Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Видинчани: Сега няма кауза, която да ни обедини

Снимка: Радио ВИДИН

Днес честваме 133 години от Съединението на Княжество България с Източна Румелия. Съединението е провъзгласено на 6 септември, след като българските войски, разположени в околностите на Пловдив, завземат конака и арестуват областния управител на Източна Румелия Гаврил Кръстевич. Създадено е временно правителство начело с Георги Странски, което обявява съединението на Източна Румелия и Княжество България.

На 8 септември 1885 г. княз Александър Батенберг с нарочен манифест утвърждава присъединяването на Източна Румелия и приема да бъде титулуван като княз на Северна и Южна България.

Има ли обаче днес кауза, която да ни обединява?

"Празникът си е празник- хубав празник, честваме го, но безпаричието ни убива... Едва ли днес има кауза, която да обедини българите. Непрекъснато се делим- на малцинства, на партии... Разединени сме... Каузата ни трябва да е да сме сплотени, човечни, за да докажем, че сме българи и да оцелее България... Сега всеки гледа за себе си, всеки се спасява поединично", казаха видинчани в анкетата на Нора Йоцова.

Датата 6-и септември остава завинаги в българската история като триумф на справедливостта над имперските амбиции на Велите сили по това време в Европа. Малко познати факти за акта на Съединението разказа в ефира на Радио Видин д-р Ваня Иванова, директор на Регионалния исторически музей в Монтана:

"По-малко познати са реакциите на Великите сили и Балканските държави. Избягва се да се коментира реакцията на Русия, която се обявява категорично против извършения съединистки акт и основната причина за това е личността на княз Александър Батемберг. Колкото и странно да изглежда, Великобритания е единствената велика сила, която приема изключително положително извършения акт на българското Съединение. Всички знаят за Сръбско-българската война и българското настъпление, което спасява фактически Съединението, само че малко се знае за аргументите на сръбската страна. Това е война, която не се радва на никаква популярност и положително отношение сред сръбското население. Крал Милан обяснява, че е нарушено балканското равновесие. След Берлинския конгрес почти всички балкански държави са с почти една и съща територия, а след Съединението България се оказва два пъти по-голяма като територия и от Сърбия, и от Гърция. Рядко се споменава и за истинския подвиг на българските войски, тъй като България е очаквала нападение от Османската империя и е съсредоточила войските си на южната граница, а фактически нападението идва от съвършено друго място."

Повече- в прикачения звуков файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Община Кула чака финансиране на проекти за над 3 милиона лева

Казват, че България започва и свършва от град Кула и донякъде са прави. В близост е най-западната точка на страната, призната официално от Националния статистически институт, а на 13 км е границата със Сърбия и граничният контролно-пропускателен пункт "Връшка чука". В миналото оттук е минавал римският път от Бонония (днешния Видин) за Сингидунум..

публикувано на 14.06.24 в 13:46

Младежи ще научат повече за застрашените видове във "Врачански Балкан"

Младежи от три средни училища в Монтана, Вършец и Зверино ще получат нови знания и умения в областта на екологията и опазването на застрашените видове, обитаващи Природен парк "Врачански Балкан". Това ще се случи по проекта на фондация "Екообщност" "Младежка регионална инициатива за активизъм за природата". Младите хора ще подобрят уменията си за..

публикувано на 13.06.24 в 16:08

Готови ли са завършващите за живота след училище?

Висшето образование е често разглеждано като ключов елемент за успех в съвременния свят. От една страна, университетските дипломи са символ на знание и квалификация, които могат да отворят врати към много професионални възможност. От друга страна, в епоха на бързо развиващи се технологии и нови форми на работа, все повече хора се питат дали..

публикувано на 13.06.24 в 12:06
Професор Лилия Илиева с копието на ръкописа на

Проф. Лилия Илиева: Ръкописът на Петър Богдан остава завинаги в българската култура

Сертифицирано копие на ръкописа на Петър Богдан "За древността на бащината земя и българските дела" е изложено  в Националния археологически музей, където ще остане до 22 септември. Всеки, който желае, има възможност да види този ценен ръкописен труд.  Проф. Лилия Илиева е откривател на ръкописа,  който променя българската..

публикувано на 12.06.24 в 11:35
Светлин Тачев

Светлин Тачев: Политическата криза е на предела си, щетите са за демократичния процес у нас

"Рекордно ниска избирателна активност, нов антирекорд . Отливът на гласоподаватели показва умората и изхабяването, което влияе върху качеството на демокрацията в България. Липсата на голяма политическа алтернатива и търсене на алтернатива в малки политически формации, е друго характерно за тези избори. "Величие" се оказа изненадата на изборите. Но..

публикувано на 11.06.24 в 14:31

Ден след вота- равносметката в Северозапада

Поредните избори отминаха, а кои са победителите, кои са победените и задават ли се нови избори ще стане ясно в следващите дни. Изборите са темата и в "Посоките на делника".   Победата на парламентарни избори се изразява в 50 процента плюс. При всички положения ще има коалиционно правителство.  На две формации няма да им стигнат 121..

публикувано на 10.06.24 в 11:00

Младите се връщат в село Стубел

Отново сме в Стубел - в миналото голямо и достолепно село, с жители до 3800, днес населението се е стопило до 540 души.  Общо 35 км пък е уличната мрежа, която вече и трудно поддържане. Много къщи са без стопани.  Въпреки това кметът Емилия Йорданова не се отчайва. Тя упорито и целенасочено продължава да ремонтира покривите на големите..

публикувано на 07.06.24 в 12:00