Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

За човека, духовника и водач на видинската епархия- митрополит Дометиан

Снимка: Радио ВИДИН Архив

В деня на траур, в памет на Видинския митрополит Дометиан в "Посоките на делника" си припомнихме някои факти от живота на покойния владика. Днес от нашия ефир си припомнихме какво разказа в последното си интервю за Радио ВИДИН дядо Дометиан, преди две години в предаването "Калейдоскоп", с автор и водещ Ваня Минева. 

Светското му име е Димитър Попвасилев Топузлиев. Роден е на 11 ноември 1932 година в село Хасовица, Смолянско. След завършване на основното си образование, през есента на 1947 година Дометиан е приет за ученик в Пловдивската духовна семинария, обединена от есента на 1950 година със Софийската и преместена при гара Черепиш, курсът на която завършва през 1952 година. От края на същата година е студент в Духовната академия "Св. Климент Охридски" в София, която завършва през 1956 година. Скромността на живота не е пречела на хората да му се радват- спомня си с усмивка времето на 30-те и 40-те години на миналия век Негово Високопреосвещенство видинският митрополит Дометиан

"Щастлив съм от своето детство. Хранехме се с храни, които раждаше нашата земя. В седмицата се купуваше месо само веднъж от пазара в големия град и строго се спазваха постите."


На 14 януари 1959 година Димитър Топузлиев е постриган в монашество с името Дометиан. Тази съдбовна стъпка бъдещият Видински митрополит прави в мъглижкия манастир "Свети Николай", воден от Старозагорския митрополит Климент, под духовното старчество на архимандрит Панкратий, по-късно Старозагорски митрополит. През януари 1963 година е назначен за протосингел на Великотърновската митрополия, която длъжност изпълнява до края на февруари 1967 година. Като още същата 1963 година, на 4 декември, във великотърновския катедрален храм "Рождество Богородично", е възведен в архимандритско достойнство от Великотърновския митрополит Стефан. Декември е знаков месец в живота и служението на Дядо Дометиан. Отново през декември, но на 1974 година, в Патриаршеската катедрала "Свети Александър Невски", е хиротонисан в епископски сан с титлата "Знеполски". От март 1979 година епископ Дометиан е управляващ българската Акронска епархия в САЩ, където остава до март 1983 година. След завръщането си в България епископ Дометиан е викарий на Софийския митрополит. На 26 юли 1987 година е избран, а на 2 август същата година, е и канонично утвърден за Видински митрополит: 

"Присадих се на второ родно място, както се казва и обикнах този прекрасен дунавски град. Смирението е единственият път, по който ние можем да достигнем най- човешки взаимоотношения към семейството си и близките си."


Величкият епископ Сионий, който в момента е игумен на Троянския манастир "Успение Богородично", в продължение на 5 години, от 2009 до 2014 година, беше викарий на Видинския митрополит Дометиан. Покойният владика беше и духовен баща на епископ Сионий, защото именно той го постригва за монах в Клисурския манастир през 1991 година. Красимир Каменов разговаря с епископ Сионий за това, като какъв човек и духовник трябва да запомним видинския митрополит: 

"Девизът на дядо Дометиан, който изповядваше не само със слова, а и на практика, беше единственият отговор на омразата и любовта. Този човек нито за миг не отстъпи от дадения му пред Бога обет да обича всички хора. Той бе мой духовен баща и имаше велика доброто в сърцето си. Дометиан бе и продължава да бъде почитан в целия православен свят" - каза епископ Сионий


Стоян Тодоров и неговата съпруга- Виолета работят като готвачи към Видинската света митрополия. От девет години те са не само познати, но и приятели с Негово Високопреосвещенство. Днес Стоян си спомня само хубавите моменти от познанството си дядо Дометиан. Той разказа емоционално и на моменти през сълзи за добрината и човечността на видинския владика: 

"Уникален човек и приятел. Ще го запомним само с много добро. В началото се притеснявахме, когато започнахме да работим като готвачи при него. Той ни успокои като ни каза, че е израснал в бедно семейство и ни предразположи да работим спокойно и нормално. Помагал ни е много пъти и пари ни е давал, и къщата ни е осветил. Много ми е мъчно за него и искам да му благодаря за всичко"  - казва Стоян Тодоров

Видинчани ще запомнят дядо Дометиан като един много добър човек от старото поколение духовници, които милеят за държавата и народа си, всеотдаен към хората и града. 

Повече по темата можете да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

КНСБ: 1/3 от българите работят за под 1000 лева месечно - достатъчни ли са?

1453 лв. е необходимият нетен месечен доход за издръжка на живота за работещ, сам живеещ към месец юни тази година. Това е почти колкото за предходното тримесечие - с един лев по-малко. Намаление не е имало от десет години, макар и минимално, което отразява овладяването на инфлацията и по-ниския ѝ темп. Това каза президентът на КНСБ Пламен..

публикувано на 24.07.24 в 10:45

Ще спре ли вносът и продажбата на по-стари автомобили в България

Забрана на вноса на стари автомобили в България е една от мерките, предложени в актуализирания Интегриран план за енергетика и климат.  Документът определя националните цели по петте измерения на плана до 2030 г. - декарбонизация, енергийна ефективност и сигурност, вътрешен енергиен пазар, както и научни изследвания, иновации и..

публикувано на 23.07.24 в 11:00

Успешно ли е лято 2024 за туристическия бранш?

Посланието, което туристическият сектор в България излъчи за лято 2024 е "В България си желан". Около това се обединиха представители на туристическия бранш, държавни институции, експерти в областта на туризма, учени и общественици по време на форума "БГ туризъм - лято 2024", организиран в курортния комплекс Албена през юни. Служебният..

публикувано на 22.07.24 в 10:45

Хората в Челопек: Селото ни е хубаво и спокойно

Красива природа, чист въздух, богата история, спокойни и усмихнати хора. Така ни посреща Челопек - едно планинско село, сгушено в полите на Врачанския Балкан. Част е от община Враца и е разположено на по-малко от 10 км от големия град. Близостта до него е предимство, казват местните . В града намират работа, а децата им ходят там на училище...

публикувано на 19.07.24 в 14:50

Александър Михайлов: Антикорупционното говорене е просто мода

Продължава да се търси формулата за управление в българската политика.  От поредните предсрочни избори ни делят редица нестандартни и екзотични предложения, целящи да съставят кабинет.  Антикорупционните мерки ли са единствената възможност за преодоляване на превърналата се в перманентна криза?  Статуквото дискутираме с анализатора и автор в..

публикувано на 18.07.24 в 10:00

Задължително ли е висшето образование за успешна реализация на младите?

В разгара на лято 2024 поредният випуск средношколци вече пое по пътя на живота. Почти половината от младите хора не виждат възможности за реализация на трудовия пазар в страната. Някои се ориентират към висшите учебни заведения, а други предпочитат работа в чужбина, заради по-доброто заплащане. Голяма част от младите хора, завършили висшето..

публикувано на 17.07.24 в 10:45

Проф. Вили Лилков: Нужна е формула за съставяне на временно управление с конкретни задачи

Ситуацията в парламента, както и като цяло за българското общество е изключително тревожна, коментира професор Вили Лилков от "Синя България" . По думите му, последните парламентарни избори не са показали път пред българското общество, а много силно раздробяване на политическия пейзаж. На този фон  няма никаква възможност за съставяне на трайно..

публикувано на 16.07.24 в 16:06