Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

За семейните ценности в Деня на семейството

Снимка: Личен архив

На 15 май отбелязваме Международния ден на семейството. Обявен е от ООН и се чества от 1994 година насам. Датата се отбелязва, за да привлече общественото внимание към редица проблеми в семейството.

За видинчани семейството е всичко:

"Семейството е най- ценното нещо. По принцип съм в чужбина, 15 години за мен семейството е било това. Мен ме тегли да се прибера, искам да съм при внуците си, искам да съм при синовете си. Как да го направя? Тук няма работа, пак трябва да тръгна нанякъде. Аз имам много колежки в Италия, жени. Мъжът е тука, тя е там. Това е мъка... Живътът на човека е семейството. Всеки човек прави нещо за семейството си. Младите се сблъскват с безработицата, особено тук в нашия край. Безработицата води до безпаричие и младите заминават, за съжаление... Семейството е много нещо. Само че не за младото поколение, а за по- възрастните. Защото ние правим по 50 години брак, а сега 10 години и е много на младите. Разделят се, те не сключват брак, за да се развеждат. Всеки има работа и не иска да е подвластен на никой. Аз понеже съм от старото поколение, ние сме свикнали по друг начин- семейство, деца, жертва за деца. А сега всеки иска да си живее живота. И е така, защото е един живот и трябва да се живее..."

Диана Василева е от голямо и задружно семейство- събират се заедно на празници, пък и спонтанно- в делниците.

Снимка"Имаме две момичета. Отделно имаме братя, сестри , свекърви. За нас най- важно е да прекарваме повече време заедно, тък като много сме ангажирани служебно всички. Гледаме всеки празник да сме заедно. За моя радост, много добре се разбираме. Обичаме всички много да пътуваме и така се забавляваме", казва Диана Василева.

Семейството обича да си прави изненади и когато се събират, всеки носи нещо домашно приготвено. В подготовката за празниците се включват всички. Компромиси, разбирателство, търпение, са в основата на здравото семейство.

"Ценностите да се запазят, традициите на празниците, да отделят повече време да прекарват заедно, да говорят родителите с децата си, да се общува помежду си, защото много от проблеми оттам идват- че не се разговаря. Много е важно да намираме и ние повече време за нашите родители, както и за децата ни", това, казва Диана Василева, предават по- големите на по- малките от семейството.

"Задно сме, защото ни е хубаво, защото има какво да си кажем, защото има разбирателство, няма дразги между децата, на всеки се уважава мнението, на всеки се обръща внимание. И така без повод се събираме, всички идват. Трябва на всеки да се обръща внимание и на всеки трябва малко дребно жестче, добра дума. Ние- възрастното поколение сме малко по- загрижени, по- амбицирани да се постигат резултати и успехи в живота. Аз бях казала "Докато не завършите висше образование, просто няма да ви оставя. И съм учила с тия деца и с внуците", сподели свекървата Зоя Василева.

От какво боледува днешното семейство и има ли рецепта за оздравяване?

"От липса на време най-вече, не на пари и недостатъчна загриженост за малките. Първата ми дума с внуците е "Изпитваха ли ви, какво има да учите, нещо трябва ли да покажа". Тези въпроси трудно се задават от родителите- връхлитайки вкъщи майката започва да готви, бащата нещо друго да прави, просто нямат време. Липсата на време е в основата."

СнимкаВ историята на човечеството винаги са се ценили семейните отношения. Международният ден на семейството се отбелязва по инициатива на ООН от 23 години. Още една дата има в календара, на която честваме празника на семейството- на 21 ноември, когато се отбелязва Денят на християнското семейство. Това е празникът на въвеждането на божията майка в храма и този празник се празнува още от първите векове.

"За православния християнин винаги семейството е било ценност. Когато има семейство, мъжът и жената са едно цяло. Всякакъв опит да бъде разкъсана тази семейна цялост води до там, че резултатът от този семеен живот- т.е. децата, стават като че ли недостатъчно пълноценни личности. Защото едно дете, което не е израсло в семейство, в което има достатъчно любов, в семейство, в което няма достатъчно разбирателство, в семейство, в което има гняв, присъства повече алкохолът, грубите думи, тогава това дете расте с духовните проблеми и с тягост в сърцето си и в живота си. Ставайки личност, тези липси на семейния живот, тези недостатъци, те оказват влияние. Още нашият спасител Исус Христос казва: "Ще остави човек майка си и баща си и ще се прилепи към жена си. И ще бъдат двамата една плът". Това е един модел, който много преди идването на Исус Христос се е следвал, защото това е заложено в човека", каза архимандрит Самуил.

Още по темата може да чуете в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Толовица- красиво, спокойно и безлюдно село

Днес ще посетим село Толовица в община Макреш. Намира се в изключително красива местност по течението на две малки реки, а районът наоколо е зает от гъсти гори. Според местна легенда, първият жител на Толовица се е заселил тук при малко изворче, а селото е кръстено на жена му.  В близост до Толовица започва природният резерват "Магурата", защитен..

публикувано на 20.12.24 в 13:13
Стоил Цицелков

Стоил Цицелков: Нуждаем се от политици, не от партизани в окопите или знаменосци на средновековна чета

Първият мандат за съставяне на правителство ще бъде връчен след Нова година.  Междувременно ГЕРБ и останалите формации продължават да търсят формула за парламентарно мнозинство.  Ще завършат ли преговорите с успех?  Ще посрещнем ли 2025 година с редовен кабинет?  Динамиката на политическата ни сцена дискутираме с изборния експерт Стоил..

публикувано на 19.12.24 в 10:00

Справя ли се туризмът в условията на политическата криза?

Над 100 000 българи ще посрещнат празниците зад граница в края на тази година. От тях около 60% ще посетят близки и приятели, докато останалите ще предпочетат разнообразни туристически дестинации. Тази година празничният период е повече от 10 дни - от 20 декември до 2 януари, което насърчава както семейните, така и корпоративните пътувания...

публикувано на 18.12.24 в 10:45
Румен Гълъбинов

Румен Гълъбинов: Скорошното ни влизане в еврозоната е напълно реално и постижимо

Ставаме ли бавно, но сигурно, пълноправни, равнопоставени и интегрирани европейци? След приемането ни и в сухопътния Шенген, трябва ли следващата ни цел да бъде еврозоната? По темата в "Посоките на делника" разговаряме с икономиста Румен Гълъбинов. "България и Румъния дълго време понасяха негативи, преки и косвени загуби, както и пропуснати..

публикувано на 17.12.24 в 13:25

Росица Кирова: Шенген ще се отрази положително на Видин

България и Румъния стават пълноправни членове на Шенгенското пространство на свободно движение на хора и стоки, след от 1 януари 2025 г. От този момент българите ще могат да пътуват напълно свободно през българо-гръцката граница. В рамките на 6 месеца ще се запази граничният контрол между България и Румъния, но той ще бъде много по-облекчен...

публикувано на 17.12.24 в 11:29

Съобразени ли са специалностите в образованието с нуждите на пазара на труда

На кръгла маса за образованието и пазара на труда бяха идентифицирани основни проблеми в сферата на образованието. Сред тях са: нисък дял на учениците, завършващи средно образование - около 50%; несъответствие между образованието и нуждите на пазара на труда; нужда от популяризиране на професионалното образование; остарели методи на..

публикувано на 16.12.24 в 15:32

Хората на Хубавене - всички заедно в труд и празник

Екипът на Радио ВИДИН гостува на село Хубавене, община Роман. Местните не помнят откъде се е появило днешното име, но смятат, че идва от факта, че в него живеят добри, работни и хубави хора.  До селото ни отвежда нов, асфалтиран път. В центъра ни посреща кокетно малко площадче, тук е и паметникът на загиналите във войните 1912-1913, 1915-..

публикувано на 13.12.24 в 12:00