Всяко едно правителство като дойде на власт, говори за това, че Северозападът ще е приоритет. Това, което е важно за хората, са работните места. За това несъмнено водещ приоритет са способите за привличане и задържане на инвеститори в региона.
"За да дойдат инвеститорите, те би трябвало да стигнат по пътя. Трябва да има подготвена инфраструктура, да има евтини алтернативни източници- ето Мездра и Монтана са газифицирани. За съжаление Видин остана само с надеждите, че ще бъде газифициран. От друга страна това е функция и на държавната администрация, на правителството, и на Агенцията за чуждестранни инвестиции. Наскоро имах среща с инвеститор, които е реализирал намеренията си, разкрил е работни места във Видин и се е сблъскал с нежеланието на хората да работят. Трябва да се направи един структурен анализ на ситуацията, защото имаме работодател, имаме работници, бюро по труда, община, областна управа, които са във функцията си да съдействат и да се получават нещата. Недоумявам защо това се получава сега при положение, че този инвеститор е вече почти две години във Видин. Голяма е вероятността да загубим този инвеститор. Това е един огромен консорциум от фирми, с производство в целия свят и при икономическия анализ на ситуацията на подразделението във Видин се оказва, че то е нерентабилно и е пред закриване. Никой не търпи губещи производства.", заяви в студиото на Радио Видин Росен Живков, народен представител от Обединени патриоти и член на Комисията по икономическа политика и туризъм в НС.
От 2002 година председателят на Общинския съвет в Монтана Иво Иванов помага на хора да инвестират, да влязат в града, да разкрият нови работни места. В момента тези хора имат вероятно между 700 и 1 000 работни места. "През 2002 година голям инвеститор от Монтана реши да се върне в града и да инвестира и в момента има 300 работни места. Производството е свързано с правенето на детски играчки. В крайна сметка инвеститор се сади. Както се сади дърво- с много грижи и с ясен персонален ангажимент. Не говоря за институционален, такъв в България не съществува. Има персонален ангажимент, някой да се заинати и е много важно инвеститорът да е голям инат. Тогава работата върви! За мен са изключително важни две неща- път и работна ръка. Проблемът с квалифицираните кадри е огромен, както и липсата на кадри. Много отдавна съм научил още едно нещо- 70% от инвестициите в съответния регион идват отвътре, т.е. местните хора са тези, които реално са инвеститори.", коментира Иво Иванов.
"Освен условия, инвеститорите искат да видят и реална държавна политика, за да имат спокойствие за развитие на бизнеса си. От няколко години повтарям, че е необходима специфична политика към региона, която да включва комплекс от мерки. Базовата инфраструктура е едно, но заедно с това и подкрепа за квалификация, обучение, т.е. създаване на човешки капитал, по-качествено образование и промяна в законодателството и даване на възможност на местните власти. Тази естествена активност, която има местната власт, безспорно тя е много по-гъвкава от централната изпълнителна власт да бъде превърната в реални инструменти за привличане на бизнеса, защото законодателството в момента е такова, че на практика е скъсана връзката между местната власт и развитието на икономиката, и на бизнеса в съответната община. Необходима е една комплексна политика, която само с инфраструктура като елемент от нея няма да доведе до развитие.", каза Николай Иванов, народен представител от БСП от Враца и член на Комисията по регионална политика, благоустройство и местно самоуправление в НС.
Северозападът не е изостанал, а изоставен регион!
Кога този регион ще дочака своите инвеститори- още по темата чуйте в звуковия файл.
Днес ще посетим село Толовица в община Макреш. Намира се в изключително красива местност по течението на две малки реки, а районът наоколо е зает от гъсти гори. Според местна легенда, първият жител на Толовица се е заселил тук при малко изворче, а селото е кръстено на жена му. В близост до Толовица започва природният резерват "Магурата", защитен..
Първият мандат за съставяне на правителство ще бъде връчен след Нова година. Междувременно ГЕРБ и останалите формации продължават да търсят формула за парламентарно мнозинство. Ще завършат ли преговорите с успех? Ще посрещнем ли 2025 година с редовен кабинет? Динамиката на политическата ни сцена дискутираме с изборния експерт Стоил..
Над 100 000 българи ще посрещнат празниците зад граница в края на тази година. От тях около 60% ще посетят близки и приятели, докато останалите ще предпочетат разнообразни туристически дестинации. Тази година празничният период е повече от 10 дни - от 20 декември до 2 януари, което насърчава както семейните, така и корпоративните пътувания...
Ставаме ли бавно, но сигурно, пълноправни, равнопоставени и интегрирани европейци? След приемането ни и в сухопътния Шенген, трябва ли следващата ни цел да бъде еврозоната? По темата в "Посоките на делника" разговаряме с икономиста Румен Гълъбинов. "България и Румъния дълго време понасяха негативи, преки и косвени загуби, както и пропуснати..
България и Румъния стават пълноправни членове на Шенгенското пространство на свободно движение на хора и стоки, след от 1 януари 2025 г. От този момент българите ще могат да пътуват напълно свободно през българо-гръцката граница. В рамките на 6 месеца ще се запази граничният контрол между България и Румъния, но той ще бъде много по-облекчен...
На кръгла маса за образованието и пазара на труда бяха идентифицирани основни проблеми в сферата на образованието. Сред тях са: нисък дял на учениците, завършващи средно образование - около 50%; несъответствие между образованието и нуждите на пазара на труда; нужда от популяризиране на професионалното образование; остарели методи на..
Екипът на Радио ВИДИН гостува на село Хубавене, община Роман. Местните не помнят откъде се е появило днешното име, но смятат, че идва от факта, че в него живеят добри, работни и хубави хора. До селото ни отвежда нов, асфалтиран път. В центъра ни посреща кокетно малко площадче, тук е и паметникът на загиналите във войните 1912-1913, 1915-..