Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

На сафари в Танзания

Снимка: Личен архив на Виктория Заркова

Днес ви предлагаме среща с едно младо момиче от Видин- Виктория Заркова, ученичка в 11 клас в ГПЧЕ "Йордан Радичков". Дни преди новата учебна година тя се върна от Танзания. Заедно с още 6 младежи от страната посетиха град Моши в Танзания, Източна Африка. Моши е един от големите градове- с население от над 150 000 регистрирани души. Заминава по програма за младежки обмен и в рамките на 8-дневния престой в Моши се среща с младежи от Италия, Уганда и Танзания. Казва, че местните живеят бедно, но това не им пречи, всички са много щастливи, много мили и дружелюбни.

"Храната беше много вкусна, различна. Ядохме банани под всякаква форма. Най-вече ми хареса пиле как го правят. Най-силно впечатление ми направи, че училищата им са много зле, базата им е много зле. Бедни са, водят тежък живот, но изобщо не им личи. Те са мили, щастливи са, постоянно пеят и танцуват, прегръщат ни, усмивката не им пада от лицето. Взех си доста голям житейски урок, защото ние от най-малкото нещо се оплакваме и не сме щастливи от това, което имаме, а хора, които имат много по-малко, са по-щастливи от нас", сподели Виктория Заркова.

Град Моши се посещава от малко чужденци, той е една от спирките към планината Килиманджаро. Около Моши е езерото Виктория, Островът на костенурките, има и още природни забележителности, които Виктория Заркова си е обещала да посети при следващото й отиване в Танзания.

Снимка: Виктория ЗарковаДокато е в Моши, Вики посещава и фабрика за сувенири от естествени природни материали- гривни, ключодържатели, чинийки, фигурки на животни, картини. Среща се и с местни ученици от три училища. Виктория Заркова разказа, че класните стаи са със стари чинове от дърво, стаите са без под, нямат черни дъски, а пишат върху боядисана в черно стена. Въпреки тези необичайни за нас условия, танзаницийте държат на образованието.

"Животът в Танзания не е лек- в някои от къщите няма канализация, семействата са многодетни, хората живеят с ниски доходи, но са упорити, борбени, радват се на живота, имат желание да учат, което за мен беше един добър житейски урок."

Освен, че се среща с младежи от различни държави, за да обменят знания за различните култури, младото момиче посещава и националния парк Тарангире, на четири часа път от Моши.

Снимка:  Виктория Заркова"Още с влизането видяхме антилопи, буквално на 5 метра от входа парка. Видяхме слонове, жирафи. Лъвица мина буквално на един метър от нашия джип. Сега там е сухият период. Минахме покрай река, която беше пресъхнала. Като цяло всичко е различно. И почвата е суха, кафява. Шофьорът ни каза, че лъвът рядко се вижда, а ние видяхме лъвица, още два лъва и още две лъвици, които бяха по-далече от нас. Бяхме много щастливи, изключително преживяване. Животните там са свикнали с хората. Спряхме на пикник място. Там пък имаше едни маймунки и само да си оставим нещата без надзор, веднага ни нападаха храната. Бяха взели на няколко италианки храната. Буквално седят на един метър и само чакат нещо да падне или да успеят да го вземат", разказа за сафарито си в Африка Виктория Заркова.

По програма за европейски инициативи, свързани с промените в климата, в Берлин от 12 до 14 септември, се провежда обучителна обиколка за журналисти от Централна и Източна Европа. Сред тях е сътрудникът ни от Берковица Петя Генова:

"Темата е свързана с енергетиката като част от това как да спрем климатичните промени, как да се произвежда и използва енергия от възобновяеми и енергийни източници. Проведохме срещи с представители на министерството на екологията, с различни частни и неправителствени организации, бизнес, с хора, които се занимават с тази проблематика. Оказа се, че в Германия има изключително отговорно, последователно и целенасочено отношение при използването на възобновяемите енергийни източници, зелената енергия, като се въвличат и децата чрез образованието. Тук не се акцентира, когато говорим за енергоефективност, толкова на санирането на сгради, както е модерно днес в България, тук се акцентира върху използването на соларните панели и на ветрогенераторите."

СнимкаВ "Еко свят" говорим и за едно предстоящо мащабно едномесечно почистване във Видин. Инициатор е видинската екокомисия към Туристическо дружество "Бонония". Стартът е на 16 септември, когато е и Световният ден за защита на озоновия слой.

"Тези екологични събития не могат да се съберат в един ден. Инициативата е правена частично преди, още при създаването на екокомисията. На 16 януари е и 201-та годишнина от рождението на нашия духовен учител Антим I. Това ни даде и основание да направим почистване на храмовете в град Видин. След това може да минем и по река Дунав. Ще продължим с почистване на селищата в община Видин- Гомотарци, Кошава, Сланотрън, Симеоново и Ботева. Сега при ниски води може да се мине по брега", каза видинският фотограф, еколог и председател на екокомисията Богомил Петров.

Предстои да се уточнят датите, на които ще се почиства бреговата ивица в тези населени места. Предвиждат се и събития по повод предстоящото председателство на Европейския съюз.

Хората, които се включат активно в събитията, ще бъдат отличени на 23 октомври, когато видинчани отбелязват Деня на видинската екология. Тази година ще бъде отбелязан за 16 път.

СнимкаДепутатите гласуваха на първо четене промени в Закона за местните данъци и такси, които ще влязат в сила от 2019-а година. Общините ще могат да избират между три варианта за изчисляване на такса смет - на база брой живеещи на адрес, вместимост на съдовете или брой изнесени торбички- черни за битови отпадъци и бели за разделно сметосъбиране.

"Има един съществен пропуск- че е трябвало обсъждането на тръгне отдолу нагоре, да тръгне от общините, защото общините не са равнопоставени. Тръгнем ли да събираме такса "смет" на база изнесени количества, ще бъде много сложно. Как ще се докажат тези количества? Това е много сложно, особено за малките общини. Промяната в закона няма да доведе до увеличаване на събираемостта. И дори ползвателите на имота не е най- точния критерии. Една част са тук, на място, друга част са прехождащи. Има невероятен демографски срив, населението непрекъснато намалява, а количеството на изхвърлените отпадъци се увеличава", коментира кметът на Брегово Милчо Лалов.

Последните 3-4 години такса "смет" в Брегово не е увеличавана. Кметът казва, че увеличаването ще доведе до несъбираемост. Общините могат и да дофинансират управлението на отпадъците, ако имат собствени приходи, котио са различни за всяка община. Годишно средствата за сметосъбиране и сметоизвозване на община Брегово са около 160- 170 хиляди лева.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

В "Музикална зона": "..., а някой кара колело"

  Световен ден на велосипеда е. Тъкмо повод да се върнем, поне мислено, към това любимо занимание- карането на колело. А ако колоезденето е ваша страст, може би знаете, че то отлично се съчетава със слушането на музика. Особено на песни, посветени на велосипеда.  Оказа се, че велосипедът- тази страст, удобство, спортно хоби- вдъхновява много групи и..

публикувано на 03.06.24 в 09:00

"Музикална зона" в деня на незрящите: Тъмни очила и песен

“Добротата е език, който глухият може да чуе и слепите могат да видят! ” / Марк Твен / На 13 ноември се отбелязва Международния ден на слепите хора и Световния ден на добротата. Двата дни неслучайно са на една дата, защото отношението към различните изразява съчувствие и човешка доброта. Слепите хора се нуждаят от подкрепата на зрящите, а зрящите добри..

публикувано на 13.11.23 в 09:00

Грети Къшева: Бих посъветвала всички момичета да се усмихват!

Преди месец във Видин се състоя конкурсът "Мис и Мистър Северозапад 2023" . Титлата "Мис Северозапад" спечели 19-годишната Грети Къшева от Бяла Слатина. Тя е първа подгласничка на местния конкурс в родния град и факта, че не го печели, я надъхва да се запише за участие в "Мис Северозапад". Грети признава, че никога не е била фен на конкурсите за..

публикувано на 06.10.23 в 15:00

Видинчани благодариха на шампионката Йоана Георгиева с крупно дарение

Най-добрата българска състезателка по кану-каяк в момента - видинчанката Йоана Георгиева, получи неочаквана награда за своите постижения. Група видинчани събраха и дариха на световната шампионка в знак на признателност 10 000 лева.  2023-а е най-успешната засега година за Йоана Георгиева. Тя спечели два медала - златен и сребърен, от Световното..

публикувано на 28.09.23 в 11:37

В „Музикална зона" слушаме Джордж Бейкър Селекшън

    Нещо много приятно ще ни се случи на 11 септември преди обед! На прозореца ни почуква един бял гълъб. И тази птица, символ на чистотата  на човешката душа, ни припомня една популярна песен от 70-те години на миналия век.   "Una paloma blanca" и групата "George Baker Selection"  ще ни донесат  много настроение в септемврийския предиобед...

публикувано на 11.09.23 в 09:00

В Международния ден на театъра слушаме Тодор Колев в "Музикална зона"

Ако не ти е писано да си актьор или музикант, не ти остава друго, освен да се радваш на дарените с тези таланти. Един от хората, който ги притежаваше и който не спира да ни възхищава, е човекът с "опасния чар"- Тодор Колев. И в театъра, и в киното, и от телевизионния екран, и с неговите песни, в които се казва всичко за нас и за живота ни. Той..

публикувано на 27.03.23 в 09:00

"Музикална зона": Песни с красиви женски имена

В женския месец  слушаме песни с красиви имена на жени. Такива са песните и в днешната „Музикална зона“- песни на различни езици, посветени на различни женски имена. Марина, Наталия, Ирена, Анжела, Моника- имаме ги всичките в нашия екип, остава и да разберем какви са техните носителки. Знаейки името на човек, можем да разберем неговия характер, скрити..

публикувано на 20.03.23 в 09:40