Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Време ли е за промяна на избирателната система?!

Гледната точка е на бивши народни представители, настоящ кмет и социолог. 

Българските граждани изразиха своята воля на проведения на 6 ноември 2016 г. национален референдум за въвеждане на мажоритарна избирателна система, както и за намаляване на годишния размер на държавната субсидия за един получен действителен глас на 1 лев за политическите партии и коалиции. 

Въпреки това, Народното събрание все още не е изпълнило уредената в закона процедура. Законът изисква, когато референдумът е преминал прага за валидност, но не е достигнал прага за задължителност, въпросът да се обсъди отново по реда за обсъждане на националната гражданска инициатива. Този ред беше приложен при предишните два референдума, отнасящи се до развиването на ядрената енергетика и до въвеждането на електронното гласуване. Определено съществуват силни обществени нагласи за промяна на избирателната система. Настъпил ли е този момент и какви са изводите след отхвърлянето на предложените от ГЕРБ промени в Изборния кодекс за въвеждане на мажоритарна избирателна система?



Една тема изключително важна за обществото и за политическата система като цяло.


"Тази 100%-на мажоритарност в два тура едва ли е най-добрият подход. Има какво да се обмисли, има какво още да се разсъждава. Според Българска нова демокрация и Реформаторския блок, смятаме отдавна, че запазване и дори засилване на преференциите, изчистване на избирателните списъци и въвеждане на машинното гласуване, всичко това би защитило до голяма степен от риск с 5-6 хиляди гласа някои да се настанят в Народното ни събрание", коментира бившият народен представител доц. Борислав Великов



Според социолога Любен Добрев всяка система сама по себе си има плюсове и минуси. 


"Самото утвърждаване на една система не е еднократен акт. Той е изпитан исторически, правени са промени, още повече той зависи от степента на развитие на самото общество. Всяка една държава търси и се опитва, някои са намерили, други като нас все още се лутат, коя избирателна система ще е най-добрата. За съжаление при нас лутането опира до това, да можем ние да се докопаме до баничката. Колкото по-голямо ни е парчето, толкова по-хубаво ще бъде. Все още ни е рано за промяна на избирателната система."



Кметът да се избира от общинския съвет, а съветниците да се избират по райони, на които да бъде разделена общината. Това предлага Борис Николов, бивш народен представител и кмет на община Белоградчик:



"Там вече дали ще е смесена, дали ще е мажоритарна, дали ще е пропорционална, не е толкова важно. Но да се знае, че определен човек е съветник в еди кой си район, в еди коя си община. И той да може да бъде отзоваван, ако действително не си върши работата и не защитава интересите на хората от този общински съвет, и избира кмета. Той е органът, изпълнителната власт. Защото тук се разминаваме! На централно ниво мажоритарно избраният президент има представителни функции, а в общината кметът, който е мажоритарно избран, има оперативно действащи функции."



Още по темата и мненията на слушатели чуйте в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Проф. Вили Лилков: Нужна е формула за съставяне на временно управление с конкретни задачи

Ситуацията в парламента, както и като цяло за българското общество е изключително тревожна, коментира професор Вили Лилков от "Синя България" . По думите му, последните парламентарни избори не са показали път пред българското общество, а много силно раздробяване на политическия пейзаж. На този фон  няма никаква възможност за съставяне на трайно..

публикувано на 16.07.24 в 16:06
Михаил Миков

Михаил Миков: Тежката политическа фрагментация е пречка за съставяне на редовно правителство

Тежката политическа фрагментация в страната е пречка за съставяне на редовно правителство, коментира председателят на 42-рото Народно събрание и бивш председател на БСП Михаил Миков . На последните избори той участва в политическото обединение "Левицата".      "Всичките опити да се състави правителство при такава фрагментация на Народното..

публикувано на 16.07.24 в 13:33

Обсъдиха състоянието на пътищата в област Видин

На проведено заседание на Областната комисия по безопасност на движението по пътищата (ОКБДП), ръководено от областния управител на област Видин Ани Арутюнян, бе представен анализ на пътнотранспортната обстановка на територията на област Видин за второто тримесечие на 2024 г. В заседанието участваха представители на регионални институции и общини ,..

публикувано на 15.07.24 в 14:53

Село Гомотарци - с бъдеще във винения туризъм и с грижа за опазване на миналото

Гостуваме на Гомотарци, едно село разположило се на брега на река Дунав.  Голямо  и красиво населено място, с няколко площада, с просторни и красиви къщи с големи дворове и трудолюбиви хора. Видинското село се гордее със запазената си църква, големия църковен двор, с ценните стенописи, които са реставриран и с новата трапезария към храма...

публикувано на 12.07.24 в 12:00

Калин Виденов: Геноцидът над Северозапада от страна на ГЕРБ продължава

Все по-илюзорни изглеждат шансовете за съставяне на редовен кабинет в рамките на настоящото Народно събрание.  Политическата криза в страната продължава да се задълбочава.  Предсрочните избори наближават с все по-голяма скорост, а единственият шанс да не се стигне до тях е експертен и технически кабинет с третия мандат.  Как се отразява дългогодишният..

публикувано на 11.07.24 в 10:00

Нуждае ли се от рестарт икономиката ни?

България трябва да извърши смели реформи на пазара на труда и в образованието, защото рискува икономиката ѝ да стане много неконкурентоспособна. Разходите за труд растат ударно и въпреки това не успяват да наваксат изоставането спрямо ЕС, а производителността остава ниска. Трябва да се подобри рязко и средата за инвестиции, които изостават..

публикувано на 10.07.24 в 10:45
Боян Минков, кмет на община Белоградчик

Боян Минков: Липсата на редовно правителство затруднява работата на общините

Общините са сред потърпевшите от политическата криза в страната ни, коментира кметът на Белоградчик Боян Минков . По думите му политиците трябва разберат, че хората все повече ще ги наказват по време на избори, като все по-малко гласуват. "Има огромни затруднения в работата на общините и ние, кметовете, го усещаме най-силно, защото сме..

публикувано на 09.07.24 в 14:26