Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Трябва ли да бъде свикано Велико народно събрание?!

Снимка: БГНЕС


"Защо е необходимо Велико народно събрание без жълти павета“?! Това е темата, по която дискутираме в "Посоките на делника". Гост в студиото на Радио Видин е Даниела Николова от фейсбук групата "Будни за България“. Гледната точка за бъдещия политически модел е и на Огнян Пищиков, депутат в Седмото Велико народно събрание.

"Велико народно събрание без жълти павета“. Това е един амбициозен проект, нарича се "Будни за България". Основите на тази кауза е чрез едноименната фейсбук група.

"Инициативата е за 6 септември 2018 година в Пловдив. Това не е протест, целта на това събитие е обединението ни като народ. На дневен ред е свикване на Велико Народно Събрание, което да лустрира трите власти, да промени партийната система в България и да има съд за прехода. Всеки българин и всяка формална или неформална група са поканени в Пловдив, за да представят за гласуване предложение за промяна в системата на управление. Не сме против правителството! Ние сме против самата система, защото се нагледахме на партии, на смяна на партии, партийният модел е изчерпан отдавна и няма кой какво да предложи. Инициативата се казва "Велико народно събрание без жълти павета“. Защо без жълти павета?! Защото на жълтите павета изобщо нищо не се решава за самия народ. Всяко едно решение е срещу народа. България отвън се вижда като едно прекрасно райско място, което се управлява от шайка некадърници, които грабят и крадат народа и обслужват чужди интереси, които разпродават България на концесионери, които дори не си плащат и таксите, доколкото знам. Това е много грозна гледка отвън. В България има много хора, които казват за тези в чужбина: "Вие избягахте, там ви е добре!" Не ни е добре там! Единственото, което  мога да кажа, че е добре, е че там човек има възможност да бъде себе си, има възможност за реализация, която в България липсва.", заяви Даниела Николова, която от 10 години живее във Великобритания.

Огнян Пищиков, депутат в Седмото Велико народно събрание коментира, че уважава мнението на всички хора, които се опитват да бъдат полезни на България:


"Опитвам се и да открия някакъв рационален елемент в това, което госпожата, представителка на тази група хора иска да ни внуши. За съжаление схванах, че основната цел е да се свика Велико народно събрание, но доколкото разбрах от госпожата, Великото народно събрание нито е Велико, нито е народно, нито е събрание. У нас, в България, великите народни събрания имат точно определени цели- обикновено това е било смяна на системата. Три пъти е извършена такава смяна на системата, останалото е било да се променя Търновската конституция или да се обявява Фердинанд ту за княз, ту за цар. Всеки път, когато е сменяна системата, историците твърдят, че е станала грешка. И каква е целта на сегашното Народно събрание, което ще се свика?! Целта е да се премахнат партиите, разбрах. Ами Великото народно събрание нали ще бъде направено от хора, които партиите ще излъчат и те ще бъдат техни представители, защото в момента има такава действаща система! Аз лично не искам да участвам в политическия живот на България, младите хора ако искат, да си направят своята революция. На всеки 25 години във всяка държава стават революции. Не разбира се с кръв. Сменят се поколенията. Това поколение тук чака наготово или чака да избяга в чужбина, за да си решава проблемите."

Още от дискусията по темата чуйте в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Боян Минков, кмет на община Белоградчик

Боян Минков: Липсата на редовно правителство затруднява работата на общините

Общините са сред потърпевшите от политическата криза в страната ни, коментира кметът на Белоградчик Боян Минков . По думите му политиците трябва разберат, че хората все повече ще ги наказват по време на избори, като все по-малко гласуват. "Има огромни затруднения в работата на общините и ние, кметовете, го усещаме най-силно, защото сме..

публикувано на 09.07.24 в 14:26
Румен Гълъбинов

Румен Гълъбинов: Политическата нестабилност усложнява постигането на стратегическите ни цели- Еврозоната и Шенген

Ако политиците в България не успеят да се разберат и се стигне до нови избори, се усложняват задачите, свързани със стратегическите цели на страната ни- Еврозоната и Шенген, коментира икономистът и финансист Румен Гълъбинов. По думите му, има риск и да не получим в пълен размер средствата по Плана за възстановяване и устойчивост. "Планът за..

публикувано на 09.07.24 в 13:31

Засилен контрол на Инспекциите по труда за недеклариран труд в рискови сектори

Работата без трудов договор е нарушение, за което в Кодекса на труда изрично е регламентирано, че не може да е маловажно . Затова винаги, при установяване на такова нарушение, се налага санкция, която не може да бъде по-малка от 1500 лева и може да достигне до 15 000 лв.   Много е важно всеки работник да разбере, че когато се съгласява да работи без..

публикувано на 08.07.24 в 15:03

Изсветлява ли сивата икономика

Публичните финанси на България губят близо 3 млрд. лева на година, заради невнесени данъци и осигуровки, вследствие на недекларирана заетост. Изводът е на Асоциация на индустриалния капитал в България. Типичните проявления на недекларирана заетост са няколко и те се променят през годините в зависимост от степента на контрол и в зависимост от..

публикувано на 08.07.24 в 14:59

Повече от година Старопатица чака помощ за ремонт на разрушени улици

Проблеми с покритието на мобилните оператори, безработица и бедност притесняват жителите на кулското село Старопатица . Възрастните се оплакват, че поради липсата на постоянна телефонна връзка са затрудени да търсят лекарска помощ, когато им се наложи. По-младите негодуват, че нямат работа и не могат да се грижат по най-добрия начин за децата си...

публикувано на 05.07.24 в 12:47
Стоил Цицелков

Стоил Цицелков: Сценарият на дълбоката държава излезе извън коловозите на кукловодите

Кабинетът "Желязков" не получи одобрение.  Обречена ли е възможността за съставяне на редовен кабинет с втория и третия мандат?  Ще продължи ли да се задълбочава политическата криза в страната?  Какви трябва да бъдат приоритетите пред 50-тото Народно събрание?  Политическото статукво дискутираме с изборния експерт Стоил Цицелков. Радио ВИДИН :..

публикувано на 04.07.24 в 10:00

Европа ни отряза за еврото - какви са реакциите у нас?

Преди дни стана ясно, че приемането на еврото в България със сигурност се отлага. Страната ни ще поиска извънреден конвергентен доклад догодина, като очакванията на Министерството на финансите са да покрием критериите за членство в еврозоната в края на 2024 г. Най-ранната дата за присъединяване на България към еврозоната се очертава 1 януари..

публикувано на 03.07.24 в 10:45