Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Ще променят ли живота на децата с увреждания новите месечни помощи

2
Снимка: Радио ВИДИН

Катя Стоянова е майка на 16-годишния Влади, който има мускулна атрофия, трети тип. Налага се да се придвижва с количка. Влади е ученик във видинското училище по изкуствата "Св. Св. Кирил и Методий", където учи живопис. В училището има изграден асансьор, който му помага за придвижването между етажите и различните кабинети. Казва, че рисуването му носи удоволствие. В свободното си време играе шах. Майка му е назначена по програмата за личен асистент на 4-часов работен ден и получава заплата.

"Това ми е всъщност работата. Получавам детските, които са двоен размер, според заболяването на детето, еднократно за месец, плюс тези интеграционни добавки- за обучение, за балнеолечение, за храни, диети. На месец съм взимала 380 лева, общо", разказа Катя Стоянова.

Сега, с новия вид месечна помощ за отглеждане на дете с трайно увреждане, семейството ще получава 930 лева. Толкова е размерът на месечната помощ за отглеждане на дете с 90 и над 90 на сто степен на увреждане.

"Това е по- добър вариант, защото може да си ги разпределиш в кое направление да идат- например, част от тях за лечение, за почивка, средства, които са нужни за самото дете."

Новият вид месечна помощ за отглеждане на дете с трайно увреждане цели облекчаване и подпомагане на семействата на деца с увреждания при отглеждането им в семейна среда. Месечните помощи ще се предоставят независимо от доходите на семейството.

Венцислав Боянов"Промените в Закона за социално подпомагане на деца са свързани с предоставяне на месечни помощи за отглеждане на дете с трайно увреждане по чл.8 от Закона за семейни помощи за деца /ЗСПД/, чиято цел е подпомагане на семействата при отглеждането им в семейна среда и тяхното социално включване. На родители и осиновители, които отглеждат деца с трайни увреждания, при условие, че децата живеят постоянно в страната и не са настанени за отглеждане извън семейството, по реда на чл.26 от Закона за закрила на детето /ЗЗД/ е единият вид и другият е семействата на роднини или близки и приемните родители, при които са настанени деца с трайни увреждания по реда на чл.26. Размерите на помощите са диференцирани в зависимост от степента на увреждането или степента на намалената работоспособност", каза Венцислав Боянов- директор на Регионална дирекция "Социално подпомагане"- Видин.

За дете с определени 90 и над 90 на сто вид и степен на увреждане помощта е 930 лева; за дете с определени от 70 до 90 на сто вид и степен на увреждане- 450 лева и от 50 до 70 на сто- 350 лева.

Според закона дете с трайно увреждане е дете или лице до 20-годишна възраст с определени 50 и над 50 на сто вид и степен на увреждане или степен на трайно намалена работоспособност. Месечните помощи ще се предоставят до навършване на 18-годишна възраст или до завършване на средно образование, но не по- късно до 20-годишна възраст. След това хората с трайни увреждания имат право на месечни добавки за социална интеграция.

Потърсихме и Митко Николов от видинското сдружение  "Достоен живот"- правозащитна неправителствена организация на и за хора с увреждания. Според него с новия вид месечни помощи нищо няма да се промени в живота на Владко и майка му:

Митко Николов"Единствено ще дойдат едни средства допълнително. Всеки един човек има нужда от едни средства допълнително. Той може да си купи повече сирене, може да купи повече хляб, но това не означава, че животът на Владко ще се промени. Той ще продължи да ходи на училище по стария си начин, той ще продължи да ходи със старата количка, защото държавата с тия пари, които му дава сега тя няма да му купи нова количка, няма да му даде техническо помощно средство, ако има нужда затова, че той рисува прекрасно."

Сдружение "Достоен живот" настоява за разглеждане на Закон за личната помощ и реформа в системата на социално подпомагане.

"Ако държавата е решила, че трябва да даде още средства, нека да ги използва по правилния начин. Нека тези средства да ги даде под формата на личен бюджет и тези средства да бъдат използвани за образованието на детето, за наемането на асистенти, за различни курсове, да бъдат използвани за технически помощни средства и само затова", допълни Митко Николов.

Още по темата може да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Северозападът - слаба икономика, застаряващо население, лоши пътища

Остават ли Видин и Северозападният регион на последно място по икономическо, демографско и социално развитие? Институтът за пазарна икономика представи традиционния си доклад "Регионални профили: показатели за развитие 2024".  Тазгодишното проучване показва, че изпреварващият икономически растеж в няколко от по-малките области в България..

публикувано на 19.11.24 в 13:49

Как помага кариерното ориентиране на учениците и кога да започне

Изборът за бъдещото професионално развитие е още в училище. Как правилно да се насочат учениците, обяснява Силвия Ставрева от Центъра за подкрепа на личностното развитие  с предмет на дейност кариерно ориентиране и консултиране във Видин. "Центърът работи с ученици от I-ви до XII-ти клас и в тази връзка нашата програма за работа с тези..

публикувано на 18.11.24 в 12:31

Село Неговановци - съвременно, обновено и съхраняващо традициите

Екипът на Радио ВИДИН гостува в близкото до Видин село Неговановци. То се намира н а 12 км от областния град.  Красиво и благоустроено е Неговановци.  Впечатлява с големия и обновен площад с красиви декоративни дървета и добре поддържани зелени площи.  Смята се, че Неговановци е лицето на община Ново село, защото е първото село, което..

публикувано на 15.11.24 в 12:00

Тома Ушев: Предстои преустройство на политическия модел

Преговорите за редовен кабинет продължават на фона на начертани червени линии и намерения за санитарен кордон.  Ще намерят ли партиите формула за управлението?  Кои са възможните партньори и невъзможните компромиси?  Политическото бъдеще на страната дискутираме с политическия анализатор Тома Ушев , автор в дясната платформа "Консерваторъ". Радио..

публикувано на 14.11.24 в 10:00

Ще бъде ли спряно решението за повишение на минималната работна заплата?

От Асоциацията на индустриалния капитал в България (АИКБ) внесоха жалба във Върховния административен съд с искане за отмяна на постановлението на Министерския съвет за повишение на минималната работна заплата на 1077 лева от 1 януари. В жалбата работодателите настояват за отмяна на постановлението, с което бе прието повишаването, като..

публикувано на 13.11.24 в 10:45
Яница Петкова

Яница Петкова: Отново надделяват партийните, а не обществените, интереси

Депутатите от новоизбрания 51-ви парламент положиха клетва. По-трудната задача обаче е да сформират управляващо мнозинство. Ще се намери ли консенсус в парламента или резултатите от изборите вече предопределиха краткия му живот? Непреодолими ли са разделителните линии и докога политиците ще ни предлагат още от същото? Какви са изводите от първия..

публикувано на 12.11.24 в 13:59

Подходящо ли е по-късно начало на учебния ден за по-малките ученици?

Учениците от първи до четвърти клас да започват по-късно училище, предлагат родители. Със започването на учебните часове в 9:00 часа, а не в 7:30 или 8:00 ч.,  учениците ще могат да са по-ефективни в усвояването на знанията и да се представят по най-добрия начин, посочват от Асоциация "Родители". Като пречка за по-късното започване на учебния..

публикувано на 11.11.24 в 11:00