Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Предизборни обещания за пенсионерите

Снимка: Радио ВИДИН

Пенсионерски организации настояват за приемане на Закон за възрастните хора, ежегодно преизчисляване на пенсиите, осигуряване на условия за социализиране на възрастните хора, здравно обслужване без потребителска такса, приемане на национален регламент за субсидиране на пенсионерските сдружения, безплатен транспорт за навършилите 65-годишна възраст, участие на представители на пенсионерските сдружения при решаване на проблемите им на всички управленски нива.

Исканията им са поставени пред политиците преди вота за народни представители на провелия се в София пленум на Централния съвет на Съюз на пенсионерите 2004.


"Аз съм се пенсионирал в Америка, тук съм от 2 години. В България е още по- лошо... Нали знаете, че за пенсионерите нищо не се дава. Ако нещо не си болен, освидетелстван. За нас пенсионерите таксата при лекар е едно левче. Поне аз от 2006 година, когато съм се пенсионирал, досега не са индексирани... Разбрал съм, че има някакви облекчения за влак, но аз не ползвам. Бюджетът се разпределя, както е най- правилно. В смисъл да се даде на старите, на тези, които нямат работа, за да могат да преживеят, отколкото да се правят инвестиции в далечина, защото след 20-30 години няма да ги има тези хора...", коментираха видинчани от третата възраст от какви облекчения се ползват и какво смятат за увеличението на пенсиите.

Председателят на Областния съвет на Съюза на пенсионерите 2004- Видин Малина Башлийска разказа повече за провелата се в столицата среща с политици.

"В София се проведе поредният пленум и там присъстваха представители на много партии, на които връчихме едно обръщение с нашите искания към всички, които се кандидатират за народни представители. Нашата мечта е много постижима- да имаме достатъчно условия да живеем нормално, да имаме среда за общуване, нашите деца да имат работа, внуците ни да растат щастливи, да пазим земята и природата, защото това е най- ценното, ние сме част от кръговрата на природата. Реално условия има да бъдат преизчислени пенсиите спрямо осигурителния доход за миналата година."

СнимкаСъюз на пенсионерите 2004 активно работи заедно с други клубове през последните 5-6 години за преизчисляване на пенсиите. Последните актуализации са от 2008 година. Една от точките в обръщението- за ежегодно преизчисляване на пенсиите е обсъдена с политиците:

"Много от партиите не искаха дори да провеждат разговори на тази тема, защото няма средства. Нашият председател, който почина преди 1 месец, заедно със специалистите в НОИ (Национален осигурителен институт- бел. ред.) бяха направили един разчет, според който пари могат да се намерят и хората да си получат това, което заслужават. Защото не е допустимо в днешно време в Европейския съюз около 800 000 души да получават минимална пенсия от 161 лева. За какво по- напред?! Ние не сме хора "втора ръка"...", казва Малина Башлийска.

Закон за пенсионерите трябва да има, защото държавата трябва да предостави еднакво обгрижване на възрастните хора, независимо къде живеят. Сега Общините поемат грижата за пенсионерските клубове в зависимост от средствата, които има съответната Община и какво отношение има към хората от третата възраст.

"В София политиците изказаха своите платформи. Знаете, че предизборно винаги се обещава. Те обещават, че ще направят всичко възможно да увеличат пенсиите, да вкарат в зала Закона за възрастните хора да се гласува. Дали ще стане, това нещо много пъти ни е обещавано. Законът за възрастните хора е от 2 години в парламента. Ще продължаваме да искаме. Имаме си изисквания, които трябва да защитят правата на пенсионерите- за безплатно пътуване в градския транспорт, как да става самото пенсиониране, искаме при лекар да бъде без потребителска такса. Предизборно се обещава, всичко е изпълнимо, всичко може да се направи. Даже сега толкова много обещават, че пенсиите ще ги вдигнат, независимо коя партия дойде на власт. Да се надяваме, че поне ще увеличат пенсиите, ако друго не направят", коментира Ганка Михайлова-  председател на пенсионерския клуб във Вълчедръм- "Извор".

Във врачанското село Лесковец пенсионерският клуб се казва "Четирилистна детелина". Председател на организацията е Детелина Ангелова. Какви трудности среща пенсионерският клуб от по- малко населено място?

"В спонсорството например, никой не ни дава пари, ползваме една детска градина, кметството ни е отпуснало помещението. Плащаме си водата, тока ще почнем, така ни казаха. Важно е пенсионерите да имат клубове, защото хората идват и се разтоварват, правят срещи с други клубове. Това е- едно разтоварване, едно успокоение."

СнимкаИсканията в обръщението на пенсионерите са поставени. Ще бъдат ли чути от политиците?

"Времето е дошло. Това че хората казват своите желания към управляващите без да се притесняват, това значи, че вече сме узрели и търсим пътя за излизане от ситуацията, в която сме. Аз вярвам, че новите депутати ще бъдат хора отговорни и независимо от коя партия са, те ще сложат на първо място човека с неговите изисквания, възможности и очаквания", допълни Малина Башлийска.

Още по темата може да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Защо расте броят на работещите пенсионери

Служебно преизчислените пенсии от 1 април 2024 г. са 350 718, почти с 15 000 повече в сравнение с 2023 година по данни на НОИ. На преизчисляване подлежат пенсиите, свързани с трудовата дейност на лицата. Това са пенсиите за осигурителен стаж и възраст, за инвалидност поради общо заболяване, за инвалидност поради трудова злополука или..

публикувано на 24.02.25 в 14:31

Правителството с опит да гарантира адекватни минимални работни заплати

Въвеждането на европейската директива за адекватни минимални работни заплати ще стане факт, увериха от социалното министерство. В момента се разработват промени в Кодекса на труда, включващи новата формула, по която ще се определя минималното възнаграждение. Намерението е в нормативния акт да запишат критериите, въз основа на които ще се определя..

публикувано на 24.02.25 в 12:18

Кметът на Ковачица: С малките неща започваме и вървим напред, за да има живец в селото

Екипът на Радио ВИДИН на ломското село Ковачица.  Град Лом е на 12 км от селото, а река Дунав е на 4 км. Въпреки това местните хора се гордеят с реката и винаги казват, че живеят на Дунава.  Откъде идва името на селото? Според една от местните легенди, след потушаването на Чипровското въстание, в района се заселили бежанци от..

публикувано на 21.02.25 в 12:00
НВП Видински митрополит Пахомий

Митрополит Пахомий: Изключителният пример на видинските архипастири задължава към добри дела

С тържественото въдворяване на епархийската си катедра митрополит Пахомий официално стана седмият в историята на Българската ехзархия и Българската патриаршия видински владика. Новият духовен водач обещава младите да намират разбиране и насърчение, възрастите - утеха и подкрепа, немощните - помощ, самотните - защита, а разколебаните -  насока...

публикувано на 20.02.25 в 10:00

Готвят нов бойкот на хранителните вериги - ще има ли резултат?

За втори бойкот на големите търговски вериги призоваха обществени организации и отчетоха успех от първата инициатива. Тази обща идея заявиха представители на обществените организации, които организираха първия бойкот на търговските вериги заради високите цени на хранителните стоки, провел се на 13 февруари. Организаторите подчертаха, че..

публикувано на 19.02.25 в 10:45

България остава сред държавите с високи нива на корупция, в Северозапада показалите за почтеност са различни

България остава сред държавите с високи нива на корупция в публичния сектор, сочат данните за 2024 г. , публикувани от Transparency International . С 43 точки индекс България е на 76-о място сред 180 страни и територии за възприятие на корупцията за 2024 г. Спрямо предишната класация това е влошаване с две позиции. От държавите в ЕС усещането за..

публикувано на 18.02.25 в 11:59

Мерки за ограничаване рисковете от наводнения обсъдиха във Видин

Във Видин се проведе работна среща за обсъждане на съвместни действия за противодействие на незаконната сеч, с приоритет в местата, създаващи опасност от свлачищни процеси и наводнения. Срещата, председателствана от областния управител Ани Арутюнян беше във връзка с проведено заседание на Министерския съвет, на което е обърнато внимание от..

публикувано на 17.02.25 в 13:49