Какво представлява кибер хигиената и с кои основни навици е свързана тя, обясни Гергана Анева от Държавната агенция "Електронно управление":
"Кибер хигиената подобно на личната хигиена започва с придобиването на основни навици от наша страна. 59% от хората използват повторни пароли, защото е твърде трудно да ги запомнят. 73% от хората използват една и съща парола за повече от един от своите онлайн профили. 48% от хората променят паролата си само когато това се изисква от дадена система. Цялата тази статистика показва, че това е един много вредни навици, които не допринасят за нашата сигурност, когато сме онлайн. Ние ставаме предпоставка за много други киберпрестъпления, които могат да бъдат извършени. 21 % от хората използват едни и същи пароли повече от 10 години. Изследване на 32 млн. пароли показва, че милиони хора продължават да използват твърде слаби пароли. Най-популярната е 1, 2, 3, 4, 5, 6. Това идва да покаже, че често ние сме най-големите си врагове и информираността по въпроса би могла да помогне да развием културата и манталитета си в тази посока, така че нашите навици да се подобрят и да допринесат както за личната ни киберсигурност, така и за тази на организацията, която работим."
За да повиши кибер хигиената на българите, кампанията предвижда дейности, свързани с българското европредседателство. Целта е да бъде привлечено вниманието както на младите, така и на широката общественост. Кибер хигиената изисква обучение от най-ранна възраст, затова ще бъдат създадени образователни материали. За бизнеса са предвидени практически обучения. Вече работи платформа по кибер хигиена, достъпна на сайта на агенцията.
"Идеята ни е това да е мястото, където да съберем цялата информация за кампанията, както и да публикуваме всички приложения, които създаваме, и практически материали. Например рубриката "Разбиване на митове", която ще дава по-подробна информация за битуващите мнения, които често се оказват грешни. Например много хора често считат, че те не биха били интерес за хакерска атака, тъй като не са важни или компютърът им не съдържа важна информация, но това не е така. Самият компютър понякога представлява интерес. Той може да бъде използван като база от хакерите като база за атака към други компютри...", обясни Гергана Анева.
Кампанията ще се проведе през периода на българското европредседателстово, под патронажа на еврокомисаря за цифрова икономика и цифрово общество Мария Габриел.
Според проучване, проведено през декември 2017 година по поръчка на Държавната агенция "Електронно управление“, над 44 на сто от българските граждани определят злоупотребата с лични данни като основен риск при ползването на услуги онлайн. Близо 1/4 от тях се страхуват от хакерски атаки или злонамерена външна намеса. За да избегнем подобни инциденти, е достатъчно да спазваме някои основни правила. Към вече посочените добавяме и още няколко, препоръчани от главния инженер на Радио ВИДИН Светослав Цветанов:
"Трябва първо наистина да си изградим някаква култура на сърфиране - да внимаваме какви сайтове посещаваме, да внимаваме какви програми инсталираме, родителите да контролират децата си до кои от сайтове да имат достъп. Най-просто е чрез своите домашни рутери родителите да отметнат в кои часове да може да се посещава социалната мрежа, а други сайтове въобще да не бъдат достъпни. Трябва да внимаваме какъв мобилен интернет ползваме...".
Спазването на тези лесни правила ще направи сърфирането в интернет не само по-приятно и безопасно, категорични са специалистите.
Повече може да чуете в звуковия файл.
Певец, продуцент, текстописец, музикант, актьор и бивш съпруг на една от най-горещите латино диви Дженифър Лопес, Марк Антъни знае как да вдъхне чувство и ритъм на всяко свое изпълнение и да го превърне в актуален хит. Марк Антъни е един от най-продаваните салса изпълнители на всички времена. По случай рождения ден на певеца ще слушаме някои от..
Световен ден на велосипеда е. Тъкмо повод да се върнем, поне мислено, към това любимо занимание- карането на колело. А ако колоезденето е ваша страст, може би знаете, че то отлично се съчетава със слушането на музика. Особено на песни, посветени на велосипеда. Оказа се, че велосипедът- тази страст, удобство, спортно хоби- вдъхновява много групи и..
“Добротата е език, който глухият може да чуе и слепите могат да видят! ” / Марк Твен / На 13 ноември се отбелязва Международния ден на слепите хора и Световния ден на добротата. Двата дни неслучайно са на една дата, защото отношението към различните изразява съчувствие и човешка доброта. Слепите хора се нуждаят от подкрепата на зрящите, а зрящите добри..
Преди месец във Видин се състоя конкурсът "Мис и Мистър Северозапад 2023" . Титлата "Мис Северозапад" спечели 19-годишната Грети Къшева от Бяла Слатина. Тя е първа подгласничка на местния конкурс в родния град и факта, че не го печели, я надъхва да се запише за участие в "Мис Северозапад". Грети признава, че никога не е била фен на конкурсите за..
Най-добрата българска състезателка по кану-каяк в момента - видинчанката Йоана Георгиева, получи неочаквана награда за своите постижения. Група видинчани събраха и дариха на световната шампионка в знак на признателност 10 000 лева. 2023-а е най-успешната засега година за Йоана Георгиева. Тя спечели два медала - златен и сребърен, от Световното..
Нещо много приятно ще ни се случи на 11 септември преди обед! На прозореца ни почуква един бял гълъб. И тази птица, символ на чистотата на човешката душа, ни припомня една популярна песен от 70-те години на миналия век. "Una paloma blanca" и групата "George Baker Selection" ще ни донесат много настроение в септемврийския предиобед...
Ако не ти е писано да си актьор или музикант, не ти остава друго, освен да се радваш на дарените с тези таланти. Един от хората, който ги притежаваше и който не спира да ни възхищава, е човекът с "опасния чар"- Тодор Колев. И в театъра, и в киното, и от телевизионния екран, и с неговите песни, в които се казва всичко за нас и за живота ни. Той..