В "Посоките на делника" гост в студиото на Радио ВИДИН е Росица Кирова, лидер на гражданско обединение „Единни за промяна“. По думите ѝ предсрочните избори показаха, че големите градове избраха българския парламент. И още:
"Показаха, че политиката на ГЕРБ в последните години е била целенасочена към това, да запазят трайно властта си. Освен настаняването в държавните институции на техните симпатизанти и членове, те направиха какво?! Изляха парите, които бяха предвидени за цялата държава, общия национален доход, националното богатство в четири или в пет огромни центъра, разчитайки на това, че там са многото депутатски места. Това че Видин, регионът, Северозападът умира, се вижда и по гласуването на хората- кои региони бяха оцветени в червено! Оттук нататък по същия начин, по същия път, със същите резултати, естествено. Продължаваме да развиваме това, което сме развивали, а това, което сме изоставили, продължаваме да изоставяме. Развиваме собственото си богатство като политици, защото хората, влезли в тази политическа система, имат единствено такава мотивационна цел, независимо какво говорят по време на кампаниите. Всички останали продължават да живеят по същия начин. Дали е Терминал 1 или Терминал 2 избор на всеки разумен българин, за съжаление, е път навън."
"В краткосрочен план това, което ще се случи е, че ГЕРБ, по всяка вероятност, ще успее да сформира правителство с коалиционната подкрепа на Обединените патриоти, стига да успеят да се разберат вътре да няма някакви кой знае какви големи дрязги и претенции, по-големи от възможното. И така ще оставят един Веселин Марешки в резерв от депутатски банки, за да може да гарантира стабилността на управлението. Това управление ще се закрепи, докато мине председателството на Европейския съюз, не виждам по-дълъг хоризонт. Изборите се провеждат толкова често, защото просто политическата система в момента, бидейки изчерпана, тя не предоставя алтернатива. И колкото по-дълго време стоят едни и същи лица на власт, толкова повече лъсва това, че системата е пробита", заяви в телефонен разговор Петър Кичашки, директор на Института за модерна политика.
Десните избиратели остават непредставени в 44-то Народно събрание, след като претендиращите за вота им коалиции "Реформаторски блок-Глас народен", "Да, България" и "Нова Република" останаха под чертата и всяка от тях получи по около 3%. А политическият съвет на Реформаторския блок взе решение да подаде оставка във връзка с резултатите на предсрочните парламентарни избори. Утре свикват Национален координационен съвет, на който ще бъде разгледана оставката и ще бъде направен анализ на изборните резултати. Какво следва оттук нататък за реформаторите?
"Така повече не може да продължава! Или трябва да се намерят по-дейни, по-млади, нови лица, да се направи нов десен проект, вероятно. Всички ние, които можем нещо да предадем на младите, да го предаваме и да действат в посоката, която хората желаят", каза доц. Борислав Великов, народен представител в няколко парламента. На последните избори- водач на листата на Реформаторския блок за област Монтана.
А иначе- 86 411 български граждани са демонстрирали, че не вярват на нито една партия и коалиция. Те са отбелязали "Не подкрепям никого" в бюлетината за предсрочните парламентарни избори на 26 март, показват данните на Централната избирателна комисия.
Най-големият процент на протестния вот е във Видин - 5.96 (2 575 души).
Целия разговор, както и мненията, и въпросите на слушатели на Радио ВИДИН чуйте в звуковия файл.
Днес ще посетим село Толовица в община Макреш. Намира се в изключително красива местност по течението на две малки реки, а районът наоколо е зает от гъсти гори. Според местна легенда, първият жител на Толовица се е заселил тук при малко изворче, а селото е кръстено на жена му. В близост до Толовица започва природният резерват "Магурата", защитен..
Първият мандат за съставяне на правителство ще бъде връчен след Нова година. Междувременно ГЕРБ и останалите формации продължават да търсят формула за парламентарно мнозинство. Ще завършат ли преговорите с успех? Ще посрещнем ли 2025 година с редовен кабинет? Динамиката на политическата ни сцена дискутираме с изборния експерт Стоил..
Над 100 000 българи ще посрещнат празниците зад граница в края на тази година. От тях около 60% ще посетят близки и приятели, докато останалите ще предпочетат разнообразни туристически дестинации. Тази година празничният период е повече от 10 дни - от 20 декември до 2 януари, което насърчава както семейните, така и корпоративните пътувания...
Ставаме ли бавно, но сигурно, пълноправни, равнопоставени и интегрирани европейци? След приемането ни и в сухопътния Шенген, трябва ли следващата ни цел да бъде еврозоната? По темата в "Посоките на делника" разговаряме с икономиста Румен Гълъбинов. "България и Румъния дълго време понасяха негативи, преки и косвени загуби, както и пропуснати..
България и Румъния стават пълноправни членове на Шенгенското пространство на свободно движение на хора и стоки, след от 1 януари 2025 г. От този момент българите ще могат да пътуват напълно свободно през българо-гръцката граница. В рамките на 6 месеца ще се запази граничният контрол между България и Румъния, но той ще бъде много по-облекчен...
На кръгла маса за образованието и пазара на труда бяха идентифицирани основни проблеми в сферата на образованието. Сред тях са: нисък дял на учениците, завършващи средно образование - около 50%; несъответствие между образованието и нуждите на пазара на труда; нужда от популяризиране на професионалното образование; остарели методи на..
Екипът на Радио ВИДИН гостува на село Хубавене, община Роман. Местните не помнят откъде се е появило днешното име, но смятат, че идва от факта, че в него живеят добри, работни и хубави хора. До селото ни отвежда нов, асфалтиран път. В центъра ни посреща кокетно малко площадче, тук е и паметникът на загиналите във войните 1912-1913, 1915-..