Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Добродетелите днес

Снимка: Колаж на Радио ВИДИН
На 17 септември църквата почита паметта на трите сестри- Вяра, Надежда, Любов и на тяхната майка София. Днес отдаваме почит на тези добродетели и разказваме четири истории, в които се преплитат вярата, надеждата, любовта и мъдростта.


26-годишната Евелина Тодорова от Видин случайно попада на зов за помощ за събиране на средства за 11- месечната Мартина, която е със страшната диагноза "левкемия" и решава да помогне като организира благотворителен базар. Младата жена е пуснала пост в групата "Видин мама" във Фейсбук, представяйки идеята си да помогнат и била изненадана от бързата реакция на други майки, които безрезервно откликнали на призива ѝ. Докато вървяла организацията за благотворителния базар, болестта надвила невръстната Марти и видинските майки, след като се съвзели от първоначалния шок, решили да доведат започнатото докарай и да дарят парите за друго нуждаещо се дете-  двумесечната Марая.

"Родителите на Марая трябва да съберат 300 000 лева до Нова година за лечение, а до момента са събрали около 14 000", разказа Евелина Тодорова пред Гергана Панова.

СнимкаДнес е първият ден на организирания от Евелина и другите майки базар. Масите са разположени до видинската гимназия "Цар Симеон Велики" и предлагат изработените от тях предмети с надеждата да съберат пари, с които да помогнат на малката Марая. Благотворителният базар в помощ на бебе Марая ще се проведе на 17-и, 18-и и 19-и септември.

"Спират много хора, купуват си неща от нас. Хората знаят за каузата, знаят защо сме тук и вече събираме пари", каза Евелина.

Липсват ли ни ценностите- вяра, надежда и любов?

"Убедих се, че тези ценности съществуват. Щом го организирахме този базар. Всички сме с малки деца. Организирали сме се, за да направим едно добро. Имаме надеждата, имаме и любовта. Трябва да вярваме в доброто", допълни Милена.

СнимкаПо нетрадиционен начин- облечена в народна северняшка носия от Видинския край 7-годишната Михаела Илиева влезе за първи път в класната стая. Първокласничката учи в профилирана паралелка с изучаване на музика и хореография в училището по изкуствата "Св.Св.Кирил и Методий" във Видин.

Идеята възниква спонтанно на майката Мария. Седмици наред търси подходящата народна премяна сред близки и приятели, които много й помагат.

"Спряхме се на народна носия, тъй като като българи би трябвало да уважаваме народните традиции. Искам да запазим българщината, като това е един страхотен начин, според мен. Спряла съм се на северняшка носия, тъй като сме от Северозападния край и би било редно да бъде нещо от нашия край", каза майката на Михаела.

"Мога да чета и горе-долу да пиша. Обичам да танцувам и най-интересно ще ми бъде да се запозная с всички", сподели първокласничката.

Снимка: Община КозлодуйЕмилия Плешоева и Росен Йовчев вдигнаха тежка българска сватба по стар български обичай. Идеята е на булката, защото е закърмена с традициите и любов към българския бит и култура. Младото семейство сключи брак на 9 септември, но не са избрали датата- просто този ден е бил свободен за Етнографския музей "Софроний Врачански" във Враца.

"Сватбата бе автентична като спазих старите традиции, които са характерни за село Хърлец. Това е селото на моите баби и дядовци, селото на моите родители. Това е моето село. Селото, в което израснах, в което учих и в което живях. Винаги сме си представяли нашата сватба да е такава сватба- по стар български обичай. Всичко в този специален за нас ден да е както се пее в народните песни и се разказва в народните приказки", обяснява  идеята Емилия.

Подготовката за сватбата отнема 3-4 месеца. За това време успяват да съберат автентични носии, тъкани кърпи и черги, посуда, провеждат множество срещи с възрастни хора от село, които разказват за ритуалите. Защо са важни традициите днес?

"За мен традициите са богатство, защото традициите, това е идентичността на един народ. И аз смятам, че те  трябва да се съхраняват, да се споделят и да се предават. Да, може да се каже, че нашата сватба е и урок по родолюбие, който трябва да се предава от поколение на поколение. Чрез този урок ние искаме да кажем на малката ни дъщеря, която е на 3 години: "Гордей се, че си българка!"

СнимкаПървокласниците, които днес прекрачиха за първи път прага на Второ основно училище "Иван Вазов" в град Вълчедръм получиха покани от училището да присъстват на тържеството за откриване на новата учебна година. До дома на всяко дете поканите занесе пощальонът Златко Станков.

"Решихме да поканим човек, който е бил пощальон дълго време. Това е голямо вълнение, както за детето, което ще тръгне на училище за първи път, така и за цялото семейство. Всяко училище търси някакъв интересен начин да привлича своите ученици и посрещането в училище да бъде вълнуващо, интересно, незабравимо", обясни директорът Лилия Венчова.

С униформата на пощальон, която носил докато работил в пощата, на велосипед и с кожената чанта с писмата на рамо, Златко Станков разнесе поканите.

Първокласникът Кристиян Диков знае буквите и цифрите. Очаква с интерес да започне училище.

"Изненадани сме. Доста добро идея и поздравления за училището", каза сестра му Силвена Дикова.

Валерия Влашка иска да научи:

"Буквичките, числата, да се науча на чета."

"Идеята е много хубава. И ние бяхме изненадани. Избрали сме училището, защото всички са учили тука- каката, тати", допълни нейната баба Димитрина Влашка и пожела на своята внучка да бъде отлична ученичка.

В първи клас е и Александра Генчова:

"С радост ще отида на училище."

"Това ми е второ дете. С първото нямахме такава покана. Изключително приятно вълнение е и за децата, и за нас", каза нейната майка Севделина Генчова.

Пощальонът Златко Станков с удоволствие е приел да разнесе писмата до децата.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Остава ли предпочитан ИT секторът у нас?

Българският ИT сектор продължава да расте и няма изгледи това да се промени. Ръстът в индустрията е факт и той ще се запази през следващите години. Това е напълно нормално, предвид факта, че светът ще става все по-дигитален и в ежедневието си ще ползваме все повече и повече дигитални продукти и услуги. До 2025 г. новонаетите специалисти..

публикувано на 07.08.24 в 10:45

Ще има ли нормални пътища в Северозапада?

"Едва ли има по-отвратителен и неподдържан път в Европа от Е79 между Враца и Видин. Това не е път, а мъчение. Държавата е тотално абдикирала." Това написа в социалните мрежи Диана Русинова , председател на Европейския център за транспортни политики.  "Никога през живота си не бях пътувала с тежкотоварен автомобил с полуремарке. Така се случи,..

публикувано на 06.08.24 в 12:18

Тома Ушев: Политиката ни е цирково шоу, а трябва да бъде арена на идеите

Гражданите одобряват предсрочните избори през есента според последните социологически проучвания.  Продължилите през уикенда преговори за съставяне на експертен кабинет, водени от мандатоносителя "Има такъв народ", завършиха с неуспех.  Какъв ще бъде следващият парламент?  Ще продължи ли тенденцията активността на гражданите да бъде все..

публикувано на 05.08.24 в 10:00

Жителите на Паволче мечтаят училищният двор отново да се напълни с деца

Паволче е едно от онези красиви български села, които така омагьосват гостите си, че след това не им се тръгва. Врачанският Балкан, в чието подножие е разположено, богатото минало, свързано с Ботевата чета, и гостоприемството на местните допринасят за това. Хората от Паволче посрещат всеки с радост. Разказват, че живеят в хубаво село, споделят и..

публикувано на 02.08.24 в 14:37
Ивайло Илиев

Ивайло Илиев: Третият мандат се използва маркетингово

Минималните шансове за съставяне на редовен кабинет в 50тото Народно събрание намаляха още в първия ден от преговорите.  Разговорите за приоритети и конкретни политики между формациите обаче продължават.  Ще успее ли "Има такъв народ" да сглоби експертен кабинет?  Съдбата на третия мандат и приближаващите поредни предсрочни избори дискутираме с..

публикувано на 01.08.24 в 10:00
Пламен Димитров

КНСБ с искане в подкрепа на бизнеса - ще се запазят ли работни места?

От КНСБ настояват служебното правителство да въведе мерки за подкрепа на фирмите, които имат спадове на производството и продажбите заради рецесията в Западна Европа. Синдикалистите се аргументират с устойчива тенденция за спад на промишленото производство, който в някои сфери е двуцифрен. Предложението на КНСБ е да бъде въведена постоянно..

публикувано на 31.07.24 в 10:45

Румен Гълъбинов: Ползите от еврото са дългосрочни

С гласовете на 114 депутати от ГЕРБ-СДС, ПП-ДБ, ДПС и 10 независими на първо четене в парламента беше подкрепен внесеният от Министерския съвет законопроект за въвеждане на еврото в България . Преди това мнозинството в Народното събрание подкрепи и проект на решение, внесено от ГЕРБ, с което се изисква от Министерството на финансите, в координация с..

публикувано на 30.07.24 в 12:50