Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Време ли е за промяна на избирателната система?!

Гледната точка е на бивши народни представители, настоящ кмет и социолог. 

Българските граждани изразиха своята воля на проведения на 6 ноември 2016 г. национален референдум за въвеждане на мажоритарна избирателна система, както и за намаляване на годишния размер на държавната субсидия за един получен действителен глас на 1 лев за политическите партии и коалиции. 

Въпреки това, Народното събрание все още не е изпълнило уредената в закона процедура. Законът изисква, когато референдумът е преминал прага за валидност, но не е достигнал прага за задължителност, въпросът да се обсъди отново по реда за обсъждане на националната гражданска инициатива. Този ред беше приложен при предишните два референдума, отнасящи се до развиването на ядрената енергетика и до въвеждането на електронното гласуване. Определено съществуват силни обществени нагласи за промяна на избирателната система. Настъпил ли е този момент и какви са изводите след отхвърлянето на предложените от ГЕРБ промени в Изборния кодекс за въвеждане на мажоритарна избирателна система?



Една тема изключително важна за обществото и за политическата система като цяло.


"Тази 100%-на мажоритарност в два тура едва ли е най-добрият подход. Има какво да се обмисли, има какво още да се разсъждава. Според Българска нова демокрация и Реформаторския блок, смятаме отдавна, че запазване и дори засилване на преференциите, изчистване на избирателните списъци и въвеждане на машинното гласуване, всичко това би защитило до голяма степен от риск с 5-6 хиляди гласа някои да се настанят в Народното ни събрание", коментира бившият народен представител доц. Борислав Великов



Според социолога Любен Добрев всяка система сама по себе си има плюсове и минуси. 


"Самото утвърждаване на една система не е еднократен акт. Той е изпитан исторически, правени са промени, още повече той зависи от степента на развитие на самото общество. Всяка една държава търси и се опитва, някои са намерили, други като нас все още се лутат, коя избирателна система ще е най-добрата. За съжаление при нас лутането опира до това, да можем ние да се докопаме до баничката. Колкото по-голямо ни е парчето, толкова по-хубаво ще бъде. Все още ни е рано за промяна на избирателната система."



Кметът да се избира от общинския съвет, а съветниците да се избират по райони, на които да бъде разделена общината. Това предлага Борис Николов, бивш народен представител и кмет на община Белоградчик:



"Там вече дали ще е смесена, дали ще е мажоритарна, дали ще е пропорционална, не е толкова важно. Но да се знае, че определен човек е съветник в еди кой си район, в еди коя си община. И той да може да бъде отзоваван, ако действително не си върши работата и не защитава интересите на хората от този общински съвет, и избира кмета. Той е органът, изпълнителната власт. Защото тук се разминаваме! На централно ниво мажоритарно избраният президент има представителни функции, а в общината кметът, който е мажоритарно избран, има оперативно действащи функции."



Още по темата и мненията на слушатели чуйте в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Ще се включи ли Северозападът в протеста срещу надценките на храните?

Бойкот на хранителните магазини е обявен за 13 февруари, четвъртък. Заради високите цени, идеята е на тази дата магазините да останат пусти и в тях да не влезе нито един купувач. Протестът е по примера на Хърватия и е организиран от Движение "Системата ни убива", Федерацията на потребителите в България и Обединени пенсионерски съюзи...

публикувано на 12.02.25 в 10:45
Румен Гълъбинов

Румен Гълъбинов: Очевидно е, че членството ни в ЕС, в Шенген, а и в еврозоната, ни дава възможности за по-добър живот

До края на тази седмица трябва да бъде внесен в парламента проектобюджетът за тази година. Това обявиха премиерът Росен Желязков и финансовият министър Теменужка Петкова. Според новите управляващи в държавният бюджет има недостиг от 18 млрд. лева. Съпредседателите на "Продължаваме промяната" Кирил Петков и Асен Василев пък заявиха, че по техни..

публикувано на 11.02.25 в 12:52

Какъв е ефектът от Шенген за бизнеса във Видин

Малко повече от месец, откакто България е част от Шенген, свободното пътуване вече оказва известно влияние в пограничен район, какъвто е Видин. В града и преди можеха да бъдат забелязани не малко граждани на Румъния. Но с падането на задължителните гранични проверки, съвсем естествено е това да се засили. А потенциалът за посещения е огромен,..

публикувано на 10.02.25 в 11:05

Село Септемврийци очаква своя църковен храм

 Екипът на радио Видин гостува в село Септемврийци, община Димово. В България има още едно село с това име и то се намира в община Вълчедръм. В миналото селото е носило името Толовица и е било част от община Лом, но по време на социализма се преименува в Септемврийци, поради факта, че от селото има участници в Септемврийското въстание през 1923 и..

публикувано на 07.02.25 в 12:05

Граждански организации с призив към политиците за подкрепа на равенството между половете

Българска платформа към Европейско женско лоби отправи призив към политиците за подкрепа на равенството между половете. В отворено писмо до настоящото редовно правителство обръщат внимание на факта, че в състава на 105-ия кабинет има само една жена. Правят аналогия с периода 1947-1949 година, когато в управлението на страната има 23-ма..

публикувано на 06.02.25 в 12:57

Превръщат ли се в лукс "белите пари за черни дни"?

Според изследване на "Тренд" 73% от българите не спестяват, 90% не инвестират, а 84% разчитат единствено на доходите си от заплата и пенсия. Сънародниците ни не са големи оптимисти за тази година, като повечето от тях очакват стандартът им на живот да остане същия като миналата година. Това означава, че българите до голяма степен не..

публикувано на 05.02.25 в 10:45

Подходящ модел за България ли е президентската република?

Промяна на управленския модел в България - трайно решение на политическата криза или популизъм с користни цели ? На фона на поредицата от предсрочни избори и крехко управленско мнозинство, отново официално е лансирана идеята за смяна на парламентарната република с президентска.  На страната е нужен нов модел на управление и обществото ни трябва..

публикувано на 04.02.25 в 13:32