Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Книга събира историята на пристанище Лом

2
Снимка: ДП Пристанищна инфраструктура
Книга-албум "180 години Пристанище Лом“ представят днес в Лом, в рамките на програмата за отбелязване на 180-та годишнина от създаването на пристанището. Автор на книгата е Зоя Апостолова- историк-изследовател. Книгата е разделена на пет глави, свързани с периодите от развитието на пристанището. Началото е поставено през 1838 година, с което започва икономическият и културен възход на Лом, разказва авторката:

"Историята ни връща в 1838 година, когато за пръв път на ломския бряг акостирал унгарският кораб „Арпад" , след което била направена "скеля"  с кей. Това е и историческото начало на Пристанище Лом. Това събитие коренно изменило съдбата на града и на целия ломски край, съдействало за възникване на редица нови явления в стопанския живот не само на Северозападна България. С откриването на параходната агенция започнал бурният икономически просперитет. С благоприятното си географско положение Лом привлякъл вниманието на чуждите търговски фирми и бързо се издигнал. Първите търговци, привлечени от жаждата за по-голяма печалба, били испански евреи, дошли от Австрия- братята Майер и Денис Капонови, евреите Бенямин, Исак, Гершон Йосиф, гърците - братята Алкивиади, Емберико, но най-известен между тяп бил Ксенофон Касидис. С идването си, те донесли в Лом и европейската култура. Това повлияло и на даскал Кръстьо Пишурка, който често пътувал до Виена, Пеща и другаде, и бил осведомен за основните насоки в културния живот в чужбина. Това му повлияло, за да постави основите на едно от първите читалища и театър в Лом през 1856 година. Година по-късно били създадени първото младежко и ученическо дружество, както и първото женско дружество."

Преди Освобождението Лом се превърнал в най-важния износен пункт на зърнени храни. Около пристанището били построени складове и магазии, за стоките, докарвани със шлепове от странство. От Лом били изпращани с кервани за вътрешността на страната. Този период е включен в Първа глава на книгата.

Следва освобожденският период и развитието на пристанището от 1878 до 1944 година. Тогава градът се благоустроява, развива се и промишлената индустрия. Започва създаването на банките, включително и такива с чужди капитали, на акционерни дружества, има 9 представителства на параходни дружества. Като рибарски град, през 1920 година се учредява и първата ломска околийска риболовна кооперация "Есетра" през 1920 година, която изнася прясна риба на софийския и пловдивския пазар.

"През това време Ломското пристанище се развива благоприятно и се обслужва от 400 души носачи-хамали, което говори за един оживен внос-износ. Настъпва бум и в културния жинот на града.  Открива се Ломската гимназия учредяват се музикални, певчески и спортни дружества... От чужбина пристигат кадри в областта на архитектурата, музиката, спорта и изкуството. В Лом кипи богат социално-икономически живот..."-
казва Зоя Апостолова.

Ломското пристанище пази стъпките на княз Александър Батенберг и цар Фердинанд, помни и белите септемврийски нощи от въстанието от 1923 година, помни и Холокоста и евреите, докарани на пристанището в конски вагони. Помни и радостта на населението при посрещането на Червената армия. В този период започва и строеж на Лимана- един от най-мащабните обекти. От 1944 година до днес започва нов период на интензивно развитие на пристанището, неговото модернизиране и автоматизиране, за което държавата отпуска значителни средства.

180 години по-късно пристанище Лом продължава да има ключова роля в цялостния социално-икономически живот на региона. То е най-натовареното пристанище на Дунава до Украйна и е второто по значение, след Русенското.

Зоя Апостолова събира материали за книгата-албум няколко месеца, сведения черпи от периодичния печат, от книгите на Димитър Маринов и Константин Иречек, които се помещават в местната библиотека, от музея и архива в Монтана. Включва и спомени на бивши работници и директори, има богат снимков и документален материал.

Книгата "180 години Пристанище Лом“ ще остане като дар на Пристанището и редица институции в града. Представянето е от 17 часа в читалище "Постоянство" в Лом.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

В "Музикална зона": "..., а някой кара колело"

  Световен ден на велосипеда е. Тъкмо повод да се върнем, поне мислено, към това любимо занимание- карането на колело. А ако колоезденето е ваша страст, може би знаете, че то отлично се съчетава със слушането на музика. Особено на песни, посветени на велосипеда.  Оказа се, че велосипедът- тази страст, удобство, спортно хоби- вдъхновява много групи и..

публикувано на 03.06.24 в 09:00

"Музикална зона" в деня на незрящите: Тъмни очила и песен

“Добротата е език, който глухият може да чуе и слепите могат да видят! ” / Марк Твен / На 13 ноември се отбелязва Международния ден на слепите хора и Световния ден на добротата. Двата дни неслучайно са на една дата, защото отношението към различните изразява съчувствие и човешка доброта. Слепите хора се нуждаят от подкрепата на зрящите, а зрящите добри..

публикувано на 13.11.23 в 09:00

Грети Къшева: Бих посъветвала всички момичета да се усмихват!

Преди месец във Видин се състоя конкурсът "Мис и Мистър Северозапад 2023" . Титлата "Мис Северозапад" спечели 19-годишната Грети Къшева от Бяла Слатина. Тя е първа подгласничка на местния конкурс в родния град и факта, че не го печели, я надъхва да се запише за участие в "Мис Северозапад". Грети признава, че никога не е била фен на конкурсите за..

публикувано на 06.10.23 в 15:00

Видинчани благодариха на шампионката Йоана Георгиева с крупно дарение

Най-добрата българска състезателка по кану-каяк в момента - видинчанката Йоана Георгиева, получи неочаквана награда за своите постижения. Група видинчани събраха и дариха на световната шампионка в знак на признателност 10 000 лева.  2023-а е най-успешната засега година за Йоана Георгиева. Тя спечели два медала - златен и сребърен, от Световното..

публикувано на 28.09.23 в 11:37

В „Музикална зона" слушаме Джордж Бейкър Селекшън

    Нещо много приятно ще ни се случи на 11 септември преди обед! На прозореца ни почуква един бял гълъб. И тази птица, символ на чистотата  на човешката душа, ни припомня една популярна песен от 70-те години на миналия век.   "Una paloma blanca" и групата "George Baker Selection"  ще ни донесат  много настроение в септемврийския предиобед...

публикувано на 11.09.23 в 09:00

В Международния ден на театъра слушаме Тодор Колев в "Музикална зона"

Ако не ти е писано да си актьор или музикант, не ти остава друго, освен да се радваш на дарените с тези таланти. Един от хората, който ги притежаваше и който не спира да ни възхищава, е човекът с "опасния чар"- Тодор Колев. И в театъра, и в киното, и от телевизионния екран, и с неговите песни, в които се казва всичко за нас и за живота ни. Той..

публикувано на 27.03.23 в 09:00

"Музикална зона": Песни с красиви женски имена

В женския месец  слушаме песни с красиви имена на жени. Такива са песните и в днешната „Музикална зона“- песни на различни езици, посветени на различни женски имена. Марина, Наталия, Ирена, Анжела, Моника- имаме ги всичките в нашия екип, остава и да разберем какви са техните носителки. Знаейки името на човек, можем да разберем неговия характер, скрити..

публикувано на 20.03.23 в 09:40