Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Гост в "Калейдоскоп" е Борислав Митрашков, председател на Читалищното настоятелство в село Флорентин

Да отглеждаш хляб за душата

Борислав Митрашков: "Читалището олицетворява моя дух, моята идентичност, моето село"

34
Снимка: Колаж Ваня Минева


Днес в нашия шарен северозападен сборник с истории за живота пишем заедно с един млад мъж, който живее, мечтае, работи за своето село- селото, което пази спомените на неговото детство. Той се казва Борислав Митрашков и дарява почни всичкото си лично време на читалище "Пробуда-1925" село Флорентин. Боби събира автентичен фолклор и го подготвя за сцена със своите певци и танцьори. Той е един от инициаторите и основни организатори на станалия вече традиционен летен събор в село Флорентин- "Тъпан бие, хоро се вие". И не само това- отскоро той се натовари и с обществения ангажимент да бъде председател на Читалищното настоятелство.

"Преди дни проведохме нашето първо годишно отчетно събрание, на което припомнихме направеното през календарната 2016 година. На бързи обороти да кажа: Пенсионира се дългогодишният ни секретар- Елита Костова. Новият ни секретар е Десислава Цветкова- читалищен деятел, млад и ентусиазиран изкуствовед, с много желание за работа. Придобивка нашето читалище е постоянната интернет връзка, която имаме от ноември. Всеки, който има необходимост от някакъв вид информация, може да се обърне към читалището. А сега да погледнем и към събитията от културния календар на 2016-та година. Читалището и читалищните колективи съдействаха и организираха: Йордановден, Трифон Зарезан, Баба Марта, Деня на самодееца, Първа пролет, Великденска работилница, Лазаруване. Годината завърши с коледна работилница и базар с благотворителна цел. Със събраните средства се закупиха изкуствена елха за децата и самодейците и 6 живи елхи, които ще бъдат посадени в следващата акция за облагородяване на площите околко читалището", очертава изминалата година моят гост. И подчертава, че е много щастлив от факта, че през ноември е възстановена битовата певческа група към читалището, която не се е събирала повече от 10 години...

Съборът, Снимка: Борислав Митрашков, личен архив"Най-важното ни събитие, разбира се, е нашият фестивал "Тъпан бие, хоро се вие". През 2016 година читалищните дейци и колективи участваха в Празника на рибата в град Калафат, Румъния; във Фестивала на влашката песен и танц във Видин; в Общинския събор "Бащино огнище с корени вековни" на село Винарово и в събора на село Ясен. Традиционно е участието ни в Празника на лозаря и винаря.

Читалището участва в проект на АРБЦ Видин като представи мотиви и ръчни изработки на фолклорна и историческа тематика. по същия проект нашето читалище се представи на международното изложение в Интер експо център София през февруари тази година", продължава да изрежда Борислав Митрашков.

"Много добри отзиви имаме за работилничките по ръкоделие, в които се изработват тематични предмети от природни материали. С децата от детската градина правихме мартеници и писахме яйца за Великден. Калинка Спасова е нашата учителка по месене на козунаци и на питки. С певческата група и танцьорите много ни помага нашият музикант- Георги Костадинов- той знае май всички известни нашенски хора", признава Боби.

На Трифон Зарезан, Снимка: Борислав Митрашков, личен архивНякога Боби мечтаел да стане агроном, или професионален хореограф. Но завършил съвсем друга специалност- мениджмънт, счетоводство и контрол. Специалност, която му помага умело да разпределя както своето време, така и финансите на читалището.

"Читалището олицетворява моя дух, моята идентичност, моето село", изповядва Боби.

И вместо хляб на полето, отглежда хляб за душата. С усмивка споделя, че мечтае да заведе своите хора в предаването "Иде нашенската музика". Чувства се като добър магьосник, когато разработва новите си танци. Така рисува с носии, стъпки и усмивки своите живи картини на сцената. Много си обича танца, направен по музиката на новоселска шира, защото се е родил спонтанно. На сърце му е и ритуалният танц "Запей, Земя".

"Трябва да знаем не само нашите хора, но и хора от различни фолклорни области. Защото сме българи. Ръчениците се играят различно, но ги играем всички. А Дунавското хоро е хорото на цяла България", пали се Боби. И ми разказва за това как приятели от Румъния са разработили танц по български хора и този танц е в основния им репертоар.

Боби изработва пана от природни материали, сам аранжира двора на родната си къща във Флорентин, където има красива беседка за любимите му хора- за да се чувстват уютно. Негово дело е подредбата на читалищния музей в селото. С негово наставничество се подреждат масите за всеки празник на културния институт- така че да е красиво, уютно и вкусно. И цени всеки повод, който му дава възможност да бъде с хора, които като него обичат, познават и пазят народните традиции.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

"Музикална зона" в деня на незрящите: Тъмни очила и песен

“Добротата е език, който глухият може да чуе и слепите могат да видят! ” / Марк Твен / На 13 ноември се отбелязва Международния ден на слепите хора и Световния ден на добротата. Двата дни неслучайно са на една дата, защото отношението към различните изразява съчувствие и човешка доброта. Слепите хора се нуждаят от подкрепата на зрящите, а зрящите добри..

публикувано на 13.11.23 в 09:00

Грети Къшева: Бих посъветвала всички момичета да се усмихват!

Преди месец във Видин се състоя конкурсът "Мис и Мистър Северозапад 2023" . Титлата "Мис Северозапад" спечели 19-годишната Грети Къшева от Бяла Слатина. Тя е първа подгласничка на местния конкурс в родния град и факта, че не го печели, я надъхва да се запише за участие в "Мис Северозапад". Грети признава, че никога не е била фен на конкурсите за..

публикувано на 06.10.23 в 15:00

Видинчани благодариха на шампионката Йоана Георгиева с крупно дарение

Най-добрата българска състезателка по кану-каяк в момента - видинчанката Йоана Георгиева, получи неочаквана награда за своите постижения. Група видинчани събраха и дариха на световната шампионка в знак на признателност 10 000 лева.  2023-а е най-успешната засега година за Йоана Георгиева. Тя спечели два медала - златен и сребърен, от Световното..

публикувано на 28.09.23 в 11:37

В „Музикална зона" слушаме Джордж Бейкър Селекшън

    Нещо много приятно ще ни се случи на 11 септември преди обед! На прозореца ни почуква един бял гълъб. И тази птица, символ на чистотата  на човешката душа, ни припомня една популярна песен от 70-те години на миналия век.   "Una paloma blanca" и групата "George Baker Selection"  ще ни донесат  много настроение в септемврийския предиобед...

публикувано на 11.09.23 в 09:00

В Международния ден на театъра слушаме Тодор Колев в "Музикална зона"

Ако не ти е писано да си актьор или музикант, не ти остава друго, освен да се радваш на дарените с тези таланти. Един от хората, който ги притежаваше и който не спира да ни възхищава, е човекът с "опасния чар"- Тодор Колев. И в театъра, и в киното, и от телевизионния екран, и с неговите песни, в които се казва всичко за нас и за живота ни. Той..

публикувано на 27.03.23 в 09:00

"Музикална зона": Песни с красиви женски имена

В женския месец  слушаме песни с красиви имена на жени. Такива са песните и в днешната „Музикална зона“- песни на различни езици, посветени на различни женски имена. Марина, Наталия, Ирена, Анжела, Моника- имаме ги всичките в нашия екип, остава и да разберем какви са техните носителки. Знаейки името на човек, можем да разберем неговия характер, скрити..

публикувано на 20.03.23 в 09:40

„Музикална зона“: Сръбски песни с женски имена

   Продължаваме тенденцията до края на капризния женски месец всеки понеделник в „Музикална зона“ да слушаме песни с имена на жени. Днес сме на вълна „сръбска песен с име на жена“. Bcяĸa жeнa имa нeпoвтopим xapaĸтep, изгapящa ycмивĸa и yниĸaлeн нaчин нa oбичaнe. Heзaвиcимo как ce ĸaзвa, вaжнo дa е дapявaна c дoбpo oтнoшeниe, зaщoтo тaм, ĸъдeтo жeнитe ca..

публикувано на 13.03.23 в 09:50