Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Протестите преди и сега

Снимка: БГНЕС
В "Посоките на делника" гледната точка е на Петър Кичашки, участник в редица обществено-политически протести и акции, на Иво Иванов, бивш лидер на СДС в Монтана (емблематична за прехода партия, която събираше стотици хиляди българи на Орлов мост) и на писателя Мартен Калеев.


За последните 27 години в България са се провели много протести. Краят на 1990-а ще остане в историята като Лукановата зима, а 1997-а като Жан Виденовата. Протестите от 2001-а са срещу “системата” и се обявяват против партиите. Протестите от началото на 2013-а са срещу високите цени на тока, постижението обаче е оставка на правителството. В днешно време като че ли няма запомнящи се протести.


По думите на Петър Кичашки, "протестът, като форма на изразяване на гражданско недоволство, е нещо напълно легитимно. Нещо, което винаги го е имало и винаги ще го има. Факт е обаче, че след протеста от 2013 година, като че ли се позахаби самата концепция за недоволство, изразено чрез протест. Истината е, че големи протести се реализират само в рамките на натрупано голямо обществено-политическо вълнение."

   

Според Иво Иванов, "преди имаше кауза, всеки от нас е имал идеята, че ще стигне малко по-далече, в мечтите си. Много хора могат да бъдат обединени само от това нещо- да полетят, да имат мечта и да се борят за тази мечта. България е кардинално различна отпреди 10 или 15 години. Сега хората живеят доста по-добре отпреди, живеят в демократични условия и аз не виждам причина за всеобхватен протест." 



И с писателя Мартен Калеев се опитваме чрез въпроси да реанимираме душите си, както пише в една от книгите си. Авторът е на мнение, че "протестите бяха предизвикани спонтанно, те бяха мащабни, те олицетворяваха национални надежди за нов хоризонт, те търсеха промяната или поне така изглеждаше на всички нас, които очаквахме нещо дълбоко в живота ни да се промени. Обаче, разбра се след време, че те са имали своите диригенти с ясни политико-икономически интереси. Днес обаче нещата сякаш са различни. Сякаш изглеждат неубедителни и нагласени, макар в тях да се вижда опитът да се устоява някаква справедливост."

 

Още за протестите преди и сега чуйте в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Ще се включи ли Северозападът в протеста срещу надценките на храните?

Бойкот на хранителните магазини е обявен за 13 февруари, четвъртък. Заради високите цени, идеята е на тази дата магазините да останат пусти и в тях да не влезе нито един купувач. Протестът е по примера на Хърватия и е организиран от Движение "Системата ни убива", Федерацията на потребителите в България и Обединени пенсионерски съюзи...

публикувано на 12.02.25 в 10:45
Румен Гълъбинов

Румен Гълъбинов: Очевидно е, че членството ни в ЕС, в Шенген, а и в еврозоната, ни дава възможности за по-добър живот

До края на тази седмица трябва да бъде внесен в парламента проектобюджетът за тази година. Това обявиха премиерът Росен Желязков и финансовият министър Теменужка Петкова. Според новите управляващи в държавният бюджет има недостиг от 18 млрд. лева. Съпредседателите на "Продължаваме промяната" Кирил Петков и Асен Василев пък заявиха, че по техни..

публикувано на 11.02.25 в 12:52

Какъв е ефектът от Шенген за бизнеса във Видин

Малко повече от месец, откакто България е част от Шенген, свободното пътуване вече оказва известно влияние в пограничен район, какъвто е Видин. В града и преди можеха да бъдат забелязани не малко граждани на Румъния. Но с падането на задължителните гранични проверки, съвсем естествено е това да се засили. А потенциалът за посещения е огромен,..

публикувано на 10.02.25 в 11:05

Село Септемврийци очаква своя църковен храм

 Екипът на радио Видин гостува в село Септемврийци, община Димово. В България има още едно село с това име и то се намира в община Вълчедръм. В миналото селото е носило името Толовица и е било част от община Лом, но по време на социализма се преименува в Септемврийци, поради факта, че от селото има участници в Септемврийското въстание през 1923 и..

публикувано на 07.02.25 в 12:05

Граждански организации с призив към политиците за подкрепа на равенството между половете

Българска платформа към Европейско женско лоби отправи призив към политиците за подкрепа на равенството между половете. В отворено писмо до настоящото редовно правителство обръщат внимание на факта, че в състава на 105-ия кабинет има само една жена. Правят аналогия с периода 1947-1949 година, когато в управлението на страната има 23-ма..

публикувано на 06.02.25 в 12:57

Превръщат ли се в лукс "белите пари за черни дни"?

Според изследване на "Тренд" 73% от българите не спестяват, 90% не инвестират, а 84% разчитат единствено на доходите си от заплата и пенсия. Сънародниците ни не са големи оптимисти за тази година, като повечето от тях очакват стандартът им на живот да остане същия като миналата година. Това означава, че българите до голяма степен не..

публикувано на 05.02.25 в 10:45

Подходящ модел за България ли е президентската република?

Промяна на управленския модел в България - трайно решение на политическата криза или популизъм с користни цели ? На фона на поредицата от предсрочни избори и крехко управленско мнозинство, отново официално е лансирана идеята за смяна на парламентарната република с президентска.  На страната е нужен нов модел на управление и обществото ни трябва..

публикувано на 04.02.25 в 13:32