Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Тефтерчето на Ботев в електронен вид показват за първи път във Враца

| обновено на 31.05.18 в 11:24
Снимка: РБ "Христо Ботев", Враца


Дигитализирано копие на джобното тефтерче на Христо Ботев ще бъде представено за първи във Враца. Изданието е съвместен проект на Национална библиотека "Св. Св. Кирил и Методий" и Регионална библиотека "Христо Ботев" - Враца по повод 170 години от рождението на поета-революционер. Събитието е част от програмата за отбелязване на Ботевите дни. Какво ще открият читателите в електронното копие на тефтерчето обясни директорът на врачанската библиотека Силвия Врачовска:

"Дигитализираното копие на тефтерчето е издадено на флаш памет, която съдържа и тефтерчето, и 20-те стихотворения на Христо Ботев, три от неговите емблематични стихотворения, преведени на английски език - "Хаджи Димитър", "Борба" и "Моята молитва". Изработена е и мини книжка с размери 5 на 7 см, която съдържа кратки биографични данни на Христо Ботев, прощалното писмо до семейството му, което е написал на параход "Радецки" на 17 май 1876 година, снимки и документи, свързани с живота и делото на поета-революционер. Тази мини книжка е двуезична - на български и английски език."

С помощта на технологиите доста по-широк кръг от хора, които се интересуват от документалното наследство и от живота и дейността на Христо Ботев, ще могат да се докоснат до този документ, коментира Александър Мошев от Националната библиотека "Св. Св. Кирил и Методий". Той припомни историята на оригиналното тефтерче, която е изключително интересна:

"Ботев започва да пише в това малко бележниче през лятото на 1875 година. Последните записи в него той прави последните часове преди да слезе от парахода "Радецки", тоест до май 1876 година, близо 1 година той записва различни факти и важни за него обстоятелства от революционната му дейност, от творчеството му... Тефтерчето най-вероятно е предадено заедно с други документи на Ботевия съратник Димитър Горов, който пък го предава на съратника на Васил Левски и на Христо Ботев Тодор Пеев, който го съхранява в личния си архив до смъртта си през 1904 година. След това то остава в този архив дълги години, без никой да знае за съществуването му. През 1940 година наследниците на Тодор Пеев - неговият син и неговата дъщеря, дават възможност на Никола Данчов - синът на  Георги Данчов - Зографина, да провери съдържанието на архива на Тодор Пеев и там той открива изключително важни документи, свързани с много от най-изявените наши възрожденски и революционни дейци от 19 век. Но като ценни находки самият Данчов определя едно писмо на Ботев от 12 февруари 1876 година до Тодор Пеев и, разбира се, най-важната находка - личния бележник на воеводата и поет Христо Ботев. 8 години по-късно наследниците на Пеев го даряват на Народната библиотека. Това става през август 1948 година."


Личното тефтерче на Христо Ботев се съхранява в трезорите на Българската народна банка, където се пазят най-ценните документи на Националната библиотека. Неговото електронно копие ще бъде достъпно и официално представено днес, 31 май, от 17:30 часа, в Регионалната библиотека във Враца.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

В "Музикална зона": "..., а някой кара колело"

  Световен ден на велосипеда е. Тъкмо повод да се върнем, поне мислено, към това любимо занимание- карането на колело. А ако колоезденето е ваша страст, може би знаете, че то отлично се съчетава със слушането на музика. Особено на песни, посветени на велосипеда.  Оказа се, че велосипедът- тази страст, удобство, спортно хоби- вдъхновява много групи и..

публикувано на 03.06.24 в 09:00

"Музикална зона" в деня на незрящите: Тъмни очила и песен

“Добротата е език, който глухият може да чуе и слепите могат да видят! ” / Марк Твен / На 13 ноември се отбелязва Международния ден на слепите хора и Световния ден на добротата. Двата дни неслучайно са на една дата, защото отношението към различните изразява съчувствие и човешка доброта. Слепите хора се нуждаят от подкрепата на зрящите, а зрящите добри..

публикувано на 13.11.23 в 09:00

Грети Къшева: Бих посъветвала всички момичета да се усмихват!

Преди месец във Видин се състоя конкурсът "Мис и Мистър Северозапад 2023" . Титлата "Мис Северозапад" спечели 19-годишната Грети Къшева от Бяла Слатина. Тя е първа подгласничка на местния конкурс в родния град и факта, че не го печели, я надъхва да се запише за участие в "Мис Северозапад". Грети признава, че никога не е била фен на конкурсите за..

публикувано на 06.10.23 в 15:00

Видинчани благодариха на шампионката Йоана Георгиева с крупно дарение

Най-добрата българска състезателка по кану-каяк в момента - видинчанката Йоана Георгиева, получи неочаквана награда за своите постижения. Група видинчани събраха и дариха на световната шампионка в знак на признателност 10 000 лева.  2023-а е най-успешната засега година за Йоана Георгиева. Тя спечели два медала - златен и сребърен, от Световното..

публикувано на 28.09.23 в 11:37

В „Музикална зона" слушаме Джордж Бейкър Селекшън

    Нещо много приятно ще ни се случи на 11 септември преди обед! На прозореца ни почуква един бял гълъб. И тази птица, символ на чистотата  на човешката душа, ни припомня една популярна песен от 70-те години на миналия век.   "Una paloma blanca" и групата "George Baker Selection"  ще ни донесат  много настроение в септемврийския предиобед...

публикувано на 11.09.23 в 09:00

В Международния ден на театъра слушаме Тодор Колев в "Музикална зона"

Ако не ти е писано да си актьор или музикант, не ти остава друго, освен да се радваш на дарените с тези таланти. Един от хората, който ги притежаваше и който не спира да ни възхищава, е човекът с "опасния чар"- Тодор Колев. И в театъра, и в киното, и от телевизионния екран, и с неговите песни, в които се казва всичко за нас и за живота ни. Той..

публикувано на 27.03.23 в 09:00

"Музикална зона": Песни с красиви женски имена

В женския месец  слушаме песни с красиви имена на жени. Такива са песните и в днешната „Музикална зона“- песни на различни езици, посветени на различни женски имена. Марина, Наталия, Ирена, Анжела, Моника- имаме ги всичките в нашия екип, остава и да разберем какви са техните носителки. Знаейки името на човек, можем да разберем неговия характер, скрити..

публикувано на 20.03.23 в 09:40