Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Видинчани: Сега няма кауза, която да ни обедини

Снимка: Радио ВИДИН

Днес честваме 133 години от Съединението на Княжество България с Източна Румелия. Съединението е провъзгласено на 6 септември, след като българските войски, разположени в околностите на Пловдив, завземат конака и арестуват областния управител на Източна Румелия Гаврил Кръстевич. Създадено е временно правителство начело с Георги Странски, което обявява съединението на Източна Румелия и Княжество България.

На 8 септември 1885 г. княз Александър Батенберг с нарочен манифест утвърждава присъединяването на Източна Румелия и приема да бъде титулуван като княз на Северна и Южна България.

Има ли обаче днес кауза, която да ни обединява?

"Празникът си е празник- хубав празник, честваме го, но безпаричието ни убива... Едва ли днес има кауза, която да обедини българите. Непрекъснато се делим- на малцинства, на партии... Разединени сме... Каузата ни трябва да е да сме сплотени, човечни, за да докажем, че сме българи и да оцелее България... Сега всеки гледа за себе си, всеки се спасява поединично", казаха видинчани в анкетата на Нора Йоцова.

Датата 6-и септември остава завинаги в българската история като триумф на справедливостта над имперските амбиции на Велите сили по това време в Европа. Малко познати факти за акта на Съединението разказа в ефира на Радио Видин д-р Ваня Иванова, директор на Регионалния исторически музей в Монтана:

"По-малко познати са реакциите на Великите сили и Балканските държави. Избягва се да се коментира реакцията на Русия, която се обявява категорично против извършения съединистки акт и основната причина за това е личността на княз Александър Батемберг. Колкото и странно да изглежда, Великобритания е единствената велика сила, която приема изключително положително извършения акт на българското Съединение. Всички знаят за Сръбско-българската война и българското настъпление, което спасява фактически Съединението, само че малко се знае за аргументите на сръбската страна. Това е война, която не се радва на никаква популярност и положително отношение сред сръбското население. Крал Милан обяснява, че е нарушено балканското равновесие. След Берлинския конгрес почти всички балкански държави са с почти една и съща територия, а след Съединението България се оказва два пъти по-голяма като територия и от Сърбия, и от Гърция. Рядко се споменава и за истинския подвиг на българските войски, тъй като България е очаквала нападение от Османската империя и е съсредоточила войските си на южната граница, а фактически нападението идва от съвършено друго място."

Повече- в прикачения звуков файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Проф. Вили Лилков: Нужна е формула за съставяне на временно управление с конкретни задачи

Ситуацията в парламента, както и като цяло за българското общество е изключително тревожна, коментира професор Вили Лилков от "Синя България" . По думите му, последните парламентарни избори не са показали път пред българското общество, а много силно раздробяване на политическия пейзаж. На този фон  няма никаква възможност за съставяне на трайно..

публикувано на 16.07.24 в 16:06
Михаил Миков

Михаил Миков: Тежката политическа фрагментация е пречка за съставяне на редовно правителство

Тежката политическа фрагментация в страната е пречка за съставяне на редовно правителство, коментира председателят на 42-рото Народно събрание и бивш председател на БСП Михаил Миков . На последните избори той участва в политическото обединение "Левицата".      "Всичките опити да се състави правителство при такава фрагментация на Народното..

публикувано на 16.07.24 в 13:33

Обсъдиха състоянието на пътищата в област Видин

На проведено заседание на Областната комисия по безопасност на движението по пътищата (ОКБДП), ръководено от областния управител на област Видин Ани Арутюнян, бе представен анализ на пътнотранспортната обстановка на територията на област Видин за второто тримесечие на 2024 г. В заседанието участваха представители на регионални институции и общини ,..

публикувано на 15.07.24 в 14:53

Село Гомотарци - с бъдеще във винения туризъм и с грижа за опазване на миналото

Гостуваме на Гомотарци, едно село разположило се на брега на река Дунав.  Голямо  и красиво населено място, с няколко площада, с просторни и красиви къщи с големи дворове и трудолюбиви хора. Видинското село се гордее със запазената си църква, големия църковен двор, с ценните стенописи, които са реставриран и с новата трапезария към храма...

публикувано на 12.07.24 в 12:00

Калин Виденов: Геноцидът над Северозапада от страна на ГЕРБ продължава

Все по-илюзорни изглеждат шансовете за съставяне на редовен кабинет в рамките на настоящото Народно събрание.  Политическата криза в страната продължава да се задълбочава.  Предсрочните избори наближават с все по-голяма скорост, а единственият шанс да не се стигне до тях е експертен и технически кабинет с третия мандат.  Как се отразява дългогодишният..

публикувано на 11.07.24 в 10:00

Нуждае ли се от рестарт икономиката ни?

България трябва да извърши смели реформи на пазара на труда и в образованието, защото рискува икономиката ѝ да стане много неконкурентоспособна. Разходите за труд растат ударно и въпреки това не успяват да наваксат изоставането спрямо ЕС, а производителността остава ниска. Трябва да се подобри рязко и средата за инвестиции, които изостават..

публикувано на 10.07.24 в 10:45
Боян Минков, кмет на община Белоградчик

Боян Минков: Липсата на редовно правителство затруднява работата на общините

Общините са сред потърпевшите от политическата криза в страната ни, коментира кметът на Белоградчик Боян Минков . По думите му политиците трябва разберат, че хората все повече ще ги наказват по време на избори, като все по-малко гласуват. "Има огромни затруднения в работата на общините и ние, кметовете, го усещаме най-силно, защото сме..

публикувано на 09.07.24 в 14:26