Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Видинчани: Сега няма кауза, която да ни обедини

Снимка: Радио ВИДИН

Днес честваме 133 години от Съединението на Княжество България с Източна Румелия. Съединението е провъзгласено на 6 септември, след като българските войски, разположени в околностите на Пловдив, завземат конака и арестуват областния управител на Източна Румелия Гаврил Кръстевич. Създадено е временно правителство начело с Георги Странски, което обявява съединението на Източна Румелия и Княжество България.

На 8 септември 1885 г. княз Александър Батенберг с нарочен манифест утвърждава присъединяването на Източна Румелия и приема да бъде титулуван като княз на Северна и Южна България.

Има ли обаче днес кауза, която да ни обединява?

"Празникът си е празник- хубав празник, честваме го, но безпаричието ни убива... Едва ли днес има кауза, която да обедини българите. Непрекъснато се делим- на малцинства, на партии... Разединени сме... Каузата ни трябва да е да сме сплотени, човечни, за да докажем, че сме българи и да оцелее България... Сега всеки гледа за себе си, всеки се спасява поединично", казаха видинчани в анкетата на Нора Йоцова.

Датата 6-и септември остава завинаги в българската история като триумф на справедливостта над имперските амбиции на Велите сили по това време в Европа. Малко познати факти за акта на Съединението разказа в ефира на Радио Видин д-р Ваня Иванова, директор на Регионалния исторически музей в Монтана:

"По-малко познати са реакциите на Великите сили и Балканските държави. Избягва се да се коментира реакцията на Русия, която се обявява категорично против извършения съединистки акт и основната причина за това е личността на княз Александър Батемберг. Колкото и странно да изглежда, Великобритания е единствената велика сила, която приема изключително положително извършения акт на българското Съединение. Всички знаят за Сръбско-българската война и българското настъпление, което спасява фактически Съединението, само че малко се знае за аргументите на сръбската страна. Това е война, която не се радва на никаква популярност и положително отношение сред сръбското население. Крал Милан обяснява, че е нарушено балканското равновесие. След Берлинския конгрес почти всички балкански държави са с почти една и съща територия, а след Съединението България се оказва два пъти по-голяма като територия и от Сърбия, и от Гърция. Рядко се споменава и за истинския подвиг на българските войски, тъй като България е очаквала нападение от Османската империя и е съсредоточила войските си на южната граница, а фактически нападението идва от съвършено друго място."

Повече- в прикачения звуков файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Светлин Тачев

Светлин Тачев: На прага сме на пълна делегитимация на политическата система

Държавният глава Румен Радев обяви, че ще даде още време преди връчването на папката за съставяне на редовно правителство, определяйки като безотговорно поведението на политиците.  Първият мандат ще отиде в най-голямата парламентарно представена партия ГЕРБ-СДС.  Преговорите между партията на Борисов, Демократична България, БСП и Има такъв народ..

публикувано на 09.01.25 в 10:00

Ще издържи ли семейният ни бюджет на новата ценова атака?

Новата година настъпи с повишени цени на някои стоки и услуги у нас. Токът за бита за Северозападна България вече е по-скъп с около 9%. Хлебопроизводителите побързаха да реагират на повишеното ДДС на 20% и съответно повишиха цените на насъщния. От 1 януари са в сила новите цени на личните карти. Вместо 18 лева за нова лична карта трябва да..

публикувано на 08.01.25 в 10:45

Видин-Ботевград: Новият път, чийто край непрекъснато се отлага

Строителството на най-големия инфраструктурен обект в Северозападна България започна след протестите в началото на 2018 година, когато стотици жители на региона няколко поредни седмици блокираха важни пътни отсечки с искане за магистрала до Видин и тунел под Петрохан. Тогава правителството обеща, че този проект ще е приоритетен за държавата, ще се..

публикувано на 07.01.25 в 13:24

Пазарът на труда все повече ще изпитва недостиг на работна сила

Работодателите завяват нужда от 261 926 работници и специалисти през следващите 12 месеца с умения и знания в различни професионални направления, които ще са необходими за ефективната работа на предприятията. Най- търсените специалности на пазара на труда можем да видим най-ясно от проучването, проведено сред работодатели от Агенцията по заетостта..

публикувано на 06.01.25 в 14:48

Шивач, водач на МПС и спедитор-логистик са най-търсените професии в област Видин

Регистрираните безработни лица средномесечно в област Видин за периода януари – ноември 2024 година са 4 053. Равнището на безработица в областта е 14.8%, а   от януари до ноември 2024 година  на работа са  п остъпили общо 2 888 души.   Област Видин е с дял 2.6% от общо регистрираните средномесечно безработни лица в страната (155 181) за..

публикувано на 06.01.25 в 14:26

Очаквания и надежди за 2025-та - какво си пожелахме на Васильовден?

На 1 януари отново сме изправени пред поредното ново начало, изпълнени с надежди и очаквания. Каквито и да са икономическите прогнози, колкото и несигурно да изглежда бъдещето за много българи, всеки от нас отправя пожелания за себе си и най-близките си хора. Първият ден на годината народът ни нарича Сурваки. Наименованието идва от обичая..

публикувано на 01.01.25 в 10:45

Изпращаме трудна година и мечтаем за по-добри дни

Отброяваме последните часове на годината - време за анализи и равносметка, но и за планове, стремежи и амбиции за следващите 12 месеца. Казват, че ако си пожелаеш нещо в новогодишната нощ, то ще се случи. За какво бъдеще на България мечтаят политиците? Проверихме в "Посоките на делника".  "Тревожно е забавянето на строителството на новия..

публикувано на 31.12.24 в 11:27