Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Необходим ли е отново рестарт на АЕЦ- Белене?!

Снимка: БГНЕС


В "Посоките на делника" темата дискутираме с икономическия анализатор Евгений Кънев, Иван Аспарухов, областен председател на АБВ за регион Враца и Атанас Костадинов от БСП, член на парламентарната комисия по енергетика.

Атомната централа е замислена още през 80-те години на миналия век, но реализирането ѝ е замразено през 1990 г. Опитите за продължаване на проекта са неуспешни и през 2012 г. проектът е спрян с решение на парламента. През 2013 г. е проведен национален референдум по развитието на ядрената енергетика в България. Сега отново се заговори за рестарт на АЕЦ- Белене. Правителството вече внесе в Народното събрание такова предложение. Днес се очертават и протести- единият, с искане за преустановяване на проекта "Белене", другият- контрапротест, в подкрепа на правителственото решение.  

"Този проект наистина много от отдавна съществува и самия факт, че не е реализиран до днес, трябва много да говори на хората. Най-простият отговор естествено е, че на базата на всички научни данни, анализи, няма нито една независима експертиза, която да е показала, че този проект е необходим. От 2002 година до ден днешен почти няма никаква промяна в енергийното потребление на България, въпреки икономическият растеж и почти двойното, даже бих казал не почти, а над двойното увеличение на брутния вътрешен продукт. Междувременно това какво ни говори- при положение, че и населението намалява, при положение, че има бясно развитие на технологиите, където цената на възобновяемите енергийни източници падна многократно, както съответно и технологиите за съхранение на енергия?! Просто е някаква глупост, при положение, че ние не можем да експортираме това, което произвеждаме в момента, да нагърбваме българския народ с нови и нови тежести. Това е също поредната лъжа! Трудно ми е да предскажа какво предстои, но според мен има изключително много неизвестни по този проект и трудно ще се реализира в рамките на българското и европейското законодателство. Ще има много нарушения на тези закони, за да стане такава централа и ще струва изключително скъпо на българските данъкоплатци. От българите зависи дали ще я позволим тази централа.", коментира Евгений Кънев.  


По думите на Иван Аспарухов: "АБВ от самото начало- от учредяването си до момента говори за строителство на АЕЦ "Белене" и "Южен поток". Имаме право да си продължим тази наша теза. Не сме я променяли, за разлика от всички останали до момента. Сега изразяваме нашата подкрепа за изграждане на "Белене". В крайна сметка, последните решения за размразяване на обекта този път трябва да имат реален измерител. На някои им е изгодно да бъдат две години "за", след това "против" и после казват- изчезват много пари. Докато не се вземе решение за строителство и изпълнение, ще изчезват много пари. В наши ръце е строителството на АЕЦ "Белене" и ангажимент на държавата е да търси коректен инвеститор и такъв, който фактически да не товари държавата, както става с други мощности."   


Според Атанас Костадинов от БСП, член на парламентарната комисия по енергетика: "Драмата, ако мога така да я кажа, в този проект е пряко зависима с политическата воля и с политическия момент. Според мен сега имаме такова стечение на политическата ситуация и обстоятелство, че проектът "Белене" може да стане отново витален и важен за България. Той винаги е бил и такъв. Предпочитаме в парламента чрез дебат, чрез дискусия като най-голямата опозиционна партия, дори с варианта да има едно широко мнозинство или консенсус по този въпрос, там да хвърлим усилията си, а не в контрапротести. Нека да има, това е част от гражданското общество- извънпарламентарният живот. Намирам го за нормално."  

Още по темата, трябва ли да има АЕЦ "Белене", чуйте в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Светлин Тачев

Светлин Тачев: Политическият ни елит не може да управлява

Последната възможност за съставяне на редовен кабинет разделя страната от поредните предсрочни избори.  Къде обаче е генезисът на превърналата се в перманентна криза, започнала от партиите и обхванала целия политически живот?  Има ли път напред за демократичния процес?  Статуквото дискутираме  със Светлин Тачев , политолог от "Галъп", асистент в..

публикувано на 29.07.24 в 10:00

Златко Живков: За мен Монтана е мисия, аз вярвам в това, което правя!

Отправяме се към Монтана- дни след празника на града Свети дух и за да видим новия център на града край Огоста.  От пръв поглед прави впечатление  елегантността на фонтаните, чистотата край тях и свежите ландшафтни решения около водните пространства. Край алеите висящи петунии в различни окраски радват очите на минаващите, а..

публикувано на 26.07.24 в 12:55
Теодор Димокенчев

Теодор Димокенчев: Няма как да има стабилност, докато не премине борбата за надмощие между олигархичните кръгове

Готовност за разговори по приоритети и конкретни политики обявяват парламентарните формации.  Въпреки това, шансовете третият мандат да доведе до съставяне на редовен кабинет изглеждат все по-илюзорни с всеки изминал ден.  Защо се провали 50-тото Народно събрание?  Започна ли процес на разпад в партиите, който е предпоставка за пренареждане на..

публикувано на 25.07.24 в 10:00

КНСБ: 1/3 от българите работят за под 1000 лева месечно - достатъчни ли са?

1453 лв. е необходимият нетен месечен доход за издръжка на живота за работещ, сам живеещ към месец юни тази година. Това е почти колкото за предходното тримесечие - с един лев по-малко. Намаление не е имало от десет години, макар и минимално, което отразява овладяването на инфлацията и по-ниския ѝ темп. Това каза президентът на КНСБ Пламен..

публикувано на 24.07.24 в 10:45

Ще спре ли вносът и продажбата на по-стари автомобили в България

Забрана на вноса на стари автомобили в България е една от мерките, предложени в актуализирания Интегриран план за енергетика и климат.  Документът определя националните цели по петте измерения на плана до 2030 г. - декарбонизация, енергийна ефективност и сигурност, вътрешен енергиен пазар, както и научни изследвания, иновации и..

публикувано на 23.07.24 в 11:00

Успешно ли е лято 2024 за туристическия бранш?

Посланието, което туристическият сектор в България излъчи за лято 2024 е "В България си желан". Около това се обединиха представители на туристическия бранш, държавни институции, експерти в областта на туризма, учени и общественици по време на форума "БГ туризъм - лято 2024", организиран в курортния комплекс Албена през юни. Служебният..

публикувано на 22.07.24 в 10:45

Хората в Челопек: Селото ни е хубаво и спокойно

Красива природа, чист въздух, богата история, спокойни и усмихнати хора. Така ни посреща Челопек - едно планинско село, сгушено в полите на Врачанския Балкан. Част е от община Враца и е разположено на по-малко от 10 км от големия град. Близостта до него е предимство, казват местните . В града намират работа, а децата им ходят там на училище...

публикувано на 19.07.24 в 14:50