Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Законодателни промени ще направят ли по-сигурна работата на лекарите

Снимка: Радио ВИДИН

Има ли случаи на агресия от пациенти към медици във Видинско?

"Навреме въобще не идват. Аз, когато съм имала болки, те са дошли след един час. И аз съм си викнала такси и съм отишла със силни болки... Навреме си идват хората. Аз съм с високо кръвно. Като ги викна, веднага идват. Да, идват хората. Некои ги чакат тука... Идват. Аз съм тука на центъра и винаги идват, посрещат ги хората... Кога отиваш на бързата помощ, там стават тия работи... Идват на момента. Бях един път в спешния център. Ама аз работим и бързо ме обслужиха. Когато нямат осигуровки, малко по- друго се отнасят с тях... Комшията, сега наскоро, викнаха линейка, докато да идва, той издъхна... Знаеш ли от къде идва конфликтът? Изнервени сме, от много неща. Иначе от нашата медицина сме си доволни...", коментираха хора от видинския ромски квартал "Нов път".

Почти всеки в болничната и доболничната система е бил изложен на риск, каза председателят на Регионалното дружество на Българската асоциация на професионалистите по здравни грижи Диана Богомилова:

"Всеки един от нас може да изпадне в подобна ситуация. За съжаление, не се алармира много по този въпрос. Потулват се някак си нещата. За съжаление, са все повече случаите на агресия. Повишаването на тон е ежедневие."

Снимка"Естествено, че има причини за агресията. Нищо не става без причини. Не подкрепям агресията. Трябва да се уважават лекарите, които полагат труд да ни спасяват живота. Но едно ме учудва мен. Във всичките тия случаи не се споменава дали тази агресия не е провокирана по някакъв начин. От отношение на отделни лекари към онези близки на даден пациент, които се тревожат в момента силно за неговото състояние и няма кой да ги поуспокои, ами просто ги гонят, държат се грубо с тях. А има и случаи, когато по цял час не могат да намерят оня лекар, който е на повикване да дойде и да помогне", коментира слушател.

Три са посегателствата за месец. Където има етнически групи в малките населени места, там се получават изблици на насилие, каза завеждащият филиала на Центъра за спешна медицинска помощ във Видин д-р Любомир Виденов пред Анжела Каменова:

"Като на война сме малко. Когато се съмняваме в определени ситуации, че може да възникне инцидент и когато разберем, че има превъзбуденост, обикновено викаме и полиция. И, когато дойдат, тогава няма проблеми. Другото нещо, за което много се говори последно време е т.нар. паник бутони, които трябва да съществуват във всяка една линейка. Когато има опасност за екипа, да активира този паник бутон и полицията по най- бързия начин да отива на мястото на произшествието. Не може и ние да вземем оръжие."

СнимкаПроверихме имат ли поводи за притеснения медиците от Белоградчик.


"Немислимо е хората, които помагат на пострадалите да оцелеят, да бъдат нападани, да има физическа и словесна агресия. При нас също често се случва. Към филиала за спешна медицинска помощ в Белоградчик фелдшер на повикване през нощта е бил нападна от близките на тази, за която е било повикването. Това не е инцидент, случва се и то доста често се случва", каза пред сътрудника ни Иванка Петрова д-р Елка Цанкова, лекар в спешния център.

При съмнителни или рискови повиквания медиците понякога тръгват с полицейска кола. В Белоградчик линейките са две и няма как в отдалечени места да пристигнат за кратко време, което е най- честата причина за недоволство сред пациентите. Лекарите са на мнение, че трябва да бъде направено нещо в тяхна защита.

Още по темата може да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Светлин Тачев

Светлин Тачев: Външната политика на Тръмп може да извади ЕС от летаргията

"Трудно е да се прогнозира какво ни очаква във вътрешен и външнополитически план, защото ситуацията се променя изключително бързо. Геополитическата ситуация започва да взима радикален завой, политическото противопоставяне се изменя изключително бързо ." Това каза в "Посоките на делника" Светлин Тачев от Социологическа агенция "Мяра". Той е с..

публикувано на 25.02.25 в 13:17

Защо расте броят на работещите пенсионери

Служебно преизчислените пенсии от 1 април 2024 г. са 350 718, почти с 15 000 повече в сравнение с 2023 година по данни на НОИ. На преизчисляване подлежат пенсиите, свързани с трудовата дейност на лицата. Това са пенсиите за осигурителен стаж и възраст, за инвалидност поради общо заболяване, за инвалидност поради трудова злополука или..

публикувано на 24.02.25 в 14:31

Правителството с опит да гарантира адекватни минимални работни заплати

Въвеждането на европейската директива за адекватни минимални работни заплати ще стане факт, увериха от социалното министерство. В момента се разработват промени в Кодекса на труда, включващи новата формула, по която ще се определя минималното възнаграждение. Намерението е в нормативния акт да запишат критериите, въз основа на които ще се определя..

публикувано на 24.02.25 в 12:18

Кметът на Ковачица: С малките неща започваме и вървим напред, за да има живец в селото

Екипът на Радио ВИДИН на ломското село Ковачица.  Град Лом е на 12 км от селото, а река Дунав е на 4 км. Въпреки това местните хора се гордеят с реката и винаги казват, че живеят на Дунава.  Откъде идва името на селото? Според една от местните легенди, след потушаването на Чипровското въстание, в района се заселили бежанци от..

публикувано на 21.02.25 в 12:00
НВП Видински митрополит Пахомий

Митрополит Пахомий: Изключителният пример на видинските архипастири задължава към добри дела

С тържественото въдворяване на епархийската си катедра митрополит Пахомий официално стана седмият в историята на Българската ехзархия и Българската патриаршия видински владика. Новият духовен водач обещава младите да намират разбиране и насърчение, възрастите - утеха и подкрепа, немощните - помощ, самотните - защита, а разколебаните -  насока...

публикувано на 20.02.25 в 10:00

Готвят нов бойкот на хранителните вериги - ще има ли резултат?

За втори бойкот на големите търговски вериги призоваха обществени организации и отчетоха успех от първата инициатива. Тази обща идея заявиха представители на обществените организации, които организираха първия бойкот на търговските вериги заради високите цени на хранителните стоки, провел се на 13 февруари. Организаторите подчертаха, че..

публикувано на 19.02.25 в 10:45

България остава сред държавите с високи нива на корупция, в Северозапада показалите за почтеност са различни

България остава сред държавите с високи нива на корупция в публичния сектор, сочат данните за 2024 г. , публикувани от Transparency International . С 43 точки индекс България е на 76-о място сред 180 страни и територии за възприятие на корупцията за 2024 г. Спрямо предишната класация това е влошаване с две позиции. От държавите в ЕС усещането за..

публикувано на 18.02.25 в 11:59