Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Историята на "Ботевите дни"

"Не се гаси туй що не гасне" са крилати исторически думи, които описват по отличен начин големия българин Христо Ботев - възрожденецът, който ни завеща посланието да бъдем достойни, заедно с редица свои идеали. Христо Ботев е онази фигура, която открито заяви, че "само онзи, който е свободен, само той може да се нарече човек в пълния смисъл на думата". Христо Ботев е онзи символ, който изпревари времето си... и онзи символ, който е по-голям от времето.

Христо Ботев остави толкова много след себе си, че редовете няма да стигнат. Всичко, което е той, е част от фолклора, каращ ни днес да бъдем горди. Какво получи Христо Ботев за своята борба, която не изневери на идеала, който винаги е бил Отечеството?

Още през 1885 година на Милин камък се поставя началото на ежегодните чествания, посветени на подвига на Христо Ботев и неговата чета. През 1890 година е открит първият паметник на поета-революционер. Това е и първият скулптурно-архитектурен паметник в Княжество България. Днес ние се сещаме за Ботев най-вече около 2-ри юни, но държавата ни непосредствено след Освобождението започва да отбелязва паметта на гениалния поет и революционер. Не е случайно, че първият построен паметник е именно негов. 

Тази година между 25 май и 2 юни ще се проведат традиционните "Ботеви дни" във Враца. Повече за тях ни разказа Тихомир Машов от отдел "Образователни програми и технологии" към Регионалния исторически музей във Враца.

"Ботевите дни имат дълбока традиция. Веднага след гибелта на четата и непосредствено след Освобождението врачани и цяла България осъзнават геройството и подвига на Ботев и неговите четници, за да започнат тези чествания. Колкото повече минават годините, толкова повече се увеличава посещението на тази Ботева седмица, която насочва поглед към град Враца. През 1976 година на стогодишния юбилей приблизително 9 000 души посещават Ботевите дни. В последните години обликът е доста съвременен, а все по-млади хора се отзовават към празника. Идеята на това геройство е да бъде предадено напред, за да не остане просто една история."

Ако не съумеем да предадем наследството на Христо Ботев, той ще си "остане просто една история". Заслужава ли Христо Ботев да бъде забравен? Разбира се, че не. Гениален, дързък, смел и решителен, рожбата на Калофер предизвика великото въстание в сърцата и умовете, за да могат словата му да се носят от век на век и от епоха на епоха.

Каквото и да се каже за Христо Ботев, ще е малко. Дори въпросът "Какво ни завеща?" изглежда някак малък, сравнен с неговата осанка. 

"Ботев ни завещава един огън, един пламък, една саможертва. Ако искаме нещо да бъде постигнато, трябва да се присещаме за този огън, онази воля, онзи пламък. Това ни липсва в момента, за съжаление", анализира Ботевото наследство Тихомир Машов, казвайки още, че "ние сме длъжни да предадем това на следващото поколение".

Малко след Освобождението целият ни народ започва да отбелязва гибелта на Ботев - първоначално като ден на траур, а впоследствие като тържество, което символизира, че Ботевият дух е победил. Възрожденецът заплаща с живота си в дните на героична борба, но това е една осъзната жертва в името на светинята. Защото "Лудите не може никой да утеши, бесните не може никой да укроти!" Ботевите дни са една възможност заедно, като народ, да покажем че Ботев още е сред нас, а неговата мъдрост ще надделее.

"Това е отбелязване, това не е празник. Няма как да е празник, защото Ботев е убит. Но те постепенно се превръщат в едно тържество на паметта, на фигурата, на идеята и на живота", посочва още Тихомир Машов от отдел "Образователни програми и технологии" към Регионалния исторически музей във Враца.

А следващият път, когато се сетим за Христо Ботев, можем да си припомним изречението, което казва, че "всичко друго тлее и остава само въглен, в неговите думи грее пламъка безсмъртен".

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

"Музикална зона" в деня на незрящите: Тъмни очила и песен

“Добротата е език, който глухият може да чуе и слепите могат да видят! ” / Марк Твен / На 13 ноември се отбелязва Международния ден на слепите хора и Световния ден на добротата. Двата дни неслучайно са на една дата, защото отношението към различните изразява съчувствие и човешка доброта. Слепите хора се нуждаят от подкрепата на зрящите, а зрящите добри..

публикувано на 13.11.23 в 09:00

Грети Къшева: Бих посъветвала всички момичета да се усмихват!

Преди месец във Видин се състоя конкурсът "Мис и Мистър Северозапад 2023" . Титлата "Мис Северозапад" спечели 19-годишната Грети Къшева от Бяла Слатина. Тя е първа подгласничка на местния конкурс в родния град и факта, че не го печели, я надъхва да се запише за участие в "Мис Северозапад". Грети признава, че никога не е била фен на конкурсите за..

публикувано на 06.10.23 в 15:00

Видинчани благодариха на шампионката Йоана Георгиева с крупно дарение

Най-добрата българска състезателка по кану-каяк в момента - видинчанката Йоана Георгиева, получи неочаквана награда за своите постижения. Група видинчани събраха и дариха на световната шампионка в знак на признателност 10 000 лева.  2023-а е най-успешната засега година за Йоана Георгиева. Тя спечели два медала - златен и сребърен, от Световното..

публикувано на 28.09.23 в 11:37

В „Музикална зона" слушаме Джордж Бейкър Селекшън

    Нещо много приятно ще ни се случи на 11 септември преди обед! На прозореца ни почуква един бял гълъб. И тази птица, символ на чистотата  на човешката душа, ни припомня една популярна песен от 70-те години на миналия век.   "Una paloma blanca" и групата "George Baker Selection"  ще ни донесат  много настроение в септемврийския предиобед...

публикувано на 11.09.23 в 09:00

В Международния ден на театъра слушаме Тодор Колев в "Музикална зона"

Ако не ти е писано да си актьор или музикант, не ти остава друго, освен да се радваш на дарените с тези таланти. Един от хората, който ги притежаваше и който не спира да ни възхищава, е човекът с "опасния чар"- Тодор Колев. И в театъра, и в киното, и от телевизионния екран, и с неговите песни, в които се казва всичко за нас и за живота ни. Той..

публикувано на 27.03.23 в 09:00

"Музикална зона": Песни с красиви женски имена

В женския месец  слушаме песни с красиви имена на жени. Такива са песните и в днешната „Музикална зона“- песни на различни езици, посветени на различни женски имена. Марина, Наталия, Ирена, Анжела, Моника- имаме ги всичките в нашия екип, остава и да разберем какви са техните носителки. Знаейки името на човек, можем да разберем неговия характер, скрити..

публикувано на 20.03.23 в 09:40

„Музикална зона“: Сръбски песни с женски имена

   Продължаваме тенденцията до края на капризния женски месец всеки понеделник в „Музикална зона“ да слушаме песни с имена на жени. Днес сме на вълна „сръбска песен с име на жена“. Bcяĸa жeнa имa нeпoвтopим xapaĸтep, изгapящa ycмивĸa и yниĸaлeн нaчин нa oбичaнe. Heзaвиcимo как ce ĸaзвa, вaжнo дa е дapявaна c дoбpo oтнoшeниe, зaщoтo тaм, ĸъдeтo жeнитe ca..

публикувано на 13.03.23 в 09:50