Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Каква е ролята на Доброволните отряди към общините

Снимка: Светослав Цветанов, Радио Видин

На фона на случващото се от началото на годината - наводнения, пожари и други бедствия, все по-често се задава въпросът- имаме ли ние нужната култура, информираност и поведение при бедствена ситуация?

Отговор отчасти дават и сформираните към по-голямата част от общините доброволни отряди. Още през 2016 година Народното събрание реши да бъдат създадени Доброволни отряди за борба с бедствията в малките общини с до 20 000 души население. С приемането на Закона за защита при бедствията, бяха определени правата и задълженията на доброволеца при участието му в акции по време на бедствия и аварии. Така вече той се освобождава от работодателя във връзка с поетите от него граждански и обществени задължения, а за времето за участие получава средства от държавния бюджет по условия и ред, определен от правителството. Участието му в спасителните дейности вече се признава и за трудов стаж. Доброволците се осигуряват по реда на Кодекса за социално осигуряване, като осигурителните вноски са изцяло за сметка на държавния бюджет.

Това е по закон, а как се изпълнява той в различните общини от региона и как приемат хората тези доброволни отряди, проверихме в разговор с кметове, техни заместници и служители в общинските администрации в Северозапада.

Доброволният отряд към община Брегово, е първият подобен в страната, обясни за Радио Видин кметът Милчо Лалов:
"Доброволното формирование е създадено през 2008 година в изпълнение на изискванията на Закона за защита при бедствията и е първото създадено доброволно формирование в Република България. В него участват 16 доброволци, като средната им възраст е около 40 години. Те са добре оборудвани по отношение на защитно облекло и притежават необходимата квалификация за участие във всички кризисни ситуации. Доброволното формирование участва в бедствените положения в общината през 2010 и 2018 година, като съдейства на гражданите на Брегово за извеждането на хора и животни, и при отводняването на домовете. През зимата групата участва при спасяването на бедстващи. Оказват и съдействие на Центъра за спешна медицинска помощ за хемодиализа на територията на общината..."


Добри традиции по отношение на помощта от доброволците има и в община Вълчедръм. " Доброволният ни отряд е един от най-добрите в страната", коментира работата на доброволците зам.кметът Боян Аврамов:

"Доброволното формирование към Община Вълчедръм е сформирано преди 6 години. Година след това стана Специализиран отряд за действие при извънредни ситуации. Сега в него членуват 21 доброволци, а сме започнали с 11. Винаги сме помагали. Преимуществото на доброволците е, че са много повече хора, много по-бързо се събират, с желание го правят. Не са на твърда заплата, просто отиват и го правят. А когато хората са ентусиасти, винаги е по-добре..."


За втора поредна година сформирането и оборудването на доброволчески отряди е стратегическа задача пред Главна дирекция "Пожарна безопасност и защита на населението от бедствия и аварии“ - това заяви преди дни във Враца главен комисар Николай Николов. В България обаче продължава да има 15 от общо 265 общини, в които няма подобни отряди, обясни той пред Жоро Александров:

"В България са регистрирани към 3 000 доброволци. Във висчки общини, с изключение на 15, са изградени доброволни отряди. Разпределението на доброволците съответства с броя на населението в съответната община. Идеята е да се получават държавни субсидии за местата, където има такива отряди. Но това не ограничава кметовете в максималния брой и според преценката им техните отряди могат да са по-многочислени“.

Каква е ситуацията в Лом и как се справят там с природните стихии и други инциденти; как работят доброволците в Германия и в Румъния, какво може да се взаимства от дейността им и защо в България толкова бавно копираме работещите модели; в какви акции най-често се налага да участват доброволците и кои са по-любопитните случаи от практиката им- отговорите на тези и други въпроси можете да чуете в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

В "Музикална зона": "..., а някой кара колело"

  Световен ден на велосипеда е. Тъкмо повод да се върнем, поне мислено, към това любимо занимание- карането на колело. А ако колоезденето е ваша страст, може би знаете, че то отлично се съчетава със слушането на музика. Особено на песни, посветени на велосипеда.  Оказа се, че велосипедът- тази страст, удобство, спортно хоби- вдъхновява много групи и..

публикувано на 03.06.24 в 09:00

"Музикална зона" в деня на незрящите: Тъмни очила и песен

“Добротата е език, който глухият може да чуе и слепите могат да видят! ” / Марк Твен / На 13 ноември се отбелязва Международния ден на слепите хора и Световния ден на добротата. Двата дни неслучайно са на една дата, защото отношението към различните изразява съчувствие и човешка доброта. Слепите хора се нуждаят от подкрепата на зрящите, а зрящите добри..

публикувано на 13.11.23 в 09:00

Грети Къшева: Бих посъветвала всички момичета да се усмихват!

Преди месец във Видин се състоя конкурсът "Мис и Мистър Северозапад 2023" . Титлата "Мис Северозапад" спечели 19-годишната Грети Къшева от Бяла Слатина. Тя е първа подгласничка на местния конкурс в родния град и факта, че не го печели, я надъхва да се запише за участие в "Мис Северозапад". Грети признава, че никога не е била фен на конкурсите за..

публикувано на 06.10.23 в 15:00

Видинчани благодариха на шампионката Йоана Георгиева с крупно дарение

Най-добрата българска състезателка по кану-каяк в момента - видинчанката Йоана Георгиева, получи неочаквана награда за своите постижения. Група видинчани събраха и дариха на световната шампионка в знак на признателност 10 000 лева.  2023-а е най-успешната засега година за Йоана Георгиева. Тя спечели два медала - златен и сребърен, от Световното..

публикувано на 28.09.23 в 11:37

В „Музикална зона" слушаме Джордж Бейкър Селекшън

    Нещо много приятно ще ни се случи на 11 септември преди обед! На прозореца ни почуква един бял гълъб. И тази птица, символ на чистотата  на човешката душа, ни припомня една популярна песен от 70-те години на миналия век.   "Una paloma blanca" и групата "George Baker Selection"  ще ни донесат  много настроение в септемврийския предиобед...

публикувано на 11.09.23 в 09:00

В Международния ден на театъра слушаме Тодор Колев в "Музикална зона"

Ако не ти е писано да си актьор или музикант, не ти остава друго, освен да се радваш на дарените с тези таланти. Един от хората, който ги притежаваше и който не спира да ни възхищава, е човекът с "опасния чар"- Тодор Колев. И в театъра, и в киното, и от телевизионния екран, и с неговите песни, в които се казва всичко за нас и за живота ни. Той..

публикувано на 27.03.23 в 09:00

"Музикална зона": Песни с красиви женски имена

В женския месец  слушаме песни с красиви имена на жени. Такива са песните и в днешната „Музикална зона“- песни на различни езици, посветени на различни женски имена. Марина, Наталия, Ирена, Анжела, Моника- имаме ги всичките в нашия екип, остава и да разберем какви са техните носителки. Знаейки името на човек, можем да разберем неговия характер, скрити..

публикувано на 20.03.23 в 09:40