Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Павел Петров: "От три години в Иново няма кражби"

10
Снимка: Пламен Генчев

В днешната ни петъчна разходка се отправяме към най-близкото до града село от община Видин. Иново е само на три километра от града и това е една от причините в селото да са се заселят и доста от заможните видинчани, които намират тук спокойствие и по-близка връзка с природата.

Селото съществува на това място още от Средновековието. В османските регистри то се среща под името Хиново. Името му се асоциира с "лековит извор". До преди години селото бе известно и като Смърдан (или Смардан).

През Руско-турската война край него румънски войски водят решително сражение с турците на 24 януари 1878 г., като понасят скъпи загуби. Ето защо, в селото е издигнат паметник на загиналите румънци. Друга история от миналото на селото разказва, как по време на Сръбско-българската война от 1885 година, тук се водят тежки боеве, но сърби не са допуснати да преминат защитната линия.

Историята пази спомена за героичното минало на Иново, но не по-малко героични са и битките, които трябва да водят днес местните хора, за да оцелеят. Основните си проблеми те виждат в липсата на работа, липсата на млади хора, които да поддържат Снимкатонуса на селото и липсата на средства за поддържане на селската инфраструктура:

"Бил съм и учител, и кмет в "мутренските години", но такава безизходица като днешната, дори тогава нямаше... За младите тук няма никаква работа. Има две кооперации, които са взели цялата земя на селото- 20 000 декара, а не откриват никакви работни места. И в двете работят само по 5 души- държавата дава субсидии, ами направи поне 20 човека там да работят ! Мутренското време изобщо не е свършило, то си е Снимкасъщото... Строител съм, но мога да упражнявам професията си само през лятото- сега няма никаква работа. А би било хубаво в селото да има някакво предприятие или поне някакъв шивашки цех... Тук идват доста хора с пари от града и строят къщи, но това с нищо не допринася за развитието му. Те са си сякаш извънземни- дошли са си с парите, заграждат се и край. Нито излизат навън, нито пазаруват от нашите магазини... Училище нямаме, детска градина нямаме, затова всичко пропада, умира... Работа няма за младите, но дори и да се намери, те вече не търсят. Седят там в пенсионерския клуб с мен и си пият кафето... Иново има нужда от хора, които да работят по 8 часа на ден, а не по 4! Тези, които са назначени към кметството трябва да бъдат накарани да си отработват часовете, а не да играят карти в клуба, защото селото се е задръстило от боклуци. Няма държава, в която да получаваш пари без труд..."

Снимка"Ако кажа, че няма проблеми- ще излъжа", съгласява се и кметът на селото, Павел Петров. Той е на този пост за втори мандат. Роден е в селото, тук е преминал животът му, познава и основните му проблеми, както и как да ги реши, стига да има пари:

"Като всяко село и ние имаме проблеми. Хората най-често се оплакват от сметоизвозването и липсата на работа. Най-големият ни проблем обаче е, че трета поредна година нямаме програми за заетост към кметството. Назначили са ни от Социално подпомагане група социално-слаби от селото, които отработват 14 дни, но на тях изобщо не можем да разчитаме. Не казвам, че не работят, но пък и не разчитам на свършеното от тях... В селото имаме и доста придобивки. Освен лекарски кабинет имаме и стоматологичен. Пенсионерският ни клуб е един от най-добрите в региона. И хората са доволни. И най-важното- на Трифон Зарезан направихме три години без нито една кражба... Искам да благодаря на органите на МВР, за помощта, както и на охранителната фирма в селото. Благодарение на тях, хората тук живеят спокойно и дори сбивания няма. Върнахме се към старото време, да си оставяме портите отключени. И основната причина за това е, че нямаме роми, както и че всички в селото се пазят взаимно. В Иново имаме 600 къщи и само двадесетина не са обитаеми. Тук хората разсъждават така: "Щом при комшията няма проблем, значи няма да има и при мен"...А и в селото навсякъде е осветено. В Община Видин често се шегуват, казвайки ми, че Иново свети като Лас Вегас. Така че, ние в Иново живеем като в онази песен- "нормално, разумно и просто..."  



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Над 1,6 млрд. лева годишно е ползата за България, ако влезе в Шенген

На 31 март тази година страната ни влезе в Шенген по въздух и вода, а следващата седмица - на 12 декември, се очаква решението на вътрешните министри на ЕС България и Румъния да влязат в общото Шенгенско пространство и по суша от 1 януари. Шенген представлява група от 29 европейски държави, които са премахнали граничния контрол помежду си. Почти..

публикувано на 03.12.24 в 12:08

Справедливо ли е въвеждането на такса "водомер"

Проект на Закон за водоснабдяването и канализацията е публикуван на сайта за обществени консултации на Министерския съвет.  Една от целите на проекта на новия закон е да се въведе нова структура на цените на ВиК услугите. Планира се заплащането на водата да е двукомпонентно. Постоянната компонента е достъп до услугата водоснабдяване и..

публикувано на 02.12.24 в 13:55

Лехчево: Едно от най-големите населени места в област Монтана

Лехчево е село в Северозападна България. Намира в община Бойчиновци, област Монтана.  Най-старият писмен документ за село Лехчево се съхранява в ориенталския отдел на Народна библиотека "Кирил и Методий" в град София. Това е една данъчна книга, в която е отбелязано събраното през 1430 година "джизие" (така са наричали личния данък, който всеки..

публикувано на 29.11.24 в 15:03
Теодора Макавеева

Теодора Макавеева: Всеки регионален журналист ще излъже, ако каже, че не му е оказван натиск

Българските журналисти работят под непрекъснат стрес, който отключва тревожност, безсъние, стига се дори до прегаряне в професията, показва седмото поредно проучване на Асоциацията на европейските журналисти в България за медийната свобода в страната.  Кои са факторите за този съпътстващ делника стрес на хората в медиите?  Ще намерят ли отговор..

публикувано на 28.11.24 в 10:05
Илия Вълков

Илия Вълков: Журналистите направиха всичко възможно през годините да намалят до минимум доверието

Българските журналисти работят под непрекъснат стрес, който отключва тревожност, безсъние, стига се дори до прегряване в професията, показва седмото поредно проучване на Асоциацията на европейските журналисти в България за медийната свобода в страната.  Кои са факторите за този съпътстващ делника стрес на хората в медиите?  Ще намерят ли отговор..

публикувано на 28.11.24 в 10:00

Заложници ли са общините на политическата безтегловност?

Политическата обстановка в края на годината у нас остава напрегната и нестабилна. Българите се питат дали този път ще се сформира правителство и дали страната най-накрая ще преодолее дългогодишната политическа криза. За съжаление, потърпевши от нестабилната политическа ситуация се оказват и общините, които продължават да разчитат на сигурно..

публикувано на 27.11.24 в 10:45

Светослав Славчев: Без държавата да се намеси, няма как Видин да излезе от дъното

"Статистически вече не сме най-бедните, съревноваваме се с няколко области, като това, разбира се, не ме успокоява. Тук обаче Общината не може да направи кой знае какво. Общината и Общинският съвет могат да съдействат всячески на инвеститори и да има прозрачност в тази връзка, но липсата на инфраструктура е главният фактор, липсата на газова връзка,..

публикувано на 26.11.24 в 14:14