

Певец, продуцент, текстописец, музикант, актьор и бивш съпруг на една от най-горещите латино диви Дженифър Лопес, Марк Антъни знае как да вдъхне чувство и ритъм на всяко свое изпълнение и да го превърне в актуален хит. Марк Антъни е един от най-продаваните салса изпълнители на всички времена.  По случай рождения ден на певеца ще слушаме някои от..

публикувано на 16.09.24 в 09:00

В "Музикална зона": "..., а някой кара колело"

  Световен ден на велосипеда е. Тъкмо повод да се върнем, поне мислено, към това любимо занимание- карането на колело. А ако колоезденето е ваша страст, може би знаете, че то отлично се съчетава със слушането на музика. Особено на песни, посветени на велосипеда.  Оказа се, че велосипедът- тази страст, удобство, спортно хоби- вдъхновява много групи и..

публикувано на 03.06.24 в 09:00

"Музикална зона" в деня на незрящите: Тъмни очила и песен

“Добротата е език, който глухият може да чуе и слепите могат да видят! ” / Марк Твен / На 13 ноември се отбелязва Международния ден на слепите хора и Световния ден на добротата. Двата дни неслучайно са на една дата, защото отношението към различните изразява съчувствие и човешка доброта. Слепите хора се нуждаят от подкрепата на зрящите, а зрящите добри..

публикувано на 13.11.23 в 09:00

Грети Къшева: Бих посъветвала всички момичета да се усмихват!

Преди месец във Видин се състоя конкурсът "Мис и Мистър Северозапад 2023" . Титлата "Мис Северозапад" спечели 19-годишната Грети Къшева от Бяла Слатина. Тя е първа подгласничка на местния конкурс в родния град и факта, че не го печели, я надъхва да се запише за участие в "Мис Северозапад". Грети признава, че никога не е била фен на конкурсите за..

публикувано на 06.10.23 в 15:00

Видинчани благодариха на шампионката Йоана Георгиева с крупно дарение

Най-добрата българска състезателка по кану-каяк в момента - видинчанката Йоана Георгиева, получи неочаквана награда за своите постижения. Група видинчани събраха и дариха на световната шампионка в знак на признателност 10 000 лева.  2023-а е най-успешната засега година за Йоана Георгиева. Тя спечели два медала - златен и сребърен, от Световното..

публикувано на 28.09.23 в 11:37

В „Музикална зона" слушаме Джордж Бейкър Селекшън

    Нещо много приятно ще ни се случи на 11 септември преди обед! На прозореца ни почуква един бял гълъб. И тази птица, символ на чистотата  на човешката душа, ни припомня една популярна песен от 70-те години на миналия век.   "Una paloma blanca" и групата "George Baker Selection"  ще ни донесат  много настроение в септемврийския предиобед...

публикувано на 11.09.23 в 09:00

В Международния ден на театъра слушаме Тодор Колев в "Музикална зона"

Ако не ти е писано да си актьор или музикант, не ти остава друго, освен да се радваш на дарените с тези таланти. Един от хората, който ги притежаваше и който не спира да ни възхищава, е човекът с "опасния чар"- Тодор Колев. И в театъра, и в киното, и от телевизионния екран, и с неговите песни, в които се казва всичко за нас и за живота ни. Той..

публикувано на 27.03.23 в 09:00