Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Подценяваме ли опасността от пожар вкъщи

Снимка: Радио ВИДИН

През зимния сезон значително се повишава потенциалната опасност от възникване на пожари в домовете, поради неправилно ползване на отоплителни и нагревателни уреди или техническа неизправност.

От 1 ноември броят на пожарите с материални загуби е 29. 14 са пожарите в сгради, като два са в стопански сгради, а останалите- в жилища.

"Преобладават две основни причини- къси съединения в електрическите инсталации и небрежност при боравене с най- общо казано открит огън, когато говорим за печки на твърдо гориво. Практиката показва, че може би повечето възрастни хора, които ползват такива уреди, може би от гледна точка на това да си създават удобство при ползване, нарушават някои от правилата за пожарна безопасност, което води и до възникване на пожари", коментира началникът на Районна служба "Пожарна безопасност и защита на населението"- Видин главен инспектор Георги Георгиев.

От възникналите пожари прави впечатление като основно нарушение неспазването на притивопожарните отстояния от уредите. Масово хората държат горими вещества в непосредствена близост до печката. Това е предпоставка за възникване на пожар. Възможно е да излезе искра, да падне въглен, а също и самозапалване на тези материали, ако са в непосредствена близост по печката.

СнимкаЕдна е жертвата досега за отоплителния сезон във Видин.

"Като цяло статистиката от последните години за броя на жертвите клони към нула. Миналата година нямаме жертви. Тази година имаме една жертва и един пострадал при опит да загаси пожара. Като цяло статистиката показва, че жертва на пожарите са възрастни хора", допълни Георги Георгиев.

Отговорно или безотговорно се отнасят видинчани към използваните уреди за отопление?

"С дърва на печка се отопляваме. Печката е в едната страна в стаята, където няма покрай нея легла... На дърва, а сина на акумулираща печка. Има притеснения, даже е възниквал пожар и съм успял да го изгася. У дома, от кюнеца паднала искра и се запалват саждите, от саждите вестниците, а съм спал по това време. По- внимателно работя с печката, защото някой път слагам за сушене... С климатик се отопляваме, не се опасявам от пожар... На ток, по лесно е и рискът от пожар е по- малък. Важно е електрическата система да не е слаба и от ЧЕЗ да подават правилно електричеството, защото веднъж ни изгърмяха всички уреди, по време на сън. Добре, че се събудих, защото щяхме да се издушим всички. По принцип, ако можеш да се справиш и знаеш как, можеш да се опиташ да гасиш, но задължително най- добре да се обади човек на пожарната..."

СнимкаОгнеборците съветват при сушенето на дрехи да се спазват същите отстояние, както и за другите горими материали. Не трябва да се поставят и директно над уреда. Забрането е да се покриват електрически уреди и да се сушат дрехи. Димните детектори все още не се ползват за известяване при пожар в домовете, предимно масово се използват само в обекти. Тези датчици понякога сработват и не само при пожари, могат да реагират и на други източници- при запалена цигара, при ремонт и запрашаемост.

"Електроуредите, когато се включват, трябва да се включват само към силови токови кръгове. Трябва да се съобразяваме с мощността на самия уред, да не се претовари самата инсталация. Поне в началото на отоплителния сезон, желателно е да се проверява дали има нагряване на щепселите. Твърде възможно е недобра връзка да предизвика високи преходни съпротивления, което също е предпоставка за възникване на пожари", допълни началникът на Районна служба "Пожарна безопасност и защита на населението"- Видин.

Когато подаваме сигнал за пожар в жилище, най- важно е да кажем точния адрес, за да могат екипите да пристигнат по най- бързия начин. Важно е да се посочи къде точно е възникнал пожарът, какво гори, има ли застрашени хора, има ли опасни вещества и метериали в зоната на пожара.

СнимкаКирил Крумов, началник дежурна смяна в Районна служба "Пожарна безопасност и защита на населението"- Видин:

"При подаване на сигнал всяка една информация за нас е в услуга. Колегите от оперативния център поддържат връзка с хората. Предимство на пожарните коли и ни дават, и не ни дават. Някои се съобразяват, други не чуват. Много често се случва заради лошо паркирали автомобили и пренаселеността с автомобили да не се стигне до мястото на произшествието. Общо взето ни се оказва съдействие от гражданите."

Ако при пожар има пострадали, се уведомява Спешния център, до идване на екипите, и служителите на пожарната могат да окажат долекарска помощ.

Още по темата може да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Защо расте броят на работещите пенсионери

Служебно преизчислените пенсии от 1 април 2024 г. са 350 718, почти с 15 000 повече в сравнение с 2023 година по данни на НОИ. На преизчисляване подлежат пенсиите, свързани с трудовата дейност на лицата. Това са пенсиите за осигурителен стаж и възраст, за инвалидност поради общо заболяване, за инвалидност поради трудова злополука или..

публикувано на 24.02.25 в 14:31

Правителството с опит да гарантира адекватни минимални работни заплати

Въвеждането на европейската директива за адекватни минимални работни заплати ще стане факт, увериха от социалното министерство. В момента се разработват промени в Кодекса на труда, включващи новата формула, по която ще се определя минималното възнаграждение. Намерението е в нормативния акт да запишат критериите, въз основа на които ще се определя..

публикувано на 24.02.25 в 12:18

Кметът на Ковачица: С малките неща започваме и вървим напред, за да има живец в селото

Екипът на Радио ВИДИН на ломското село Ковачица.  Град Лом е на 12 км от селото, а река Дунав е на 4 км. Въпреки това местните хора се гордеят с реката и винаги казват, че живеят на Дунава.  Откъде идва името на селото? Според една от местните легенди, след потушаването на Чипровското въстание, в района се заселили бежанци от..

публикувано на 21.02.25 в 12:00
НВП Видински митрополит Пахомий

Митрополит Пахомий: Изключителният пример на видинските архипастири задължава към добри дела

С тържественото въдворяване на епархийската си катедра митрополит Пахомий официално стана седмият в историята на Българската ехзархия и Българската патриаршия видински владика. Новият духовен водач обещава младите да намират разбиране и насърчение, възрастите - утеха и подкрепа, немощните - помощ, самотните - защита, а разколебаните -  насока...

публикувано на 20.02.25 в 10:00

Готвят нов бойкот на хранителните вериги - ще има ли резултат?

За втори бойкот на големите търговски вериги призоваха обществени организации и отчетоха успех от първата инициатива. Тази обща идея заявиха представители на обществените организации, които организираха първия бойкот на търговските вериги заради високите цени на хранителните стоки, провел се на 13 февруари. Организаторите подчертаха, че..

публикувано на 19.02.25 в 10:45

България остава сред държавите с високи нива на корупция, в Северозапада показалите за почтеност са различни

България остава сред държавите с високи нива на корупция в публичния сектор, сочат данните за 2024 г. , публикувани от Transparency International . С 43 точки индекс България е на 76-о място сред 180 страни и територии за възприятие на корупцията за 2024 г. Спрямо предишната класация това е влошаване с две позиции. От държавите в ЕС усещането за..

публикувано на 18.02.25 в 11:59

Мерки за ограничаване рисковете от наводнения обсъдиха във Видин

Във Видин се проведе работна среща за обсъждане на съвместни действия за противодействие на незаконната сеч, с приоритет в местата, създаващи опасност от свлачищни процеси и наводнения. Срещата, председателствана от областния управител Ани Арутюнян беше във връзка с проведено заседание на Министерския съвет, на което е обърнато внимание от..

публикувано на 17.02.25 в 13:49