Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Как ще се отрази българското европредседателство на живота у нас?!

Снимка: БТА
И какви са ползите за обикновените българи?! В "Посоките на делника" по Радио ВИДИН с коментар по темата- социологът Любен Добрев, журналистката Мариана Асенова и видинчани


Българското председателство на Съвета на Европейския съюз е едно от най-коментираните и мащабни събития, които ще се проведат в страната ни през 2018 г. Очаква се между 20 и 100 хил. души, от европейските лидери и министри, през работните групи на различни министерства и европейски институции, до семействата на тези хора да посетят България през шестте месеца от европредседателството. Всъщност от вчера, 1 януари, България встъпи в длъжността си на председател. 


По думите на социолога Любен Добрев, няма да има някакви сътресения:

"Това, което ни е поставено като задача, надявам се да бъде изпълнено, тъй като ние вчера от Прибалтика получихме един пакет със задачи, които трябва да продължим и след шест месеца този пакет от задачи трябва да дадем на една централно-европейска държава, която е в нашата тройка. Задачата ни е поне да се опитаме да не забавим това, което трябва да се свърши, т.е. да бъдем балансьор. И то зависи най-вече от дипломатическите умения на нашата администрация да не допусне рязка конфронтация или катаклизми в изпълнението на определени цели. Евентуално конкретни ползи може да има за определени отрасли, например ако решат да хранят гостите изцяло с българска продукция- за някой фермер, може би ще му купят малко повече месо или сирене по БДС- стандартите. А иначе какво да очакваме конкретно за обикновените хора?! Да не се надяваме на героизъм от страна на европредседателството, но всеки да изпълнява съвестно своите задължения- обичайте ближните си, уважавайте съседите си и колегите си, така се живее по-спокойно и по-лесно."


Темата за българското европредседателство коментира и журналистката Мариана Асенова: 

"Моите лични очаквания са свързани с това, което знам от работата си преди години, още когато България беше кандидат-член за този престижен клуб, наречен Европейски съюз. Всъщност евпропредседателството не означава в пряк смисъл задачи и решения, които България трябва да вземе или изпълнява, които имат някаква реална политическа тежест. По-скоро тук става дума за организационни и координационни действия, които нашата страна през съответните институции трябва да извърша в рамките на тези шест месеца. Не очаквам да се случат някакви чудеса, както във вътрешно-политически, така и във външно-политически план за България. По-скоро мисля, че има едни ключови поставени задачи, които имат смисъл и които са разпознати като важни и значими като например Западните Балкани. Друг наш приоритет, който ние сме обявили, ми се струва по-трудно изпълним от гледна точка на нашата посредническа роля. Например, бъдещето на Европа и младите хора в момент на такава бежанска криза, на нашите нерешени проблеми с ромското население ми се струва нереално да очакваме, че ще се стигне до някакъв успех. Сигурността и стабилността също е един много ключов въпрос, по който чудеса от храброст трябва да извършим, за да се стигне до някаква реална политическа следа."

 
По темата за българското европредседателство - мненията на видинчани събра Пламен Коцев: 

"Повечето от обикновените хора не се интересуват, но смятам, че ще има полза, вървим напред, оптимист съм... За пенсионерите няма да има никакво подобрение... Не смятам, че има големи очаквания, защото хората са разделени много и Европейският съюз си има едно наум. Това европредседателство ще мине като пролетна роса..."


Още за очакванията от българското европредседателство и как ще се отрази форумът на вътрешния живот у нас чуйте в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Задължително ли е висшето образование за успешна реализация на младите?

В разгара на лято 2024 поредният випуск средношколци вече пое по пътя на живота. Почти половината от младите хора не виждат възможности за реализация на трудовия пазар в страната. Някои се ориентират към висшите учебни заведения, а други предпочитат работа в чужбина, заради по-доброто заплащане. Голяма част от младите хора, завършили висшето..

публикувано на 17.07.24 в 10:45

Проф. Вили Лилков: Нужна е формула за съставяне на временно управление с конкретни задачи

Ситуацията в парламента, както и като цяло за българското общество е изключително тревожна, коментира професор Вили Лилков от "Синя България" . По думите му, последните парламентарни избори не са показали път пред българското общество, а много силно раздробяване на политическия пейзаж. На този фон  няма никаква възможност за съставяне на трайно..

публикувано на 16.07.24 в 16:06
Михаил Миков

Михаил Миков: Тежката политическа фрагментация е пречка за съставяне на редовно правителство

Тежката политическа фрагментация в страната е пречка за съставяне на редовно правителство, коментира председателят на 42-рото Народно събрание и бивш председател на БСП Михаил Миков . На последните избори той участва в политическото обединение "Левицата".      "Всичките опити да се състави правителство при такава фрагментация на Народното..

публикувано на 16.07.24 в 13:33

Обсъдиха състоянието на пътищата в област Видин

На проведено заседание на Областната комисия по безопасност на движението по пътищата (ОКБДП), ръководено от областния управител на област Видин Ани Арутюнян, бе представен анализ на пътнотранспортната обстановка на територията на област Видин за второто тримесечие на 2024 г. В заседанието участваха представители на регионални институции и общини ,..

публикувано на 15.07.24 в 14:53

Село Гомотарци - с бъдеще във винения туризъм и с грижа за опазване на миналото

Гостуваме на Гомотарци, едно село разположило се на брега на река Дунав.  Голямо  и красиво населено място, с няколко площада, с просторни и красиви къщи с големи дворове и трудолюбиви хора. Видинското село се гордее със запазената си църква, големия църковен двор, с ценните стенописи, които са реставриран и с новата трапезария към храма...

публикувано на 12.07.24 в 12:00

Калин Виденов: Геноцидът над Северозапада от страна на ГЕРБ продължава

Все по-илюзорни изглеждат шансовете за съставяне на редовен кабинет в рамките на настоящото Народно събрание.  Политическата криза в страната продължава да се задълбочава.  Предсрочните избори наближават с все по-голяма скорост, а единственият шанс да не се стигне до тях е експертен и технически кабинет с третия мандат.  Как се отразява дългогодишният..

публикувано на 11.07.24 в 10:00

Нуждае ли се от рестарт икономиката ни?

България трябва да извърши смели реформи на пазара на труда и в образованието, защото рискува икономиката ѝ да стане много неконкурентоспособна. Разходите за труд растат ударно и въпреки това не успяват да наваксат изоставането спрямо ЕС, а производителността остава ниска. Трябва да се подобри рязко и средата за инвестиции, които изостават..

публикувано на 10.07.24 в 10:45