Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Димитър Ганев, политолог: Спешно е необходима нова политическа линия на правителството

2
Димитър Ганев
Снимка: БГНЕС

Днес в Народното събрание се открива новият политически сезон. На коалиционен съвет снощи управляващите обсъдиха взаимоотношенията в управлението на страната. Напрежението в управляващата коалиция ескалира, след като председателят на НФСБ Валери Симеонов се обяви против оставките на трима министри след трагедията край Своге. От своя страна лидерът на "Атака" Волен Сидеров пък поиска оставката на Симеонов.

Коалиционният съвет продължи до късно снощи. След 4-часово заседание управляващата коалиция обяви, че остава стабилна и продължава напред. Идният понеделник лидерите на ГЕРБ и "Обединените патриоти" ще обсъдят евентуални промени в Кабинета. След заседанието председателят на парламентарната група на ГЕРБ Цветан Цветанов призна, че комуникацията в управляващата коалиция не е на най-високо ниво, но изрази увереност, че тя ще се подобри през новия политически сезон.

"Трябваше ръководството на НФСБ да си изясни ситуацията с ГЕРБ, защото има доста неясноти. Ние сме против тези необосновани промени и под натиск от 20 души да се сменяват министри. В коалиционното споразумение е договорено да изкараме пълен мандат. Не мисля, че ще има сериозни колизии и проблеми. Когато има добра комуникация и се спазват договореностите, има и сериозно управление", каза за Радио ВИДИН народният представител от "Обединени патриоти" Росен Живков.

Опозицията в лицето на БСП обаче поиска оставка на цялото правителство.

"Правителството показа своята "стабилност". Вижда се, че то не е стабилно и че малкият коалиционен партньор не е стабилен дори вътре в себе си. Има тежки проблеми и с големия партньор- ГЕРБ. Случаят със загиналите хора в автобуса беше само поредният пример, който преля чашата на търпението на хората. Постоянни гафове се случиха в това правителство във всяка една сфера. Това, ако се случваше в една наистина демократична държава, която не е окупирана от ГЕРБ във всичките си нива, оставката на цялото правителство би било най-малкото, което би могло да поемат, като отговорност. За съжаление, обаче, живеем в друга реалност, в която управляващата партия ГЕРБ вече 10 години дерибейства. На всички нива корупцията е завладяла всичко, което говори за качеството на управление. Категорично новият сезон стартира с тази криза, тя е правителствена криза, защото няма как трима министри да подадат оставка и да няма правителствена криза. Очевидно е, че тази трапезна коалиция вече започва да изчерпва своя ресурс", заяви народният представител от социалистите Филип Попов.

Задават ли се предсрочни избори или управлението ще се стабилизира? С анализ на обществено-политическата обстановка в "Посоките на делника" се включи и Димитър Ганев, политолог в Изследователски център "Тренд".

"Здравата политическа логика сочи, че не би трябвало да очакваме предсрочни парламентарни избори по няколко причини. Първо, че "Обединени патриоти" в тази конфигурация, в която се намират в момента, много трудно биха могли да имат по-добра алтернатива в едно ново Народно събрание, защото електоралните нагласи сочат, че съществена структурна промяна няма да има. Ако влезем все пак в хипотезата, че някой от партньорите напусне коалицията, не означава непременно предсрочни парламентарни избори, защото ако Валери Симеонов напусне с неговите депутати, веднага може да започнат преговори с партия "Воля", например. Очаквам да има по-голямо преструктуриране в Министерския съвет, като не се ограничат само с трите оставки. При всички случаи на властта ѝ е необходим позитивен разказ или някаква посока, перспектива, защото сега изглежда, че само се гасят пожари, а няма някакъв силен тласък в управлението. Струва ми се, че властта е длъжна в рамките на следващата една седмица да даде някаква позитивна перспектива, за да не останат тези кадрови промени само като отговор на общественото напрежение. Спешно е необходима нова политическа линия на правителството. То започна своя мандат без определен сюжет, беше критикувано, че просто е на власт. Европейското председателство успя да запълни този вакуум, но с края на председателството този сюжет е изчерпан и оттук нататък трябва да се търси нов сюжет, нова политическа линия, която да зареди това управление с някаква перспектива и посока", обясни Димитър Ганев.

Държавният глава също взе отношение по темата. Президентът Румен Радев направи обръщение към нацията в навечерието на започващия днес нов политически сезон. Той заяви, че правителството не полага достатъчно усилия за справяне с най-важните проблеми на обществото, но подчерта, че предсрочни избори няма да променят обстановката.

Повече по темата- в прикачения звуков файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Жителите на село Вещица искат параклис

Село Вещица ни посреща със свежест, чистота, зеленина и песен на пойни птички .  Това е населено място, което не може да бъде забравено. Първо поради името си, което е наистина необичайно и второ, когато дойдеш в него, оставаш завинаги запленен от прекрасната природа. Чистота, спретнатост, свежест струи от накацалите къщички. Макар и семпли, те..

публикувано на 19.04.24 в 12:00
Красимир Георгиев

Красимир Георгиев: Трябва да се промени философията на законодателството ни

България вече няма да бъде една от двете страни в Европа с максимално допустима скорост на движение от 140 км/ч по магистралната мрежа.  Скоростта по аутобаните ще бъде свалена до 130 километра със закон.  В правителствения законопроект се предвижда въвеждане на наказания за нарушаване на средната скорост.  Възможно ли е да се намали пътнотранспортният..

публикувано на 18.04.24 в 11:00

Звуци в тишината: Изчезващата роля на предмета "Музика" в училище

Спокойно можем да кажем, че музиката е една от основите на човешката култура. Още откакто хората са блъскали с кости по земята и по камъните, създавайки ритъм, тя е била олицетворение на общността и чувството за споделеност. Още оттогава човечеството е било наясно с това какво е музиката и какво носи тя, но в днешни дни изглежда, че това разбиране..

публикувано на 17.04.24 в 11:00

Един от трима съвременни българи би защитил родината във военен конфликт

На фона на няколко сериозни военни конфликта, дори близо до нас, едва 30% от българите заявяват, че биха се били за страната си, ако има война . 42% не биха, а останалите от запитаните се колебаят и не знаят как да отговарят. Ние се нареждаме по-близо в нагласите си до западните европейски държави, отколкото до източните. Това показват резултати от..

публикувано на 16.04.24 в 12:40

Северозападна България с трайно присъствие на туристическата карта

Седемнадесет проекта са одобрени за финансиране в конкурса "Развитие на туризма в Северозападна България и по поречието на река Дунав" на Фондация "Америка за България". Финансирането на всички тях е за 1 312 000 лева. Средствата ще подкрепят развитието на туристически продукти и услуги в регионите с цел да удължат престоя на посетителите. Над 150..

публикувано на 15.04.24 в 15:38
Цветан Ценков, кмет на община Видин

Цветан Ценков: С булевард "Панония" се случва това, което се случва и в държавата (видео)

До края на април се очаква да завърши ремонтът на първото платно на бул. "Панония" във Видин . Следващата седмица Народното събрание трябва да гласува окончателно останалите 3,5 млн. лева за завършването на проекта. Това обясни в "Посоките на делника" кметът на Община Видин д-р Цветан Ценков в отговор на въпроса "Какво се случва с бул...

публикувано на 12.04.24 в 13:03
Марая Цветкова

Марая Цветкова: Превърнахме демокрацията ни в елитарно хоби за глупаци

Кабинетът "Главчев" положи клетва и встъпи официално в длъжност, с което 103-тото правителство в историята на България е факт.  Президентът Румен Радев насрочи за 9 юни националните и европейските парламентарни избори.  Кои са причините, поради които отново ще се отправим към урните?  Може ли предизборната кампания да предложи решения, а не битовизми..

публикувано на 11.04.24 в 10:00