През миналата седмица във Видин се проведе дискусия, посветена на негативните демографски и социални проблеми в региона. На нея бе представена и новата програма "Работа".
Общо 1066 безработни започват работа по тази национална програма на Министерството на труда и социалната политика за повишаване на заетостта в общините с висока безработица. Броят им е с над 200 повече от предварително планирания. Програма "Работа“ започна пилотно от 1 септември в 14 общини в областите Видин, Враца и Монтана и ще се реализира до края на годината.
Това е поредната програма за спонсорирана заетост. Тези 2 млн.лв., които са отпуснати осигуряват временна заетост.
По думите на Зорница Славова, "тези програми са лесен вариант за похарчване на пари краткосрочно. Това е един вид помощ, защото когато програмата свърши, тези хора не си намират работа и чакат следващата програма. И България е влязла в този порочен кръг, от много години нищо не се променя. Статистиката на Евростат показва, че докато в България 74% от средствата се харчат за именно такива програми, в Европа са само 18%. И докато другите страни наблягат на обучения, на консултиране, на ориентиране, които показват на хората къде могат да си намерят работа, у нас програмите са краткосрочни и същевременно се харчат много пари."
А общините разчитат на платените от държавата места.
"39 души от община Брегово вече започнаха работа в общинската администрация и 6 души в бизнеса. Назначението им е до края на август 2018 година. Ефектът от тази програма е много добър, защото в продължение на няколко години ние сме имали по 1-2-ма души. В тези програми обаче трябва да намерят място и различните форми на обучение. Иначе подкрепям идеята тези програми да се диференцират и особено за Северозападна България.", заяви Милчо Лалов, кмет на община Брегово.
"В регион като Северозапада, решаването на въпроса с хората, които отдавна са загубили шанс за работа, е единствено с подобни държавни политики. Факт е разбира се, че никой не прави анализ на ефекта от тези субсидирани мерки на заетост, в каква степен те създават по-висока квалификация, възстановяват трудови навици, дават кураж за по-голяма активност на пазара на труда на безработните хора. Но със сигурност това е едно решение в ситуация, в която, особено в по-малките общини, безработицата е чудовищна.", каза народният представител Николай Иванов, който е и в комисията по труда, социалната и демографската политика в парламента и бивш кмет на Враца.
Програма "Работа"- поредната програма за спонсорирана заетост е вече в сила. А какъв е ефектът от краткосрочното субсидиране на безработни в Северозапада според видинчани, чуйте в звуковия файл.
Новата година настъпи с повишени цени на някои стоки и услуги у нас. Токът за бита за Северозападна България вече е по-скъп с около 9%. Хлебопроизводителите побързаха да реагират на повишеното ДДС на 20% и съответно повишиха цените на насъщния. От 1 януари са в сила новите цени на личните карти. Вместо 18 лева за нова лична карта трябва да..
Строителството на най-големия инфраструктурен обект в Северозападна България започна след протестите в началото на 2018 година, когато стотици жители на региона няколко поредни седмици блокираха важни пътни отсечки с искане за магистрала до Видин и тунел под Петрохан. Тогава правителството обеща, че този проект ще е приоритетен за държавата, ще се..
Работодателите завяват нужда от 261 926 работници и специалисти през следващите 12 месеца с умения и знания в различни професионални направления, които ще са необходими за ефективната работа на предприятията. Най- търсените специалности на пазара на труда можем да видим най-ясно от проучването, проведено сред работодатели от Агенцията по заетостта..
Регистрираните безработни лица средномесечно в област Видин за периода януари – ноември 2024 година са 4 053. Равнището на безработица в областта е 14.8%, а от януари до ноември 2024 година на работа са п остъпили общо 2 888 души. Област Видин е с дял 2.6% от общо регистрираните средномесечно безработни лица в страната (155 181) за..
На 1 януари отново сме изправени пред поредното ново начало, изпълнени с надежди и очаквания. Каквито и да са икономическите прогнози, колкото и несигурно да изглежда бъдещето за много българи, всеки от нас отправя пожелания за себе си и най-близките си хора. Първият ден на годината народът ни нарича Сурваки. Наименованието идва от обичая..
Отброяваме последните часове на годината - време за анализи и равносметка, но и за планове, стремежи и амбиции за следващите 12 месеца. Казват, че ако си пожелаеш нещо в новогодишната нощ, то ще се случи. За какво бъдеще на България мечтаят политиците? Проверихме в "Посоките на делника". "Тревожно е забавянето на строителството на новия..
От Общината за пореден път организират посрещане на Новата година в град Мездра на площад „България” с музика, танци и много весело настроение. В 23.30 часа танцорите от Фолклорен танцов ансамбъл "Мездра" - носител на истинския дух на българските традиции, ще започнат своя новогодишен концерт...