Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Д-р Кирил Панов: Нужна е цялостна стратегия за профилактика на рака на маточната шийка

Снимка: Радио ВИДИН


Ракът на маточната шийка е второто по честота онкологично заболяване сред жените. По данни на Института по онкология  годишно у нас заболяват 1 100 жени, като от тях 400 умират. Това каза в предаването "Направление здраве" д-р Кирил Панов, акушер-гинеколог от Видин, по повод отбелязването на Европейската седмица за борба с рака на маточната шийка. Той добави, че това е едно социално значимо заболяване, затова трябва да има добра профилактика и стратегия, която да намали заболеваемостта в страната.

Основният причинител на рака на маточната шийка е човешкият папиломен вирус, диагностицирането е с цитонамазка, която всяка жена е добре да си прави поне веднъж годишно, обясни специалистът:

"Редовно трябва да се правят профилактичните цитонамазки. Беше на 6 месеца, сега се смята, че един път годишно е напълно достатъчно. Тогава, когато се налага, могат да бъдат направени и други изследвания. Това се преценява в зависимост от резултата от цитонамазката. Ако редовно една жена си прави профилактична цитонамазка и гинекологичен преглед, няма от какво да се страхува. Най-добре е цитонамазката да се направи 3-4 дни след цикъла, тогава имаме на разположение 7 до 10 дни за това."


Изследването за рак на маточната шийка трябва да е част от цялостна стратегия за профилактика на заболяването и дори да бъде задължително, смята акушер-гинекологът:

"Може би, ако имаше една по-цялостна стратегия, която изисква, която дори според мен трябва да има принуда, защото това е в интерес на човека да е жив и здрав, на неговите близки и на обществото. За профилактиката се заделят много пари, но няма една стратегия. Говорим за профилактични прегледи, има наказания за това, но по принцип тези прегледи се правят в един много малък процент. В някои държави, например САЩ, денят, в който жената си взима цитонамзка, ѝ се води за платен отпуск."


Д-р Панов коментира и възможността за безплатно ваксиниране на 12 и 13-годишните момичета по Националната програма за профилактика на рака на маточната шийка.

Житният режим се прави през февруари за пречистване на организма от натрупванията от зимата, обясни д-р Светла Балтова. Снимка: Радио ВИДИНВ "Направление здраве" говорим и за житния режим. Обикновено той се прави през февруари за пречистване на организма от всички натрупвания, които се получават през зимата, обясни д-р Светла Балтова, специалист по кардиология и ревматология, практикуващ и холистична медицина:

"През зимата се храним обикновено с по-тежка храна и дори много хора казват, че напълняват. Организмът трябва да се освободи, за да може напролет да сме олекотени, и всъщност Великденският пост, който е най-дългият в годината, има същата цел. Така че житният режим е една практика, която ни позволява през февруари да се подготвим за новата година, а новата година астрологично и астрономично започва на 21 март. Тогава вече сме пречистени след житния режим... Той представлява 10-дневен режим. Всеки ден се изяждат 100 грама жито, което трябва да бъде накиснато във вода или залято с гореща вода. Този пост е полезен за здравето, той има и духовен смисъл..."

Житният режим не се препоръчва или трябва да се прави под лекарски контрол при заболявания като диабет и тиреотоксикоза, както и по време на бременност.

Повече по темите в предаването може да чуете в звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

В "Музикална зона": "..., а някой кара колело"

  Световен ден на велосипеда е. Тъкмо повод да се върнем, поне мислено, към това любимо занимание- карането на колело. А ако колоезденето е ваша страст, може би знаете, че то отлично се съчетава със слушането на музика. Особено на песни, посветени на велосипеда.  Оказа се, че велосипедът- тази страст, удобство, спортно хоби- вдъхновява много групи и..

публикувано на 03.06.24 в 09:00

"Музикална зона" в деня на незрящите: Тъмни очила и песен

“Добротата е език, който глухият може да чуе и слепите могат да видят! ” / Марк Твен / На 13 ноември се отбелязва Международния ден на слепите хора и Световния ден на добротата. Двата дни неслучайно са на една дата, защото отношението към различните изразява съчувствие и човешка доброта. Слепите хора се нуждаят от подкрепата на зрящите, а зрящите добри..

публикувано на 13.11.23 в 09:00

Грети Къшева: Бих посъветвала всички момичета да се усмихват!

Преди месец във Видин се състоя конкурсът "Мис и Мистър Северозапад 2023" . Титлата "Мис Северозапад" спечели 19-годишната Грети Къшева от Бяла Слатина. Тя е първа подгласничка на местния конкурс в родния град и факта, че не го печели, я надъхва да се запише за участие в "Мис Северозапад". Грети признава, че никога не е била фен на конкурсите за..

публикувано на 06.10.23 в 15:00

Видинчани благодариха на шампионката Йоана Георгиева с крупно дарение

Най-добрата българска състезателка по кану-каяк в момента - видинчанката Йоана Георгиева, получи неочаквана награда за своите постижения. Група видинчани събраха и дариха на световната шампионка в знак на признателност 10 000 лева.  2023-а е най-успешната засега година за Йоана Георгиева. Тя спечели два медала - златен и сребърен, от Световното..

публикувано на 28.09.23 в 11:37

В „Музикална зона" слушаме Джордж Бейкър Селекшън

    Нещо много приятно ще ни се случи на 11 септември преди обед! На прозореца ни почуква един бял гълъб. И тази птица, символ на чистотата  на човешката душа, ни припомня една популярна песен от 70-те години на миналия век.   "Una paloma blanca" и групата "George Baker Selection"  ще ни донесат  много настроение в септемврийския предиобед...

публикувано на 11.09.23 в 09:00

В Международния ден на театъра слушаме Тодор Колев в "Музикална зона"

Ако не ти е писано да си актьор или музикант, не ти остава друго, освен да се радваш на дарените с тези таланти. Един от хората, който ги притежаваше и който не спира да ни възхищава, е човекът с "опасния чар"- Тодор Колев. И в театъра, и в киното, и от телевизионния екран, и с неговите песни, в които се казва всичко за нас и за живота ни. Той..

публикувано на 27.03.23 в 09:00

"Музикална зона": Песни с красиви женски имена

В женския месец  слушаме песни с красиви имена на жени. Такива са песните и в днешната „Музикална зона“- песни на различни езици, посветени на различни женски имена. Марина, Наталия, Ирена, Анжела, Моника- имаме ги всичките в нашия екип, остава и да разберем какви са техните носителки. Знаейки името на човек, можем да разберем неговия характер, скрити..

публикувано на 20.03.23 в 09:40