Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Иванка Цакина за една отмряла професия- телефонист

Иванка Цакина (първата изправена вдясно) е една от първите телефонистки, които започват работа в новата пощенска станция на Белоградчик.
Снимка: Иванка Петрова

След завършване на гимназията Иванка Цакина започва работа като телефонистка в родното си село Горни Лом. 

„Хареса ми и не търсех друга работа.” След като се омъжва идва в Белоградчик и отново постъпва като телефонистка. 

„На мене ми харесваше. Защо - не си обяснявам.”  В началото има само 100 телефонни поста и те не са автоматизирани. Свързването става чрез телефонната централа.

„Всички връзки са по кабел, не с импулси, както е сега.” Когато се построява новата пощенска станция и централата става автоматична. 

„От всеки телефон всеки може да набере в града. Това се наричаха градски разговори.” С автоматичната телефонна централа се увеличават и телефонните постове - около 2000. 

„Когато се преместихме в новата поща бяхме 10 телефонистки. Работата нарасна. Дадоха се нови връзки с Видин и София. 

СнимкаДадоха ни права връзка с Михайловград /тогава така се наричаше/ и с Враца. Това за нас беше улеснение.” Телефонните връзки се осъществяват по-бързо. Работата нараства, не само заради увеличаването на частните абонати, но и на промишлените. Макар да имат почивка, телефонистките рядко имат възможност да я използват. Разговорите се делят на категории. 

„Всяка година всяка телефонистка минаваше на изпит за тези неща, за да си ги припомняме и да ги знаем.” Служителките подписват и декларация за поверителност, с която декларират, че няма да издават тайната на разговора. Понякога, когато връзката е лоша, те са посредници в него.

„Имаш право и си длъжен само, ако чуеш нещо за отбраната на страната или че някой се подготвя да убие някого, веднага да се обадиш на старшията на службата и той вече да поеме грижата.” 

Иванка Цакина разказва, че телефонистките мечтаели „...някой ден да има телефон, на който де се вижда абонатът отсреща.” 

А какво й е дала професията?

„Тази работа ми коства много нерви - честно. Но, все пак съм доволна, че съм била на тази работа, че съм помогнала на хората. Те сега могат да си говорят колкото искат, но тогава беше трудно. И това, че си дал връзка на човек и се е свързал със свои близки - по-важни са чувствата на хората, че си дал връзка с тях.”



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

В "Музикална зона": "..., а някой кара колело"

  Световен ден на велосипеда е. Тъкмо повод да се върнем, поне мислено, към това любимо занимание- карането на колело. А ако колоезденето е ваша страст, може би знаете, че то отлично се съчетава със слушането на музика. Особено на песни, посветени на велосипеда.  Оказа се, че велосипедът- тази страст, удобство, спортно хоби- вдъхновява много групи и..

публикувано на 03.06.24 в 09:00

"Музикална зона" в деня на незрящите: Тъмни очила и песен

“Добротата е език, който глухият може да чуе и слепите могат да видят! ” / Марк Твен / На 13 ноември се отбелязва Международния ден на слепите хора и Световния ден на добротата. Двата дни неслучайно са на една дата, защото отношението към различните изразява съчувствие и човешка доброта. Слепите хора се нуждаят от подкрепата на зрящите, а зрящите добри..

публикувано на 13.11.23 в 09:00

Грети Къшева: Бих посъветвала всички момичета да се усмихват!

Преди месец във Видин се състоя конкурсът "Мис и Мистър Северозапад 2023" . Титлата "Мис Северозапад" спечели 19-годишната Грети Къшева от Бяла Слатина. Тя е първа подгласничка на местния конкурс в родния град и факта, че не го печели, я надъхва да се запише за участие в "Мис Северозапад". Грети признава, че никога не е била фен на конкурсите за..

публикувано на 06.10.23 в 15:00

Видинчани благодариха на шампионката Йоана Георгиева с крупно дарение

Най-добрата българска състезателка по кану-каяк в момента - видинчанката Йоана Георгиева, получи неочаквана награда за своите постижения. Група видинчани събраха и дариха на световната шампионка в знак на признателност 10 000 лева.  2023-а е най-успешната засега година за Йоана Георгиева. Тя спечели два медала - златен и сребърен, от Световното..

публикувано на 28.09.23 в 11:37

В „Музикална зона" слушаме Джордж Бейкър Селекшън

    Нещо много приятно ще ни се случи на 11 септември преди обед! На прозореца ни почуква един бял гълъб. И тази птица, символ на чистотата  на човешката душа, ни припомня една популярна песен от 70-те години на миналия век.   "Una paloma blanca" и групата "George Baker Selection"  ще ни донесат  много настроение в септемврийския предиобед...

публикувано на 11.09.23 в 09:00

В Международния ден на театъра слушаме Тодор Колев в "Музикална зона"

Ако не ти е писано да си актьор или музикант, не ти остава друго, освен да се радваш на дарените с тези таланти. Един от хората, който ги притежаваше и който не спира да ни възхищава, е човекът с "опасния чар"- Тодор Колев. И в театъра, и в киното, и от телевизионния екран, и с неговите песни, в които се казва всичко за нас и за живота ни. Той..

публикувано на 27.03.23 в 09:00

"Музикална зона": Песни с красиви женски имена

В женския месец  слушаме песни с красиви имена на жени. Такива са песните и в днешната „Музикална зона“- песни на различни езици, посветени на различни женски имена. Марина, Наталия, Ирена, Анжела, Моника- имаме ги всичките в нашия екип, остава и да разберем какви са техните носителки. Знаейки името на човек, можем да разберем неговия характер, скрити..

публикувано на 20.03.23 в 09:40