Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Криводол търси изход от кризата чрез минералните си извори

7
Снимка: Радио ВИДИН
Криводол е селище с древна история, но сега населението бързо се топи, защото заради безработицата и ниските доходи, много от хората търсят препитание другаде. На територията на общината е село Градешница, където при археологически  разкопки е намерена оброчна плочка с писмо, по-древно от египетските йероглифи. Надписът остава все още неразгадан, въпреки че за съдържанието има хипотези. Сега за находките от праисторията, както и за обектите от антично време можем да научим в историческия музей в града, който е част от читалищния комплекс. Въпреки древното минало, Криводол като град е със сравнително кратка история. Статутът му е присъден през август 1969 година и от тогава тази дата е празник за населеното място. Сега, обаче, хората, които го отбелязват, са значително  по-малко, защото проблемите принуждават много от тях да напускат града и страната.


"Бедни сме, страшна работа. С минималните пенсии хората едва кретат за лекарства и за хляб, броиш да останат и за утре стотинки. Хората се мъчат, гладуват, напуснаха България децата ни, оставиха нас, старите хора сами. Плачем всяка вечер за децата, но стискаме зъби, за тях да е добре. Жалко е, по селата всичко се чупи, изнасят, страшна работа е. Да увеличат пенсиите на хората, това искаме"- така обрисуваха пред Анжела Каменова картината в Криводол местните хора.


Снимка"Ако тези в столицата ги оставят да живеят на месец с парите, които имат хората в Криводол, ще стане страшно, революция, кризата в Харманли ще бъде бледа сянка на това, което ще се случи. Тези, на жълтите павета, не трябва да забравят, че има и провинция, и живи хора там"
- каза в ефир слушател на Радио ВИДИН от Криводолска община. 



"Да се ползва пълноценно минералната вода, която е безценно подземно богатство. Как точно ще се ползва този ресурс, като не може да се стопанисва от общините, каква концесия ще се плаща..."- пита друг слушател от съседното на Криводол село- Черкаски, община Вършец.


СнимкаКметът на Криводол Петър Данчев смята, че възможност да се справи с безработицата и да привлече инвеститори са минералните извори в района. За целта ще кандидатства за отпускане на средства по пилотната схема на инвестиционната програма "Минерални води". По нея от бюджета на държавата са отделени 3,5 милиона лева за общините в страната. Безвъзмездното финансиране по проектите ще бъде до 50%, а за останалите 50 на сто те трябва да използват общински средства. Преди близо 50 години са правени проучвания на минералните води на територията на село Главаци. Качествата им са доказани. Сега Общината ще кандидатства за извършването поне на един сондаж, а за целта са нужни около 400 хиляди лева, каза пред Анжела Каменова кметът Петър Данчев: 



"1967 година са правени проучванията на минералните води, на 27 сондажа в община Криводол. Идва по-добро бъдеще за общината, приоритет номер едно ни е да направим няколко сондажа, тогава цената на земята ще стане атрактивна, ще има инвеститори. Пример: разходите за една оранжерия са 93% за отопление, а при наличието на тези термални води, разходите ще намалеят"-
убеден е кметът на Криводол. 


Докато се разработят минералните извори в района на Криводол, за общината са нужни бързи мерки за справяне с безработицата, която е над 40 %. За целта е нужна и промяна на държавата политика, смята  Петър Данчев. Шанс за подобряване на условията в общината е кандидатстването по проекти. За сега една от възможностите да бъдат привлечени младите хора да останат там е чрез спорта. Изграден е модерен комплекс, а на пистата край Криводол се провеждат етапи от национални шампионати, каза още кметът на общината. 


Още разкази от Криводол може да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още
Светлин Тачев

Светлин Тачев: На прага сме на пълна делегитимация на политическата система

Държавният глава Румен Радев обяви, че ще даде още време преди връчването на папката за съставяне на редовно правителство, определяйки като безотговорно поведението на политиците.  Първият мандат ще отиде в най-голямата парламентарно представена партия ГЕРБ-СДС.  Преговорите между партията на Борисов, Демократична България, БСП и Има такъв народ..

публикувано на 09.01.25 в 10:00

Ще издържи ли семейният ни бюджет на новата ценова атака?

Новата година настъпи с повишени цени на някои стоки и услуги у нас. Токът за бита за Северозападна България вече е по-скъп с около 9%. Хлебопроизводителите побързаха да реагират на повишеното ДДС на 20% и съответно повишиха цените на насъщния. От 1 януари са в сила новите цени на личните карти. Вместо 18 лева за нова лична карта трябва да..

публикувано на 08.01.25 в 10:45

Видин-Ботевград: Новият път, чийто край непрекъснато се отлага

Строителството на най-големия инфраструктурен обект в Северозападна България започна след протестите в началото на 2018 година, когато стотици жители на региона няколко поредни седмици блокираха важни пътни отсечки с искане за магистрала до Видин и тунел под Петрохан. Тогава правителството обеща, че този проект ще е приоритетен за държавата, ще се..

публикувано на 07.01.25 в 13:24

Пазарът на труда все повече ще изпитва недостиг на работна сила

Работодателите завяват нужда от 261 926 работници и специалисти през следващите 12 месеца с умения и знания в различни професионални направления, които ще са необходими за ефективната работа на предприятията. Най- търсените специалности на пазара на труда можем да видим най-ясно от проучването, проведено сред работодатели от Агенцията по заетостта..

публикувано на 06.01.25 в 14:48

Шивач, водач на МПС и спедитор-логистик са най-търсените професии в област Видин

Регистрираните безработни лица средномесечно в област Видин за периода януари – ноември 2024 година са 4 053. Равнището на безработица в областта е 14.8%, а   от януари до ноември 2024 година  на работа са  п остъпили общо 2 888 души.   Област Видин е с дял 2.6% от общо регистрираните средномесечно безработни лица в страната (155 181) за..

публикувано на 06.01.25 в 14:26

Очаквания и надежди за 2025-та - какво си пожелахме на Васильовден?

На 1 януари отново сме изправени пред поредното ново начало, изпълнени с надежди и очаквания. Каквито и да са икономическите прогнози, колкото и несигурно да изглежда бъдещето за много българи, всеки от нас отправя пожелания за себе си и най-близките си хора. Първият ден на годината народът ни нарича Сурваки. Наименованието идва от обичая..

публикувано на 01.01.25 в 10:45

Изпращаме трудна година и мечтаем за по-добри дни

Отброяваме последните часове на годината - време за анализи и равносметка, но и за планове, стремежи и амбиции за следващите 12 месеца. Казват, че ако си пожелаеш нещо в новогодишната нощ, то ще се случи. За какво бъдеще на България мечтаят политиците? Проверихме в "Посоките на делника".  "Тревожно е забавянето на строителството на новия..

публикувано на 31.12.24 в 11:27