Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Ще се върнат ли?

Снимка: БГНЕС

Никой не може да каже колко точно българи живеят в момента извън родната си страна, по различни данни броят им е между 1 млн. и 2,5 млн. души. Голяма част от тях са се устроили добре в чужбина и едва ли биха се върнали отново, но има и такива, които главно по носталгични причини, сериозно обмислят завръщането си. Поради това Държавната агенция на българите в чужбина започна кампания, част от която е да изпраща писма на емигранти, като ги кани да се върнат обратно в България. Целта е да се бори липсата на кадри в страната и да се привлекат българи, напуснали Родината.

Сред най-засегнатите региони от масовата емиграция след промените е Северозападна България. Липсата на препитание и добър стандарт на живот и досега принуждават видинчани да поемат по гурбетчийския път. Почти няма семейство, което да е без "представител" зад граница:

"Майка ми е в чужбина от 16 години, баща ми е в Германия, имам леля в Италия. Много от роднините ми, за съжаление, са в чужбина. Причината е безработицата и недоимъкът. Моето мнение е, че не трябва да се връщат в България. Макар че там са на чуждо място, са по-ценени, отколкото нас ни цени нашата държава... Сестра ми и братовчед ми са в Румъния от близо 10 години. Там завършиха и работят. Мисля, че никога повече няма да се върнат, там са много по-щастливи... Всички бягат по чужбина, за да си търсят работа- трябва нещо да се промени тук... Аз съм сигурен, че емигрантите ни ще се върнат..."
, казаха видинчани в анкета на Георги Жиков.

Зорница Миткова от 16 години е в Испания, би се завърнала в родния Видин, но в едни по-добри времена.

"Имам семейство там, имам дете и мъж. По принцип бих се върнала, защото носталгията винаги я има, но много неща трябва да се променят тук, за да се върнат хората: заплащането, здравеопазването... Много е жалко, че нямаме този стандарт на живот, който го има навън", каза пред Венцислав Величков Зорница.

Видинчанката Полина Илиева от години живее със семейството си в Съединените американски щати.

"Инициативата на Агенцията е хубава. Може би по този начин ще бъдат получени някакви по-конкретни отговори от хората, но не смятам, че по този начин българите ще се върнат. Това е България, обичаш я, това е твоята Родина, но когато трябва да мислиш за това, го виждаш по друг начин, защото всеки иска по-доброто за децата си. В България нещата са несигурни и когато човек намери нещо по-сигурно и по-добро от тук, разбира се, че няма да "тръгне да скача в Дунава", обясни Полина пред Катя Борисова.

Заедно с Българската асоциация на софтуерните компании и Министерството на икономиката, Държавната агенция за българите в чужбина е разработила онлайн анкета с конкретни въпроси към емигрантите, за да се проучи какви са техните нагласи, защо живеят там и какво би ги накарало да се върнат. Допитването ще бъде активно до 25 септември, след което резултатите ще бъдат обобщени и анализирани, за да се определи какви да бъдат следващите стъпки към привличането на сънародниците ни от чужбина.

Повече по темата- в прикачения звуков файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Защо расте броят на работещите пенсионери

Служебно преизчислените пенсии от 1 април 2024 г. са 350 718, почти с 15 000 повече в сравнение с 2023 година по данни на НОИ. На преизчисляване подлежат пенсиите, свързани с трудовата дейност на лицата. Това са пенсиите за осигурителен стаж и възраст, за инвалидност поради общо заболяване, за инвалидност поради трудова злополука или..

публикувано на 24.02.25 в 14:31

Правителството с опит да гарантира адекватни минимални работни заплати

Въвеждането на европейската директива за адекватни минимални работни заплати ще стане факт, увериха от социалното министерство. В момента се разработват промени в Кодекса на труда, включващи новата формула, по която ще се определя минималното възнаграждение. Намерението е в нормативния акт да запишат критериите, въз основа на които ще се определя..

публикувано на 24.02.25 в 12:18

Кметът на Ковачица: С малките неща започваме и вървим напред, за да има живец в селото

Екипът на Радио ВИДИН на ломското село Ковачица.  Град Лом е на 12 км от селото, а река Дунав е на 4 км. Въпреки това местните хора се гордеят с реката и винаги казват, че живеят на Дунава.  Откъде идва името на селото? Според една от местните легенди, след потушаването на Чипровското въстание, в района се заселили бежанци от..

публикувано на 21.02.25 в 12:00
НВП Видински митрополит Пахомий

Митрополит Пахомий: Изключителният пример на видинските архипастири задължава към добри дела

С тържественото въдворяване на епархийската си катедра митрополит Пахомий официално стана седмият в историята на Българската ехзархия и Българската патриаршия видински владика. Новият духовен водач обещава младите да намират разбиране и насърчение, възрастите - утеха и подкрепа, немощните - помощ, самотните - защита, а разколебаните -  насока...

публикувано на 20.02.25 в 10:00

Готвят нов бойкот на хранителните вериги - ще има ли резултат?

За втори бойкот на големите търговски вериги призоваха обществени организации и отчетоха успех от първата инициатива. Тази обща идея заявиха представители на обществените организации, които организираха първия бойкот на търговските вериги заради високите цени на хранителните стоки, провел се на 13 февруари. Организаторите подчертаха, че..

публикувано на 19.02.25 в 10:45

България остава сред държавите с високи нива на корупция, в Северозапада показалите за почтеност са различни

България остава сред държавите с високи нива на корупция в публичния сектор, сочат данните за 2024 г. , публикувани от Transparency International . С 43 точки индекс България е на 76-о място сред 180 страни и територии за възприятие на корупцията за 2024 г. Спрямо предишната класация това е влошаване с две позиции. От държавите в ЕС усещането за..

публикувано на 18.02.25 в 11:59

Мерки за ограничаване рисковете от наводнения обсъдиха във Видин

Във Видин се проведе работна среща за обсъждане на съвместни действия за противодействие на незаконната сеч, с приоритет в местата, създаващи опасност от свлачищни процеси и наводнения. Срещата, председателствана от областния управител Ани Арутюнян беше във връзка с проведено заседание на Министерския съвет, на което е обърнато внимание от..

публикувано на 17.02.25 в 13:49