Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Печели или губи Северозападът от мажоритарния избор на депутати?!

Снимка: БГНЕС
И още един често задаван въпрос в последно време. Как се става добър депутат? В "Посоките на делника" гледната точка е на социолози, настоящи и бивши депутати.


"Мажоритарният елемент е изключително важен, защото хората много по-детайлно могат да се запознаят с даден кандидат в сравнение с една дълга партийна листа. Но пък изключително много са негативите при въвеждане на мажоритарната система. Моето лично мнение, е въвеждането на малък мажоритарен дял в избирателната система и оставането на пропорционална такава. А добрият депутат е този, който гражданите преповтарят в избора си", коментира Евелина Славкова от Изследователски център "Тренд".


"Тези, които имат идеята за въвеждането само на едномандатни райони или т. нар. мажоритарна система, не държат никак сметка за регионалното представителство. Категорично ще загуби Северозападът, защото според броя на населението, броят на народните представители ще спадне. Тези мандати ще се пренесат в големите градове и може да се случи така, че при разпределянето на бюджета в парламента, тези няколко големи града, водени от интересите на техните общини, така да разпределят бюджета в Народното събрание, че периферията, която ще бъде и по-ниско представена, да не може да участва въобще в едно по-справедливо разпределение. А да си добър депутат изисква да обичаш това, с което се занимаваш. Изисква и да имаш постоянна комуникация с хората, да знаеш техните проблеми. Също и да имаш представа как се решава отделният проблем. Всичкото това е въпрос на подготовка, на постоянно четене и най-важното- на желание", заяви народният представител Михаил Миков.



Какво е и разбирането на двама бивши народни представители от 40-ото Народно събрание за мажоритарната система, депутатстването и неговата мисия? 


По думите на Борис Николов


"Каквото и да се случи в тази държава, Северозападът все губи. При всички положения трябва да бъде сменена системата. Тази система не работи добре! Аз не приемам тези доводи, че мощни групировки, интереси и т. н. ще надделеят в мажоритарния избор. Убеден съм в едно- че какъвто и човек да попадне в парламента, стига да има воля, хъс, желание да води битки, в добрия смисъл на думата, ще има резултати."


Според Жори Алексиев


"В Северозапада и досега много опасно навлизаме в тази зона на корпоративния и контролирания вот, тъй като нашето население е бедно и се манипулира много лесно. Това ме притеснява в мажоритарния вот, иначе добре е да се наблегне на личности. Добър депутат се става с много труд, с много тичане, най-вече с преданост към хората."



Още по темата и мненията на видинчани и слушатели на Радио ВИДИН чуйте в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Обсъдиха състоянието на пътищата в област Видин

На проведено заседание на Областната комисия по безопасност на движението по пътищата (ОКБДП), ръководено от областния управител на област Видин Ани Арутюнян, бе представен анализ на пътнотранспортната обстановка на територията на област Видин за второто тримесечие на 2024 г. В заседанието участваха представители на регионални институции и общини ,..

публикувано на 15.07.24 в 14:53

Село Гомотарци - с бъдеще във винения туризъм и с грижа за опазване на миналото

Гостуваме на Гомотарци, едно село разположило се на брега на река Дунав.  Голямо  и красиво населено място, с няколко площада, с просторни и красиви къщи с големи дворове и трудолюбиви хора. Видинското село се гордее със запазената си църква, големия църковен двор, с ценните стенописи, които са реставриран и с новата трапезария към храма...

публикувано на 12.07.24 в 12:00

Калин Виденов: Геноцидът над Северозапада от страна на ГЕРБ продължава

Все по-илюзорни изглеждат шансовете за съставяне на редовен кабинет в рамките на настоящото Народно събрание.  Политическата криза в страната продължава да се задълбочава.  Предсрочните избори наближават с все по-голяма скорост, а единственият шанс да не се стигне до тях е експертен и технически кабинет с третия мандат.  Как се отразява дългогодишният..

публикувано на 11.07.24 в 10:00

Нуждае ли се от рестарт икономиката ни?

България трябва да извърши смели реформи на пазара на труда и в образованието, защото рискува икономиката ѝ да стане много неконкурентоспособна. Разходите за труд растат ударно и въпреки това не успяват да наваксат изоставането спрямо ЕС, а производителността остава ниска. Трябва да се подобри рязко и средата за инвестиции, които изостават..

публикувано на 10.07.24 в 10:45
Боян Минков, кмет на община Белоградчик

Боян Минков: Липсата на редовно правителство затруднява работата на общините

Общините са сред потърпевшите от политическата криза в страната ни, коментира кметът на Белоградчик Боян Минков . По думите му политиците трябва разберат, че хората все повече ще ги наказват по време на избори, като все по-малко гласуват. "Има огромни затруднения в работата на общините и ние, кметовете, го усещаме най-силно, защото сме..

публикувано на 09.07.24 в 14:26
Румен Гълъбинов

Румен Гълъбинов: Политическата нестабилност усложнява постигането на стратегическите ни цели- Еврозоната и Шенген

Ако политиците в България не успеят да се разберат и се стигне до нови избори, се усложняват задачите, свързани със стратегическите цели на страната ни- Еврозоната и Шенген, коментира икономистът и финансист Румен Гълъбинов. По думите му, има риск и да не получим в пълен размер средствата по Плана за възстановяване и устойчивост. "Планът за..

публикувано на 09.07.24 в 13:31

Засилен контрол на Инспекциите по труда за недеклариран труд в рискови сектори

Работата без трудов договор е нарушение, за което в Кодекса на труда изрично е регламентирано, че не може да е маловажно . Затова винаги, при установяване на такова нарушение, се налага санкция, която не може да бъде по-малка от 1500 лева и може да достигне до 15 000 лв.   Много е важно всеки работник да разбере, че когато се съгласява да работи без..

публикувано на 08.07.24 в 15:03