Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Гост в "Калейдоскоп" е проф. д-р Веселин Борисов

Веселин Борисов: "Никога по-често не са изниквали в мен образите на баща ми и на майка ми колкото сега- когато ги няма…"

19
Снимка: Колаж Ваня Минева


Днес в нашия шарен Северозападен сборник с истории за живота пише своята страничка нашият земляк проф. Веселин Борисов. Възможността да си поговорим с него се отвори след поканата към професора от видинското читалище "Цвят", Дружеството на писателите във Видин и младежкия литературен клуб "Иван Деспотов", с ръководители Диана Сиракова и Ненчо Славчев. Проф. Борисов бе първият гост в читалищния литературен салон за новия творчески сезон. Ето как представи лекаря, преподавателя, академика и поета Диана Сиракова:

"Проф. Веселин Борисов е роден в белоградчишкото село Скомля. Започва медицинската си кариера като лекар в Белоградчик, а след това е асистент, доцент и професор в София и в Плевен; преподавал е здравна политика в Нов български университет; специализирал е здравна политика и здравен мениджмънт във Великобритания, Испания и Холандия; бил е директор на Научния институт по социална медицина към Медицинска академия, ръководител на Катедра по здравен мениджмънт, заместник декан на Факултет "Обществено здраве" и ръководител на първия в България академичен курс по здравен мениджмънт, председател на Борда на директорите на областните болници във Видин и Перник. 

Проф. Веселин Борисов във Видин, Снимка: Ваня МиневаБил е председател на Специализирания научен съвет по социална медицина, хигиена, професионални болести и токсикология към ВАК. На 15 април 2016 година проф. Веселин Борисов получи от Общото събрание на Българската академия на науките и изкуствата званието академик. А през юни 2016 година той стана почетен гражданин на Белоградчик, от където започва неговата професионална кариера на лекар.

През годините е бил хоноруван преподавател в СУ "Св. Кл. Охридски" и в Нов български университет, член на Управителния съвет на БЛС, член на Борда на Югоизточноевропейския медицински форум, президент на Балканската асоциация по история и философия на медицината. Почетен лектор е на Университета в Лийдс, Великобритания. Научен ръководител на 14 докторанти. Основател и главен редактор на списанията "Здравна политика и мениджмънт" и "Медицински меридиани". Заместник главен редактор на международния ежегодник "Асклепий".

Проф. Веселин Борисов във Видин, Снимка: Ваня МиневаПроф. Веселин Борисов е автор на над 160 научни статии и на 36 книги в областта на социалната медицина, здравната политика и здравния мениджмънт. Въвежда и преподава за първи път у нас учебните дисциплини "Здравен мениджмънт и здравна политика", "Промоция на здравето" (1993), "Мениджмънт на организационната промяна" (1999) и "Мениджмънт на времето" (2001).  През 2001 година негова биография е публикувана в американското издание "Who is who in the world" ("Кой кой е в света"). Номиниран е от Американския биографичен институт за "Мъж на годината 2002". През 2004 година е носител на академичната награда "Панацея". Извън науката негови хобита са художествена литература (има публикувани 6 книги с поезия и есета), журналистика, джаз, видео импресии."

Проф. Веселин Борисов представи свои книги във Видин, Снимка: Ваня Минева

А ето как формулира своя най-важен житейски урок към читателите си университетският преподавател, лекарят, академикът, поетът, синът, българинът Веселин Борисов:

"Едно дърво има блестящи листа и много клони, защото има добри корени. За мен коренът е село Скомля. Там беше моят първи прозорец към света. И колкото повече минава времето, толкова повече в паметта ми изникват образите на този роден край. И трябва да призная, че никога по-често не са изниквали в мен образите на баща ми и на майка ми колкото сега- когато вече ги няма. Сега духовното ми общуване с тях е по-често и по-дълбоко от всякога. Изглежда това е закономерност. Възвръщането. Не връщане назад, а движение напред- към твоя свят, от който си тръгнал като дете, на който трябва да дадеш всичко и който трябва да пребъде напред в годините."

Пред видински читатели проф. Веселин Борисов представи книгите си "Шедьовърът на Бога"- поезия, спомени, есета; "Откровения срещу съмнения"- неволни афоризми; "Джазът"- есета и "Съмнението. Разкъсай веригите".

За това какъв подбор на стиховете на поета Веселин Борисов направиха момичетата от литературен клуб "Иван Деспотов" Елина Георгиева и Карина Петрова; какво попитаха читателите и как им отговори проф. Борисов; кои са според него големите имена на Българския Северозапад; защо е нарекъл една от книгите си, посветена на Белоградчишкия край, "Шедьовърът на Бога"; как вижда бъдещето на своя край- чуйте в прикачения звуков файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

"Музикална зона" в деня на незрящите: Тъмни очила и песен

“Добротата е език, който глухият може да чуе и слепите могат да видят! ” / Марк Твен / На 13 ноември се отбелязва Международния ден на слепите хора и Световния ден на добротата. Двата дни неслучайно са на една дата, защото отношението към различните изразява съчувствие и човешка доброта. Слепите хора се нуждаят от подкрепата на зрящите, а зрящите добри..

публикувано на 13.11.23 в 09:00

Грети Къшева: Бих посъветвала всички момичета да се усмихват!

Преди месец във Видин се състоя конкурсът "Мис и Мистър Северозапад 2023" . Титлата "Мис Северозапад" спечели 19-годишната Грети Къшева от Бяла Слатина. Тя е първа подгласничка на местния конкурс в родния град и факта, че не го печели, я надъхва да се запише за участие в "Мис Северозапад". Грети признава, че никога не е била фен на конкурсите за..

публикувано на 06.10.23 в 15:00

Видинчани благодариха на шампионката Йоана Георгиева с крупно дарение

Най-добрата българска състезателка по кану-каяк в момента - видинчанката Йоана Георгиева, получи неочаквана награда за своите постижения. Група видинчани събраха и дариха на световната шампионка в знак на признателност 10 000 лева.  2023-а е най-успешната засега година за Йоана Георгиева. Тя спечели два медала - златен и сребърен, от Световното..

публикувано на 28.09.23 в 11:37

В „Музикална зона" слушаме Джордж Бейкър Селекшън

    Нещо много приятно ще ни се случи на 11 септември преди обед! На прозореца ни почуква един бял гълъб. И тази птица, символ на чистотата  на човешката душа, ни припомня една популярна песен от 70-те години на миналия век.   "Una paloma blanca" и групата "George Baker Selection"  ще ни донесат  много настроение в септемврийския предиобед...

публикувано на 11.09.23 в 09:00

В Международния ден на театъра слушаме Тодор Колев в "Музикална зона"

Ако не ти е писано да си актьор или музикант, не ти остава друго, освен да се радваш на дарените с тези таланти. Един от хората, който ги притежаваше и който не спира да ни възхищава, е човекът с "опасния чар"- Тодор Колев. И в театъра, и в киното, и от телевизионния екран, и с неговите песни, в които се казва всичко за нас и за живота ни. Той..

публикувано на 27.03.23 в 09:00

"Музикална зона": Песни с красиви женски имена

В женския месец  слушаме песни с красиви имена на жени. Такива са песните и в днешната „Музикална зона“- песни на различни езици, посветени на различни женски имена. Марина, Наталия, Ирена, Анжела, Моника- имаме ги всичките в нашия екип, остава и да разберем какви са техните носителки. Знаейки името на човек, можем да разберем неговия характер, скрити..

публикувано на 20.03.23 в 09:40

„Музикална зона“: Сръбски песни с женски имена

   Продължаваме тенденцията до края на капризния женски месец всеки понеделник в „Музикална зона“ да слушаме песни с имена на жени. Днес сме на вълна „сръбска песен с име на жена“. Bcяĸa жeнa имa нeпoвтopим xapaĸтep, изгapящa ycмивĸa и yниĸaлeн нaчин нa oбичaнe. Heзaвиcимo как ce ĸaзвa, вaжнo дa е дapявaна c дoбpo oтнoшeниe, зaщoтo тaм, ĸъдeтo жeнитe ca..

публикувано на 13.03.23 в 09:50