Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Необходим ли е отново рестарт на АЕЦ- Белене?!

Снимка: БГНЕС


В "Посоките на делника" темата дискутираме с икономическия анализатор Евгений Кънев, Иван Аспарухов, областен председател на АБВ за регион Враца и Атанас Костадинов от БСП, член на парламентарната комисия по енергетика.

Атомната централа е замислена още през 80-те години на миналия век, но реализирането ѝ е замразено през 1990 г. Опитите за продължаване на проекта са неуспешни и през 2012 г. проектът е спрян с решение на парламента. През 2013 г. е проведен национален референдум по развитието на ядрената енергетика в България. Сега отново се заговори за рестарт на АЕЦ- Белене. Правителството вече внесе в Народното събрание такова предложение. Днес се очертават и протести- единият, с искане за преустановяване на проекта "Белене", другият- контрапротест, в подкрепа на правителственото решение.  

"Този проект наистина много от отдавна съществува и самия факт, че не е реализиран до днес, трябва много да говори на хората. Най-простият отговор естествено е, че на базата на всички научни данни, анализи, няма нито една независима експертиза, която да е показала, че този проект е необходим. От 2002 година до ден днешен почти няма никаква промяна в енергийното потребление на България, въпреки икономическият растеж и почти двойното, даже бих казал не почти, а над двойното увеличение на брутния вътрешен продукт. Междувременно това какво ни говори- при положение, че и населението намалява, при положение, че има бясно развитие на технологиите, където цената на възобновяемите енергийни източници падна многократно, както съответно и технологиите за съхранение на енергия?! Просто е някаква глупост, при положение, че ние не можем да експортираме това, което произвеждаме в момента, да нагърбваме българския народ с нови и нови тежести. Това е също поредната лъжа! Трудно ми е да предскажа какво предстои, но според мен има изключително много неизвестни по този проект и трудно ще се реализира в рамките на българското и европейското законодателство. Ще има много нарушения на тези закони, за да стане такава централа и ще струва изключително скъпо на българските данъкоплатци. От българите зависи дали ще я позволим тази централа.", коментира Евгений Кънев.  


По думите на Иван Аспарухов: "АБВ от самото начало- от учредяването си до момента говори за строителство на АЕЦ "Белене" и "Южен поток". Имаме право да си продължим тази наша теза. Не сме я променяли, за разлика от всички останали до момента. Сега изразяваме нашата подкрепа за изграждане на "Белене". В крайна сметка, последните решения за размразяване на обекта този път трябва да имат реален измерител. На някои им е изгодно да бъдат две години "за", след това "против" и после казват- изчезват много пари. Докато не се вземе решение за строителство и изпълнение, ще изчезват много пари. В наши ръце е строителството на АЕЦ "Белене" и ангажимент на държавата е да търси коректен инвеститор и такъв, който фактически да не товари държавата, както става с други мощности."   


Според Атанас Костадинов от БСП, член на парламентарната комисия по енергетика: "Драмата, ако мога така да я кажа, в този проект е пряко зависима с политическата воля и с политическия момент. Според мен сега имаме такова стечение на политическата ситуация и обстоятелство, че проектът "Белене" може да стане отново витален и важен за България. Той винаги е бил и такъв. Предпочитаме в парламента чрез дебат, чрез дискусия като най-голямата опозиционна партия, дори с варианта да има едно широко мнозинство или консенсус по този въпрос, там да хвърлим усилията си, а не в контрапротести. Нека да има, това е част от гражданското общество- извънпарламентарният живот. Намирам го за нормално."  

Още по темата, трябва ли да има АЕЦ "Белене", чуйте в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Ще се включи ли Северозападът в протеста срещу надценките на храните?

Бойкот на хранителните магазини е обявен за 13 февруари, четвъртък. Заради високите цени, идеята е на тази дата магазините да останат пусти и в тях да не влезе нито един купувач. Протестът е по примера на Хърватия и е организиран от Движение "Системата ни убива", Федерацията на потребителите в България и Обединени пенсионерски съюзи...

публикувано на 12.02.25 в 10:45
Румен Гълъбинов

Румен Гълъбинов: Очевидно е, че членството ни в ЕС, в Шенген, а и в еврозоната, ни дава възможности за по-добър живот

До края на тази седмица трябва да бъде внесен в парламента проектобюджетът за тази година. Това обявиха премиерът Росен Желязков и финансовият министър Теменужка Петкова. Според новите управляващи в държавният бюджет има недостиг от 18 млрд. лева. Съпредседателите на "Продължаваме промяната" Кирил Петков и Асен Василев пък заявиха, че по техни..

публикувано на 11.02.25 в 12:52

Какъв е ефектът от Шенген за бизнеса във Видин

Малко повече от месец, откакто България е част от Шенген, свободното пътуване вече оказва известно влияние в пограничен район, какъвто е Видин. В града и преди можеха да бъдат забелязани не малко граждани на Румъния. Но с падането на задължителните гранични проверки, съвсем естествено е това да се засили. А потенциалът за посещения е огромен,..

публикувано на 10.02.25 в 11:05

Село Септемврийци очаква своя църковен храм

 Екипът на радио Видин гостува в село Септемврийци, община Димово. В България има още едно село с това име и то се намира в община Вълчедръм. В миналото селото е носило името Толовица и е било част от община Лом, но по време на социализма се преименува в Септемврийци, поради факта, че от селото има участници в Септемврийското въстание през 1923 и..

публикувано на 07.02.25 в 12:05

Граждански организации с призив към политиците за подкрепа на равенството между половете

Българска платформа към Европейско женско лоби отправи призив към политиците за подкрепа на равенството между половете. В отворено писмо до настоящото редовно правителство обръщат внимание на факта, че в състава на 105-ия кабинет има само една жена. Правят аналогия с периода 1947-1949 година, когато в управлението на страната има 23-ма..

публикувано на 06.02.25 в 12:57

Превръщат ли се в лукс "белите пари за черни дни"?

Според изследване на "Тренд" 73% от българите не спестяват, 90% не инвестират, а 84% разчитат единствено на доходите си от заплата и пенсия. Сънародниците ни не са големи оптимисти за тази година, като повечето от тях очакват стандартът им на живот да остане същия като миналата година. Това означава, че българите до голяма степен не..

публикувано на 05.02.25 в 10:45

Подходящ модел за България ли е президентската република?

Промяна на управленския модел в България - трайно решение на политическата криза или популизъм с користни цели ? На фона на поредицата от предсрочни избори и крехко управленско мнозинство, отново официално е лансирана идеята за смяна на парламентарната република с президентска.  На страната е нужен нов модел на управление и обществото ни трябва..

публикувано на 04.02.25 в 13:32