Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Безплатни прегледи за туберкулоза във Видин

Снимка: БГНЕС


Седмица на отворени врати за безплатни прегледи за туберкулоза започна от днес (20 март) в отделението по белодробни болести на видинската болница "Св. Петка". Поводът е Световният ден за борба с туберкулозата, който се отбелязва на 24 март. Всеки желаещ може да посети отделението, да попълни анкета и при необходимост да се изследва, каза за предаването "Направление здраве" по Радио ВИДИН специалистът по пневмология и фтизиатрия д-р Николай Николов:

"Ще се проведе анкета, която се състои от стандартни въпроси - дали са имали симптоми, свързани със заболяването, дали са имали контакт с болен човек. Всичко това е написано напълно разбираемо. Анкетите се преглеждат и оценяват. Хора, които имат оценка над определен брой положителни отговори, се насочват към провеждане на изследвания... Всички трябва да знаят, че симптомите са продължително време - седмици, месеци, и може да не са ясно изразени, т.е. може да имаме една хронична умора, която е продължила 2-3 седмици. Също така кашлица, която е била по-продължително време. Температура, която не е с високи стойности, около 37-38 градуса. Когато температурата е по-ниска, тогава е и най-често пренебрегвана. Обилните изпотявания, особено в следобедните часове, са много насочващ признак. И кашлицата, която продължава по-дълго време."

На най-голям риск са изложени хората с увреден имунитет - болни от диабет, социално слаби, които нямат правилно хранене, наркомани, хронично болни, носители на ХИВ. Децата също са по-податливи на инфекцията. В момента има насочени за изследване деца, обясни д-р Николов:

"От началото на годината имаме насочени за изследване към специализирана клиника по детска фтизиатрия в София и изчакваме да видим какво ще се получи като резултат. Те са деца, които са контактни на потвърдено болни с туберкулоза. Ако се потвърди туберкулоза и при децата, започва лечение в детска клиника и след като състоянието е стабилно, те се  връщат за даване на лекарства от нашия диспансер."

Д-р Николай Николов, специалист по пневмология и фтизиатрия.35 случая на болестта са регистрирани във Видин през последната година. Тенденцията е за задържане и леко намаление на случаите.

Всеки има право да се прегледа напълно безплатно за туберкулоза през Седмицата на отворените врати в белодробното отделение на видинската болница. Хората без здравни осигуровки не трябва да се притеснява, че това ще е пречка, каза специалистът. Той добави, че лечението се осигурява от държавата и от фонда за борба с туберкулозата на Световната здравна организация.

И още в "Направление здраве"- кампания за профилактика на детското зрение се проведе във Видин и Враца. Офталмолози от специализирана очна болница в София преглеждаха безплатно деца от 4 до 10 години, за да установят кои са най-честите проблеми в тази възраст. Офталмологът д-р Стела Дикова обобщи резултатите:

"Във Видин прегледахме 163 деца. Във Враца имаше по-слаб интерес, 23 деца прегледахме там. Не бих искала да коментирам за Враца, защото е много малка бройката... За Видин няма сериозна патология. В повечето случаи се касаеше за рефрактивни грешки, тоест нужда от носене на очила. Трябва да спомена, че за разлика от предишните градове, в които сме били, във Видин 2/3 от децата са преглеждани, не са за първи път, което е доста добра статистика. Възрастовата група е от 4 до 10 години и това е важно, те вече трябва да са минали един преглед."

Децата имат навика да прекарват часове на компютъра. Установени ли са проблеми вследствие на тази продължителна употреба на компютри, таблети и телефони, попитахме още д-р Дикова.

"Във връзка с това и световните изследвания още са противоречиви дали това би могло да провокира някаква патология в детска възраст, говорим до 18 години. По-скоро това е повод да се открие, че има не добре коригирана рефрактивна грешка, тоест това е повод детето да се оплаче, че има главоболие, че не вижда добре. Защото електронните устройства, независимо дали са компютър, таблет или телевизор изискват концентрация. При по-малките това нещо може даже да помогне да открием рефрактивната грешка, което не означава, че трябва да се прекалява. Това, което съветват всички специалисти не само ние в България, е горе-долу 2 часа максимумът на ден и то с почивка."
 

Кампания за профилактика на детското зрение се проведе във Видин и Враца. Снимка: Радио ВидинД-р Дикова каза още, че децата трябва често да посещават профилактични прегледи. Първата проверка на зрението трябва задължително да се направи между 6 месеца и годинака, следващата е на 3,5 -4 години. В училищна възраст детето трябва да посещава офталмолог ежегодно преди 15 септември.

В днешното издание на "Направление здраве" говорим и за аутизма. Обучение за ранна диагностика на аутизъм при деца се проведе в Монтана. То бе насочено към лекари и специалисти извън сферата на здравеопазването, които работят с деца с аутизъм - учители, социални работници, експерти. Какво представлява аутизмът и кои са ранните му признаци, попитахме доц. д-р Димитър Терзиев от Клиниката по детска психиатрия "Св. Никола" на УМБАЛ "Александровска"-София.  

"Аутизмът е разстройство, отклонение на психичното развитие, тоест това несъмнено е отклонение от това, което е обичайно, което е в състояние на здраве. В този смисъл аутизмът е заболяване, само че той е заболяване на психичното развитие. Това означава, че няма медицинско средство, което да излекува засегнатите, че веднъж диагностицирано, това състояние подлежи на рехабилитация, която обаче е от социално-интеракционно поведенчески тип и включва специализирани занимания с детето и обучение на родителите да се занимават..."


Няма точна статистика на децата с аутизъм в България. За броя на засегнатите може да се съди по честота на разпространение в другите държави, обясни доц. Терзиев:

"Понеже се очаква честотата на разпространение в нашата страна да не е различна от тази на други места, можем да кажем, че при класическия аутизъм най-много 1 на 1000 деца, дори 1 на 2000 деца могат за бъдат засегнати. Ако включим и атипичните състояния, които гравитират около аутизма, за които се смята, че честотата им е между 1 на 100 и 1 на 200 деца, някои даже дават за момчета и под 1 на 100, което обаче е доста смело да се каже, като знаем популацията в България, можем приблизително да кажем колко е броят на засегнатите, като не забравяме, че това отклонение е отклонение за цял живот. То засяга малките деца, по-големите деца и възрастните, тоест то е през целия живот, въпреки че трябва да бъде видимо още през първите 3 години на живота."

Доц. д-р Димитър Терзиев. Снимка: Александровска болница.

Доц. Терзиев призова родителите, които имат притеснения за децата си, че не проговарят навреме, боравят по различен начин с предметите и по-трудно се свързват с другите деца, да проведат навременна консултация и навременно изследване. В тези случаи прогнозите са много по-добри.

"Децата, които са идентифицирани и по-рано и започнат съответни мерки - работа със самите деца и подкрепа на родителите, обикновено прогнозата е по-добра. Друго, което е важно, да знаят родителите е, че тези разстройства от аутистичния спектър, както сега ги наричат, децата с тях са много различни едно от друго - някои са с по-висок потенциал, други с по-нисък, някои ще бъдат в състояние да посещават училище, да се ограмотят базално, да създадат контакти с връстници, за други това ще бъде трудно и по-скоро работата ще бъде насочена към усвояване на основните умения за самообслужване. Аутизмът е част от разстройствата на психичното развитие. Децата, които имат такива разстройства, са поне 5-6 %, тоест родителите на децата с аутизъм не са сами."

Важно е родителите да се обединяват, защото само обединени те могат да изискват повече от държавата и общините. Поемането на регионална отговорност за психичното здраве на деца е неотменима част от осъществяването на грижата за децата с аутизъм, добави специалистът.

Повече по тези и останалите теми в предаването може да чуете в звуковия файл.


















Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

В "Музикална зона": "..., а някой кара колело"

  Световен ден на велосипеда е. Тъкмо повод да се върнем, поне мислено, към това любимо занимание- карането на колело. А ако колоезденето е ваша страст, може би знаете, че то отлично се съчетава със слушането на музика. Особено на песни, посветени на велосипеда.  Оказа се, че велосипедът- тази страст, удобство, спортно хоби- вдъхновява много групи и..

публикувано на 03.06.24 в 09:00

"Музикална зона" в деня на незрящите: Тъмни очила и песен

“Добротата е език, който глухият може да чуе и слепите могат да видят! ” / Марк Твен / На 13 ноември се отбелязва Международния ден на слепите хора и Световния ден на добротата. Двата дни неслучайно са на една дата, защото отношението към различните изразява съчувствие и човешка доброта. Слепите хора се нуждаят от подкрепата на зрящите, а зрящите добри..

публикувано на 13.11.23 в 09:00

Грети Къшева: Бих посъветвала всички момичета да се усмихват!

Преди месец във Видин се състоя конкурсът "Мис и Мистър Северозапад 2023" . Титлата "Мис Северозапад" спечели 19-годишната Грети Къшева от Бяла Слатина. Тя е първа подгласничка на местния конкурс в родния град и факта, че не го печели, я надъхва да се запише за участие в "Мис Северозапад". Грети признава, че никога не е била фен на конкурсите за..

публикувано на 06.10.23 в 15:00

Видинчани благодариха на шампионката Йоана Георгиева с крупно дарение

Най-добрата българска състезателка по кану-каяк в момента - видинчанката Йоана Георгиева, получи неочаквана награда за своите постижения. Група видинчани събраха и дариха на световната шампионка в знак на признателност 10 000 лева.  2023-а е най-успешната засега година за Йоана Георгиева. Тя спечели два медала - златен и сребърен, от Световното..

публикувано на 28.09.23 в 11:37

В „Музикална зона" слушаме Джордж Бейкър Селекшън

    Нещо много приятно ще ни се случи на 11 септември преди обед! На прозореца ни почуква един бял гълъб. И тази птица, символ на чистотата  на човешката душа, ни припомня една популярна песен от 70-те години на миналия век.   "Una paloma blanca" и групата "George Baker Selection"  ще ни донесат  много настроение в септемврийския предиобед...

публикувано на 11.09.23 в 09:00

В Международния ден на театъра слушаме Тодор Колев в "Музикална зона"

Ако не ти е писано да си актьор или музикант, не ти остава друго, освен да се радваш на дарените с тези таланти. Един от хората, който ги притежаваше и който не спира да ни възхищава, е човекът с "опасния чар"- Тодор Колев. И в театъра, и в киното, и от телевизионния екран, и с неговите песни, в които се казва всичко за нас и за живота ни. Той..

публикувано на 27.03.23 в 09:00

"Музикална зона": Песни с красиви женски имена

В женския месец  слушаме песни с красиви имена на жени. Такива са песните и в днешната „Музикална зона“- песни на различни езици, посветени на различни женски имена. Марина, Наталия, Ирена, Анжела, Моника- имаме ги всичките в нашия екип, остава и да разберем какви са техните носителки. Знаейки името на човек, можем да разберем неговия характер, скрити..

публикувано на 20.03.23 в 09:40