Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Предизборни обещания за пенсионерите

Снимка: Радио ВИДИН

Пенсионерски организации настояват за приемане на Закон за възрастните хора, ежегодно преизчисляване на пенсиите, осигуряване на условия за социализиране на възрастните хора, здравно обслужване без потребителска такса, приемане на национален регламент за субсидиране на пенсионерските сдружения, безплатен транспорт за навършилите 65-годишна възраст, участие на представители на пенсионерските сдружения при решаване на проблемите им на всички управленски нива.

Исканията им са поставени пред политиците преди вота за народни представители на провелия се в София пленум на Централния съвет на Съюз на пенсионерите 2004.


"Аз съм се пенсионирал в Америка, тук съм от 2 години. В България е още по- лошо... Нали знаете, че за пенсионерите нищо не се дава. Ако нещо не си болен, освидетелстван. За нас пенсионерите таксата при лекар е едно левче. Поне аз от 2006 година, когато съм се пенсионирал, досега не са индексирани... Разбрал съм, че има някакви облекчения за влак, но аз не ползвам. Бюджетът се разпределя, както е най- правилно. В смисъл да се даде на старите, на тези, които нямат работа, за да могат да преживеят, отколкото да се правят инвестиции в далечина, защото след 20-30 години няма да ги има тези хора...", коментираха видинчани от третата възраст от какви облекчения се ползват и какво смятат за увеличението на пенсиите.

Председателят на Областния съвет на Съюза на пенсионерите 2004- Видин Малина Башлийска разказа повече за провелата се в столицата среща с политици.

"В София се проведе поредният пленум и там присъстваха представители на много партии, на които връчихме едно обръщение с нашите искания към всички, които се кандидатират за народни представители. Нашата мечта е много постижима- да имаме достатъчно условия да живеем нормално, да имаме среда за общуване, нашите деца да имат работа, внуците ни да растат щастливи, да пазим земята и природата, защото това е най- ценното, ние сме част от кръговрата на природата. Реално условия има да бъдат преизчислени пенсиите спрямо осигурителния доход за миналата година."

СнимкаСъюз на пенсионерите 2004 активно работи заедно с други клубове през последните 5-6 години за преизчисляване на пенсиите. Последните актуализации са от 2008 година. Една от точките в обръщението- за ежегодно преизчисляване на пенсиите е обсъдена с политиците:

"Много от партиите не искаха дори да провеждат разговори на тази тема, защото няма средства. Нашият председател, който почина преди 1 месец, заедно със специалистите в НОИ (Национален осигурителен институт- бел. ред.) бяха направили един разчет, според който пари могат да се намерят и хората да си получат това, което заслужават. Защото не е допустимо в днешно време в Европейския съюз около 800 000 души да получават минимална пенсия от 161 лева. За какво по- напред?! Ние не сме хора "втора ръка"...", казва Малина Башлийска.

Закон за пенсионерите трябва да има, защото държавата трябва да предостави еднакво обгрижване на възрастните хора, независимо къде живеят. Сега Общините поемат грижата за пенсионерските клубове в зависимост от средствата, които има съответната Община и какво отношение има към хората от третата възраст.

"В София политиците изказаха своите платформи. Знаете, че предизборно винаги се обещава. Те обещават, че ще направят всичко възможно да увеличат пенсиите, да вкарат в зала Закона за възрастните хора да се гласува. Дали ще стане, това нещо много пъти ни е обещавано. Законът за възрастните хора е от 2 години в парламента. Ще продължаваме да искаме. Имаме си изисквания, които трябва да защитят правата на пенсионерите- за безплатно пътуване в градския транспорт, как да става самото пенсиониране, искаме при лекар да бъде без потребителска такса. Предизборно се обещава, всичко е изпълнимо, всичко може да се направи. Даже сега толкова много обещават, че пенсиите ще ги вдигнат, независимо коя партия дойде на власт. Да се надяваме, че поне ще увеличат пенсиите, ако друго не направят", коментира Ганка Михайлова-  председател на пенсионерския клуб във Вълчедръм- "Извор".

Във врачанското село Лесковец пенсионерският клуб се казва "Четирилистна детелина". Председател на организацията е Детелина Ангелова. Какви трудности среща пенсионерският клуб от по- малко населено място?

"В спонсорството например, никой не ни дава пари, ползваме една детска градина, кметството ни е отпуснало помещението. Плащаме си водата, тока ще почнем, така ни казаха. Важно е пенсионерите да имат клубове, защото хората идват и се разтоварват, правят срещи с други клубове. Това е- едно разтоварване, едно успокоение."

СнимкаИсканията в обръщението на пенсионерите са поставени. Ще бъдат ли чути от политиците?

"Времето е дошло. Това че хората казват своите желания към управляващите без да се притесняват, това значи, че вече сме узрели и търсим пътя за излизане от ситуацията, в която сме. Аз вярвам, че новите депутати ще бъдат хора отговорни и независимо от коя партия са, те ще сложат на първо място човека с неговите изисквания, възможности и очаквания", допълни Малина Башлийска.

Още по темата може да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Чувстват ли се сигурни на работните си места хората в предпенсионна възраст?

Застаряването на населението в Европейския съюз (ЕС) е един от най-сериозните проблеми, с които повечето страни ще се сблъскат в близко бъдеще. Съществуват сериозни опасения за предизвикателствата, които все по-застаряващото население поставя пред икономическите и социални условия в момента. Делът на младите хора (на възраст 0-14 г.) в EС до..

публикувано на 20.11.24 в 10:45

Северозападът - слаба икономика, застаряващо население, лоши пътища

Остават ли Видин и Северозападният регион на последно място по икономическо, демографско и социално развитие? Институтът за пазарна икономика представи традиционния си доклад "Регионални профили: показатели за развитие 2024".  Тазгодишното проучване показва, че изпреварващият икономически растеж в няколко от по-малките области в България..

публикувано на 19.11.24 в 13:49

Как помага кариерното ориентиране на учениците и кога да започне

Изборът за бъдещото професионално развитие е още в училище. Как правилно да се насочат учениците, обяснява Силвия Ставрева от Центъра за подкрепа на личностното развитие  с предмет на дейност кариерно ориентиране и консултиране във Видин. "Центърът работи с ученици от I-ви до XII-ти клас и в тази връзка нашата програма за работа с тези..

публикувано на 18.11.24 в 12:31

Село Неговановци - съвременно, обновено и съхраняващо традициите

Екипът на Радио ВИДИН гостува в близкото до Видин село Неговановци. То се намира н а 12 км от областния град.  Красиво и благоустроено е Неговановци.  Впечатлява с големия и обновен площад с красиви декоративни дървета и добре поддържани зелени площи.  Смята се, че Неговановци е лицето на община Ново село, защото е първото село, което..

публикувано на 15.11.24 в 12:00

Тома Ушев: Предстои преустройство на политическия модел

Преговорите за редовен кабинет продължават на фона на начертани червени линии и намерения за санитарен кордон.  Ще намерят ли партиите формула за управлението?  Кои са възможните партньори и невъзможните компромиси?  Политическото бъдеще на страната дискутираме с политическия анализатор Тома Ушев , автор в дясната платформа "Консерваторъ". Радио..

публикувано на 14.11.24 в 10:00

Ще бъде ли спряно решението за повишение на минималната работна заплата?

От Асоциацията на индустриалния капитал в България (АИКБ) внесоха жалба във Върховния административен съд с искане за отмяна на постановлението на Министерския съвет за повишение на минималната работна заплата на 1077 лева от 1 януари. В жалбата работодателите настояват за отмяна на постановлението, с което бе прието повишаването, като..

публикувано на 13.11.24 в 10:45
Яница Петкова

Яница Петкова: Отново надделяват партийните, а не обществените, интереси

Депутатите от новоизбрания 51-ви парламент положиха клетва. По-трудната задача обаче е да сформират управляващо мнозинство. Ще се намери ли консенсус в парламента или резултатите от изборите вече предопределиха краткия му живот? Непреодолими ли са разделителните линии и докога политиците ще ни предлагат още от същото? Какви са изводите от първия..

публикувано на 12.11.24 в 13:59