Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Димитър Мишев- книжовник, борил се за развитието на видинския край

През 2017 година се навършват 85 години от смъртта му

Колаж на Радио ВИДИН
Снимка: Уикипедия, Държавен архив- Видин
На 26 януари 2017 година се навършват 85-години от смъртта на видния книжовник, общественик и църковен деец от Видин - Димитър Мишев. За да ни разкаже повече за живота и дейността му се срещнахме с библиотекаря в отдел "Краезнание" във видинската библиотека Наталия Николова, която разказа:

"Роден на 5 декември 1856 година във Видин той остава без майка твърде рано и расте под грижите на баща си Мишо Папуджията. Въпреки материалните затруднения бащата изпраща сина си в тогавашното килийно училище. Неговите качества привличат вниманието на големия български патриот и благодетел митрополит Антим, който го отвежда със себе си в Цариград, а после го изпраща на свои разноски да учи в прочутата Априловска гимназия в Габрово. Едва 20- годишен през 1876 година Димитър Мишев завършва с отличен успех гимназията и става главен учител в Орхание, днес Ботевград. Освободителната руско- турска война и боевете край Плевен му налагат да се премести в София, където останал до пристигането на руските войски, благодарение на застъпничеството на друг бележит видинлия- Илия Цанов. Упоритото изучаване на чужди езици му помага да постъпи на работа като преводач на софийския окръжен началник. Завръща се в родния град, където през 1880 година е назначен във видинското класно училище като преподавател по български език. Той успява да обедини около себе си родолюбивата видинска интелигенция. Заедно с Димитър Мишев намират своята естествена среда либерално настроените родолюбци Найчо Цанов, Михалаки Георгиев, Александър Цанов, Димитър Балев и много други, заслужили духовната и материална подкрепа на екзарх Антим I. Тази демократична гражданска общност насочва своята интелектуална енергия за културно- просветното, политическо и стопанско пробуждане на видинския край. Започва издаването на първия видински следосвобожденски вестник "Свобода", редактиран от Димитър Мишев в тясно сътрудничество с Найчо Цанов и други представители на видинската интелигенция. От края на 1883 година вестникът се печата на собствена печатарска машина, закупена от чужбина със средства на редакционния комитет. Димитър Мишев и Найчо Цанов стават най- популярните личности във видинския край и през 1884 година били избрани за народни представители. Издава вестник "Търновска конституция", където продължава енергичната си борба против бюрократизма, насилията и своеволията на властниците, ратува за духовната свобода и просвещението на своя народ. След свалянето на Батенберг и разтурването на Народното събрание, вестник "Търновска конституция" бил спрян. Останал без работа той скоро е приет за учител в софийското еврейско училище. Същевременно се заема, заедно със Стефан Костов, да подготви няколко учебника по български език и голяма двутомна христоматия, издадени от Христо Г. Данов в Пловдив. Още по времето, когато редактира вестник "Търновска конституция" Димитър Мишев започва да издава списание "Св. Климент", което скоро става естествен притегателен център на научните среди в столицата."   

Всестранната обществена и научна дейност на Димитър Мишев го откроява като бележита и уважавана личност. На 6.08.1884 година Димитър Мишев е избран за редовен член на Българската академия на науките. През 1894 г. той е назначен за учител в екзархийското училище в Цариград, а само след няколко месеца става секретар на българската екзархия, където работи до Балканската война през 1912 година. Там той издава църковен вестник, проучва и систематизира огромен по обем изследователски материал за училищата и църквите в Македония, което му позволява категорично да обоснове българския етнически състав и самосъзнание на населението в този край и да напише на френски език своя капитален труд "Македония и нейното християнско население", издадено в Париж през 1905 година.


Цялата история за живота на Димитър Мишев чуйте в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

В "Музикална зона": "..., а някой кара колело"

  Световен ден на велосипеда е. Тъкмо повод да се върнем, поне мислено, към това любимо занимание- карането на колело. А ако колоезденето е ваша страст, може би знаете, че то отлично се съчетава със слушането на музика. Особено на песни, посветени на велосипеда.  Оказа се, че велосипедът- тази страст, удобство, спортно хоби- вдъхновява много групи и..

публикувано на 03.06.24 в 09:00

"Музикална зона" в деня на незрящите: Тъмни очила и песен

“Добротата е език, който глухият може да чуе и слепите могат да видят! ” / Марк Твен / На 13 ноември се отбелязва Международния ден на слепите хора и Световния ден на добротата. Двата дни неслучайно са на една дата, защото отношението към различните изразява съчувствие и човешка доброта. Слепите хора се нуждаят от подкрепата на зрящите, а зрящите добри..

публикувано на 13.11.23 в 09:00

Грети Къшева: Бих посъветвала всички момичета да се усмихват!

Преди месец във Видин се състоя конкурсът "Мис и Мистър Северозапад 2023" . Титлата "Мис Северозапад" спечели 19-годишната Грети Къшева от Бяла Слатина. Тя е първа подгласничка на местния конкурс в родния град и факта, че не го печели, я надъхва да се запише за участие в "Мис Северозапад". Грети признава, че никога не е била фен на конкурсите за..

публикувано на 06.10.23 в 15:00

Видинчани благодариха на шампионката Йоана Георгиева с крупно дарение

Най-добрата българска състезателка по кану-каяк в момента - видинчанката Йоана Георгиева, получи неочаквана награда за своите постижения. Група видинчани събраха и дариха на световната шампионка в знак на признателност 10 000 лева.  2023-а е най-успешната засега година за Йоана Георгиева. Тя спечели два медала - златен и сребърен, от Световното..

публикувано на 28.09.23 в 11:37

В „Музикална зона" слушаме Джордж Бейкър Селекшън

    Нещо много приятно ще ни се случи на 11 септември преди обед! На прозореца ни почуква един бял гълъб. И тази птица, символ на чистотата  на човешката душа, ни припомня една популярна песен от 70-те години на миналия век.   "Una paloma blanca" и групата "George Baker Selection"  ще ни донесат  много настроение в септемврийския предиобед...

публикувано на 11.09.23 в 09:00

В Международния ден на театъра слушаме Тодор Колев в "Музикална зона"

Ако не ти е писано да си актьор или музикант, не ти остава друго, освен да се радваш на дарените с тези таланти. Един от хората, който ги притежаваше и който не спира да ни възхищава, е човекът с "опасния чар"- Тодор Колев. И в театъра, и в киното, и от телевизионния екран, и с неговите песни, в които се казва всичко за нас и за живота ни. Той..

публикувано на 27.03.23 в 09:00

"Музикална зона": Песни с красиви женски имена

В женския месец  слушаме песни с красиви имена на жени. Такива са песните и в днешната „Музикална зона“- песни на различни езици, посветени на различни женски имена. Марина, Наталия, Ирена, Анжела, Моника- имаме ги всичките в нашия екип, остава и да разберем какви са техните носителки. Знаейки името на човек, можем да разберем неговия характер, скрити..

публикувано на 20.03.23 в 09:40