Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Започва преброяване на водолюбивите птици

Снимка: Радио ВИДИН

Видински спелеолози още през първите дни от новата година влязоха в пещерата "Башовица" край димовското село Гара Орешец. От няколко години предизвиква сериозен интерес у пещерняците, които са решили да открият и опишат дължината на галериите. Сега влизането не е било свързано с работа- отишли само да се разходят и да избягат за малко от града и ежедневието.

"Почивните дни по този начин се и разтоварваме", разказа екологът Богомил Петров. През последните години той се присъединява към видинските спелеолози и участва активно в експедициите.

Снимка"Пещерата може би ще влезе в Топ 10 на България по дължина. Картирани са малко повече от 4 километра. Около 5 километра трябва да бъде. През зимата може да се влезе в единия от ръкавите, в лявата галерия, която е водната галерия- една изключително интересна част от пещерата, която е около 1,2 километра. По другия ръкав също е стигнато почти до края. Сега там не може да се влезе, защото има водни прегради", допълни Богомил Петров.

Първите около 200 метра от пещерата са обитавани от прилепи. Намира се на около 2 километра от село Орешец, но не е достъпна за масовия турист.

Сътрудникът ни от Мездра Петко Котларски разговаря с председателя на Спелеоклуб- Мездра Ангел Цветков за работата на пещерняците през миналата година и за календара за работа през 2017 година.

Снимка: Ангел Цветков"2016 беше много успешна за клуба. Проведохме две големи мероприятия- едното беше експедиция в Сърбия, другата беше във Врачанския Балкан. Направихме карта на Каленската пещера, която е една от най- дългите в Мездренския край и започнахме обучения както на пещерняци в нашия край, така и в Сърбия. В Сърбия провеждаме курс на 8 пещерняци, които искат да бъдат подготвени за екстремен туризъм, за да могат да водят групи в две от дългите пещери в Западните покрайнини- Петърлашката и Ветрина дупка", каза Ангел Цветков.

През 2017 година отново ще се проведе мокър тролей до крепостта "Калето".

Минусовите температури, снегът и заледяването на водните басейни оказват влияние върху птиците, които зимуват в нашата страна. Водолюбивите птици са особено уязвими, защото зависят от незамръзващите влажни зони и наличието на храна. Патиците, например, могат да зимуват и в замръзнал водоем, стига да имат спокойствие, обясни Стойчо Стойчев от Българското дружество за защита на птиците /БДЗП/:

Снимка"Тежките метеорологични условия, за съжаление, повишават смъртността сред птиците. През зимата водолюбивите птици търсят храна по нивите и затова е толкова труден период за тях, защото трябва да разравят снега, за да стигнат до някаква растителност. И те се придвижват по на юг, в търсене на места с по- малка снежна покривка. Ледоходът на река Дунав със сигурност затруднява водолюбивите птици. Сега ще преминат много повече от тях в Южна България. Патиците и гъските се хранят с растителност, т.е. те не се гмуркат във водата. За тях е важно да има открити места без сняг, където да намират храна и спокойствие."

Най- важно през зимата е спокойствието, защото всяко безпокойство принуждава птиците да извършват полети, съответно те губят повече енергия и шансът да оцелеят намалява. Затова от БДЗП призовават в такова студено време да не се ловува.

СнимкаОт 13-и до 15-и януари 2017 година Българското дружество за защита на птиците ще проведе преброяване на зимуващите водолюбиви птици у нас. И този път в преброяването ще се включат много доброволци, наред с експертите от екоинституциите и организациите.

"Това е една от най- големите международни кампании, която се осъществява в Европа, Близкия Изток и Африка. За нашата страна сме организирали над 100 доброволци заедно с държавни експерти и с представители на други неправителствени организации, които ще посетят всички влажни зони в страната", каза Свилен Чешмеджиев, координатор на преброяването от Българското дружество за защита на птиците.

Преброяването е в средата на зимата, защото голяма част от водолюбивите птици през зимните месеци се струпват на юг в другите части на Европа и благодарение на това струпване във влажните зони еколозите могат да видят каква е числеността на популацията на съответния вид водолюбива птица, тъй като голяма част от тези видове са застрашени.

В Северозапада екипи на БДЗП и експерти от двете екоинспекции във Враца и Монтана ще участват в преброяването. Ще се броят птиците край река Дунав- от Тимок до Козлодуй и големите язовири като "Огоста", "Дъбника" и реките Огоста и Искър. Резултатите ще станат ясни до края на месеца.

Още по темите може да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

В "Музикална зона": Честит рожден ден, Марк Антъни!

Певец, продуцент, текстописец, музикант, актьор и бивш съпруг на една от най-горещите латино диви Дженифър Лопес, Марк Антъни знае как да вдъхне чувство и ритъм на всяко свое изпълнение и да го превърне в актуален хит. Марк Антъни е един от най-продаваните салса изпълнители на всички времена.  По случай рождения ден на певеца ще слушаме някои от..

публикувано на 16.09.24 в 09:00

В "Музикална зона": "..., а някой кара колело"

  Световен ден на велосипеда е. Тъкмо повод да се върнем, поне мислено, към това любимо занимание- карането на колело. А ако колоезденето е ваша страст, може би знаете, че то отлично се съчетава със слушането на музика. Особено на песни, посветени на велосипеда.  Оказа се, че велосипедът- тази страст, удобство, спортно хоби- вдъхновява много групи и..

публикувано на 03.06.24 в 09:00

"Музикална зона" в деня на незрящите: Тъмни очила и песен

“Добротата е език, който глухият може да чуе и слепите могат да видят! ” / Марк Твен / На 13 ноември се отбелязва Международния ден на слепите хора и Световния ден на добротата. Двата дни неслучайно са на една дата, защото отношението към различните изразява съчувствие и човешка доброта. Слепите хора се нуждаят от подкрепата на зрящите, а зрящите добри..

публикувано на 13.11.23 в 09:00

Грети Къшева: Бих посъветвала всички момичета да се усмихват!

Преди месец във Видин се състоя конкурсът "Мис и Мистър Северозапад 2023" . Титлата "Мис Северозапад" спечели 19-годишната Грети Къшева от Бяла Слатина. Тя е първа подгласничка на местния конкурс в родния град и факта, че не го печели, я надъхва да се запише за участие в "Мис Северозапад". Грети признава, че никога не е била фен на конкурсите за..

публикувано на 06.10.23 в 15:00

Видинчани благодариха на шампионката Йоана Георгиева с крупно дарение

Най-добрата българска състезателка по кану-каяк в момента - видинчанката Йоана Георгиева, получи неочаквана награда за своите постижения. Група видинчани събраха и дариха на световната шампионка в знак на признателност 10 000 лева.  2023-а е най-успешната засега година за Йоана Георгиева. Тя спечели два медала - златен и сребърен, от Световното..

публикувано на 28.09.23 в 11:37

В „Музикална зона" слушаме Джордж Бейкър Селекшън

    Нещо много приятно ще ни се случи на 11 септември преди обед! На прозореца ни почуква един бял гълъб. И тази птица, символ на чистотата  на човешката душа, ни припомня една популярна песен от 70-те години на миналия век.   "Una paloma blanca" и групата "George Baker Selection"  ще ни донесат  много настроение в септемврийския предиобед...

публикувано на 11.09.23 в 09:00

В Международния ден на театъра слушаме Тодор Колев в "Музикална зона"

Ако не ти е писано да си актьор или музикант, не ти остава друго, освен да се радваш на дарените с тези таланти. Един от хората, който ги притежаваше и който не спира да ни възхищава, е човекът с "опасния чар"- Тодор Колев. И в театъра, и в киното, и от телевизионния екран, и с неговите песни, в които се казва всичко за нас и за живота ни. Той..

публикувано на 27.03.23 в 09:00