Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Ще се върнат ли?

Снимка: БГНЕС

Никой не може да каже колко точно българи живеят в момента извън родната си страна, по различни данни броят им е между 1 млн. и 2,5 млн. души. Голяма част от тях са се устроили добре в чужбина и едва ли биха се върнали отново, но има и такива, които главно по носталгични причини, сериозно обмислят завръщането си. Поради това Държавната агенция на българите в чужбина започна кампания, част от която е да изпраща писма на емигранти, като ги кани да се върнат обратно в България. Целта е да се бори липсата на кадри в страната и да се привлекат българи, напуснали Родината.

Сред най-засегнатите региони от масовата емиграция след промените е Северозападна България. Липсата на препитание и добър стандарт на живот и досега принуждават видинчани да поемат по гурбетчийския път. Почти няма семейство, което да е без "представител" зад граница:

"Майка ми е в чужбина от 16 години, баща ми е в Германия, имам леля в Италия. Много от роднините ми, за съжаление, са в чужбина. Причината е безработицата и недоимъкът. Моето мнение е, че не трябва да се връщат в България. Макар че там са на чуждо място, са по-ценени, отколкото нас ни цени нашата държава... Сестра ми и братовчед ми са в Румъния от близо 10 години. Там завършиха и работят. Мисля, че никога повече няма да се върнат, там са много по-щастливи... Всички бягат по чужбина, за да си търсят работа- трябва нещо да се промени тук... Аз съм сигурен, че емигрантите ни ще се върнат..."
, казаха видинчани в анкета на Георги Жиков.

Зорница Миткова от 16 години е в Испания, би се завърнала в родния Видин, но в едни по-добри времена.

"Имам семейство там, имам дете и мъж. По принцип бих се върнала, защото носталгията винаги я има, но много неща трябва да се променят тук, за да се върнат хората: заплащането, здравеопазването... Много е жалко, че нямаме този стандарт на живот, който го има навън", каза пред Венцислав Величков Зорница.

Видинчанката Полина Илиева от години живее със семейството си в Съединените американски щати.

"Инициативата на Агенцията е хубава. Може би по този начин ще бъдат получени някакви по-конкретни отговори от хората, но не смятам, че по този начин българите ще се върнат. Това е България, обичаш я, това е твоята Родина, но когато трябва да мислиш за това, го виждаш по друг начин, защото всеки иска по-доброто за децата си. В България нещата са несигурни и когато човек намери нещо по-сигурно и по-добро от тук, разбира се, че няма да "тръгне да скача в Дунава", обясни Полина пред Катя Борисова.

Заедно с Българската асоциация на софтуерните компании и Министерството на икономиката, Държавната агенция за българите в чужбина е разработила онлайн анкета с конкретни въпроси към емигрантите, за да се проучи какви са техните нагласи, защо живеят там и какво би ги накарало да се върнат. Допитването ще бъде активно до 25 септември, след което резултатите ще бъдат обобщени и анализирани, за да се определи какви да бъдат следващите стъпки към привличането на сънародниците ни от чужбина.

Повече по темата- в прикачения звуков файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Хората в Челопек: Селото ни е хубаво и спокойно

Красива природа, чист въздух, богата история, спокойни и усмихнати хора. Така ни посреща Челопек - едно планинско село, сгушено в полите на Врачанския Балкан. Част е от община Враца и е разположено на по-малко от 10 км от големия град. Близостта до него е предимство, казват местните . В града намират работа, а децата им ходят там на училище...

публикувано на 19.07.24 в 14:50

Александър Михайлов: Антикорупционното говорене е просто мода

Продължава да се търси формулата за управление в българската политика.  От поредните предсрочни избори ни делят редица нестандартни и екзотични предложения, целящи да съставят кабинет.  Антикорупционните мерки ли са единствената възможност за преодоляване на превърналата се в перманентна криза?  Статуквото дискутираме с анализатора и автор в..

публикувано на 18.07.24 в 10:00

Задължително ли е висшето образование за успешна реализация на младите?

В разгара на лято 2024 поредният випуск средношколци вече пое по пътя на живота. Почти половината от младите хора не виждат възможности за реализация на трудовия пазар в страната. Някои се ориентират към висшите учебни заведения, а други предпочитат работа в чужбина, заради по-доброто заплащане. Голяма част от младите хора, завършили висшето..

публикувано на 17.07.24 в 10:45

Проф. Вили Лилков: Нужна е формула за съставяне на временно управление с конкретни задачи

Ситуацията в парламента, както и като цяло за българското общество е изключително тревожна, коментира професор Вили Лилков от "Синя България" . По думите му, последните парламентарни избори не са показали път пред българското общество, а много силно раздробяване на политическия пейзаж. На този фон  няма никаква възможност за съставяне на трайно..

публикувано на 16.07.24 в 16:06
Михаил Миков

Михаил Миков: Тежката политическа фрагментация е пречка за съставяне на редовно правителство

Тежката политическа фрагментация в страната е пречка за съставяне на редовно правителство, коментира председателят на 42-рото Народно събрание и бивш председател на БСП Михаил Миков . На последните избори той участва в политическото обединение "Левицата".      "Всичките опити да се състави правителство при такава фрагментация на Народното..

публикувано на 16.07.24 в 13:33

Обсъдиха състоянието на пътищата в област Видин

На проведено заседание на Областната комисия по безопасност на движението по пътищата (ОКБДП), ръководено от областния управител на област Видин Ани Арутюнян, бе представен анализ на пътнотранспортната обстановка на територията на област Видин за второто тримесечие на 2024 г. В заседанието участваха представители на регионални институции и общини ,..

публикувано на 15.07.24 в 14:53

Село Гомотарци - с бъдеще във винения туризъм и с грижа за опазване на миналото

Гостуваме на Гомотарци, едно село разположило се на брега на река Дунав.  Голямо  и красиво населено място, с няколко площада, с просторни и красиви къщи с големи дворове и трудолюбиви хора. Видинското село се гордее със запазената си църква, големия църковен двор, с ценните стенописи, които са реставриран и с новата трапезария към храма...

публикувано на 12.07.24 в 12:00