Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Промените в образованието - къде е разковничето?

Снимка: Радио Видин

От тази седмица в публичното пространство се дискутира темата за предложените за обществено обсъждане промени от Министерството на образованието и науката. Те засягат графика на учебното време и ваканциите, както и датите и дейностите по провеждане на държавните зрелостни изпити, националното външно оценяване и изпитите за придобиване на професионална квалификация през следващата учебна година.

Втори януари да бъде почивен ден не би трябвало да е проблем за Министерството, смята Евлогия Манджукова, председател на учителския синдикат към КНСБ във Видин и дългогодишен директор на ПГТ "Михалаки Георгиев". Реакциите на родителите към предлаганите промени, обаче трябва да са по- добре премерени, според нея:

"Винаги, когато стане въпрос за някаква промяна в системата на образованието, хората реагират емоционално и са много чувствителни. Мисля, че тук трябва да търсят по- скоро диалог, ако имат някакви сериозни съображения, отколкото просто така да се реагира емоционално. Говоря конкретно за това, че се удължава учебната година. Вие знаете, че с приемането на новия закон за предучилищното и училищното образование, основно образование се завършва след 7 клас. Учениците трябва да постигнат определено ниво на знания, за да им бъде признато основно образование. Това предполага, че част от учебния материал, който по- рано се е изучавал в 8 клас сега трябва да се изучава в 7 клас, което пък налага увеличаване на броя на часовете, за да може да се компенсират необходимият обем знания по фундаменталните учебни дисциплини. Трябва да се прецени как да се компенсира този учебен материал. 

Не мисля, че промяната на изпитите е нещо чак толкова фатално, защото до сега на учениците в 7 клас изпитите им бяха две седмици преди приключването на учебната година. Сега при условие, че учебната им година ще приключи на 30 юни, е нормално изпитите им да бъдат в първата половина на месец юни. Когато обществото реагира на такива неща, то трябва да има предвид и заявката, която дава към самата система на образованието и към какво точно да насочи усилията си. Дали проблемът е в това, че се местят датите, или проблемът е в прекалено претоварената програма на учениците? Необходимо е тук да се насочат усилията и в условията, в които се обучават нашите ученици."   

Според други педагози от Видин, пожелали анонимност, родителите не би трябвало да имат такова голямо влияние върху промените, защото те се правят, за да се спазват от всички, а не всеки отделен случай и мнение да се взимат предвид. Намаляването на броя на учениците в страната и медийното отразяване са поводът постоянно да има нови и нови промени, които само объркват и трите най- засегнати страни - учители, родители и ученици.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

В "Музикална зона": "..., а някой кара колело"

  Световен ден на велосипеда е. Тъкмо повод да се върнем, поне мислено, към това любимо занимание- карането на колело. А ако колоезденето е ваша страст, може би знаете, че то отлично се съчетава със слушането на музика. Особено на песни, посветени на велосипеда.  Оказа се, че велосипедът- тази страст, удобство, спортно хоби- вдъхновява много групи и..

публикувано на 03.06.24 в 09:00

"Музикална зона" в деня на незрящите: Тъмни очила и песен

“Добротата е език, който глухият може да чуе и слепите могат да видят! ” / Марк Твен / На 13 ноември се отбелязва Международния ден на слепите хора и Световния ден на добротата. Двата дни неслучайно са на една дата, защото отношението към различните изразява съчувствие и човешка доброта. Слепите хора се нуждаят от подкрепата на зрящите, а зрящите добри..

публикувано на 13.11.23 в 09:00

Грети Къшева: Бих посъветвала всички момичета да се усмихват!

Преди месец във Видин се състоя конкурсът "Мис и Мистър Северозапад 2023" . Титлата "Мис Северозапад" спечели 19-годишната Грети Къшева от Бяла Слатина. Тя е първа подгласничка на местния конкурс в родния град и факта, че не го печели, я надъхва да се запише за участие в "Мис Северозапад". Грети признава, че никога не е била фен на конкурсите за..

публикувано на 06.10.23 в 15:00

Видинчани благодариха на шампионката Йоана Георгиева с крупно дарение

Най-добрата българска състезателка по кану-каяк в момента - видинчанката Йоана Георгиева, получи неочаквана награда за своите постижения. Група видинчани събраха и дариха на световната шампионка в знак на признателност 10 000 лева.  2023-а е най-успешната засега година за Йоана Георгиева. Тя спечели два медала - златен и сребърен, от Световното..

публикувано на 28.09.23 в 11:37

В „Музикална зона" слушаме Джордж Бейкър Селекшън

    Нещо много приятно ще ни се случи на 11 септември преди обед! На прозореца ни почуква един бял гълъб. И тази птица, символ на чистотата  на човешката душа, ни припомня една популярна песен от 70-те години на миналия век.   "Una paloma blanca" и групата "George Baker Selection"  ще ни донесат  много настроение в септемврийския предиобед...

публикувано на 11.09.23 в 09:00

В Международния ден на театъра слушаме Тодор Колев в "Музикална зона"

Ако не ти е писано да си актьор или музикант, не ти остава друго, освен да се радваш на дарените с тези таланти. Един от хората, който ги притежаваше и който не спира да ни възхищава, е човекът с "опасния чар"- Тодор Колев. И в театъра, и в киното, и от телевизионния екран, и с неговите песни, в които се казва всичко за нас и за живота ни. Той..

публикувано на 27.03.23 в 09:00

"Музикална зона": Песни с красиви женски имена

В женския месец  слушаме песни с красиви имена на жени. Такива са песните и в днешната „Музикална зона“- песни на различни езици, посветени на различни женски имена. Марина, Наталия, Ирена, Анжела, Моника- имаме ги всичките в нашия екип, остава и да разберем какви са техните носителки. Знаейки името на човек, можем да разберем неговия характер, скрити..

публикувано на 20.03.23 в 09:40