Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Печели или губи Северозападът от мажоритарния избор на депутати?!

Снимка: БГНЕС
И още един често задаван въпрос в последно време. Как се става добър депутат? В "Посоките на делника" гледната точка е на социолози, настоящи и бивши депутати.


"Мажоритарният елемент е изключително важен, защото хората много по-детайлно могат да се запознаят с даден кандидат в сравнение с една дълга партийна листа. Но пък изключително много са негативите при въвеждане на мажоритарната система. Моето лично мнение, е въвеждането на малък мажоритарен дял в избирателната система и оставането на пропорционална такава. А добрият депутат е този, който гражданите преповтарят в избора си", коментира Евелина Славкова от Изследователски център "Тренд".


"Тези, които имат идеята за въвеждането само на едномандатни райони или т. нар. мажоритарна система, не държат никак сметка за регионалното представителство. Категорично ще загуби Северозападът, защото според броя на населението, броят на народните представители ще спадне. Тези мандати ще се пренесат в големите градове и може да се случи така, че при разпределянето на бюджета в парламента, тези няколко големи града, водени от интересите на техните общини, така да разпределят бюджета в Народното събрание, че периферията, която ще бъде и по-ниско представена, да не може да участва въобще в едно по-справедливо разпределение. А да си добър депутат изисква да обичаш това, с което се занимаваш. Изисква и да имаш постоянна комуникация с хората, да знаеш техните проблеми. Също и да имаш представа как се решава отделният проблем. Всичкото това е въпрос на подготовка, на постоянно четене и най-важното- на желание", заяви народният представител Михаил Миков.



Какво е и разбирането на двама бивши народни представители от 40-ото Народно събрание за мажоритарната система, депутатстването и неговата мисия? 


По думите на Борис Николов


"Каквото и да се случи в тази държава, Северозападът все губи. При всички положения трябва да бъде сменена системата. Тази система не работи добре! Аз не приемам тези доводи, че мощни групировки, интереси и т. н. ще надделеят в мажоритарния избор. Убеден съм в едно- че какъвто и човек да попадне в парламента, стига да има воля, хъс, желание да води битки, в добрия смисъл на думата, ще има резултати."


Според Жори Алексиев


"В Северозапада и досега много опасно навлизаме в тази зона на корпоративния и контролирания вот, тъй като нашето население е бедно и се манипулира много лесно. Това ме притеснява в мажоритарния вот, иначе добре е да се наблегне на личности. Добър депутат се става с много труд, с много тичане, най-вече с преданост към хората."



Още по темата и мненията на видинчани и слушатели на Радио ВИДИН чуйте в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Милчина лъка - село, откъснато от света

Отправяме се към грамадското село Милчина лъка. Стигаме доста по-бавно от обичайното, защото пътят е разнебитен.  Лошият път се оказва и най-сериозният проблем на хората.  Днес в селото живеят 20 души, толкова са по списък.  Кметският наместник Йордан Стефанов Събев споделя, че много пъти е алармирал за лошия път, по време на избори и преди..

публикувано на 31.05.24 в 12:10

Тома Ушев: Държавотворчеството на цар Фердинанд липсва на страната днес

Първият цар на съвременна България се завръща 76 години по-късно.  Напуснал завинаги любимата си страна на 3 октомври 1918 година, тленните останки на монарха най-сетне са на мястото, на което принадлежат.  Минали са повече от 100 години от абдикацията на цар Фердинанд, но той продължава да бъде една от най-противоречивите фигури от..

публикувано на 30.05.24 в 10:00

Явор Кирилов: Цар Фердинанд превърна България от кална провинция в силна и модерна държава

Първият цар на съвременна България се завръща 76 години по-късно.  Напуснал завинаги любимата си страна на 3 октомври 1918 година, тленните останки на монарха най-сетне са на мястото, на което принадлежат.  Минали са повече от 100 години от абдикацията на цар Фердинанд, но той продължава да бъде една от най-противоречивите фигури от съвременната ни..

публикувано на 30.05.24 в 10:00

Ще се случи ли исканото от синдикатите увеличение на минималната работна заплата?

Минималната работна заплата за страната трябва да стане поне 1080 лева от 1 януари 2025 година, вместо сегашните 933 лева. Това обяви главният икономист на КНСБ Любослав Костов на организиран от синдикатите форум, посветен на новата европейска директива за най-ниските възнаграждения. Исканото увеличение е с 15.7% и според синдикатите то..

публикувано на 29.05.24 в 10:45

В лятното кино на Тошевци предпочитат старите български филми

На 24 май, в Деня на Светите братя Кирил и Методий, на българската азбука, просвета и култура и на славянската книжовност, се отправяме към село Тошевци, община Грамада. Просветителски и образователен дух цари в село Тошевци. Хората, които живеят тук са в пенсионна възраст, но възрастта не е преграда за тяхното желание да се образоват, да..

публикувано на 24.05.24 в 11:15
Георги Вулджев

Георги Вулджев: Сериозната пенсионна реформа е политически непопулярна

Пенсиите, отпуснати до 31 декември 2023 година, ще бъдат увеличени от първи юли с 11 процента, съобщи премиерът Главчев.  Сюжетът с увеличението, превърнал се в предизборна заигравка, който предлагаше повишението да е с 10%, по този начин остава в историята.  Ниските пенсии продължават обаче да са сред най-сериозните проблеми на пенсионната ни..

публикувано на 23.05.24 в 10:10

Ще въведе ли страната ни адекватни европейски заплати?

Всеки десети работещ е беден, показва анализът на последните данни на Националния статистически институт, направен от Института за пазарна икономика (ИПИ). Бедността у нас леко намалява през 2023 г., а неравенството в доходите се свива. И двете констатации са следствие от повишаването на пенсиите, от една страна, и на заетостта, от друга...

публикувано на 22.05.24 в 10:45