Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

За семейните ценности в Деня на семейството

Снимка: Личен архив

На 15 май отбелязваме Международния ден на семейството. Обявен е от ООН и се чества от 1994 година насам. Датата се отбелязва, за да привлече общественото внимание към редица проблеми в семейството.

За видинчани семейството е всичко:

"Семейството е най- ценното нещо. По принцип съм в чужбина, 15 години за мен семейството е било това. Мен ме тегли да се прибера, искам да съм при внуците си, искам да съм при синовете си. Как да го направя? Тук няма работа, пак трябва да тръгна нанякъде. Аз имам много колежки в Италия, жени. Мъжът е тука, тя е там. Това е мъка... Живътът на човека е семейството. Всеки човек прави нещо за семейството си. Младите се сблъскват с безработицата, особено тук в нашия край. Безработицата води до безпаричие и младите заминават, за съжаление... Семейството е много нещо. Само че не за младото поколение, а за по- възрастните. Защото ние правим по 50 години брак, а сега 10 години и е много на младите. Разделят се, те не сключват брак, за да се развеждат. Всеки има работа и не иска да е подвластен на никой. Аз понеже съм от старото поколение, ние сме свикнали по друг начин- семейство, деца, жертва за деца. А сега всеки иска да си живее живота. И е така, защото е един живот и трябва да се живее..."

Диана Василева е от голямо и задружно семейство- събират се заедно на празници, пък и спонтанно- в делниците.

Снимка"Имаме две момичета. Отделно имаме братя, сестри , свекърви. За нас най- важно е да прекарваме повече време заедно, тък като много сме ангажирани служебно всички. Гледаме всеки празник да сме заедно. За моя радост, много добре се разбираме. Обичаме всички много да пътуваме и така се забавляваме", казва Диана Василева.

Семейството обича да си прави изненади и когато се събират, всеки носи нещо домашно приготвено. В подготовката за празниците се включват всички. Компромиси, разбирателство, търпение, са в основата на здравото семейство.

"Ценностите да се запазят, традициите на празниците, да отделят повече време да прекарват заедно, да говорят родителите с децата си, да се общува помежду си, защото много от проблеми оттам идват- че не се разговаря. Много е важно да намираме и ние повече време за нашите родители, както и за децата ни", това, казва Диана Василева, предават по- големите на по- малките от семейството.

"Задно сме, защото ни е хубаво, защото има какво да си кажем, защото има разбирателство, няма дразги между децата, на всеки се уважава мнението, на всеки се обръща внимание. И така без повод се събираме, всички идват. Трябва на всеки да се обръща внимание и на всеки трябва малко дребно жестче, добра дума. Ние- възрастното поколение сме малко по- загрижени, по- амбицирани да се постигат резултати и успехи в живота. Аз бях казала "Докато не завършите висше образование, просто няма да ви оставя. И съм учила с тия деца и с внуците", сподели свекървата Зоя Василева.

От какво боледува днешното семейство и има ли рецепта за оздравяване?

"От липса на време най-вече, не на пари и недостатъчна загриженост за малките. Първата ми дума с внуците е "Изпитваха ли ви, какво има да учите, нещо трябва ли да покажа". Тези въпроси трудно се задават от родителите- връхлитайки вкъщи майката започва да готви, бащата нещо друго да прави, просто нямат време. Липсата на време е в основата."

СнимкаВ историята на човечеството винаги са се ценили семейните отношения. Международният ден на семейството се отбелязва по инициатива на ООН от 23 години. Още една дата има в календара, на която честваме празника на семейството- на 21 ноември, когато се отбелязва Денят на християнското семейство. Това е празникът на въвеждането на божията майка в храма и този празник се празнува още от първите векове.

"За православния християнин винаги семейството е било ценност. Когато има семейство, мъжът и жената са едно цяло. Всякакъв опит да бъде разкъсана тази семейна цялост води до там, че резултатът от този семеен живот- т.е. децата, стават като че ли недостатъчно пълноценни личности. Защото едно дете, което не е израсло в семейство, в което има достатъчно любов, в семейство, в което няма достатъчно разбирателство, в семейство, в което има гняв, присъства повече алкохолът, грубите думи, тогава това дете расте с духовните проблеми и с тягост в сърцето си и в живота си. Ставайки личност, тези липси на семейния живот, тези недостатъци, те оказват влияние. Още нашият спасител Исус Христос казва: "Ще остави човек майка си и баща си и ще се прилепи към жена си. И ще бъдат двамата една плът". Това е един модел, който много преди идването на Исус Христос се е следвал, защото това е заложено в човека", каза архимандрит Самуил.

Още по темата може да чуете в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Александър Михайлов: Антикорупционното говорене е просто мода

Продължава да се търси формулата за управление в българската политика.  От поредните предсрочни избори ни делят редица нестандартни и екзотични предложения, целящи да съставят кабинет.  Антикорупционните мерки ли са единствената възможност за преодоляване на превърналата се в перманентна криза?  Статуквото дискутираме с анализатора и автор в..

публикувано на 18.07.24 в 10:00

Задължително ли е висшето образование за успешна реализация на младите?

В разгара на лято 2024 поредният випуск средношколци вече пое по пътя на живота. Почти половината от младите хора не виждат възможности за реализация на трудовия пазар в страната. Някои се ориентират към висшите учебни заведения, а други предпочитат работа в чужбина, заради по-доброто заплащане. Голяма част от младите хора, завършили висшето..

публикувано на 17.07.24 в 10:45

Проф. Вили Лилков: Нужна е формула за съставяне на временно управление с конкретни задачи

Ситуацията в парламента, както и като цяло за българското общество е изключително тревожна, коментира професор Вили Лилков от "Синя България" . По думите му, последните парламентарни избори не са показали път пред българското общество, а много силно раздробяване на политическия пейзаж. На този фон  няма никаква възможност за съставяне на трайно..

публикувано на 16.07.24 в 16:06
Михаил Миков

Михаил Миков: Тежката политическа фрагментация е пречка за съставяне на редовно правителство

Тежката политическа фрагментация в страната е пречка за съставяне на редовно правителство, коментира председателят на 42-рото Народно събрание и бивш председател на БСП Михаил Миков . На последните избори той участва в политическото обединение "Левицата".      "Всичките опити да се състави правителство при такава фрагментация на Народното..

публикувано на 16.07.24 в 13:33

Обсъдиха състоянието на пътищата в област Видин

На проведено заседание на Областната комисия по безопасност на движението по пътищата (ОКБДП), ръководено от областния управител на област Видин Ани Арутюнян, бе представен анализ на пътнотранспортната обстановка на територията на област Видин за второто тримесечие на 2024 г. В заседанието участваха представители на регионални институции и общини ,..

публикувано на 15.07.24 в 14:53

Село Гомотарци - с бъдеще във винения туризъм и с грижа за опазване на миналото

Гостуваме на Гомотарци, едно село разположило се на брега на река Дунав.  Голямо  и красиво населено място, с няколко площада, с просторни и красиви къщи с големи дворове и трудолюбиви хора. Видинското село се гордее със запазената си църква, големия църковен двор, с ценните стенописи, които са реставриран и с новата трапезария към храма...

публикувано на 12.07.24 в 12:00

Калин Виденов: Геноцидът над Северозапада от страна на ГЕРБ продължава

Все по-илюзорни изглеждат шансовете за съставяне на редовен кабинет в рамките на настоящото Народно събрание.  Политическата криза в страната продължава да се задълбочава.  Предсрочните избори наближават с все по-голяма скорост, а единственият шанс да не се стигне до тях е експертен и технически кабинет с третия мандат.  Как се отразява дългогодишният..

публикувано на 11.07.24 в 10:00