Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Д-р Юлиян Петров: Всички заедно трябва да възвърнем уважението към учителската професия

Снимка: Радио ВИДИН

В навечерието на новата учебна година все повече се заговори за недостиг на учители в българската образователна система. В следващите между 5 и 15 години се очаква проблемът още повече да се задълбочи, каза министърът на образованието и науката Красимир Вълчев.

Той посочи, че през тази година най-дефицитни са учителите по математика, природни науки, информатика и английски език. Обобщената информация за обявените работни места в бюрата по труда показва търсене на близо 3000 учители. Има ли недостиг на учители в Северозападна България?

В момента са обявени над 30 свободни работни места за преподаватели в почти всички училища във видинска област.

"Има достатъчно кандидати и няма да има недостиг през новата учебна година", каза за Радио ВИДИН началникът на Регионалното управление на образованието Веселка Асенова и добави:

"Училищата са обезпечени с преподаватели. Директорите, които обявиха свободни работни места, споделиха, че има много кандидати за учители. Приканвам младите учители да кандидатстват в цялата област. Виждам и че се назначават много млади колеги, които се връщат да живеят във Видин."

Учителската професия по ред причини през последните години стана непривлекателна за младите хора. В същото време учителското съсловие непрекъснато застарява, което създава реален риск от оголване на образователната система и недостиг на кадри. Във врачанска област този проблем е напълно реален, призна началникът на Регионалното управление на образоването Галина Евденова:

"По отношение на възрастта на кадрите тенденциите са изключително притеснителни. Усилено работим за повишаване на броя на младите специалисти. В системата работят и неправоспособни учители, за съжаление. Обявени са общо 88 свободни места."


27 са свободните учителски позиции в област Монтана. Езиковата гимназия има 10 свободни места за учители по различни предмети. Търсят се преподаватели по история, информационни технологии, химия, физическо, руски, както и двама преподаватели с английски, но специалисти по география и история.

"Часовете не са пълен норматив", поясни Трайка Трайкова, началник на Регионалното управление на образование в Монтана.

Финансово-стопанската гимназия в Монтана търси учител по изобразително изкуство. От математик, преподавател по изобразително изкуство и музика има нужда Основно училище "Иван Вазов" в Монтана, а Първо в града търси историк. В училището в Якимово се нуждаят от преподаватели по английски, биология и двама за начален курс. Основното училище в село Смоляновци търси математик, а в гимназията по хранене в Лом и училището в Замфир- преподавател по английски. Места са обявени на сайта на Регионалното управление на образованието, уточни Трайкова.

Само след седем години ще липсват 39 000 учители, изчисляват от Синдиката на българските учители. Днес в България е налице безспорно криза на интереса към учителската професия, каза за Радио ВИДИН председателят на Синдикат "Образование" към КТ "Подкрепа" д-р Юлиян Петров:

"Тази година тенденцията не се е променила, т.е. недостиг има по някои специалности, но недостигът е по-скоро по отношение на младите учители, на рейтинга и доверието към учителската професия, което очертава картина с учители на много висока средна възраст, с работещи пенсионери. Позитивното е, че пряка криза в момента няма. Но виждаме доста сериозна негативна тенденция на нарастващ брой неправоспособни учители, което кореспондира с недостатъчно качество на образователния процес. Не трябва да забравяме, че в следващите десетина години очакваме пенсиониране на огромна част от работещите в системата- около 50%. Трудният начин да излезем от тази криза е да работим на ниво правителство, цялото българско общество и всички заинтересовани за вдигане на рейтинга на учителската професия. В момента кандидат-студентите много трудно избират педагогическите специалности, а и много малко от завършилите, след това работят като учители- едва около 10% от тях. Огромна част от тези, които са започнали, не продължават, защото срещат другите негативи на учителската професия- огромната бумащина, трудната комуникация с родителите, липсата на уважение към българския учител, огромния стрес и агресията във всичките ѝ форми. Ако държавата България поддържа приоритета "образование", както твърди, то трябва да помислим сериозно за това професията учител да стане атрактивна в избора на младите хора. Кризата в момента не е пряка, но всъщност кризата на професията е най-опасното нещо."

Едно от решенията на проблема, според Министерството на образованието, е едногодишно педагогическо обучение на специалисти в различни области, така че да получат правоспособност за учители. От синдикатите обаче са против тази мярка, защото по този начин още повече ще се принизи и без това страдащата от липса на достатъчно уважение професия.

"Недопустимо е подготовката на бъдещите педагогически специалисти, които имат мисията да превърнат детето в личност, да подготвят бъдещето на страната, да бъде в рамките на кратък срок. По този начин разклащаме доста сериозно и фундамента на висшето образование", коментира д-р Юлиян Петров.

Още по темата- в прикачения звуков файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Защо расте броят на работещите пенсионери

Служебно преизчислените пенсии от 1 април 2024 г. са 350 718, почти с 15 000 повече в сравнение с 2023 година по данни на НОИ. На преизчисляване подлежат пенсиите, свързани с трудовата дейност на лицата. Това са пенсиите за осигурителен стаж и възраст, за инвалидност поради общо заболяване, за инвалидност поради трудова злополука или..

публикувано на 24.02.25 в 14:31

Правителството с опит да гарантира адекватни минимални работни заплати

Въвеждането на европейската директива за адекватни минимални работни заплати ще стане факт, увериха от социалното министерство. В момента се разработват промени в Кодекса на труда, включващи новата формула, по която ще се определя минималното възнаграждение. Намерението е в нормативния акт да запишат критериите, въз основа на които ще се определя..

публикувано на 24.02.25 в 12:18

Кметът на Ковачица: С малките неща започваме и вървим напред, за да има живец в селото

Екипът на Радио ВИДИН на ломското село Ковачица.  Град Лом е на 12 км от селото, а река Дунав е на 4 км. Въпреки това местните хора се гордеят с реката и винаги казват, че живеят на Дунава.  Откъде идва името на селото? Според една от местните легенди, след потушаването на Чипровското въстание, в района се заселили бежанци от..

публикувано на 21.02.25 в 12:00
НВП Видински митрополит Пахомий

Митрополит Пахомий: Изключителният пример на видинските архипастири задължава към добри дела

С тържественото въдворяване на епархийската си катедра митрополит Пахомий официално стана седмият в историята на Българската ехзархия и Българската патриаршия видински владика. Новият духовен водач обещава младите да намират разбиране и насърчение, възрастите - утеха и подкрепа, немощните - помощ, самотните - защита, а разколебаните -  насока...

публикувано на 20.02.25 в 10:00

Готвят нов бойкот на хранителните вериги - ще има ли резултат?

За втори бойкот на големите търговски вериги призоваха обществени организации и отчетоха успех от първата инициатива. Тази обща идея заявиха представители на обществените организации, които организираха първия бойкот на търговските вериги заради високите цени на хранителните стоки, провел се на 13 февруари. Организаторите подчертаха, че..

публикувано на 19.02.25 в 10:45

България остава сред държавите с високи нива на корупция, в Северозапада показалите за почтеност са различни

България остава сред държавите с високи нива на корупция в публичния сектор, сочат данните за 2024 г. , публикувани от Transparency International . С 43 точки индекс България е на 76-о място сред 180 страни и територии за възприятие на корупцията за 2024 г. Спрямо предишната класация това е влошаване с две позиции. От държавите в ЕС усещането за..

публикувано на 18.02.25 в 11:59

Мерки за ограничаване рисковете от наводнения обсъдиха във Видин

Във Видин се проведе работна среща за обсъждане на съвместни действия за противодействие на незаконната сеч, с приоритет в местата, създаващи опасност от свлачищни процеси и наводнения. Срещата, председателствана от областния управител Ани Арутюнян беше във връзка с проведено заседание на Министерския съвет, на което е обърнато внимание от..

публикувано на 17.02.25 в 13:49