Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"Капачки в действие" продължава да подкрепя социалните домове

Снимка: Радио ВИДИН

Над половин тон пластмасови капачки са събрани през миналата година в пункта във Видин, за който отговаря Пенка Николова. В момента има още непредадени на организаторите на кампанията "Капачки в действие"- фондация "Идея в действие". Кампанията стартира през 2013 година, а във Видин събирането на пластмасови капачки стана по- масово през лятото на 2014 година.

"Имах малко притеснения относно готовността на хората, но изминаха няколко месеца и благодарение на вас и на хората, тази благотворителност стана факт и все повече хора се включват", каза Пенка Николова.

Пунктовете за събиране на капачки са на сайта на "Идея в действие". Пунктодържателите от съответния регион могат да дават предложения къде да отидат даренията, социалните домове също могат да заявят от какво имат нужда.

Пенка Николова"Какво е една капачка? Но какво са много хора, които събират тези капачки? Ето вече в процес е събирането на 26-ия тон, откакто стартира тази кампания, говорим за цяла България. Който може, нека да помогне. Не коства много- учи ни да бъдем по- добри, да се чувстваме полезни, също така учим децата си да опазват околната среда", заяви Пенка Николова.

С пералня преди една година бяха зарадвани децата от преходното жилище в Белоградчик. Свръзахме се с директора Николай Николов. Той обясни, че си ползват пералнята всекидневно и са много доволни:

"Много сме доволни, че съдействахте, за да можем да получим този уред, който за нас е безценен, защото децата всеки ден я ползват."

Екипът на Радио ВИДИН също събира капачки. Подкрепяме идеята да зарадваме настанените в социалните домове в страната и се включваме в "зелената" кампания "Капачки в действие". Така, освен че помагаме пластмасовите капачки да се рециклират и да се използват отново, а не да се изхвърлят на сметището, даваме своята подкрепа и на един от социалните домове, които чакат за своя електрически уред.

Богомил Петров4 от бутилките с пласмасови капачки са събрани от еколога Богомил Петров:

"Специално за тези капачки, видял съм, че на много места ги събираха. Но веднъж видях, че деца са събрали 1 тон и 700 килоглама и са закупили един от тези кувьози. Деца помагат на деца. И вкъщи го превърнах в една мания. Обиколих около Дунав и там, където са се натрупали много пластмасови бутилки ги събрах."

Досега със събрани средства от кампанията са купени: пералня за Преходно жилище към ЦНСТ в село Ново село, готварска печка за хората от Защитено жилище за лица с физически увреждания в гр. Брегово, пералня за децата от Преходно жилище в град Белоградчик.

"Отец Иван също е бил подпомогнат и в бъдеще организацията възнамерява да му подаде ръка, защото знаем за колко хора се грижи", подълни Пенка Николова.

Кампанията е отворена и събирането на пластмасови капачки продължава.

В предаването "Еко Свят" днес говорим и за проверките за зимно подхранване на дивеча, които започна Агенцията по горите.
Те ще бъдат извършвани от регионалните дирекции по горите съвместно с държавните горски и ловни стопанства.

"Виждате зимната обстановка каква е и това ни задължава- ловците да обърнат повече внимание на дивеча. Ако има момент през годината, когато трябва да се помогне на дивеча, това са точно тези моменти. Апелирам ловците да се организират и да направят едно зимно подхранване на дивеча"
, каза пред Петя Генова Сашко Каменов- директор на Регионалната дирекция по горите /РДГ/- Берковица, която обхваща северозападната част на България.

СнимкаИздадена е заповед да се извършат проверки на ловните дружинки до края на месеца.

Сашко Каменов е и ловец, и има отношение към опазването на дивеча. Казва, че на дивеча малко трябва да му помогнем, той може да се справи и без нас, но така ще го предпазим от хищника и ще запазим и по- високата популация. В региона се срещат всички ловни видове, разнообразието е голямо в различните периоди на годината- от пъдпъдък до благороден елен.

Владислав Антонов е ръководител на ловната дружинка в Чупрене. Той каза, че са уведомени за проверките и се грижат за дивеча.

"Имаме такова разпореждане- в тези зимни, минусови температури да подхранваме дивеча, да се грижим за него. Ние по принцип си го правим това нещо и сегашните проверки целят неговото доказване. Всяка една дружинка се грижи за това да подхрани дивеча. Проверките ще се правят съвместно с Държавните горски стопанства, с ловните сдружения. Проверките се правят и на място, и в офиса."

СнимкаПредседател на видинския клуб по спелеология и пещерно дело е Богдан Тодоров. Екипът от спелеолози през последните години работи основно в  пещерата "Башовица" край село Гара Орешец. Първоначално влизат вътре, за да установят дали водата, която тече в пещерата, е годна за пиене, след това започват и да картират пещерата.

"Башовишки печ" е доста голяма пещера. Общият сбор на галериите е около 4 000 метра, с която дължина отива на около десето място в България. Водата в пещерата е годна за пиене, взехме проби от две места. Тя е врело, което значи, че извира, периодичен карстов извор е. Водата не излиза през цялата година, а лятото за определен период пресъхва. Но въпреки това, на около 300 метра от входа има едно езеро, което е с много голям обем. То представлява една наводнена галерия дълга 430 метра и широка от 3 до 5 метра, обемът е може би 2000 кубически метра и от другата страна след още 400 метра там през цялото време не пресъхва водата, която се влива, т.е. това, което се влива през лятото се губи в дъното на тази галерия. Така че би могла да се използва за водохващане", разказа Богдан Тодоров.

80-те години също са правени изследвания на водата от тогавашното ХЕИ- по микробиологични показатели и химичен състав.

"Сега данните се потвърдиха. Навсякъде водата е в границите и е годна за пиене", допълни Богдан Тодоров.

Картирането на пещерата продължава. Досега карта има за около 4 000 метра, но пещерата не свършва в нито едната от трите галерии. Близо до изхода, на 400 метра, се съединяват две галерии, по които изтича вода и на 200 метра идва трета галерия. И в трите посоки спелеолозите не са стигнали докрай. Вътре са намирани и парчета керамика, за които обаче се предполага, че са донесени от водата, екипът от селеолози попада и на челюсти от пещерна мечка.

Още по темите може да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

В "Музикална зона": "..., а някой кара колело"

  Световен ден на велосипеда е. Тъкмо повод да се върнем, поне мислено, към това любимо занимание- карането на колело. А ако колоезденето е ваша страст, може би знаете, че то отлично се съчетава със слушането на музика. Особено на песни, посветени на велосипеда.  Оказа се, че велосипедът- тази страст, удобство, спортно хоби- вдъхновява много групи и..

публикувано на 03.06.24 в 09:00

"Музикална зона" в деня на незрящите: Тъмни очила и песен

“Добротата е език, който глухият може да чуе и слепите могат да видят! ” / Марк Твен / На 13 ноември се отбелязва Международния ден на слепите хора и Световния ден на добротата. Двата дни неслучайно са на една дата, защото отношението към различните изразява съчувствие и човешка доброта. Слепите хора се нуждаят от подкрепата на зрящите, а зрящите добри..

публикувано на 13.11.23 в 09:00

Грети Къшева: Бих посъветвала всички момичета да се усмихват!

Преди месец във Видин се състоя конкурсът "Мис и Мистър Северозапад 2023" . Титлата "Мис Северозапад" спечели 19-годишната Грети Къшева от Бяла Слатина. Тя е първа подгласничка на местния конкурс в родния град и факта, че не го печели, я надъхва да се запише за участие в "Мис Северозапад". Грети признава, че никога не е била фен на конкурсите за..

публикувано на 06.10.23 в 15:00

Видинчани благодариха на шампионката Йоана Георгиева с крупно дарение

Най-добрата българска състезателка по кану-каяк в момента - видинчанката Йоана Георгиева, получи неочаквана награда за своите постижения. Група видинчани събраха и дариха на световната шампионка в знак на признателност 10 000 лева.  2023-а е най-успешната засега година за Йоана Георгиева. Тя спечели два медала - златен и сребърен, от Световното..

публикувано на 28.09.23 в 11:37

В „Музикална зона" слушаме Джордж Бейкър Селекшън

    Нещо много приятно ще ни се случи на 11 септември преди обед! На прозореца ни почуква един бял гълъб. И тази птица, символ на чистотата  на човешката душа, ни припомня една популярна песен от 70-те години на миналия век.   "Una paloma blanca" и групата "George Baker Selection"  ще ни донесат  много настроение в септемврийския предиобед...

публикувано на 11.09.23 в 09:00

В Международния ден на театъра слушаме Тодор Колев в "Музикална зона"

Ако не ти е писано да си актьор или музикант, не ти остава друго, освен да се радваш на дарените с тези таланти. Един от хората, който ги притежаваше и който не спира да ни възхищава, е човекът с "опасния чар"- Тодор Колев. И в театъра, и в киното, и от телевизионния екран, и с неговите песни, в които се казва всичко за нас и за живота ни. Той..

публикувано на 27.03.23 в 09:00

"Музикална зона": Песни с красиви женски имена

В женския месец  слушаме песни с красиви имена на жени. Такива са песните и в днешната „Музикална зона“- песни на различни езици, посветени на различни женски имена. Марина, Наталия, Ирена, Анжела, Моника- имаме ги всичките в нашия екип, остава и да разберем какви са техните носителки. Знаейки името на човек, можем да разберем неговия характер, скрити..

публикувано на 20.03.23 в 09:40