Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Законодателни промени ще направят ли по-сигурна работата на лекарите

Снимка: Радио ВИДИН

Има ли случаи на агресия от пациенти към медици във Видинско?

"Навреме въобще не идват. Аз, когато съм имала болки, те са дошли след един час. И аз съм си викнала такси и съм отишла със силни болки... Навреме си идват хората. Аз съм с високо кръвно. Като ги викна, веднага идват. Да, идват хората. Некои ги чакат тука... Идват. Аз съм тука на центъра и винаги идват, посрещат ги хората... Кога отиваш на бързата помощ, там стават тия работи... Идват на момента. Бях един път в спешния център. Ама аз работим и бързо ме обслужиха. Когато нямат осигуровки, малко по- друго се отнасят с тях... Комшията, сега наскоро, викнаха линейка, докато да идва, той издъхна... Знаеш ли от къде идва конфликтът? Изнервени сме, от много неща. Иначе от нашата медицина сме си доволни...", коментираха хора от видинския ромски квартал "Нов път".

Почти всеки в болничната и доболничната система е бил изложен на риск, каза председателят на Регионалното дружество на Българската асоциация на професионалистите по здравни грижи Диана Богомилова:

"Всеки един от нас може да изпадне в подобна ситуация. За съжаление, не се алармира много по този въпрос. Потулват се някак си нещата. За съжаление, са все повече случаите на агресия. Повишаването на тон е ежедневие."

Снимка"Естествено, че има причини за агресията. Нищо не става без причини. Не подкрепям агресията. Трябва да се уважават лекарите, които полагат труд да ни спасяват живота. Но едно ме учудва мен. Във всичките тия случаи не се споменава дали тази агресия не е провокирана по някакъв начин. От отношение на отделни лекари към онези близки на даден пациент, които се тревожат в момента силно за неговото състояние и няма кой да ги поуспокои, ами просто ги гонят, държат се грубо с тях. А има и случаи, когато по цял час не могат да намерят оня лекар, който е на повикване да дойде и да помогне", коментира слушател.

Три са посегателствата за месец. Където има етнически групи в малките населени места, там се получават изблици на насилие, каза завеждащият филиала на Центъра за спешна медицинска помощ във Видин д-р Любомир Виденов пред Анжела Каменова:

"Като на война сме малко. Когато се съмняваме в определени ситуации, че може да възникне инцидент и когато разберем, че има превъзбуденост, обикновено викаме и полиция. И, когато дойдат, тогава няма проблеми. Другото нещо, за което много се говори последно време е т.нар. паник бутони, които трябва да съществуват във всяка една линейка. Когато има опасност за екипа, да активира този паник бутон и полицията по най- бързия начин да отива на мястото на произшествието. Не може и ние да вземем оръжие."

СнимкаПроверихме имат ли поводи за притеснения медиците от Белоградчик.


"Немислимо е хората, които помагат на пострадалите да оцелеят, да бъдат нападани, да има физическа и словесна агресия. При нас също често се случва. Към филиала за спешна медицинска помощ в Белоградчик фелдшер на повикване през нощта е бил нападна от близките на тази, за която е било повикването. Това не е инцидент, случва се и то доста често се случва", каза пред сътрудника ни Иванка Петрова д-р Елка Цанкова, лекар в спешния център.

При съмнителни или рискови повиквания медиците понякога тръгват с полицейска кола. В Белоградчик линейките са две и няма как в отдалечени места да пристигнат за кратко време, което е най- честата причина за недоволство сред пациентите. Лекарите са на мнение, че трябва да бъде направено нещо в тяхна защита.

Още по темата може да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Александър Михайлов: Антикорупционното говорене е просто мода

Продължава да се търси формулата за управление в българската политика.  От поредните предсрочни избори ни делят редица нестандартни и екзотични предложения, целящи да съставят кабинет.  Антикорупционните мерки ли са единствената възможност за преодоляване на превърналата се в перманентна криза?  Статуквото дискутираме с анализатора и автор в..

публикувано на 18.07.24 в 10:00

Задължително ли е висшето образование за успешна реализация на младите?

В разгара на лято 2024 поредният випуск средношколци вече пое по пътя на живота. Почти половината от младите хора не виждат възможности за реализация на трудовия пазар в страната. Някои се ориентират към висшите учебни заведения, а други предпочитат работа в чужбина, заради по-доброто заплащане. Голяма част от младите хора, завършили висшето..

публикувано на 17.07.24 в 10:45

Проф. Вили Лилков: Нужна е формула за съставяне на временно управление с конкретни задачи

Ситуацията в парламента, както и като цяло за българското общество е изключително тревожна, коментира професор Вили Лилков от "Синя България" . По думите му, последните парламентарни избори не са показали път пред българското общество, а много силно раздробяване на политическия пейзаж. На този фон  няма никаква възможност за съставяне на трайно..

публикувано на 16.07.24 в 16:06
Михаил Миков

Михаил Миков: Тежката политическа фрагментация е пречка за съставяне на редовно правителство

Тежката политическа фрагментация в страната е пречка за съставяне на редовно правителство, коментира председателят на 42-рото Народно събрание и бивш председател на БСП Михаил Миков . На последните избори той участва в политическото обединение "Левицата".      "Всичките опити да се състави правителство при такава фрагментация на Народното..

публикувано на 16.07.24 в 13:33

Обсъдиха състоянието на пътищата в област Видин

На проведено заседание на Областната комисия по безопасност на движението по пътищата (ОКБДП), ръководено от областния управител на област Видин Ани Арутюнян, бе представен анализ на пътнотранспортната обстановка на територията на област Видин за второто тримесечие на 2024 г. В заседанието участваха представители на регионални институции и общини ,..

публикувано на 15.07.24 в 14:53

Село Гомотарци - с бъдеще във винения туризъм и с грижа за опазване на миналото

Гостуваме на Гомотарци, едно село разположило се на брега на река Дунав.  Голямо  и красиво населено място, с няколко площада, с просторни и красиви къщи с големи дворове и трудолюбиви хора. Видинското село се гордее със запазената си църква, големия църковен двор, с ценните стенописи, които са реставриран и с новата трапезария към храма...

публикувано на 12.07.24 в 12:00

Калин Виденов: Геноцидът над Северозапада от страна на ГЕРБ продължава

Все по-илюзорни изглеждат шансовете за съставяне на редовен кабинет в рамките на настоящото Народно събрание.  Политическата криза в страната продължава да се задълбочава.  Предсрочните избори наближават с все по-голяма скорост, а единственият шанс да не се стигне до тях е експертен и технически кабинет с третия мандат.  Как се отразява дългогодишният..

публикувано на 11.07.24 в 10:00